Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Novofundlandský pes plní úkoly bez remcání, ale pomalu

Novofundlandský pes patří mezi přátelské kliďase. Je to aktivní společník, který dokáže pracovat mnoho hodin denně. Miluje lidskou společnost a díky přátelské a vyrovnané povaze jde o ideálního aktivního rodinného parťáka.

Plemeno-novofundlandsky-pes (1)

Novofundlandský pes je milovník lidí bez rozdílu věku, zpravidla dobře vychází i s dětmi. Miluje vodu, ve které rád tráví mnoho času. Často se tak využívá jako vodní záchranář, který tahá z vody tonoucí. S ohledem na svou velikost a hustou srst preferuje chladnější počasí a bývá tak doporučován spíše na venkov nebo do hor – ideálně do blízkosti vody, ve které bude moci trávit alespoň část dne. Jeho srst je potřeba pravidelně vyčesávat a pes vyžaduje každodenní dávku pohybu. Spokojený bude téměř při jakékoliv fyzické aktivitě v přítomnosti své rodiny.

Plemeno-novofundlandsky-pes (14)

Důvody, proč si pořídit novofundlandského psa

 • Jde o velkého plyšáka. Jejich přátelská povaha v kombinaci s hustým kožichem vybízí k mazlení.
 • Miluje lidi. Všechny. Bude dobře vycházet se stařečkem o holi i s neposedným dítětem. V posledních letech bývá využíván, díky své povaze, ke canisterapii.
 • Vedle lidí miluje vodu. Ve vodě dokáže trávit hodiny. Spoustu let se tak využívá k vodní záchranařině.
 • Jeho výcvik nebývá náročný. Nečekejte ovšem, že budete mít doma perfektně vycvičeného psa, který plní povely rychlosti blesku. Minimálně základní poslušnost ovšem zvládne snadno a spolupracovat bude i s méně zkušenými pejskaři.
 • Jde o odolného psa, který vydrží hodně. A to jak co se pohybu, tak i co se špatného počasí týká. Je vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku, v tradičním „teplejším“ bytě v centru města moc spokojený nebude.
 • Hlídá spíše svým mohutným vzhledem než ostrou povahou. Mnoho zlodějů si návštěvu vaší zahrady rozmyslí při pouhém pohledu na tohoto rozložitějšího hafana.
 • Jde o mírumilovné plemeno, a to i vůči cizím psům. Málokdy se zapojuje do rvaček, a pokud ano, nebývá prvotním agresorem.

Plemeno-novofundlandsky-pes (2)

Důvody, proč si NEpořídit novofundlandského psa

 • Jde o velkého a silného psa. Pokud chcete psa, s kterým se vám bude snadno manipulovat, nebude novofundlandský pes tou pravou volbou.
 • Jeho velikost má své výhody i nevýhody. Jednou z nevýhod, typickou pro takto velká psí plemena je, že se nedožívá vysokého psího věku.
 • Chlupy, chlupy a zase chlupy. Jeho srst je potřeba pravidelně rozčesávat. Navzdory pravidelnému česání můžete počítat s nánosy chlupů, kam se podíváte.
 • Nejde o psa vhodného do panelového či jiného „klasického“ městského bytu. Nejspokojenější je na zahradě. V bytě mu bývá teplo a zároveň svou postavou zabere velkou část průměrně velkého bytu.
 • Chov této psí rasy se může docela prodražit. Například jen za žrádlo takto velkého psa utratíte každý měsíc mnoho tisíc korun.
 • Je to chytrý a učenlivý pes. Přesto pokud přemýšlíte nad náročnějšími kynologickými disciplínami, pak se raději poohlédněte po jiném plemeni. Tito psi pokyn zpravidla „bez remcání“ splní, ale s rozvahou patřící mnoha větším psům.

Plemeno-novofundlandsky-pes (6)

Historie novofundlandského psa

Původ plemene je opředen tajemstvím. Jejich historie pravděpodobně sahá do dob Vikingů, byť konkrétní důkazy pro to neexistují. Ať to bylo jakkoliv, plemeno vzniklo na Novofundlandských ostrovech. Postupně vznikl otužilý pes, který je schopen tahat těžká břemena a pracovat i ve velmi studené vodě. Tyto vlastnosti využívali především místní rybáři. Těm pes pomáhal tahat těžké sítě z vody, zachraňoval tonoucí nebo tahal vozíky s nákladem. Jedním z dalších úkolů byla i ochrana lidí a především jejich majetku. Koncem 18. století existovaly v Kanadě dva typy této rasy. Z o něco většího a dlouhosrstého typu vznikl dnešní novofoundlandský pes. Z drobnějšího a krátkosrstého typu postupně vznikl dnešní labrador.

Plemeno-novofundlandsky-pes (12)

Jako mnoho dalších plemen i novofoundlandský pes měl namále. Koncem 19. století díky různým nařízením a také z důvodu vysokých daní téměř ustal chov psů obecně. Jako mnoha jiným plemenům, ani tomuto nepomohla první světová válka. Od poloviny 20. století vzrostla popularita plemene a tento pes přestal být ohrožen. Chov se postupně rozšířil po celé Evropě. Již roku 1886 bylo psí plemeno uznáno v Americe.

Plemeno-novofundlandsky-pes (5)

Povaha novofundlandského psa

Novofundlanďan je větší pes s laskavou povahou. Jde o velkého milovníka zvířat i lidí. Velmi dobře vychází i s dětmi, vůči kterým je starostlivý, něžný a jemný. Je to velký kliďas, kterého z jeho ledového klidu vyvede máloco. Svému majiteli a celé rodině je věrný až za hrob. Nemá rád samotu, je tak potřeba se psovi intenzivně věnovat. I když je nejspokojenější na zahradě, je rád, když může být co nejvíce v kontaktu se svou rodinou. Kromě dlouhých procházek a výcviku tak ocení i možnost alespoň občasného přístupu do domu.

Plemeno-novofundlandsky-pes (9)

Tito psi bývají velmi přátelští nejen vůči své rodině a smečce, na kterou jsou zvyklí z jedné domácnosti, ale i vůči cizím lidem i psům. Důkladnější výcvik a pečlivá socializace není až tak důležitá jako u jiných plemen, přesto s ohledem na velikost psa je vhodné psovi dopřát alespoň základní výcvik. Tito psi jsou chytří a i se poměrně rádi učí, takže alespoň zmíněný základní výcvik určitě zvládnou. Povely většinou plní s určitou dávkou rozvahy a nebývají „strojově“ přesní, jako to dokážou například němečtí ovčáci či belgičtí ovčáci či border kolie. Proto tato psí rasa nebývá doporučována k náročnějším obedience disciplínám. Novofundlandskému psovi vyhovuje konzistentní a pozitivní přístup, tedy ideálně za pomoci odměn a pochval.

Plemeno-novofundlandsky-pes (7)

Vzhled novofundlandského psa

Novofundlandský pes je větší, silný a mohutný pes, který sloužil prioritně k tahání těžkých břemen. Jeho mohutná hlava odpovídá poměrově zbytku těla. Oči působí s ohledem na velkou hlavu menším dojmem a jsou uložené relativně hluboko. Uši přiléhají k lícím a jsou posazené po stranách hlavy. Svalnatý a silný krk plynule přechází ve svalnaté tělo. Hluboký hrudník disponuje klenutými žebry. Svalnaté končetiny jsou zakončené většími kulatými tlapami. Jako mnoho vodních plemena má vyvinutou kožní řasu. Jeho ocas je silně a dobře osrstěný a při plavání funguje jako kormidlo. Srst je voděodolná. Tvořena je ze dvou vrstev, ze středně dlouhé až dlouhé krycí srsti a husté podsady. Mezi povolené zbarvení patří bíločerné, hnědé nebo černé. Kohoutková výška plemene dosahuje 66-71 cm. Váha se pohybuje mezi 54 a 60 kg.

Plemeno-novofundlandsky-pes (8)

Ke komu je novofundlandský pes vhodný

I když jde povahově o vyrovnaného a klidného psa, je třeba pamatovat na to, že potřebuje každodenní dávku pohybu. Při pořízení štěněte je potřeba dávkovat pohyb postupně a opatrně, aby při rychlém vývinu psa nedošlo k nechtěnému poškození pohybového aparátu. Pro štěňata nebývá například vhodné častá chůze do schodů nebo častější a dlouhá hra na tvrdém povrchu.

Plemeno-novofundlandsky-pes (4)

Novofundlandský pes je pes vhodný do nepříznivého počasí a snadno zvládne i pobyt v ledové vodě. Velmi snadno zvládne celoroční pobyt venku. Je vhodný především na venkov nebo na kraj města. V centru velkoměsta a v „klasickém“ městském bytě nebývá nadšený. Velmi často se chová jako aktivní rodinný společník nebo pracovní pes (většinou k tahání břemen). Jeho schopnost tahat břemena a vozíky ho předurčuje i k psím sportům typu mushing. Jeho nadšení pro vodu a schopnost tahat lze využít i při vodní záchranařině.

Plemeno-novofundlandsky-pes (13)

Péče o srst není příliš náročná, stačí ji pravidelně vyčesávat. Rozčesávání srsti je ovšem velmi důležité, jinak se v ní začnou tvořit chuchvalce a dredy. Zároveň tento pes hodně líná. Především pokud hodláte psovi dopřát pravidelný přístup do vody, je potřeba udržet vysoký stupeň voděodolnosti srsti. Srst se tak nesmí stříhat a zároveň by se pes neměl koupat šamponem (šampon lze použít opravdu jen v případě velké nutnosti, například když si pes pořídí nevábný odér). Srst se nedoporučuje stříhat ani na léto. Hustá srst slouží totiž i jako ochrana před velkým horkem. Když strčíte ruku do hlubin tohoto hustého kožichu, tak zjistíte, že svrchní část srsti je výrazně teplejší než srst v blízkosti kůže. I tak platí, že novofundlandský pes snáší o dost lépe chladné až mrazivé počasí než letní horka.

Plemeno-novofundlandsky-pes (15)

Novofundlandský pes v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene dosahuje 66-71 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 54 a 60 kg.

Srst:

 • Delší hrubší krycí srst a hustá podsada

Zbarvení:

 • Bíločerné, hnědé nebo černé

Jak dlouho žije:

 • Novofundlandský pes se dožívá 8 až 10 let. 

Odkud pochází:

 • Novofundlandské ostrovy

Ke komu je vhodný:

 • Novofundlandský pes je obr s dobrým srdcem. Svou rodinu velmi miluje a rád tráví co nejvíce času v její přítomnosti.
 • Miluje i menší děti, se kterými mívá až svatou trpělivost. Je tak vhodnou volbou i do rodiny s dětmi.
 • Je perfektní volbou do domu s velkou zahradou. Díky odolné srsti je doporučován k celoročnímu pobytu venku.
 • I když působí jako nesmírný kliďas, je potřeba myslet na to, že potřebuje velkou dávku pohybu. Ideální je na dlouhé procházky, na mushing nebo jako pracovní pes (například vodní záchranář).
 • Miluje vodu. Pokud bude mít i sebemenší příležitost, najdete ho v kdejaké louži či vodním toku. A to i klidně uprostřed zimy. S ohledem na jeho velkou sílu se využívá právě i jako záchranář ve vodě, kdy je schopen vytáhnout tonoucího či za sebou ve vodě táhnout břemeno.

Plemeno-novofundlandsky-pes (10)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu