Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Plemena psů, která si užijí flyball

Flyball patří mezi oblíbené psí sportovní disciplíny. Mnoho psích plemen je nabito energií, kterou ze sebe potřebují dostat. Pokud navíc patří váš psí kamarád mezi balonkové a míčkové závisláky, pak pro něj může být flyball tou správnou sportovní disciplínou. Jde o sport pro všechny nadšené a rychlé běžce všech plemen, často se v tomto sportu uplatní i voříšci. Tento sport kombinuje překážky a míčky a zároveň vyžaduje minimální fyzickou aktivitu ze strany páníčka.

Psi-plemena-na-flyball

Nejčastěji se při flyballu utkávají dvě čtyřčlenná družstva ve dvou stejných flyballových dráhách. Na každé dráze nalezneme čtyři stejné skokové překážky a flyballový box, který vystřeluje míček. Při povelu psovoda na startovní linii vyběhne pes na dráhu, překoná překážky a naskočí na desku boxu, tím se spustí mechanika, která vystřelí míček, který pes zachytí a přinese přes překážky zpět k psovodovi. V momentě, kdy se vrátí první pes z družstva za cílovou čáru, vyběhne další pes.

Družstvo, které má v cíli všechny čtyři psy a míčky, vyhrává. Při tomto sportu je důležitá nejen rychlost a přesnost psů, ale i vzájemná souhra a snášenlivost. Psi jsou ve velmi těsném kontaktu, nesmí se tak navzájem vyvést z rovnováhy a nepřipadá v úvahu, aby se napadli – tento sport je tak vhodný především pro dobře socializované psy. Tomuto sportu se můžete věnovat s každým rychlým psem, který miluje míčky, bez ohledu na rasu. Jako u jiných sportů zde platí, že se k tomuto sportu hodí některá plemena o něco více než jiná. V článku si tak několik takovýchto plemen představíme.

 

Australská kelpie

Australská kelpie je ovčácký pes s nekončícím množstvím energie. Při práci kolem ovcí dokáže naběhat i 50 km. Zároveň jde o vyrovnaného psa, který je skvělým společníkem aktivních lidí. Svému člověku je velmi věrná a je doporučována i k dětem. Dodnes se na farmách využívá k pasení. Pokud se nechcete či nemůžete věnovat ovčáckým disciplínám, vymyslete si některý kynologický sport.

Psi-plemeno-australska-kelpie (2)

Kelpie patří mezi chytré a aktivní psy, kteří milují práci. Jako mnoho jiných pasteveckých a ovčáckých plemene je i toto plemeno řazeno mezi psí workoholiky, je tak potřeba ho důkladně unavit, jinak se bude nudit a bude vymýšlet lumpárny. Kromě pasení miluje různorodé sporty a hravě konkuruje například i border koliím či belgickým ovčákům. Tito psi jsou vhodnou volbou nejen na agility nebo canicros, ale i na flyball. Jejich nadšení pro běh, překážky a balónky v tomto případě najde uplatnění.

Ke komu se hodí australská kelpie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Border kolie

Border kolie patří mezi populární psy současnosti. Je to aktivní a především pracovní pes, který byl vyšlechtěn k pasení ovcí. K své původní činnosti se dodnes využívá, a to nejen jako sportovní disciplíně, ale prakticky na farmě. Pokud s borderkou nechcete či nemůžete věnovat ovcím, musíte tohoto akčňáka zaměstnat jinak. Toto plemeno je nutné unavit psychicky i fyzicky, je totiž nejen energické, ale i velmi inteligentní. Pokud nebudete mít možnost se psovi věnovat několik hodin denně (i pokud má k dispozici zahradu), pak se raději poohlédněte jinde.

Psi-plemeno-border-kolie (9)

Border kolie je nejen pasteveckou hvězdou, ale válcuje konkurenci i v řadě sportovních disciplín. Velmi často stojí na stupních vítězů i v agility nebo dogdancingu. V těchto sportech tito psi zaměstnají jak své tlapky, tak i hlavu. S ohledem na velkou lásku borderek k míčkům a k překážkám je pak flyball jednu z tradičních disciplín této psí rasy. Velkou výhodou pro tento sport je i povaha těchto psů. Ti se dokáží perfektně soustředit na činnost, kterou zrovna vykonávají a je pro ně zpravidla přirozené ignorovat své konkurenty ve vedlejší dráze, snižuje se tak šance případného konfliktu během soutěže či tréninku.

Ke komu se hodí border kolie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Australský ovčák

Australský ovčák, nebo také australák či aussie, to vše je jedno velmi aktivní psí plemeno. Je to nejen energický, ale i chytrý pes, který s vámi bude nadšeně spolupracovat při mnoha různorodých činnostech. Jde o jedno z ovčáckých plemen, které je u ovcí velmi spokojené a dodnes se k pasení aktivně využívá. Přesto nejde o jedinou disciplínu, které se s touto psí rasou můžete věnovat.

Psi-plemeno-australsky-ovcak (14)

Australák miluje svou rodinu z celého srdce, zpravidla dobře vychází i s dětmi. K cizím lidem i psům bývá rezervovaný, nebývá však agresivní, což se při sportu typu flyball velmi hodí – málokdy jakkoliv reaguje na své kolegy ze stejného družstva a výjimečně na své konkurenty. Láska k běhu, překážkám i míčku je nepochybně také výhodou.

Ke komu se hodí australský ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Šeltie

Šeltie, nebo také shetlandský ovčák, je hravý, inteligentní a aktivní společník. V minulosti bylo toto plemeno vyšlechtěno na shetlandských ostrovech jako pastevecký pes. Dnes jde prioritně o aktivního společníka, který ocení dlouhé procházky, ale i možnost věnovat se různým sportovním aktivitám. A protože jde o velmi chytrého psa, je vhodné ho unavit i psychicky.

Psi-plemeno-seltie (30)

Šeltie svou rodinu velmi miluje a ráda dovádí i s dětmi. Vůči cizím lidem a psům bývá rezervovaná, což se při různých aktivitách mezi spoustou lidí i psů hodí. Tato psí rasa nadšeně se svým člověkem spolupracuje při ledasčem, práci má ráda a snadno a rychle se učí. Velmi často se toto plemeno využívá při různorodých obedience disciplínách, ale i při agility nebo při dogdancingu. Radost z míčku, překážek a k běhu z něj dělá také vhodnou volbu i k flyballu.

Ke komu se hodí šeltie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Anglický setr

Anglický setr patří mezi přátelské psy, kteří milují lidskou společnost. Byl vyšlechtěn jako lovecký pes, má tedy ve vínku slušnou dávku tvrdohlavosti. I tak se oproti jiným loveckým psům poměrně snadno cvičí. Potřebuje velkou dávku pohybu, je tak vhodnou volbou do sportovní rodiny. Tohoto akčňáka zvládne i nadšený, a především důsledný mírně pokročilý chovatel.

Psi-plemeno-anglicky-setr (11)

Anglický setr se i v současnosti běžně využívá k lovu, přesto není nutností se se psem tomuto oboru věnovat. Přesto je třeba pamatovat, že jde o velmi aktivního psa a je potřeba ho důkladně unavit. S tímto typem psa se můžete věnovat velmi širokému spektru psích sportů, například coursingu, agility, dog trekkingu, a samozřejmě i flyballu. Nadšení pro běh i fascinace míčkem mu usnadní nadšení pro tento sport.

Ke komu se hodí anglický setr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Jack Russell teriér

Jack Russell teriér patří mezi energické lovecké psy. Tito menší pejsci jsou neustále jak na pérkách, nikdy nepostojí. Málokdy se stane, že byste našli tohoto psa ležet na gauči. Pokud ho důkladně neunavíte, bude se nudit a můžete se těšit na destrukci všeho, co mu přijde pod čumák. Dodnes se tato rasa využívá k lovu, má tedy silný lovecký instinkt. Při procházkách přírodou je potřeba mít psa pod kontrolou, jinak nebude váhat a uteče za první možnou kořistí.

Plemeno-jack-russell-terier (13)

Jack Russell teriér patří mezi chytré psy, přesto jeho výchova bývá výzva. Jako správný lovečák dokáže být velmi tvrdohlavý a má silnou potřebu dělat si vše po svém. S trochou trpělivosti, a především velkou dávkou důslednosti zvládnou základní výcvik. Kromě dlouhých procházek nebo lovu je možné se s těmito psy věnovat různorodým sportům. Bavit je bude například coursing nebo canicross. Dokáží se silně upnout na míček a zároveň rádi běhají, flyball je tak pro ně také zajímavou volbou.

Ke komu se hodí Jack Russell teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Belgický ovčák tervueren

Belgický ovčák tervueren patří do skupiny ovčáckých psů původem z Belgie. Jde o chytrého a aktivního psa, který potřebuje psychické i fyzické vyžití. Byl sice vyšlechtěn k pasení ovcí, ale k pasení se využívá v současnosti spíše sporadicky. Dnes jde o aktivního společníka vhodného k dlouhým procházkám nebo různým sportovním disciplínám. Zároveň jde o milovníka lidí, svého člověka je schopen sledovat na každém kroku.

Plemeno-belgicky-ovcak-tervueren (11)

Tervík, jak se mu občas mezi českými chovateli přezdívá, je chytrý pes, který se čím dál častěji využívá jako služební pes. Zároveň bývá přátelský a je vhodný i jako asistenční pes. Je ideální volbou nejen do služebního poměru, ale i k běžným aktivním majitelům. Kromě dlouhých procházek je ideální k pokročilejším obedience disciplínám, nebo i k agility, canicrossu nebo i k flyballu.

Ke komu se hodí belgický ovčák tervueren? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Vipet

Milovník lidí, který si rozumí i s dětmi, to je vipet. Je to lovec se vším všudy, nudit se s ním tedy určitě nebudete. Toto plemeno potřebuje každodenní dávku pohybu, jinak se začne nudit, pak může mít destruktivní sklony. Je to přátelský pes, který nebývá dobrým hlídačem. Zároveň jde o tichého a krátkosrstého psa, kterého se doporučuje chovat pouze v bytě. Pokud psovi dopřejete dostatek pohybu, dokáže být i v bytě v klidu.

Psi-plemeno-vipet (15)

Whipet je všestranný aktivní pes, kterého můžete využít nejen k lovu. Nespornou výhodou psa je i to, že miluje lidi a vše dělá pro potěšení svého pána. Má silné lovecké instinkty, pokud se nebudete věnovat lovu, je potřeba aby měl pes při venčení 100% přivolání nebo byl pojištěn alespoň stopovačkou. Jeho nadšení pro běh, jeho rychlost a lásku k míčku lze využít i při flyballu.

Ke komu se hodí vipet? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Curly coated retrívr

Curly coated retrívr, neboli kudrnatý retrívr, je akčňák, s kterým se rozhodně nudit nebudete. Je to středně velký pes, který byl vyšlechtěn k aportu uloveného vodního ptactva, a dodnes mu zůstala láska k vodě. K své rodině bývá tento pes loajání a miluje ji z celého srdce, k cizím lidem bývá nedůvěřivý. I když jde o chytrého psa, bývá doporučován spíše k pokročilejším chovatelům, kteří si poradí se specifiky povahy loveckého psa.

Plemeno-curly-coated-retrivr (1)

I když se curly coated retrívr dnes k lovu samotnému chová spíše omezeně, můžete se s ním této disciplíně věnovat. Lov ovšem není jediná sportovní disciplína, kterou lze s tímto psem dělat. Je vhodnou volbou například na agility, dog trekking nebo coursing. S ohledem na jeho lásku k aportu je velmi velká šance, že ho bude bavit i flyball.

Ke komu se hodí curly coated retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Irský červenobílý setr

Irský červenobílý setr je akčňák každým coulem. Ještě aby ne, byl vyšlechtěn k lovu, ke kterému se dodnes využívá. Má tak stále silné lovecké instinkty a je potřeba ho mít ve volné přírodě pod kontrolou, aby neutekl za první kořistí. Je to zároveň velký mazel, který miluje lidi bez rozdílu. Je tak doporučován k rodinám a čím dál častěji je využíván ke canisterapii.

Červenobílý irský setr je aktivní a chytrý pes, kterého lze oproti jiným loveckým psům možné cvičit poměrně snadno. Přesto je potřeba být při výcviku důsledný, ale zároveň přátelský, křik a dril toto plemeno moc nemusí. Je potřeba psa důkladně unavit, pak zvládne i pobyt v bytě. S tímto plemenem je možné věnovat se různým sportům, nejen lovu. Vhodný je například na coursing, agility a samozřejmě i na flyball.

Ke komu se hodí irský setr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Bull plemena pak najdou vyžití ve speciálních bull sportech. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii nebo plemena, která umí být asistenční a vodicí psi. Pořádní pracanti jsou i psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu