Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Tažní psi do hor a psí plemena na mushing

Mushing je sportovní aktiva, která spočívá v tažení saní nebo vozíku za pomoci psů. Tento sport je zpravidla spojován s chladnými oblastmi, v kterých se dlouho drží sníh, například s Aljaškou, Skandinávií nebo Kanadou. Název mushing souvisí s anglickým výrazem „to mush“, tímto povelem se označuje povel pro psy, aby začali tahat. Mushing jako sportovní disciplína se skládá ze závodů a expedicí. Závody jsou organizovány na různé vzdálenosti a rozděleny jsou do různých kategorií – sprinty, střední vzdálenosti nebo dlouhé trati. Lišit se mohou i náročností terénu. Patrně nejznámějším mushingovým závodem je Iditarod Trail Sled Dog Race, který se koná na Aljašce.

Psi-plemena-tazni-psi

U mushingu je důležitý výcvik a pravidelný trénink, tedy i péče o psy je velmi důležitá. Psi musí být silní, odolní a vytrvalí. Je potřeba pořídit správné vybavení a řádně ho otestovat před samotným závodem. Psi musí být pečlivě sledováni, aby byli během závodu v psychické i fyzické pohodě. I musheři, kteří psy trénují, musí být v dobré fyzické kondici a musí se umět orientovat v náročném prostředí. Mushing není pouze sportem, ale i způsob dopravy.

Vedle kvalitních sněžných skútrů je tažný pes a sáně často jediným možným dopravním prostředkem v oblastech s vysokými sněhovými srážkami. Tažní psi za pomoci saní či vozíků mohou dopravit nejen lidi, ale i různorodé zboží, včetně zásob potravin. Málokoho pravděpodobně napadne do saní zapřáhnout čivavu nebo pražského krysaříka, přesto se k tomuto sportu dá využít ledasjaké středně velké až velké vytrvalé plemeno, Jako u mnoho jiných aktivit existuje řada psích ras, která byla k tahu cíleně šlechtěna, případně se jejich služeb postupně začalo využívat díky jejich dobrým fyzickým předpokladům. V článku si některá tato psí plemena představíme.

 

Sibiřský husky

Sibiřský husky je přátelský pes, s kterým se rozhodně nebudete nudit. Velmi dobře vychází s dětmi a je to smečkový pes, je tak vhodný do aktivní rodiny, a i do větší psí smečky. Je to pes, který potřebuje pohyb, pohyb a zase pohyb. Ocení možnost proběhnout se na velké zahradě, ale ke štěstí mu stačit nebude. Na druhou stranu jde o odolného psa vůči velmi špatnému počasí, pokud mu dopřejete dostatek pohybu a kontaktu s lidmi a psy, zvládne celoroční pobyt na zahradě.

Psi-plemeno-sibirsky-husky (15)

Sibiřský husky řadu lidí zaujme krásným huňatým kožíškem a modrýma očima. Přesto nejde o plyšáka na gauč, ale o aktivního parťáka. Tento pes je inteligentní, ale i samostatný, potřebuje tak majitele s přirozenou autoritou, kterého bude chtít respektovat. Miluje přírodu, v které je nejšťastnější. Jde o poměrně staré psí plemeno, které je po staletí využíváno k tahu, a to ve velmi náročných podmínkách Sibiře nebo Aljašky. Jde o psí rasu, která je velmi často využívána k mushingu a zpravidla i stojí při závodech na stupních vítězů.

Ke komu se hodí sibiřský husky? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Aljašský malamut

Aljašský malamut patří mezi nejstarší psí plemena. Na první pohled zaujme mohutným vzhledem a chundelatou srstí. Díky své srsti a mohutnější postavě hravě zvládne i velmi špatné počasí a nečiní mu problém celoroční pobyt venku. Od mala je potřeba ho socializovat, pokud chcete předejít příliš častým konfliktům s dalšími psy, má totiž často sklony k dominanci. Je to pes určený k životu v přírodě, ideálně na venkově či na kraji města.

Psi-plemeno-aljassky-malamut (14)

Aljašský malamut je věrný pes, který svého člověka miluje a zpravidla dobře vychází i s dětmi. Je tak vhodnou volbou k aktivní rodině, která miluje především toulky po horách a lesích. Tito psi potřebují notnou dávku pohybu, pokud jim ho nedopřejete, bude se nudit a ničit vše na co přijde. Je to pes vhodný například na dogtrekking, ale i na mushing. Spolu se sibiřským huskym jde o jedno z nejoblíbenějších plemen, které se k tomuto sportu využívá.

Ke komu se hodí aljašský malamut? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Grónský pes

Grónský pes je aktivní odolný společník z oblasti polárního kruhu. Tito psi byli vyšlechtěni k tahu a k lovu lachtanů a tuleňů. V zemi svého původu se dodnes využívá k svému původnímu účelu. Do zemí mimo Grónsko se začal šířit počátkem 20. století, dodnes jde ale stále spíše o vzácnější plemeno. Jde o energického psa, kter je řazeno mezi tzv. primitivní plemena. Je tak vhodnou volbou spíše k zkušenějším chovatelům. Pokud toužíte po jedinečném, otužilém a aktivním společníkovi do tahu na hory, bude pro vás tím pravým.

Psi-plemeno-gronsky-pes (1)

Grónský pes je chundelatý pes s hustou podsadou a dokáže tak zvládnout velmi silné mrazy. Je tak vhodnou volbou někam do hor či kamkoliv jinam do přírody, kde bývá chladněji, vedra totiž snáší opravdu špatně. Nadšený bude z celoročního pobytu na velkém pozemku, v městském bytě bude nešťastný. I mimo Grónsko se nejčastěji využívá k tahu, a to nejen saní, ale i koloběžek či různých vozíků. Bavit ho bude ale i dogtrekking nebo coursing.

Ke komu se hodí grónský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Samojed

Samojed je přátelský a laskavý pes, který miluje lidi bez rozdílu. Pochází z mrazivé Sibiře a hravě tak zvládá mrazivé počasí. V současnosti se nejčastěji chová jako aktivní společník, byl ovšem vyšlechtěn jako saňový pes. I dnes je nutné psa pořádně unavit, a to jak psychicky, tak fyzicky. Nejvíce spokojený bude na horách nebo i jinde v přírodě, ideálně na venkově nebo na kraji města.

Psi-plemeno-samojed (9) 

Samojed je veselý pes, který dokáže každého rozveselit. Od pradávna byl zvyklý na pobyt v blízkosti člověka, dnes jde proto o klidného a přátelského psa, který nerad zůstává delší dobu sám. Je zvyklý s člověkem spolupracovat, a dělá to dodnes rád. Psa je potřeba důkladně unavit, aby byl neustále usměvavý a spokojený. Nejvíce mu budou vyhovovat dlouhé procházky přírodou, a i dnes je možné se s ním věnovat mushingu a dalším sportům, při kterých bude moc tahat.

Ke komu se hodí samojed? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Evropský saňový pes

Evropský saňový pes, neboli ESP je akční pes, který potřebuje spousto a spoustu pohybu. Je tak perfektní volbou k aktivním lidem, s ohledem na jeho přátelskou povahu se hodí i do rodiny s dětmi. Pokud budete mít na psa dostatek času a každý den se mu budete věnovat několik hodin, zvykne si i ve městě. Je to smečkové zvíře a ocení tak další psí parťáky.

Jde o poměrně nové plemeno, které bylo vyšlechtěno k tahu, jako ekvivalent dalších tažných psů typu sibiřský husky nebo aljašský malamut. Dodnes je velmi podobným německým ohařům, z nichž toto plemeno vyšlo. Chov ESP začíná mít v České republice silnou pozici, přesto si na vhodné štěněte asi chvíli počkáte, stále jde o relativně vzácné plemeno. Pokud ovšem toužíte po psovi, který oproti tradičním saňovým psům o něco lépe snáší i teplo a s kterým zazáříte, pak pro vás bude evropský saňový pes ideální volbou.

Ke komu se hodí evropský saňový pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Kanadský eskymácký pes

Kanadský eskymácký pes je velmi aktivní a potřebuje proto makat, makat a zase makat. Toto unikátní plemeno bylo vyšlechtěno primárně k tahu, ke kterému je vhodný dodnes. Je to chundelatý pes, kterému je dobře především na horách, díky svému původu velmi dobře snáší i třeskutou zimu a horko mu nedělá dobře. Dodnes má silný lovecký pud, při toulkách přírodou je tak dobré mít se na pozoru, aby pes neutekl za kořistí.

Plemeno-kanadsky-eskymacky-pes (1)

Kanadský husky, jak se tomuto plemeni občas přezdívá, je chundelatý medvídek, který má velkou sílu a vytrvalost. Dokáže táhnout hodiny a hodiny bez větších známek únavy. Chovatelé s určitou dávkou zkušeností si s tímto psem poradí, už i kvůli velké oddanosti psa k svému pánovi. Tento pes si v minulosti musel často obstarávat potravu sám, a to lovem.

Ke komu se hodí kanadský eskymácký pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Novofundlandský pes

Novofundlandský pes je velký chundelatý pes, který miluje lidi z celého srdce. Bývá doporučován i k menším dětem, s kterými mívá až neuvěřitelnou trpělivost. Je to pes s trochu tajemným původem, přesný vznik je totiž dodnes záhadou. Postupně z předků těchto krásných a otužilých psů vznikl nejen novofundlandský pes, ale i dnešní labrador. Dnes se tento pes většinou chová celoročně na zahradě, díky husté srsti je velmi odolný i vůči velmi špatnému počasí.

Plemeno-novofundlandsky-pes (1)

Dnes se novofundlandský pes využívá díky lásce k vodě například jako vodní záchranář. Dokáže z vody vytáhnout tonoucího. Zároveň se využívá i k tahání různých předmětů z vody, a dokonce nějakou chvíli zvládne za sebou táhnout i člun. K plavání mu napomáhají blanky na tlapkách, podobné má i labrador. Díky voděodolné a husté srsti zvládne snadno i delší pobyt ve velmi studené vodě. A díky velké síle a vytrvalosti dokáže z vody vytáhnout i těžší předměty.

Ke komu se hodí novofundlandský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pyrenejský horský pes 

Pyrenejský horský pes rozhodně není žádné ořezávátko. Jde o mohutného chundelatého psa, kterého máloco rozhodí. Byl šlechtěný k ochraně stáda a schopnosti se samostatně rozhodovat. I když je chytrý, je to také tak trochu samorost, který nerespektuje každého. Je tak doporučován do rukou zkušenějších chovatelů, kteří disponují dostatečnou dávkou autority.

Plemeno-pyrenejsky-horsky-pes (2)

Pyrenejský pes snadno zvládá celoroční pobyt venku, když mu ho zpříjemníte boudou či kotcem, nebude mu nic chybět. Vyžaduje ovšem notnou dávkou pohybu, a to i když má k dispozici zahradu, pouhé pobíhání po zahradě mu stačit nebude. Je ideální volbou na dlouhé procházky a túry. Při delších trecích si snadno odnese vlastní zásoby nebo pomůže s tahem vozíku se zásobami na odlehlou horskou chatu.

Ke komu se hodí pyrenejský horský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes patří mezi univerzální švýcarská plemena. Nejčastěji byl využíván k hlídání a nahánění stád ovcí a dobytka, ale i k tahání vozíků a dalších břemen. V neposlední řadě byl i dobrým společníkem a hlídačem. Spokojený bude především na vesnici nebo na kraji města, ale i na horách, prostě kdekoliv, kde bude mít blízko do přírody. Vhodnou volbou je na zahradu, ideálně s přístupem dovnitř, svou rodinu totiž velmi miluje a je jí rád co nejvíce na blízku.

Plemeno-bernsky-salasnicky-pes (13)

V současnosti se „berňák“ využívá především jako aktivní společník na dlouhé procházky. K pasení se využívá ojediněle. Ale i dnes bývá občas vídán při další, pro něj tradiční, činnosti – k tahání. Především na horách tak tahá sáně s dětmi, pomáhá tahem běžkařům nebo táhne saně či vozík s nákladem. Ke klasickému mushingu se příliš nevyužívá.

Ke komu se hodí bernský salašnický pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Velký švýcarský salašnický pes

Velký švýcarský salašnický pes je parťák do nepohody. Je velmi aktivní a navzdory své mohutnější postavě dokáže být mrštný. Byl vyšlechtěn k ochraně a nahánění stáda, ale osvědčil se i jako hlídač domu. Je velmi odolný vůči nepřiznivému počasí, chlad zvládá snadno, naopak horko snáší obtížně. Vhodný je do aktivní rodiny s dětmi a dobře zvládá i další zvířata v jedné domácnosti. Spokojený bude na vesnici, na horách či na okraji města, prostě všude, kde bude mít přírodu za rohem.

Plemeno-velky-svycarsky-salasnicky-pes (7)

Kromě pasení či ochraně majetku se v minulosti využíval i k tahání břemen. Dodnes velkému švýcarskému salašnickému psovi nečiní potíže tahat děti či věci na saních, táhnout vás bude klidně i na běžkách. V letních měsících, pokud není moc velké vedro, se využívá například k tahání vozíku s věcmi na horách. K tradičnímu mushingu ho lze využít, ale nedělá se to příliš často.

Ke komu se hodí velký švýcarský salašnický pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu