Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Psí plemena, co umí být asistenční a vodicí psi

Pod pojmem asistenční či vodící pes si mnoho lidí představí psa, který pomáhá nevidomým či handicapovaným v běžném životě. Lidem se zrakovými obtížemi pomáhá pes především při pohybu venku. Lidem, kteří mají například problém s pohybem pes může velmi pomoci nejen při pohybu venku, ale i doma. Může podat vše co člověku upadne nebo na to nedosáhne. Může pomoci i s oblékáním.

Psi-plemena-na-asistencni-psy

Pro mnoho handicapovaných je asistenční pes nejen kamarádem a parťákem, ale i neocenitelným společníkem. Zpravidla se asistenční pes trénuje pro specifické potřeby konkrétního člověka. Trénink jednoho asistenčního psa trvá minimálně půl roku, občas celý proces může trvat i 2 roky, než je na psa 100% spolehnutí. Záleží vždy na plemeni a povaze konkrétního psa a také na náročnosti úkolů, které má pes do budoucna plnit.

Existuje několik psích plemen, které se jako asistenční psi využívají nejčastěji, kvůli jejich přátelské a klidné povaze, ale i vysoké inteligenci a dobré ovladatelnosti. Neznamená to ovšem, že jsou všichni jedinci konkrétního psího plemene vhodní jako asistenční či vodící psi. Naopak se občas využívají jako asistenční psi jedinci psích ras, do kterých byste neřekli, že jsou k této činnosti vhodní – například rotvajler, dobrman nebo papillon. Vždy záleží na konkrétním psovi a na činnosti, kterou má do budoucna vykonávat. Řadě lidí se osvědčili dokonce i voříšci z útulku. Tak jako tak vám v článku představíme několik plemen, z jejichž řad se vybírají asistenční psi nejčastěji.

 

Labradorský retrívr

Labrador byl vyšlechtěn jako lovecký pes, který přinášel zastřelené kachny. Dodnes mu zůstal skvělý čich a láska k vodě. I když se k lovu využívá méně než v minulosti, stále má lovecké instinkty a velkou potřebu pohybu. V současnosti je využíván především jako rodinný společník nebo služební pes.

Psi-plemeno-labradorsky-retrivr (14)

Labík je přátelský pes, který miluje všechny lidi bez rozdílu. Poměrně snadno se cvičí a rád dovádí s dětmi. Je to velmi laskavý a přátelský pes, zpravidla velmi dobře vychází i s cizími lidmi. Nebývá dobrým hlídačem, zloděje by patrně přivítal s vrtícím ocasem. Kromě loveckého výcviku nebo různých kynologických sportů je perfektní ke canisterapii nebo jako vodící či asistenční pes. Prostě pes pohodář s velkým srdcem.

Ke komu se hodí labradorský retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Zlatý retrívr

Zlatý retrívr je energický pes, který vyniká svou laskavou a přátelskou povahou. Tento původně lovecký pes se v současnosti chová především jako aktivní společník, který by samou láskou umazlil i zloděje. Bývá doporučován do rodin s dětmi, je totiž i velmi hravý a k dětem laskavý. Je vhodnou volbou k domu se zahradou, ale pokud se mu budete dostatečně věnovat, bude spokojený i v bytě – prostě kdekoliv, kde může být v těsné blízkosti lidí.

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (15)

Zlatý retrívr je chytrý a energický pes, který vyžaduje notnou dávku pohybu a práce. Jde totiž původně o pracovního psa, který se nejen rád hýbe, ale je i chytrý a rád se učí nové věci. Své lidi miluje z celého srdce, ale zpravidla velmi dobře vychází téměř s kýmkoliv, koho potká. V posledních letech je čím dál častěji využíván jako canisterapeutický nebo asistenční pes.

Ke komu se hodí zlatý retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Středně velký a královský pudl

Pudl je jedinečný pes, který zaujme nejen svým elegantním vzhledem, ale i přátelskou povahou a vysokou inteligencí. Jde o plemeno, které se objevuje v nepřeberném množství barevných variant a ve čtyřech velikostech, co se vzhledu týče, vybere si každý. Trpacličí a toy pudl se zpravidla objevuje na výstavních molech nebo jako společník starších lidí. Středně velký pudl a královský pudl se občas na výstavě objeví také, ale oproti svým malým příbuzným se častěji využívají i jako pracovní psi či jako sportovci.

Psi-plemeno-pudl (9)

Pudl je velmi chytrý pes, běžně se objevuje v první pětici nejchytřejších psů světa. Učí se velmi snadno a rychle, čím dál častěji je tak využíván jako asistenční nebo vodící pes. Je to přátelský pes, má velmi rád lidskou společnost a v kombinaci s vysokou inteligencí bude skvělým parťákem lidem s jakýmkoliv handicapem.

Ke komu se hodí pudl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Flat coated retrívr

Flat coated retrívr je elegantní pes, kterého v Čechách ještě nedávno znalo jen pár nadšenců. V současnosti je u nás těchto aktivních krasavců čím dál více. Ani není divu, kromě jeho příjemného vzhledu jde i o přátelského a chytrého psa, který vás bude doprovázet při různorodých sportovních aktivitách. Do jisté míry se podobá zlatému retrívrovi, a to jak vzhledem, tak povahou. Miluje například vodu a lidi, má rád pohyb a je velmi chytrý.

Plemeno-flat-coated-retrivr (2)

Flat coated retrívr je přátelský pes, který vyžaduje častý kontakt s člověkem a velkou dávku pohybu. Jde původně o loveckého psa, k tomuto účelu se u nás nicméně využívá spíše sporadicky. Jde spíše o aktivního přátelského psa, který vás bude nadšeně doprovázet při různorodých sportovních aktivitách. Protože je i velmi chytrý a miluje lidi, čím dál častěji se využívá i jako canisterapeut, nebo jako asistenční či vodící pes.

Ke komu se hodí flat coated retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Border kolie

Borderka je jedním z nejpopulárnějších plemen současnosti. Je řazena mezi génie psí říše, což je pro řadu lidí velmi atraktivní. Má také spoustu, ale opravdu spoustu energie, kterou je třeba vypustit. Jde o psí rasu, které je třeba věnovat se několik hodin denně, jinak vám z nudy zdevastuje celý byt i zahradu. Kromě pasení se s tímto plemenem můžete věnovat různorodým sportovním aktivitám, například agility, dogdancingu nebo flyballu.

Psi-plemeno-border-kolie (9)

Border kolie je nejen velmi chytrá, ale i přátelská. Na lidi se úzce váže a zpravidla jí je o něco lépe v lidské společnosti, než v přítomnosti dalších psů. Je zvyklá velmi úzce pracovat s lidmi, často se i zdá, že dokáže předvídat co po ní bude její majitel chtít v příštích vteřinách. Je tak čím dál častěji využívána jako asistenční pes.

Ke komu se hodí border kolie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bobtail

Bobtail je středně velký chlupáč, který zaujme nejen hustou dlouhou srstí, ale i typickou kolébavou chůzí. Patří mezi pastevecké psy, kteří mají dodnes pastevecký instinkt a lze je využít u ovcí. Je to energický a hravý pes, který dokáže dovádět hodiny a hodiny. Je doporučován i k dětem, které z celého srdce miluje.

Psi-plemeno-bobtail (10)

Staroanglický ovčák, jak se občas bobtailovi říká, je velmi přátelský a inteligentní pes, který rád tráví co nejvíce času v přítomnosti lidí. Protože je velmi chytrý dokáže se naučit velmi snadno a rychle kdejaký povel nebo trik. V kombinaci s jeho laskavou povahou a velkou láskou k lidem z něj může být perfektní vodící nebo asistenční pes.

Ke komu se hodí bobtail? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Krátkosrstá kolie

Krátkosrstá kolie je skvělým aktivním rodinným parťákem. Pod pojmem kolie si mnoho pejskařů i nepejskařů představí dlouhosrstého elegána. Její krátkosrstá varianta ovšem v poslední letech získává oprávněně čím dál více na popularitě. Je to přátelský pes s o něco lepšími pracovními vlastnostmi oproti své dlouhosrsté příbuzné.

Psi-plemeno-kratkosrsta-kolie (2)

Krátkosrstá kolie je aktivní a chytrý pes, který se uplatní nejen jako skvělý parťák k různorodým sportovním aktivitám, ale i jako laskavý člen rodiny. Kolie byla využívána jako pastevecký pes, dodnes ji lze k sportovnímu pasení využít, má totiž stále pastevecké pudy a je schopna kromě ovcí pást i cyklisty, motýli nebo děti. Jako mnoho dalších pasteveckých psů je i velmi chytrá a přátelská, zpravidla miluje všechny lidi bez rozdílu. Právě díky její vysoké inteligenci a přátelské povaze je čím dál častěji využívána jako canisterapeut, nebo jako vodící či asistenční pes.

Ke komu se hodí krátkosrstá kolie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Belgický ovčák

Belgičtí ovčáci v posledních letech získávají čím dál více na popularitě. Pod toto plemeno patří několik typů psů původem z Belgie. Patrně nejpopulárnější je typ malinos, kterému se v Čechách přezdívá malinák. Tento pes je velmi chytrý a aktivní, nudit se s ním nepochybně nebudete. Čím dál častěji se tento pes využívá nejen jako aktivní parťák k různým sportovním disciplínám, ale i jako pracovní či služební pes u policie či v armádě.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (8)

Belgický ovčák je často brán nejen jako pracovní pes, ale i jako aktivní rodinný pes. Je velmi chytrý a snadno se cvičí, přesto nebývá doporučován začátečníkům. Belgičáci vyžadují pevnou ruku a ideálně i určitou dávku přirozené autority, málokdy respektují kohokoliv. Se správným vedením jde o přátelské psy, kteří splní svému pánovi vše, co mu na očích vidí. Právě pro jejich vysokou inteligenci a nadšení pro práci se čím dál častěji využívají i jako asistenční či vodící psi.

Ke komu se hodí belgický ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Německý boxer

Boxer je přátelský a energický pes, který patří nejen mezi oblíbené aktivní rodinné psy, ale uplatní se i jako služební pes. Jde opravdu o všestranného psa, který levou zadní zvládne řadu sportovních nebo pracovních disciplín. Bývá skvělým hlídačem, přesto není agresivní. Potřebuje každodenní dávku pohybu a je tak vhodnou volbou k aktivním lidem. Miluje lidi a dobře vychází i s dětmi, bývá tak doporučován nejen k milovníkům sportovní kynologie, ale i do rodin s dětmi.

Psi-plemeno-nemecky-boxer (14)

Německý boxer patří mezi populární plemena současnosti, a to kvůli jejich přátelské povaze a všestrannosti. Nejen že zvládne pobyt v domě se zahradou, ale i v městském bytě, ale bude nadšený nejen v roli aktivního rodinného společníka, ale i jako pracovní pes u armády či u policie. A protože miluje lidskou společnost, je velmi přátelský a chytrý, tak se využívá čím dám častěji i jako canisterapeut, nebo jako vodící a asistenční pes.

Ke komu se hodí německý boxer? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu