Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Jaký pes se hodí pro důchodce?

Existuje nespočet psích plemen, každé je vhodné pro někoho jiného. Někdo chce se svým čtyřnohým přítelem chodit na dlouhé procházky přírodou, jiný spíše mezi lidi do kavárny nebo do parku. Řada lidí potřebuje hlídače, jiní se chtějí mazlit od rána do večera. Ať už toužíte po psím parťákovi z jakéhokoliv důvodu, stačí trochu popátrat a brzy narazíte na to pravé plemeno právě pro vás.

Psi-plemena-pro-duchodce

V současnosti existuje velké množství společenských psů, kteří jsou vhodní pro seniory. Řada těchto psů je poměrně hodně aktivní a vyžadují alespoň jednu delší procházku za den, jiným naopak stačí několik kratších koleček v nejbližším okolí. Většinu těchto psů spojuje přátelská a veselá povaha, drobnější velikost a snadná ovladatelnost. Několik psů vhodných k starším lidem vám představíme, stačí si vybrat podle vkusu. Jaký pes pro důchodce je tedy vhodný?

Boloňský psík

Načechraný a společenský pejsek patří mezi velké milovníky lidí, v jejichž přítomnosti tráví rád co nejvíce času. Jeho velkou výhodou je i minimální línání, nemusíte se tak bát, že budete v jednom kuse uklízet chlupy po celém bytě. Zároveň jde o drobnějšího psa, jehož váha by neměla přesáhnout 5 kg a velmi snadno se s ním manipuluje. Je vitální, přesto není hyperaktivní a přizpůsobí se velmi snadno dennímu rytmu svého pána. Je proto velmi vhodný i pro seniory, kteří ocení čas od času delší procházku přírodou, ale z různých důvodů k ní nemají každodenní příležitost.

Psi-plemeno-bolonsky-psik (15)

Boloňáci jsou velmi inteligentní a přátelští, hravě je zvládne i člověk, který se psy nemá větší zkušenosti. Má velmi rád další zvířata a poměrně snadno s nimi vychází jak v jedné domácnosti, tak při procházkách.

Ke komu se hodí boloňský psík? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Šeltie

Šeltie nebo-li shetlandský ovčák je původem pastevecký pes se Shetlandských ostrovů. Jde o menší, aktivní a všestranné psy, kteří pro svého člověka udělají první poslední. Jde o psa, který nemívá více než 10 kg, zato má velkou spoustu chlupů. Sheltie jsou velmi inteligentní a snadno se učí, jsou tak vhodné i pro lidi bez větších pejskařských zkušeností.

Psi-plemeno-seltie (30)

Jejich původním posláním bylo pasení ovcí, a i když se k této činnosti dnes využívají minimálně, jde stále o poměrně aktivní psy. Jsou rychlé a mrštné, což uplatní při psích sportech typu agility nebo dog dancing, často se v těchto sportech excelují a umisťují se na stupních vítězů. V posledních letech se čím dál častěji využívají i jako canisterapeutičtí psi. Pokud jste již v důchodu a chcete se udržovat v dobré fyzické kondici, šeltie vám zaručeně s tímto cílem pomůže. Nejenže vás vytáhne ven do přírody, ale pokud se rozhodnete věnovat se psem některému ze psích sportů, dostane vás i mezi podobně smýšlející lidi.

Ke komu se hodí šeltie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Čivava

Čivava je jeden z nejmenších psů světa. Jsou velmi zvědavé, takže se zájmem sledují, co se v domácnosti děje. Poměrně snadno se učí, minimálně základní výcvik je pro čivavu nejen velmi snadný, ale také velmi nutný (jinak má tendenci převzít velení v domácnosti a nejbližším okolí). S trochou snahy a především s vlídností a trpělivostí čivavu zvládne i začátečník. Jako mnoho dalších drobných psů má i čivava tendenci řešit většinu problémů (včetně strachu) štěkotem. S trochou tréninku lze štěkání omezit, což je doporučováno, především pokud nebydlíte na samotě a při běžném venčení potkáváte další pejskaře. Čivava totiž kolikrát začne dorážet na kotníky kolemjdoucích nebo i na výrazně větší psy. Pokud nechcete, aby váš pejsek přišel k úhoně, je dobré tomuto zlozvyku předejít.

Psi-plemeno-civava (14)

Čivavy se správným přístupem dokážou být velmi přátelské, mazlivé a poslušné. Díky malé velikosti se snadno vejdou do malého bytu. Seniorům se s nimi bude velmi snadno manipulovat díky jejich drobnosti, zároveň pro řadu z nich bude i výhodou, že nejsou náročné na pohyb. Čivavě většinou stačí pár kratších procházek po okolí a občasná hra. Díky jejich mrštnosti si s nimi můžete zaběhat i agility nebo zkusit dogdancing.

Ke komu se hodí čivava? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Yorkšírský teriér

Jorkšíři patří mezi jedno z nejoblíbenějších společenských plemen současnosti. I když jde o psy se vzezřením plyšáka, nenechte se zmást. Jeho předci byli lovci, takže i tento pejsek s roztomilým kukučem dostal do vínku pořádnou dávku tvrdohlavosti. I když jde o drobné elegantní pejsky, rozhodně se nejedná o psa, kterého byste si vystavili na gauč. Tito malý diblíci potřebují nejen základní výcvik, ale i pořádně vydovádět, jinak budou jak doma, tak při venčení dělat pořádnou paseku.

Psi-plemeno-yorksirsky-terier (14)

Jde o malé a inteligentní pejsky, kteří se při správném přístupu velmi snadno učí a dobře se s nimi manipuluje. S ohledem na jejich záchvaty tvrdohlavosti je třeba být při výcviku důslední a trvat na splnění příkazu. Pak jsou z nich spokojení a roztomilí pejsci, kteří se k vám při sledování filmu rádi přitulí. Yorkšírský teriér je vhodným psem pro aktivnější seniory, kteří se budou rádi svému drobnému parťákovi pravidelně věnovat a budou se díky němu udržovat v dobré fyzické kondici.

Ke komu se hodí yorkšírský teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Mops

Mopsíci jsou menší zavalití pejsci, kteří z celého srdce milují svého člověka a rádi tráví v jeho přítomnosti velké množství času. Zároveň jde o psa, který spíše než dlouhou procházku ocení povalování na gauči. Ke štěstí mu stačí procházky po nejbližším okolí a občasná hra. Díky jeho drobnějšímu vzrůstu se s ním poměrně dobře manipuluje. Zároveň jde o přátelské psy, kteří dobře vychází jak s lidmi, tak i dalšími zvířaty. Má velmi rád děti, je tak vhodnou volbou i pro seniory, které často navštěvují vnoučata, s nimiž bude rád dovádět. Jde o poměrně inteligentní pejsky, kteří hravě zvládnou základní výcvik a při procházkách se budou držet ve vaší blízkosti.

Psi-plemeno-mops (15)

Rozpláclý čumáček a robustnější tělesná konstituce způsobila, že tito psi velmi špatně snáší teplejší počasí. Při procházkách v letních měsících je třeba to zohlednit. V zimě zase díky krátké srsti vyžadují obleček či pláštěnku, a to jak kvůli krátké srsti, tak kvůli jejich pomalejšímu tempu, při kterém se moc nezahřejí.

Ke komu se hodí mops? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Maltézský psík

Maltézák je krásný pes s dlouhý srstí, který se chová především jako společenský a výstavní pes. Velmi miluje svou rodinu a špatně snáší odloučení, je tak vhodný pro lidi, kteří mají možnost trávit s ním většinu času. Je poměrně nenáročný na pohyb, ale čas který ušetříte tím, že nebudete celý den běhat po lesích, zase věnujete poměrně náročné péči o jeho srst – jeho elegantní vzhled není zadarmo.

Psi-plemeno-maltezsky-psik (15)

Od pohledu jde o nejen o elegantního, ale i hravého a přátelského psa, který vyžaduje společnost. Již mnoho století se chová především jako společník. Asi i díky tomu špatně snáší samotu. Další zvířata sice toleruje, ale v jedné domácnosti z nich nebývá příliš nadšený – dokáže být totiž velmi majetnický a často na další zvířata žárlí. Vyžaduje laskavý přístup, pak hravě zvládne základní výcvik. Pokud toužíte po krásném společníkovi, který vás vytáhne čas od času na psí výstavu a mezi podobné nadšence, pak s maltézáčkem nesáhnete vedle.

Ke komu se hodí maltézský psík? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Papillon

Papillon je malý pejsek, který díky svým velkým ouškům připomíná motýlka. Již po staletí je chován jako společenský pes, díky čemuž si vyvinul velkou míru empatie – čím dál častěji se proto využívá i jako canisterapeutický pes. Velmi snadno se cvičí a jsou přátelští, hravě je zvládne i začátečník. Sice jde o malinkaté pejsky, ale vynikají energičností a mrštností. Ocení proto možnost věnovat se některému ze psích sportů jako agility nebo dogdancing. Papillon se dokáže zároveň i dobře přizpůsobit životnímu tempu svého člověka - když není možnost se věnovat psímu sportu nebo čas od času nedopadne delší procházka, budou nadšeně chrupkat velkou část dne na gauči.

Psi-plemeno-papillon (15)

Jeho delší srst je třeba pravidelně vyčesávat, ale jinak je poměrně nenáročný na péči. Díky absenci podsady můžete počítat s občasným chlupem v bytě, ale nemusíte se obávat jejich nánosů. Na druhou stranu i s ohledem na jeho drobnost (2-5 kg) je třeba pořídit do chladnějšího a deštivějšího počasí obleček. Jeho výcvik je poměrně snadný, za pomoci odměn udělá cokoliv.

Ke komu se hodí papillon? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Brabantík

Bystrý a nebojácný pejsek, který se váže na svého člověka a nebývá moc samostatný. Zároveň je inteligentní a jeho výchova bývá poměrně snadná, pokud je důsledná a klidná. Jde o menšího robustnějšího psa, který nevyžaduje příliš pohybu. Je nicméně velmi zvědavý a ocení, pokud bude mít přehled o tom, co se děje v bytě, a ideálně i výhled z okna či z balkonu, aby věděl, co se děje po okolí. Velmi dobře zvládá kontakt s dalšími zvířaty, a to jak ve stejné domácnosti, tak s těmi cizími.

Plemeno-grifonek-brabantsky-brabantik (15)

Jde o drobnějšího pejska, který nemívá víc než 6 kg, poměrně dobře se s ním manipuluje. Brabantíci jsou klidní a v posledních letech se využívají čím dál častěji ke canisterapii. Jsou ideální volbou pro lidi, kteří nechtějí či nemohou chodit na delší procházky, a přesto ocení, když je jejich čtyřnohý kamarád vytáhne na chvíli na čerstvý vzduch.

Ke komu se hodí brabantík neboli grifonek brabantský? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Čínský chocholatý pes

Čínský chocholatí psi jsou elegáni, které ocení jak alergici, tak milovníci pořádku. Jde o drobnější štíhlé pejsky, kteří mají chocholky chlupů na hlavě, končetinách a ocásku, jejich tělíčko je bez chlupů nebo jen s pár ojedinělými chloupky. Pokud jste se s tímto psem naživo zatím nesetkali, budete si patrně na jejich netradiční vzhled chvíli zvykat, ale velmi rychle oceníte jejich přátelskou povahu a inteligenci. Mezi zvláštnosti tohoto plemene patří i to, že se relativně často vyskytuje i chlupatá varianta (tzv. labutěnka). Pokud vás tak zaujala drobnější velikost, a především povaha čínského chocholatého psa, ale dáváte přednost „tradičnějšímu“ vzhledu psa, můžete sáhnout po chlupaté variantě tohoto plemene.

Plemeno-cinsky-chocholaty-pes (14)

Tito naháči jsou velmi vázaní na svého člověka, k cizím lidem ovšem bývají nedůvěřivý a chvíli jim trvá, než se s někým spřátelí. Poměrně špatně snáší samotu, je tak vhodný pro lidi, kteří s ním mají možnost trávit velkou část dne. Ocení možnost věnovat se některému ze psích sportu, vhodný je například na agility nebo dogdancing, kde využije svou rychlost a mrštnost. Má rád i občasnou delší procházku, ale ocení i možnost přitulit se k svému pánovi a pospávat.

Ke komu se hodí čínský chocholatý pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Kavalír King Charles španěl

Drobnější pes s velkýma očima, delší srstí a přátelskou povahou, to je kavalír King Charles španěl. Tito drobnější psi jsou velmi přátelští a snadno vychází jak s lidmi, tak dalšími zvířaty. Zároveň jsou velmi inteligentní a snadno ho zvládne i začátečník. Tito psi jsou i poměrně aktivní a ocení občasnou dlouhou procházku či možnost věnovat se rekreačně některému z psích sportů. Jsou zároveň velmi přizpůsobiví, pokud občas nevyjde delší procházka, spokojeně se rozvalí na gauči.

plemeno-kavalir-king-charles-spanel (3)

Již několik století se kavalíři využívají jako společenští psi, přesto se v nich čas od času projeví lovecký pud jejich předků. Je třeba to mít na paměti, a pokud se psa rozhodnete pouštět na volno, tak je důležité zapracovat na přivolání. Díky jeho lovecké historii miluje procházky přírodou, je tak vhodný pro aktivní seniory, kteří rádi chodí po horách či do lesa. Je tedy vhodnou volbou pro ty, kteří se chtějí udržovat v dobré fyzické kondici. Zároveň jde o drobnějšího psa, jehož váha by neměla přesáhnout výrazněji 8 kg, poměrně snadno se s ním díky tomu manipuluje.

Ke komu se hodí kavalír king charles španěl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Bull plemena pak najdou vyžití ve speciálních bull sportech. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii nebo plemena, která umí být asistenční a vodicí psi. Pořádní pracanti jsou i psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu