Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Barbet miluje psí sporty a hry s dětmi

Barbet patří mezi středně velké psy se skvělou povahou. V minulosti sloužil především k aportu uloveného vodního ptactva. V současnosti se využívá především jako aktivní společník vhodný na různorodé psí sporty.

Psi-plemeno-barbet (5)

Barbet se k lovu využívá méně než v minulosti, přesto má stále silně vyvinuté lovecké pudy. Na další zvířata v domácnosti si zvykne, ideálně pokud s nimi sdílí domácnost od štěněte. Je doporučován do rodiny s dětmi, které má velmi rád a nadšeně s nimi dovádí. Je to velmi chytrý pes a jeho výcvik nebývá složitý. Tato rasa je poslušná a učenlivá, potřebuje tak majitele, který na něj bude mít dostatek času a psa unaví jak psychicky, tak fyzicky. Je vhodný k lidem, kteří s ním budou chodit na dlouhé procházky a/nebo se s ním budou věnovat některému ze psích sportů. Miluje lidskou společnost, je tak vhodnou volbou k lidem, kteří budou mít možnost s ním trávit velkou část dne. Nejvíce bude spokojený na venkově nebo na okraji města, kde bude mít dostatek možností se unavit v přírodě, než by měl v centru města.

Psi-plemeno-barbet (1)

Důvody, proč si pořídit barbeta

 • Barbet patří mezi inteligentní psy, kteří se rádi a snadno učí. Minimálně základní poslušnost zvládnou velmi snadno a řada z nich dobře zvládá i náročnější obedience disciplíny.
 • Patří mezi hravé a přátelské psy, kteří jsou dobrými společníky jak rodinám, tak jednotlivcům.
 • Velmi dobře tento pes vychází s dětmi, s kterými rád dovádí a hraje si. Je vůči nim i velmi trpělivý a nechá si od nich ledacos líbit.
 • Jako správný lovec potřebuje pohyb, pohyb a zase pohyb. Je tak perfektní volbu k lidem, kteří se chtějí věnovat některému ze psích sportů. Hodí se například na agility, flyball, dogfrisbee nebo náročnější disciplíny obedience.
 • S ohledem na jeho loveckou minulost, kdy jeho hlavním úkolem byl aport uloveného vodního ptactva, mu dodnes zůstala velká láska k vodě. Je skvělý plavec a v rybníku nebo v nějakém potůčku by byl schopný cachtat se hodiny. Jejich srst je do značné míry vodoodpudivá, běžný déšť mu srst nepromáčí.
 • Jde o vzácnější psí rasu, s kterou upoutáte pozornost i mezi nepejskaři. Mají totiž spoustu chlupů, které dredatí, pes tak upoutá na první pohled i svým vzhledem.

Psi-plemeno-barbet (2)

Důvody, proč si NEpořídit barbeta

 • Má energie na rozdávání a určitě se nebude jen tak povalovat celé dny na gauči a ani mu nebude stačit pouhé pobíhání po zahradě. Pokud dopředu víte, že nebudete mít na psa čas několik hodin denně, raději se poohlédněte po méně aktivním plemeni.
 • Nemáte-li čas a náladu na pravidelnou péči o srst, nebude pro vás tohle psí plemeno pravou volbou. Jejich srst vyžaduje pravidelnou péči především v podobě pravidelného pročesávání. Je také dobré psa čas od času vykoupat, v jejich srsti se totiž snadno drží různé nečistoty a pachy. A protože je jeho srst do značné míry vodoodpudivá, její mytí není jednoduché.
 • Chlupy, chlupy a zase jednou chlupy. Všude a pořád. Nejsou tak vhodnou pro alergiky nebo velké milovníky pořádku.
 • Jde o poměrně uštěkané plemeno. Štěkotem zpravidla upozorňuje na vše, co se mu nezdá. Od štěněte je tak vhodné pracovat na pokynu typu „ticho“ a štěkot tak omezit na přežitelnou mez. I tak je dobré doufat v trochu tolerantnější sousedy.
 • Plemeno trpí na dysplazii kyčelních kloubů a progresivní atrofii sítnice. Je tak dobré se soustředit na chovnou stanici, která dělá všechna potřebná vyšetření obou rodičů. Také je třeba počítat s tím, že pokud se nemoci u psa projeví, dá léčba vaší peněžence poněkud zabrat.
 • Na svého pána se velmi silně váže a rád tráví co nejvíce času v jeho přítomnosti. Někdy je na svém pánovi téměř závislý a může trpět separační úzkostí. Je tak vhodný k lidem, kteří mají možnost s ním trávit co nejvíce času. Od štěněte je třeba s ním pracovat na samostatném pobytu doma tak, aby vydržel alespoň pár hodin, přeci jen s sebou psa nemůžete brát všude.

Psi-plemeno-barbet (3)

Historie barbeta

I když dnes barbet patří spíše mezi vzácnější plemena, jde o psa s dlouhou historií. První zmínka o plemeni pochází z roku 1387, ale předpokládá se, že počátky plemene jsou ještě o něco starší, prvopočátky plemene dokonce prý sahají do 8. století. Pes byl vyšlechtěn ve Francii jako lovec a jeho hlavním úkolem byl aport vodních ptáků. Hravě zvládal studené řeky, mokřady i bažiny. Podobně jako portugalský vodní pes byl využíván i jako všestranný pracovní pes na lodích. Díky své husté srsti je dobře chráněn i před chladnou vodou a blanky na tlapkách (podobně jako u labradora) z něj dělají skvělého plavce. Plemeno je dnes vzácnější i v zemi svého původu.

Psi-plemeno-barbet (4)

Povaha barbeta

Barbet patří mezi klidné, veselé a přátelské psy. K svému pánovi se silně váže, může na něm být až závislý. Delší samotu snáší velmi špatně a trpívá separační úzkostí. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost s ním trávit velkou část dne nebo do rodiny, kde je „neustále“ někdo doma. Má přátelskou povahu a vyjde téměř s každým. Je tak vhodnou volbou do rodiny s dětmi nebo i pro aktivní seniory. Je třeba pamatovat na to, že mu nebude stačit rozlehlá zahrada, i když jí ocení. Každý den je třeba s ním vyrážet na dlouhou procházku a/nebo se s ním věnovat nějakému sportu.

I když se k lovu využívá spíše sporadicky, má stále silné lovecké instinkty. Je tak potřeba zapracovat na perfektním přivolání nebo mít psa pojištěného alespoň stopovačkou, aby vám neutekl za zvěří. Z jeho lovecké minulosti mu zůstala velká láska k vodě, má do značné míry voděodolnou srst a patří mezi skvělé plavce. Zvládne i velmi studenou až ledovou vodu, takže se i se zimního venčení budete patrně vracet se zmáčeným psem.

Jeho výcvik není složitý, patří mezi velmi inteligentní psy a rád se učí. Pokud se nebudete chtít se psem věnovat lovu, můžete se pustit do některého ze psích sportů. Je vhodnou volbou na flyball, dogfrisbee nebo i náročnější obedience disciplíny.

Psi-plemeno-barbet (6)

Vzhled barbeta

Jde o středně velkého psa s hustou a zvlněnou srstí. Má kulatou hlavu s dobře vyznačeným stopem, Má tmavé a kulaté oči a jeho uši jsou dlouhé a svěšené. Má dobře osvalené končetiny, hrudník je dobře vyvinutý a dostatečně hluboký. Ocas je mírně zvednutý a nízko nasazený, v momentě aktivity je ocas nesen nad linií hřbetu. Srst je kadeřavá, vlnitá, hustá a dlouhá, pokrývá celé tělo včetně hlavy a obličeje. Srst psa chrání před chladem i vodou. Zbarvení by mělo být ideálně jednobarevné a tradičně se objevuje v bílé, hnědé, černé, plavé, pískové, šedé a občas v skvrnité. Kohoutková výška psího plemene se pohybuje v rozmezí 50-58 cm. Hmotnost psa se pohybuje v rozmezí 15-25 kg.

Ke komu je barbet vhodný

Barbet se velmi váže na svého člověka a špatně snáší delší odloučení. Je tak vhodnou volbou k člověku, který má možnost trávit v jeho přítomnosti velkou část dne a věnovat se mu. U člověka, který tráví velkou část dne mimo domov a jednou za čas se psem vyrazí do blízkého parku, není vhodnou volbou. Barbet relativně špatně snáší i samostatný pobyt na zahradě, je nejradši v co nejtěsnějším kontaktu se svou rodinou. Jde o velmi chytrého a opravdu velmi aktivního psa, který potřebuje každodenní dostatek práce a zábavy, jinak se velmi snadno začne nudit.

Spokojený bude při dlouhých procházkách v okolí vody a nadšený bývá z aportu. Je vhodnou volbou například na dogfrisbee nebo flyball, kde uplatní právě lásku k aportu. Jeho vlnitá delší srst vyžaduje pravidelné kartáčování (ideálně každý den), jinak srst začne plstnatět. Po procházce přírodou je vhodné ze srsti vymotat zachycené větvičky a lístky, jinak se kolem nich začne utvářet dred. Pokud nemáte výstavní ambice, můžete srst zastřihnout, poměrně často se srst barbeta zastřihává v podobném duchu jako u pudlů. Doporučuje se pravidelná kontrola klopených uších (především pokud se pes často koupe). V tomto typu uší se totiž drží kvasinky nebo infekce o něco častěji, než u uší vztyčených.

Psi-plemeno-barbet (8)

Barbet v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 50-58 cm.
 • Hmotnost psa se pohybuje v rozmezí 15-25 kg.

Srst:

 • Kadeřavá, vlnitá, hustá a dlouhá, pokrývá celé tělo včetně hlavy a obličeje.

Zbarvení:

 • Bílé, hnědé, černé, plavé, pískové, šedé a občas v skvrnité.

Jak dlouho žije:

 • Barbet se dožívá 13 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Francie

Ke komu je vhodný:

 • Barbet patří mezi veselé, hravé, inteligentní a energické psy, kteří z celého srdce milují svou rodinu. Je vhodnou volbou k dětem, s kterými bude nadšeně dovádět.
 • Snadno a rychle se učí, minimálně základní psí výcvik zvládne levou zadní. Je dobré mu hlavu zaměstnávat pravidelně, jinak se začne velmi rychle nudit. Občas ho tak můžeme vidět i při náročnějších zkouškách patřící pod obedience.
 • Má energie na rozdávání a je potřeba ho důkladně unavit. Ocení dlouhé procházky (ideálně kolem vody, patří totiž mezi velké milovníky všeho mokrého) a je skvělý aportér. Je tak vhodnou volbou například na dogfrisbee nebo flyball, prostě sporty, kde bude moci využít svou lásku k aportu.
 • Jeho srst je třeba pravidelně pročesávat, jinak se začne cuchat. Někteří chovatelé plemeno stříhají, zpravidla tzv. na pudla. Pokud vám pravidelná péče o srst nic neříká, raději se poohlédněte po krátkosrstém plemeni. Nebo počítejte s tím, že vás pravidelné stříhání bude v salonu stát nemalé peníze.
 • Na své rodině je až závislý, je tak vhodný k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne a velmi důkladně se mu věnovat.

Psi-plemeno-barbet (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu