Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Psí plemena, co milují hon a hodí se na coursing

Coursing patří mezi kynologické sportovní disciplíny, která vychází z honů a pronásledování zvěře pomocí psů. Hlavním cílem coursingu je simulace přirozeného lovu, nikoliv lov samotný a zabíjení zvěře. Nejčastěji se k této sportovní disciplíně využívají chrti nebo psí rasy specializované na lov a pronásledování. Jde především o plemena, která vynikají rychlostí, vytrvalostí a skvělým zrakem, což jim umožňuje sledovat a pronásledovat prchající zvěř.

Psi-plemena-psi-na-coursing

Při tréninku nebo závodu se postaví psi na startovní čáru a na signál majitele či rozhodčího začnou pronásledovat umělého zajíce nebo jiný umělý pohybující se cíl (většinou tažený na drátu). Zpravidla platí, že pes který dostihne a „zlikviduje“ cíl první, je vítěz. Při hodnocení se nicméně bere ohled nejen na rychlost, ale i vytrvalost a celkovou schopnost pronásledovat zvěř. Tato sportovní disciplína je dnes populární především mezi majiteli loveckých psů, především těch patřící pod chrty. Věnovat se ovšem této sportovní kynologické disciplíně můžete s každým rychlým a vytrvalým psem s dobře vyvinutými loveckými instinkty. V článku si představíme několik plemen, které se objevují nejen na trénincích, ale často i na stupních vítězů během oficiálních závodů.

 

Whippet

Vipet je akčňák, který miluje svou rodinu, včetně dětí. Whipeti dobře zvládají pobyt v bytě nebo v domě se zahradou a přístupem dovnitř, ovšem za předpokladu, že je nejdříve pořádně unavíte. Tito energičtí psi dobře vychází i s cizími lidmi, nebývají z nich proto nejlepší hlídači. Jde o skvělé rodinné parťáky, kteří jsou pro každou špatnost.

Psi-plemeno-vipet (15)

Whippet byl původně lovecký pes, dnes jde především o aktivního společníka. Dodnes mu zůstala silná láska k běhu a silný lovecký instinkt. I běžné venčení se může změnit v dramatický závod, tito psi mají totiž tendenci pronásledovat cokoliv, co se pohne. A to nejen zajíce nebo srny, ale i auta nebo cyklisty. Je potřeba mít je neustále pod kontrolou. Pouhá procházka po okolí na vodítku je ovšem neuspokojí, je potřeba je nějakým způsobem vyblbnout. Vhodnou volbou je pro ně právě coursing, kde můžou zkombinovat svou lásku k běhu a lovu.

Ke komu se hodí vipet? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Italský chrtík

Italský chrtík je milující a energický pejsek, s kterým se rozhodně nudit nebudete. Je to krátkosrstý pejsek ideální do bytu. Tento drobný pejsek miluje svou rodinu z celého srdce, dokáže na svých majitelích být až závislý, je tak vhodnou volbou do rodiny, kde je „neustále“ někdo doma. I když základní výcvik zvládne relativně snadno, je důležité při něm být velmi důsledný a trpělivý. Italský chrtík lehce mate názvem, pochází totiž z Egypta a dodnes mu zůstala láska k teplejšímu podnebí.

Psi-plemeno-italsky-chrtik (14)

Chrtíci se sice po staletí chovají jako společenští psi, přesto jsou nabití energií a stále mají silné lovecké instinkty. Při venčení je nutné mít ho pod kontrolou, ideálně mít perfektní přivolání nebo mít psa alespoň na stopovačce. Přesto je psa potřeba důkladně unavit, například některým psím sportem. Je vhodnou volbou nejen na coursing, ale třeba i na běh.

Ke komu se hodí italský chrtík? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Sicilský chrt

Sicilský chrt je aktivní společenský pes, který se dříve využíval jako lovec. Toto plemeno patří mezi akční středně velké psy s krátkou srstí, jsou tak vhodní i do městského bytu. Miluje lidi z celého srdce a na svou rodinu se upíná. Dobře vychází i s dětmi, je tak dobrou volbou i do rodiny.

Psi-plemeno-sicilsky-chrt (3)

Sicilský pes je plemeno nabité energií, potřebuje tak pohyb, pohyb a zase pohyb. Je to pes, který miluje přírodou, je tak vhodnou volbou pro lidi milující dlouhé procházky. Zároveň jde o vytrvalé psy, kteří rádi běhají, jsou vhodní i ke kolu. I když se k lovu v současnosti využívají spíše sporadicky, mají stále silné lovecké instinkty. Jsou tak perfektní volbou právě ke coursingu.

Ke komu se hodí sicilský chrt? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Greyhound

Greyhound patří mezi chrty, je to tedy dlouhonohý a elegantní pes, který miluje především rychlé sprinty. Jde o laskavé a přátelské psy, kteří dobře vychází i s dětmi, jde tak o perfektní volbu do aktivní rodiny. Pokud se vám podaří psa unavit, doma bude spokojeně chrupkat v měkkém pelíšku. Tyto psy je ideální chovat v bytě kvůli jejich krátké srsti a minimu podkožního tuku, nejsou příliš odolní vůči nepříznivému počasí.

Psi-plemeno-greyhound (7)

Greyhound je pes, který byl vyšlechtěn k lovu, a i když se v současnosti k tomuto účelu užívá o něco méně, má stále silné lovecké instinkty. Při venčení je potřeba mít se na pozoru, jinak loví vše co se pohne, včetně cyklistů nebo aut. Díky jeho lásce k sprintu se dnes hojně využívá k psím sportům. V kombinaci s loveckým instinktem je vhodnou volbou samozřejmě i na coursing.

Ke komu se hodí greyhound? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Saluki

Saluki je psí akčňák, s kterým se určitě nudit nebudete. Patří mezi chrty, na první pohled tak zaujme elegantním vzhledem a aristokratickým chováním. Jde o psa, kterého není jednoduché cvičit, je tak spíše doporučován zkušenějším chovatelům. Doma zvládá být potichu a rád chrupe na měkkém a teplém místě. Je ovšem nutné ho nejdříve důkladně unavit.

Psi-plemeno-saluki (2)

Saluki je původně lovecký pes, dnes jde spíše o aktivní společenské plemeno. Toto plemeno miluje běh, běh a zase běh. Ideálně v kombinaci s pronásledováním kořisti. Saluki kromě dlouhých procházek přírodou ocení i možnost přidat se ke kolu nebo simulaci lovu – coursing.

Ke komu se hodí saluki? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Afgánský chrt

Afgánský chrt je dnes především společenským plemenem. Jde o aristokrata každým coulem. Jeho dlouhá srst v kombinaci s dlouhýma nohama zaujme na první pohled. Toto plemeno miluje svého člověka, k cizím lidem bývá rezervovaný. Tento původně lovecký pes je dodnes plný energie, kterou potřebuje vybít, i když k lovu se dnes využívá minimálně.

Psi-plemeno-afgansky-chrt (17)

Afgánský chrt je nádherný pes, kterého ovšem nelze nechat v elegantní pozici na pohovce. Jde o aktivního psa, který má potřebu být často v pohybu. Tomuto plemeni dodnes zůstali silné lovecké pudy, i když se v současnosti k lovu téměř nevyužívá. Z jeho lovecké minulosti mu zůstala láska k běhů a snaha pronásledovat vše, co se pohne. Je tak vhodnou volbou ke klasickým psím závodům nebo na coursing.

Ke komu se hodí afgánský chrt? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Azavak

Azavak patří mezi chrty, tedy i laik patrně vytuší, že půjde o velmi aktivní plemeno. Jde o lovecké psy původem z Nigérie, kterým dělá velmi dobře teplo. V momentě, kdy řada jiných psů uléhá do stínu, tento pes často nabírá energii. Díky krátké srsti a minimu tuku v těle jde o psa vhodného k chovu v bytě, na zahradě by v českém podnebí zmrzl již z kraje podzimu.

Psi-plemeno-azavak (2)

Azavak je velmi aktivní pes, který vyžaduje pohyb, pohyb a zase pohyb. I pokud má k dispozici zahradu, bez pořádné procházky či nějaké sportovní aktivity se neobejde. Jako mnoho jiných chrtů dokáže vyvinout velkou rychlost a dodnes mu zůstali silné lovecké instinkty. Hodí se tedy například ke canicrossu, k psím dostihům a zaručeně bude excelovat i při coursingu.

Ke komu se hodí azavak? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Deerhound (Skotský jelení pes)

Deerhound, neboli skotský jelení pes je původně lovecký pes, dnes spíše aktivní společník. Podobá se hrubosrstému greyhoundovi, ale je o něco větší s pevnější stavbou těla. Jde o rozvážného a přátelského psa, který miluje svou rodinu. Jeho výcvik může být náročný, především pro začátečníka. Ideálně reaguje na trpělivý a pozitivní výcvik.

Psi-plemeno-deerhound (1)

I když se dnes deerhound k lovu využívá o něco méně než dřív, má stále velmi silné lovecké instinkty. Zároveň jde o psa, který rád běhá a rád honí kořist. Pokud přemýšlíte nad sportem, který tohoto psa nejlépe utahá, pak právě coursing je pro něj jednou z nejlepších možností. V tomto sportu je deerhound za hvězdu právě díky svým loveckým instinktům.

Ke komu se hodí deerhound? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Faraonský pes

Faraonský pes je středně velký atletický pes, který miluje svou rodinu z celého srdce. Je ideální volbou pro lidi, kteří mají rádi pohyb a budou se tomuto zvláštnímu a elegantnímu psovi věnovat. Tento původně lovecký pes byl využíván k lovu králíků, dodnes mu zůstala láska k běhu a rád loví vše, co se pohne. Pokud ho nerozptýlí potencionální kořist, dokáže poslouchat na slovo, oproti mnoha dalším podobným psům bývá doporučován i méně zkušeným pejskařům.

Psi-plemeno-faraonsky-pes (1)

Faraonský pes je aktivní a veselý pes, který je vhodnou volbou pro milovníku treckingu, k nadšeným cyklistům nebo běžcům. Díky lásce k běhu a silnému loveckému instinktu je vhodnou volbou právě na coursing.

Ke komu se hodí faraonský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pointer

Pointer patří mezi velmi stará lovecká plemena, pravděpodobně jde dokonce o nejstaršího ohaře na světe. Dodnes se pointer využívá k lovu a má silný lovecký instinkt. Jde o inteligentního psa, který se správným přístupem naučí téměř cokoliv, přesto jeho výcvik není jednoduchý a je tak doporučován zkušenějším chovatelům.

Psi-plemeno-pointer (2)

Pointer rozhodně není žádný povaleč. Před jeho pořízením je potřeba zvážit, zda na něj budete mít dostatek času. Pokud ho dostatečně neunavíte, začne se nudit a může se pak chovat destruktivně. Pokud po tomto plemeni toužíte, ale nechcete se věnovat lovu, můžete se vrhnout na některý ze psích sportů. Kromě coursingu je vhodnou volbou i na canicross nebo dogtrecking.

Ke komu se hodí pointer? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu