Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Psí plemena, co milují bull sporty

Kynologických sportovních disciplín je celá řada. Speciální kategorií jsou sporty zaměřená především na tzv. bull plemena. Jde o specifické sporty, které vyžadují velkou sílu a dynamičnost. Těchto sportů se nemusí, alespoň při trénincích, věnovat pouze bull plemena, nicméně tyto sporty byly designované především pro bull rasy a při různorodých soutěžích jiní psi nemívají moc velkou šanci na příčky vítězů.

Psi-plemena-na-bull-sporty

Původně byla většina sportovních disciplín, které dnes náleží pod bull sporty, zaměřená na pracovní psy, především ty severské. Tyto sportovní disciplíny také často nahrazovaly postupně zakazované psí zápasy. U těchto sportovních disciplín zpravidla šlo o houževnatost, odolnost a sílu a touhu psa vyhrát za každou cenu.

Mezi oblíbené bull disciplíny patří například Wall climbing, při které je úkolem psa vyběhnout po kolmé stěně co nejvýše a zakousnout se do peška visícího ze stěny. Další kynologickou disciplínou je High jump, při které je úkolem psa vyskočit co nejvýše a chytit peška zachyceného na konstrukci opatřené kladkou. Weight pulling je sportem, při kterém na speciální dráze pes v postroji táhne naloženou váhu na vozíku na vzdálenost 4 – 6 m. Při disciplíně Weigt pul sprint psi na rovné travnaté či jiné ploše táhnou v postroji zátěž (nejčastěji pneumatiku nebo tříkolku) a to do vzdálenosti 50 metrů. Podobných disciplín je celá řada, stejně tak je poměrně široké spektrum psů, s kterými se na tyto sporty můžete vrhnout. Ty nejčastěji využívaná plemena, která i nejčastěji stojí na stupních vítězů, si představíme.

Americký pitbulteriér

Americký pitbul je sportovně založený pes pro aktivní majitele s pevnou rukou. Sice jde o psa s bojovou historií, byl ovšem cvičen a šlechtěn k boji, ale vždy s dalšími zvířaty, nikoliv s lidmi. Dnes jde o aktivního společníka, který ovšem potřebuje alespoň základní poslušnost a důkladnou socializaci se všemi možnými situacemi, s kterými se v životě může setkat. Pokud ideálně ve svém pánovi ctí vyšší autoritu, je skvělým aktivním společníkem.

Americky-pitbulterier (9)

Americký pitbulteriér je majestátní pes, který se rád učí, a zároveň jeho výchova může být tak trochu výzva. S ohledem na jeho dominantnější povahu a komplikovanou minulost vyžaduje zkušenějšího chovatele, který si s ním oproti začátečníkovi spíše poradí. Pokud mu každý den zaměstnáte hlavu a fyzicky ho unavíte, bude se zbytek dne spokojeně mazlit a chrupat v pelíšku. Kromě dlouhých procházek a pokročilejších obedience disciplín je vhodnou volbou na různé bull sporty, při kterých využije svou sílu a vybije přebytečnou energii.

Ke komu se hodí americký pitbulteriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Americký stafordšírský teriér

Amstaf je středně velký pes s krátkou srstí, který se správným vyžitím bude spokojený v domě se zahradou i v bytě. Jde o plemeno, které má relativně komplikovanou historii, v minulosti se využíval k psím zápasům. Díky pověsti bojového psa v kombinaci s širokou čelistí a svalnatým hrudníkem se ho lidé často bojí. Přitom jde zpravidla o mazlivého psa, který je doporučován i k těm nejmenším dětem. Přesto nejde o psa pro každého, hodí se trocha přirozené autority a psovi dopřát alespoň základní výcvik a důkladnou socializaci. Bývá zpravidla doporučován spíše zkušenějším chovatelům.

Plemeno-americky-stafordsirsky-terier (2)

Americký stafík svou rodinu miluje z celého srdce. Své lidi a svůj pozemek rád a dobře chrání. Jeho ochranářské sklony jsou často využívány i ve služebním poměru, relativně často se tento pes využívá k ochraně nemovitostí. Jde o plemeno s velkou dávkou energie, kterou je potřeba vypustit. Je potřeba se psovi věnovat několik hodin denně, jinak se bude nudit, což se nejčastěji projevuje destruktivním chováním. Jeho energii můžete vypouštět dlouhými procházkami, náročnějším výcvikem nebo různorodými bull sporty.

Ke komu se hodí americký stafordšírský teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Anglický bulteriér (bullteriér)

Anglický bulteriér je akční pes s typickým klofanovým čenichem a podlouhlou hlavou. Patří mezi akční bulíky, které je třeba důkladně unavit, psychicky i fyzicky. Když se cítí osamělý nebo se začne nudit, mívá destruktivní sklony. A protože jde o silného psa, můžete počítat s tím, že budete mít z domu či bytu kůlničku na dříví. Jeho výcvik musí být velmi důsledný a není radno podléhat psím roztomilým očím, jinak vám velmi snadno může přerůst přes hlavu. Zpravidla je doporučován zkušenějším chovatelům, kteří si poradí s jeho specifickou povahou.

Psi-plemeno-anglicky-bulterier (5)

Pokud bulíka důkladně unavíte a správně vychováte, budete mít doma přátelského miláčka vhodného i k dětem. Dobře vám ohlídá majetek a v případě ohrožení bude bránit majetek i svou rodinu. Pod správným vedením jde o přátelského psa, který na vše, co se mu nezdá pouze štěká. Pokud ho ovšem někdo napadne, neváhá a brání se. Energii velmi rád vypustí při různorodých bull sportech.

Ke komu se hodí anglický bulteriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Stafordšírský bulteriér

Stafordšírský bulteriér na první pohled vypadá jako drsńák, přesto jde o citlivého, přátelského a laskavého psa, který je v Anglii nazýván „baby dog“, tedy pes k dětem. Jako mnoho dalších bull psů má i toto plemeno mezi předky bojové psy. Dnes jde o aktivního a milého společníka, který se nejen nadšeně vrhne na některý z bull sportů, ale i bude nadšeně dovádět s dětmi.

Plemeno-stafordsirsky-bulterier (14)

Stafbull je přátelský pes, který si ovšem rád dělá věci po svém. Při jeho výcviku to chce pevnou ruku a dodržovat nastavené mantinely, troška přirozené autority také není na škodu. Psa je potřeba důkladně unavit, pokud se bude nudit, budete mít velmi rychle z bytu hromádku třísek.

Ke komu se hodí stafordšírský bulteriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Americký buldok

Amerického buldoka poznáte na první dobrou podle hranaté hlavy a větší postavy. Jde o krátkosrstého psa, který má energie na rozdávání. Má nelehkou minulost bojového psa, dnes jde o aktivního společenského psa. Často bývá doporučován k dětem, ovšem pokud je pes od mala zvykán. Dobře vychází i s dalšími domácími zvířaty, opět pokud je zvyklý od štěněte. Pokud disponujete alespoň špetkou přirozené autority a nastavíte mu mantinely, bude s vámi pes nadšeně spolupracovat.

Psi-plemeno-americky-buldok (11)

Americký buldok je vhodnou volbou k milovníkům dlouhých procházek, ale i k různorodým sportům. Jejich silná čelist a vytrvalost je předurčuje k excelování v bull sportech. Poměrně často se tito psi využívají i k práci. Asi málokoho překvapí, že jde o skvělé hlídače, kteří budou spokojeně asistovat při ochraně objektů. Protože poměrně dobře vychází s dalšími zvířaty (snad kromě psích samců), využívají se často na farmách k ochraně stád dobytka.

Ke komu se hodí americký buldok? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bullmastif

Bullmastif je větší pes s kvadratickou a vrásčitou hlavou, který miluje svou rodinu a bude jí spolehlivě chránit. Byl vyšlechtěn jako hlídač objektu a lesa – měl vystopovat zloděje či pytláka, zahnat ho do kouta a udržet ho na místě do příchodu majitele. Nikdy ale nebyl šlechtěn a vychováván k tomu, aby byl agresivní. Jde o přátelského a až překvapivě trpělivého psa, který dokáže tolerovat různorodé pošťuchování i od menších dětí.

Psi-plemeno-bullmastiff (6)

Navzdory různým pozitivním vlastnostem není bullmastif doporučován každému, je vhodnější pro zkušenější kynology se špetkou přirozené autority. Tito psi totiž dokáží být také velmi tvrdohlaví a mají sklony k dominanci. Je to pes vhodný nejen do domku se zahradou, ale i do bytu. V obou případech se mu stejně musíte věnovat a vybít jeho energii. Je vhodnou volbou k služebnímu poměru – především k hlídání objektů. Radost bude mít i z dlouhých procházek nebo některých bull sportů. Není vhodnou volbou k sportům typu agility nebo canicross, tyto sporty by dlouho nevydržely jeho klouby.

Ke komu se hodí bullmastif? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Kanárská doga

Kanárská doga je větší pes, který miluje svého pána. Pro svého člověka a jeho rodinu udělá cokoliv a bude je chránit do roztrhání těla. Jde o skvělého hlídače, který spolehlivě ochrání lidi i majetek. Toto psí plemeno je potřeba důkladně socializovat od štěněte, pes si musí zvyknout jak na cizí psy a lidi, tak i situace, s kterými se bude běžně setkávat. Pak bude procházet životem jako přátelský, byť vůči cizím lidem lehce odtažitý, pes.

Psi-plemeno-kanarska-doga (1)

Kanárská doga rozhodně není žádný drobeček, který potřebuje větší várku pohybu. Bavit ho budou především dlouhé procházky nebo některé bull sporty. Pohyb sice vyžaduje, ovšem je potřeba se s ohledem na velikost psa a jeho určitou nemotornost zamyslet nad tím, kterým sportům se budete se psem věnovat. Není vhodný například na agility a další sporty, které vyžadují mrštnost a rychlost.

Ke komu se hodí kanárská doga? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Anglický mastif

Anglický mastif patří mezi největší psy světa, nebývá tak doporučován do malých městských bytů. Je vhodnější volbou spíše na vesnici nebo okraj města do prostorného bytu nebo k domku se zahradou. Je to přátelský pes, který svou rodinu miluje z celého srdce. K cizím lidem ovšem bývá nedůvěřivý a bývá z něj proto dobrý hlídač.

Psi-plemeno-anglicky-mastif (1)

Anglický mastif je tak trochu nemotora a není vhodnou volbou na sporty, u kterých je třeba rychlost a mrštnost. Ocení především dlouhé procházky nebo možnost věnovat se některému z klidnějších bull sportů. U mastifa je potřeba být opatrní při teplém počasí, velmi snadno se přehřeje.

Ke komu se hodí anglický mastif? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Argentinská doga

Argentinská doga je větší, majestátní a svalnatý pes, který svým vzhledem zaujme na první pohled. Tito psi mají spoustu energie, kterou ze sebe potřebují dostat. Zároveň jde o chytré psy, kteří se poměrně snadno učí a jsou tak vhodní i k řadě pokročilejších kynologických disciplín. Jde o psy se silným loveckým instinktem a dominantní povahou. Toto plemeno by měl chovat pouze zkušený chovatel, který si poradí se záludnostmi povahy argentinské dogy.

Psi-plemeno-argentinska-doga (6)

Argentinskou dogu je potřeba důkladně vychovat a správně socializovat, pak budete mít doma laskavého psa, který bude milovat z celého srdce svého majitele a celou rodinu. Je to skvělý hlídač, má silné teritoriální cítění a vrozenou nedůvěru k cizím lidem. V současnosti proto bývá často využíván armádou či policií k ochraně objektů. Běžní chovatelé ho mohou využít k pokročilejším obedience disciplínám, ale i k řadě sportovních aktivit, včetně některých bull sportů.

Ke komu se hodí argentinská doga? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu