Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Psí plemena, která bude bavit dogtrekking

Dogtrekking, nebo také dogtrecking je kynologickou sportovní disciplínou, které se můžete věnovat téměř s jakoukoliv psí rasou. Dogtrekking spojuje krásu přírody a pohyb se psem. Jde o skvělý způsob, jak trávit čas se svým čtyřnohým parťákem a užívat si krás okolí. Pro mnoho lidí patří pod dogtrekking téměř jakákoliv delší výlet do přírody se psem, pro jiné jde o organizovanou činnost.

Psi-plemena-na-dogtrekking

Při dogtrekkingu je potřeba brát v potaz bezpečnost psa. Pečlivě vybírejte náročnost trasy a její délku tak, aby vám pes v půli cesty nepadl vysílením nebo se nezranil například o ostrou skálu. Důležité je také vhodné vybavení, a to především pokud se hodláte účastnit některé organizované soutěže. Před přihlášením na konkrétní akci si přečtěte konkrétní pravidla akce, ať víte jaké vybavení je nutné - abyste neohrozili sebe, psa, ostatní závodníky a abyste se co nejvíce chovali ohleduplně k přírodě. Při organizovaných akcích můžete volit zpravidla délku trasy, na kterou se cítíte vy i váš pes. Pes zpravidla musí být na vodítku. Pokud chcete, aby vám při chůzi pomáhal, je dobrý nápad pořídit mu dobře padnoucí postroj a vám dobře padnoucí bederní pás, ke kterému psa připoutáte. Při samostatném výletě, ale i při závodě respektujte přírodu a také ostatní účastníku závodu a další výletníky. Dogtrekkingu se můžete věnovat téměř s jakýmkoliv psem. Pokud toužíte po delších a náročnějších trasách, pak je dobré se poohlídnout po jiném psovi než po čivavě. Pár vhodných psích plemen na náročnější výlety vám představíme.

 

Šiperka

Šiperka je menší černý rošťák původem z Belgie. Sice bývá řazena mezi ovčácké psy, ovce ovšem nikdy nepásla. Vždy patřila mezi neohrožené hlídače a společníky. Se svou rodinou si utváří silnou vazbu, k cizím ovšem bývá nedůvěřivá. Je chytrá, plná energie a má specifický smysl pro humor. Je to prostě malý čertík, který je vhodnější k pokročilejším chovatelům, kteří si s tímto specifickým psem poradí spíše, než začátečník.

Psi-plemeno-siperka (13)

Šiperka miluje děti, je tak vhodnou volbou i do rodin. Dobře vychází i s koňmi, bude vám tak nadšeně dělat společnost na vyjížďkách. Je chytrá, elegantní a mrštná, vhodná je proto i na agility, dogdancing nebo na pokročilejší obedience disciplíny. Často bývá doporučována jako společnice běžců a turistů. I při procházkách přírodou nebývá problém nechávat šiperku zkoumat okolí na volno. Svému člověku je velmi oddaná, má velmi mírné lovecké sklony a díky tomu si svého člověka hlídá a nevzdaluje se od něj na větší vzdálenost.

Ke komu se hodí šiperka? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Sibiřský husky

Sibiřský pes je přátelský pes, který miluje svého člověka. Dobře vychází i s dětmi, s kterými rád vymýšlí lumpárny. Menší zvířata má tendenci honit, pokud je dobře socializovaný, tak se zvířaty vychází v celku v klidu. Je to pes, který potřebuje velkou dávku pohybu, především rád chodí a občas si rád zaběhá. Díky svému původu dobře odolává i velmi chladnému a špatnému počasí a zvládá tak celoroční pobyt venku.

Psi-plemeno-sibirsky-husky (15)

Sibiřský husky je smečkové zvíře, kterému dělá dobře společnost dalších psů a zvířat v jedné domácnosti. Má tendenci se toulat a utíkat, je poroto potřeba mít psa pod kontrolu, a to nejen při procházkách, ale i na vlastním pozemku. Tento pes je zvyklý na tahání saní či vozíků a k tomuto účelu se dodnes využívá, při mushingových soutěžích zpravidla stojí na stupních vítězů. Velmi často se využívá i jako společník při dlouhých túrách přírodou a při dogtrekkingových soutěžích.

Ke komu se hodí sibiřský husky? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Australský honácký pes

Australský honácký pes je plemeno vyšlechtěné k pasení a ochraně stáda. Dodnes má silné pastevecké instinkty a má tendenci pást vše, co se pohne. Nadále se využívá k pasení, a to jak na farmě, tak i k sportovnímu pasení. Plemeno se často využívá i k záchranařině nebo k vyhledávání drog a výbušnin. Je to odolný pes vůči teplému i chladnému počasí, a zároveň je velmi vytrvalý, dokáže tak pracovat téměř v jakýchkoliv podmínkách.

Plemeno-australsky-honacky-pes (1)

Australský honácký pes je plemeno do nepohody. Má spoustu energie, je inteligentní a na svého pána se úzce fixuje. Tento pes se určitě nesmí nudit, jinak začne vymýšlet lumpárny. Ať se rozhodnete věnovat se pasení, agility, záchranařině či dogtrekkingu, pes vás bude věrně následovat.

Ke komu se hodí australský honácký pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Novofundlandský pes

Novofundlandský pes patří mezi velké milovníky lidí a zároveň je to velký pracant. Tato psí rasa bývá často využívána jako aktivní rodinný společník. Při práci se uplatní jako vodní záchranářský pes. Jde o středně velkého odolného psa, který je vhodnou volbou do přírody, tedy spíše na venkov nebo na okraj města. Má v sobě zakořeněnou lásku k vodě, v které je ochoten trávit hodiny denně.

Plemeno-novofundlandsky-pes (1)

Novofundlandský pes je akčňák, který potřebuje důkladně unavit. Jde o odolného psa vůči nepříznivému počasí, hravě zvládne i deštivější a chladné počasí. Je to vytrvalý pes, který zvládne dlouhé túry, a dokonce je schopen si nosit vlastní zavazadlo, případně táhnout sáně či vozík. Pokud toužíte po parťákovi do nepohody, bude pro vás toto plemeno správnou volbou.

Ke komu se hodí novofundlandský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Švédský vallhund

Švédský vallhund je malý akčnák, s kterým se rozhodně nebudete nudit. Je to původně pastevecký pes, který svým vzhledem nápadně připomíná psí rasy Welsh Corgi, s kterými je patrně příbuzný. Tento menší pes určitě nevydrží sedět hodiny na gauči, naopak potřebuje velmi důkladně zaměstnat a unavit. Zároveň je to chytrý pejsek, kterého lze relativně snadno cvičit. Potřeba je ovšem důslednost a hodí se i špetka přirozené autority, toto plemeno má totiž sklony k dominanci.

Psi-plemeno-svedsky-vallhund (1)

Vallhund je sice malý, ale o to více energický pes. Díky husté srsti snadno zvládne i velmi špatné počasí a hravě zvládne i celoroční pobyt venku. I když se v současnosti využívá spíše jako aktivní společník, můžete se s ním věnovat i sportovnímu pasení. Je ovšem vhodnou volbou i k sportům typu agility, stopování a samozřejmě k dlouhým procházkám přírodou, a tedy i k dogtrekkingu.

Ke komu se hodí švédský vallhund? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hovawart

Hovawart patří mezi všestranně pracovní psy, které lze využít ke služebnímu výcviku, ke canisterapii, jako asistenčního psa, k hlídání objektu, ale i jako aktivního společníka. Zároveň je to velký kliďas, který v kombinaci s vyrovnanou a přátelskou povahou je i skvělým aktivním rodinným společníkem.

Psi-plemeno-hovawart (16)

Hovawart je větší pes, který potřebuje důsledný výcvik. Velkou výhodou je, že se rád a dobře učí, ale je potřeba být při výcviku důsledný. Na svého majitele je velmi vázaný, a bude ho a jeho majetek dobře chránit. Je to aktivní pes, který potřebuje zaměstnat, ideálně fyzicky i psychicky. Kromě pracovního zaměření je možné jeho energii a inteligenci zaměřit směrem k některému ze psích sportů. Je vhodnou volbou například na složitější obedience disciplíny, na agility, na stopování, ale i na dlouhé procházky včetně dogtrekkingu.

Ke komu se hodí hovawart? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Holandský ovčácký pudl

Holandský ovčácký pudl je aktivní pastevecký pes, který má energii na rozdávání. Dodnes se využívá k pasení, a to jak na farmě, tak k sportovnímu pasení. Je velmi chytrý, minimálně základní poslušnost zvládne levou zadní. Svou rodinu miluje z celého srdce a rád s ní tráví co nejvíce času. I když má delší hustou srst odolnou vůči nepříznivému počasí, není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku, a to právě kvůli jeho citové navázanosti na svou rodinu.

Plemeno-holandsky-ovcacky-pudl (1)

Holandský ovčácký pudl miluje a vyžaduje pohyb. I když má k dispozici zahradu, pouhé pobíhání kolem plotu mu stačit nebude. Je potřeba psa důkladně zaměstnat a unavit mu jak nohy, tak i hlavu. Pokud se nebudete věnovat s tímto plemenem pasení, vymyslete ideálně nějaký kynologický sport. Bavit ho bude nejen dogtrekking a dlouhé procházky přírodou, ale i canicross, agility, dogdancing nebo flyball.

Ke komu se hodí holandský ovčácký pudl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pudl

Pudl patří mezi chytré psy, které nejčastěji vídáme jako aktivní společníky nebo výstavní psy. Jednou z velkých výhod je, že existuje několik velikostních variant psa od nejmenšího tzv. toy až po největšího, kterému se říká pudl královský. Další velkou výhodou je, že se pes může vyskytovat v téměř jakékoliv barevné variantě, vybere si tak každý podle vkusu.

Psi-plemeno-pudl (9)

Pudl je řazen mezi nejchytřejší psy světa, běžně se objevuje v první pětici. Nejmenší varianty pudla nejčastěji navštěvují výstavy, střední a velký pudl se nejčastěji využívá k různorodým sportovním aktivitám nebo náročnějším obedience disciplínám. Pokud se rozhodnete věnovat se s pudlem především turistice, můžete s sebou brát i ty nejmenší varianty tohoto plemene – ty při náročnějších túrách můžete snadno nést v speciální tašce či batohu. Naopak střední a velká varianta pudla vás bude nadšeně doprovázet po svých a s těmito varietami není problém vydat se i na dogtreking.

Ke komu se hodí pudl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Norvičský teriér

Norvičský teriér je menší energií nabitý rošťák, s kterým se rozhodně nudit nebudete. I když se oproti jiným teriérům cvičí relativně snadno, chovatelé se tradičně potýkají s občasnými záchvaty tvrdohlavosti, jako u mnoha dalších teriérů. Je to zároveň veselý a přátelský pes, který svou rodinu miluje z celého srdce a bude ji nadšeně bavit různorodými kousky.

Psi-plemeno-norvicsky-terier (10)

S norvičským teriérem snadno zvládnete alespoň základní výcvik, mnoho chovatelů se s ním dokonce vrhá na náročnější disciplíny sportovní kynologie. Pes je to chytrý a výcvik zvládne poměrně snadno, pokud je chovatel dostatečně důsledný. Je nutné ho unavit i fyzicky, a to navzdory jeho menšímu tělíčku a kratším nožkám. Ocení například dlouhé procházky přírodou a bude vám tak nadšeným společníkem i při dogtreckingu. Je ovšem vhodnou volbou i na řadu dalších sportovních disciplín, například na agility, dogdancing nebo flyball.

Ke komu se hodí norvičský teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Entlebušský salašnický pes

Entlebušský salašnický pes patří mezi ovčácká plemena původem ze Švýcarska. Je to středně velký pes, který je vhodnou volbou k domku se zahradou. Pokud ho důkladně unavíte, zvládne i pobyt v bytě. Je chytrý a snadno a rád se učí, pokud si navíc pomůžete pamlsky, splní na co si vzpomenete. Bývá doporučován pes do rodin s dětmi, děti má rád a velmi rád s nimi lumpačí.

Plemeno-entlebussky-salasnicky-pes (1)

Jak další ovčácká plemena, je i entlebušský salašnický pes vhodnou volbou k různorodým sportovním aktivitám. I když je vhodnou volbou k domku se zahradou, pouhé pobíhání i po seberozlehlejším pozemku mu stačit nebude. Kromě dlouhých procházek přírodou ocení i dogtrekking nebo náročnější obedience disciplíny.

Ke komu se hodí entlebušský salašnický pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lovagilityflyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Bull plemena pak najdou vyžití ve speciálních bull sportech. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii nebo plemena, která umí být asistenční a vodicí psi. Pořádní pracanti jsou i psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu