Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Lovecká psí plemena, která jsou parťáci nejen na lov

Během společné historie člověka se psem bylo vyšlechtěno mnoho psích plemen, které se záhy začaly řadit do několika pracovních skupin. K lovu se psi chovají již po staletí, a to bez ohledu na to, který způsob lovu se zrovna využíval a preferoval. Zároveň vzniklo mnoho psích ras, které se využívají k specifickému způsobu lovu – například honiči, psi kteří pomáhají při lovu vodního ptactva nebo norníci.

Psi-plemena-lovecka

Dnes se lovečtí psi využívají nejen k lovu, ale i k řadě sportovních disciplín. I lovu se dnes můžete věnovat jako sportovní disciplíně, se psem tak můžete složit řadu loveckých zkoušek bez nutnosti účastnit se pak samotného lovu. Většina původně loveckých psů se dnes využívá i k sportovním disciplínám typu agility, dogdancing nebo k náročnějším obedience disciplínám. Mnoho z nich i ocení dlouhé horské túry nebo prostě jen dlouhé procházky či běh blízkým lesem. Tak jako tak je třeba počítat s tím, že původně lovecký pes se nebude v klidu povalovat na pohovce bez náležitého, především fyzického, unavení. V článku vám představíme několik známějších loveckých plemen, ale i některé méně známé, které stojí za pozornost. Loveckých plemen je opravdu mnoho, představíme vám tak jen pár vybraných.

 

Labradorský retrívr

Labrador je pes se skvělým čichem a s láskou k vodě. Dodnes se využívá k lovu, ale čím dál častěji plní roli aktivního rodinného společníka nebo služebního psa. Jeho skvělý čich lze využít nejen při lovu, ale i při záchranných a vyhledávacích akcí. Zároveň jde o psy, kteří se snadno učí a disponují mírnou a přátelskou povahou – čím dál častěji se proto využívají i ke canisterapii.

Psi-plemeno-labradorsky-retrivr (14)

Labradorský retrívr se naučí snadno téměř cokoliv, jediné, s čím u tohoto psa může být potíž, je hlídání pozemku a objektu. Případného zloděje s vekou pravděpodobností totiž uvítá vrtícím ocasem a širokým psím úsměvem. Toto přátelské plemeno se využívalo především k přinášení zastřelených mořských ptáků z vody tahání rybářských sítí nebo i záchraně topících se. Dodnes lze labradory cvičit k lovu, ale i k řadě dalších aktivit.

Ke komu se hodí labradorský retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Maďarský ohař

Maďarský ohař, neboli vizsla, je všestranný lovecký pes, který je vhodnou volbou i k aktivní rodině s dětmi. Jde o citlivé a přátelské psy, kteří se relativně snadno cvičí. Dodnes se využívá k lovu, ale čím dál častěji se chová i jako aktivní sportovní společník. I když je poměrně odolný vůči nepříznivému počasí díky husté srsti (především drsnosrstá varianta plemene), nedoporučuje se k celoročnímu chovu venku, a to z důvodu jeho velké lásky k lidem. Při delším odloučení od lidí totiž velmi psychicky trpí.

Plemeno-madarsky-ohar-kratkosrsty-viszla (15)

Maďarský ohař je temperamentní, ale i citlivý a milující. S dětmi velmi rád dovádí a vymýšlí s nimi nadšeně lumpárny. Zároveň je velmi chytrý a dobře se cvičí za pomoci pozitivní metody a dobrot. Toto plemeno patří mezi dobré hlídače, na vše co se mu nezdá, upozorní štěkotem. Další zvířata toleruje, ale občas nezapře své lovecké pudy, především při procházce přírodou je třeba mít se na pozoru. Maďara využijete nejen k loveckému výcviku, ale třeba i ke canicrossu, turistice nebo k pokročilejším obedience disciplínám.

Ke komu se hodí maďarský ohař? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Irský setr

Elegán a milovník lidí, dětí a dalších zvířat. Irský setr je nejen lovecký pes, ale i oddaný aktivní společník. I když máte zahradu, je potřeba počítat s tím, že se psovi budete muset denně věnovat a důkladně ho unavit, jinak se velmi snadno začne nudit. Kromě loveckého výcviku ocení i dlouhé procházky, náročnější obedience disciplíny nebo agility.

Psi-plemeno-irsky-setr (13)

Irský setr je nadšený sportovec, který miluje běhání a možnost zkoumat pachy kolem sebe. I když má skvělý čich a je vytrvalý, mezi myslivci se v současnosti příliš nevyužívá. Čím dál častěji se využívá jako rodinný a výstavní pes. Svého člověka miluje z celého srdce a bývá nadšený i z cizích lidí, nebývá z něj tak dobrý hlídač.

Ke komu se hodí irský setr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Anglický setr

Anglický setr je nejen krásný elegán, ale i nadšený sportovec. Byl vyšlechtěn k lovu, dodnes se k tomuto účelu využívá. Pokud se chcete věnovat loveckému výcviku, s tímto psem určitě nesáhnete vedle. Jde o psa nabitého energií, což je třeba před pořízením mít na paměti. Se setrem tak budete trávit hodiny v přírodě a nemusíte se věnovat přímo lovu. Je vhodnou volbou kupříkladu na dogtrekking nebo k dlouhému běhu. Při správné motivaci se nadchne i pro agility nebo dogdancing.

Psi-plemeno-anglicky-setr (11)

Anglický setr je nejen nadšený sportovec, ale dokáže působit i jako lázeňský švihák. Jeho delší hedvábná srst ovšem vyžaduje pravidelné vyčesávání a časté koupání. Ovšem i když psa zušlechtíte, je třeba s ním vyrazit do přírody, pouze krátké procházky parkem mu stačit nebudou. Jinak jde o přátelského psa, který miluje lidi a poměrně snadno se cvičí, zvládne ho i zapálený mírně pokročilý pejskař.

Ke komu se hodí anglický setr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Český fousek

Toužíte-li po univerzálním psovi, který kromě lovu zvládne i roli aktivního společníka, bude český fousek tou správnou volbou. Jako všichni lovečtí psi, i toto plemeno potřebuje velké množství pohybu. Jeho výcvik je poměrně snadný a zvládne ho i psí začátečník. Ideálním prostředím pro něj vesnice či menší město. Je zároveň velmi odolný vůči nepříznivému počasí a zvládne celoroční pobyt venku.

Psi-plemeno-cesky-fousek (1)

Český fousek je všestranným psem, kterého lze využít nejen k loveckému výcviku, ale i jako parťáka na dlouhé výlety přírodou nebo běh. Je velmi přátelský a dobře vychází i s dětmi. Za pomoci pozitivní metody se cvičí poměrně snadno, nejdůležitější je zapracovat na přivolání – ve volné přírodě má totiž tendenci pronásledovat vše, co se pohne.

Ke komu se hodí český fousek? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Výmarský ohař

Samý sval a samá noha, výmarský ohař na první pohled zaujme sportovní i elegantní postavou. Je to skvělý lovecký pes, který vyniká skvělým čichem. Zároveň je vytrvalý a chytrý. Díky vysoké inteligenci a vysokým nárokům na pohyb není psem pro každého. Jde o plemeno vhodné pro zkušenější chovatele, kteří si poradí s jeho tvrdohlavostí a dopřejí mu dostatek pohybu každý den.

Psi-plemeno-vymarsky-ohar (5)

Vymarák je společenský pes, který dobře vychází s lidmi, včetně dětí, s kterými rád dovádí a vymýšlí lumpárny. S dalšími zvířaty většinou vychází dobře, je ovšem třeba mít se na pozoru, většina pohybujících „věcí“ je pro něj kořist. Je vhodnou volbou do aktivní rodiny, která se s ním kromě loveckého výcviku může věnovat i dogtrekkingu, běhu nebo i agility a flyballu.

Ke komu se hodí výmarský ohař? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Americký vodní španěl

Americký vodní španěl je pes do nepohody. Je to původem pes z USA, který byl vyšlechtěn především na aport zastřeleného vodního ptactva. Dodnes tomuto plemeni zůstala láska k přírodě a především k vodě, v které dokáže trávit hodiny. S ohledem na jeho loveckou minulost jde o velmi aktivního psa, kterého není jednoduché unavit, a to jak fyzicky, tak psychicky. Jde totiž zároveň o velmi chytré psy.

S americkým vodním španělem se rozhodně nudit nebudete. V současnosti se toto plemeno k lovu již využívá o něco méně, přesto i dnes je možné mu dopřát lovecký výcvik. S ohledem na jeho lásku k aportu je možné věnovat se s ním i dogfrisbee nebo flyballu. Neopovrhne ale ani agility nebo dogdancingem. Je to zároveň velmi inteligentní pes, který zvládne při správném přístupu nejen základní výcvik, ale i náročnější obedience disciplíny.

Ke komu se hodí americký vodní španěl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Anglický kokršpaněl

Anglický kokršpaněl patří mezi tradiční lovecká plemena, i když dnes spíše plní roli aktivního společníka. Jeho americký příbuzný, americký kokršpaněl je dnes spíše psa typu lázeňský švihák, kdežto anglický kokršpaněl je vhodnější volbou na vesnici či na kraj města – prostě tam, kde bude mít blízko přírodu na dlouhé procházky.

Psi-plemeno-anglicky-kokrspanel (14)

Anglický kokršpaněl patří mezi oblíbená plemena v České republice. Díky své přátelské povaze je čím dál častěji chován jako aktivní rodinný společník. Je velmi hravý a chytrý a rozhodně se s tímto milým pejskem nudit nebudete. Kromě dlouhých procházek a loveckému výcviku se s kokrem můžete věnovat i flyballu, dog frisbee nebo i agility.

Ke komu se hodí anglický kokršpaněl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Skotský teriér

Skotský teriér je menší elegán plný energie. Toto původně lovecké plemeno se k lovu sice již téměř nevyužívá, přesto v sobě původně loveckého psa nezapře. Je inteligentní, dokáže být jako správný teriér pěkně paličatý a má plno energie. S ohledem na kratší nohy a robustnější tělo je vhodnou volbou především k nadšeným turistům.

Plemeno-skotsky-terier (8)

Skotskému teriérovi dodává typický vzhled delší srst, kterou je třeba pravidelně rozčesávat a trimovat. Dnes jde o psa, s kterým můžete vyrazit na dlouhou procházku přírodou, ale i na psí výstavu. Jako mnoho dalších teriérů dokáže být i ten ze Skotska pořádně tvrdohlavý, výcvik tak není jednoduchý, ale s trochou trpělivosti a důslednosti ho velmi rychle pochopí a minimálně základní poslušnost zvládne levou zadní.

Ke komu se hodí skotský teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

West highland white teriér

West highland white teriér je malý kompaktní pejsek, který je vhodnou volbou do městského bytu, v kterém může být v těsném kontaktu se svou rodinou. Tento původně lovecký pejsek dnes plní roli především aktivního rodinného společníka. Je doporučován i k dětem, s těmi staršími, které vědí, jak se k psovi správně chovat, pak dokáže vymýšlet lumpárny několik hodin v kuse.

Plemeno-West-highland-white-terier (14)

I když je dnes westík především společník, je nabitý energií, kterou potřebuje vypustit. Alespoň jedna dlouhá procházka a každodenní dovádění s hračkami je nutností. Tohoto bílého elegána je třeba pravidelně pročesávat a trimovat. Občas trpí tvrdohlavostí, ale je chytrý, s dávkou trpělivosti a důslednosti se minimálně základní poslušnost naučí.

Ke komu se hodí west highland white teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu