Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Nejlepší ovčácká, pastevecká a honácká psí plemena

Psi jsou společníci lidí po mnoho tisíciletí. Za tu dobu vznikly desítky plemen a každé z nich bylo zpravidla vyšlechtěno ke konkrétnímu účelu. Mezi jednu ze psích specializací patří pasení a ochrana dobytka. Tyto kategorie psů jsou většinou rozděleny do dvou sekcí – ovčácká a pastevecká plemena a honácká plemena. Zpravidla jde o středně velké a velké psy, kteří se většinou velmi dobře cvičí. Řada těchto psů se k svému původnímu účelu využívá dodnes, jiní jsou v současnosti více využíváni jako sportovně založení parťáci.

Honacka-ovcacka-pastevecka-psi-plemena

Mnoho pastevecký či ovčáckých psů se postupně specializovalo, někteří byli vyšlechtěni především k pasní, tedy přemisťování stáda z místa na místo. Úkolem jiných byla především ochrana stáda před predátory. Jiní hravě zvládali obojí. Chov dobytka má tradici již mnoho století a za tu dobu vznikla velká škála plemen, která s pasením pomáhala. V článku si představíme jen pár nejznámějších pastevecký, ovčáckých a honáckých psů, ale i několik méně známých.

 

Border kolie

V seznamu pastevecký a ovčáckých plemen samozřejmě nesmí chybět pastevecká superstar jménem border kolie. Toto plemeno původem z pomezí Anglie a Skotska patří mezi oblíbené ovčácké psy dodnes. Využívá se nejčastěji u ovcí, ale zvládne i další dobytek. Jejich pastevecký pud je natolik silný, že mnoho z nich má tendenci pást cokoliv, co se pohne – děti, kola, auta, ale i další zvířata včetně motýlů.

Psi-plemeno-border-kolie (9)

Borderky jsou v současnosti považovány za jedny z nejchytřejších psů a jsou čím dál častěji využívány i při různých psích sportech a jako aktivní rodinní společníci. V soutěžích typu agility nebo dogdancing pravidelně stojí na stupních vítězů. I když je toto plemeno velmi populární, rozhodně nejde o psa pro každého. Potřebují, aby se jim jejich majitel věnoval několik hodin denně, a to i pokud mají k dispozici zahradu. Je třeba, je unavit psychicky i fyzicky – ne každý má na jejich temperament povahu a čas.

Ke komu se hodí border kolie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Australský ovčák

Název australáků lehce mate. Jde o ovčácké plemeno, ovšem nejde o psa původem z Austrálie, ale z Ameriky. Plemeno bylo vyšlechtěno na přelomu 19. a 20 století a jeho původním úkolem bylo pasení a ochrana dobytka a koní na rozsáhlých pastvinách. Vzniklo všestranné a odolné plemeno. Dnes jde o chytré psy, kteří se ke svému původnímu účelu (na rozdíl třeba od border kolií) využívají o něco méně, ale stále jde o aktivní a inteligentní rodinné parťáky.

Psi-plemeno-australsky-ovcak (14)

Ausíci, jak se jim občas přezdívá, jsou inteligentní psi, kteří vyžadují každodenní dávku pohybu, a to i když mají k dispozici zahradu. Mají velmi rádi společnost lidí, nehodí se tedy příliš k celoročnímu pobytu venku. Zahradu ocení, ale ideálně s možností přístupu dovnitř. Jejich inteligence a rychlost se využívá například při různých sportech typu agility nebo dogdancing.

Ke komu se hodí australský ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Slovenský čuvač

Slovenští čuvači patří mezi nejznámější slovenské psy. Tohoto většího bílého psa využívali slovenští bačové na tamních horách k pasení a ochraně ovcí. Bílá barva psů měla jednoduchý důvod – bačové na dálku snadno rozeznali psa od vlka, po vlkovi pak s klidným svědomím stříleli. Pokud máte dojem, že si toto plemeno vybavujete z dětství, patrně se nepletete – bílý ovčácký pes doprovázel baču ve znělce slovenského večerníčku.

Psi-plemeno-slovensky-cuvac (7)

Čuvači patří mezi větší psy, kteří jsou vhodní k domku se zahradou, ideálně na vesnici nebo na kraj města. Asi málokoho překvapí, že budou čuvači velmi spokojení i na horách. Jde o psa, který základní výcvik zvládne bez potíží, musí být ovšem důsledný. Nejde o psy, kteří by plnili příkazy s přesností německých ovčáků. Tito psi se k pasení ovcí dnes využívají málokdy, jde spíše o aktivní rodinné společníky, kteří rádi vyrazí na dlouhou túru.

Ke komu se hodí slovenský čuvač? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Briard

Briard je větší a velmi chlupatý pes, který pochází z Francie. Jeho historie je velmi pestrá, v minulosti se vyskytoval dokonce ve dvou typech – jeden fungoval jako samostatná jednotka, která obíhala stádo, hlídala ho, přemisťovala ho z místa na místo a udržovala ho pohromadě, a to i bez přímých pokynů pastevce. Druhý typ se držel v blízkosti pastevce a na jeho pokyn zaháněl zaběhnuté kusy zpět do stáda. Dnes jde o psa se silným pasteveckým instinktem, který se může využít nejen k pasení, ale i k agility nebo flyballu.

Psi-plemeno-briard (2)

Briard je větší pes s delší vlnitou srstí, kterou je třeba pravidelně kartáčovat a koupat. Sice se učí pomaleji, ale má velmi dobrou paměť, naučené pokyny nezapomíná. Je doporučován zkušenějším chovatelům s větší špetkou přirozené autority, jinak má tendenci převzít velení v rodině. Dnes je využíván i jako služební pes, především k ochraně majetku.

Ke komu se hodí briard? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Chodský pes

Chodský pes patří mezi národní česká plemena s všestranným využitím. Toto plemeno je známé ze starých kreseb a textů, vyšlechtěno bylo k hlídání hranic na Chodsku (odkud plyne jeho název). Postupně se z psů stali všestranní pomocníci, kromě ochrany hranic a majetku se začali využívat i k pasení. Plemeno v minulosti zaniklo a za pomoci kreseb a zmínek v literatuře bylo koncem minulého století obnoveno.

Psi-plemeno-chodsky-pes (13)

Choďáci jsou středně velcí tmaví psi s pálením, kteří se dají využít velmi univerzálně. Zvládnou roli služebního psa, sportovce, ale i mazlivého rodinného společníka. S velkou radostí s vámi budou chodit na dlouhé procházky nebo se věnovat různým psím sportům včetně pasení. Po správném utahání se s vámi budou spokojeně povalovat na gauči. Zvládnou ruch menšího města, ale i vesnici, spokojení budou v bytě, ale i celoročně na zahradě.

Ke komu se hodí chodský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bearded kolie

Hravá, veselá, aktivní, přátelská, inteligentní… Pozitivních vlastností přisuzovaných bearded kolii je opravdu nespočet. Ovčácké plemeno původem z Anglie a Skotska postupně dobývá svět především jako aktivní rodinný společník. V Anglii a Skotsku je dodnes toto plemeno využíváno jako pastevecký pes, který dokáže reagovat rychle a přesně na každý pánův pokyn. Dnes se s tímto psem můžete věnovat nejen pasení, ale i řadě psích sportů jako agility, dogdancing nebo flyball.

Psi-plemeno-bearded-kolie (13)

Bearded kolie patří mezi velmi inteligentní psy, kteří se rychle a snadno učí. Doporučována proto bývá i důsledným začátečníkům. Je to přátelský a komunikativní pes, který snadno vyjde z každým, i s menšími dětmi. Snad jedinou nevýhodou může být tendence pořád a hodně štěkat.

Ke komu se hodí bearded kolie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bílý švýcarský ovčák

Švýcarský ovčák je aktivní pes, který se hodí nejen k pasení ovcí, ale i k různým psím sportům nebo ke služebnímu účelu. Bílá barva ovčáka skýtala velkou výhodu, pastevec na dálku snadno rozlišil psa od vlka. Konkrétně švýcarák má společnou historii s německým ovčákem, v minulosti byl považován za vedlejší produkt právě tohoto plemene. Až koncem minulého století ve Švýcarsku bylo plemeno oficiálně rozděleno.

Plemeno-bily-svycarsky-ovcak (5)

Dnes jsou švýcaráci populární mezi běžnými sportovně založenými chovateli, využívají se i jako služební psi (i když o něco méně než jejich němečtí příbuzní). U ovcí se dnes využívají spíše ojediněle. Jsou vhodní k různým sportovním aktivitám, zvládají například agility nebo dogtrekking, ocení i pravidelné dlouhé procházky. Oproti německým ovčáků jde o citlivé psy, kteří nemají rádi dril nebo křik. Kromě služebního výcviku jsou to i ideální aktivní rodinní parťáci.

Ke komu se hodí bílý švýcarský ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Welsh corgi Pembroke

Rozesmátého corgiho, zvláštního pejska s velkou hlavou, salámovitým tělem a krátkýma nožkama, patrně znáte díky záběrům s královnou Alžbětou II. Plemeno bylo vyšlechtěno jako honácký pes v jižním Walesu, pomáhal farmářům nahánět stáda skotu, koní a ovcí. Dnes je využíván především jako aktivní společník, který kromě dlouhých procházek ocení i možnost věnovat se různým psím sportům.

Plemeno-welsh-corgi-pembroke (17)

Welsh corgi Pembroke je inteligentní pejsek s veselou povahou. I když se poměrně snadno cvičí, nejde o psa pro každého, dokáže být totiž i pěkně tvrdohlavý. Svou rodinu miluje a dobře vychází i s dětmi. Zpravidla se nechá korigovat i dětmi, se kterými rád vyvádí. Dobře vychází jak s cizími lidmi, tak i dalšími zvířaty. Prostě aktivní veselý pejsek do nepohody.

Ke komu se hodí Welsh corgi Pembroke? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pumi

Pumi patří do skupiny maďarských pasteveckých psů, oproti svému příbuznému pulimu je o něco méně náročný na péči. Je inteligentní, hravý a temperamentní. V současnosti jde především o aktivního rodinného psa, se kterým se dá věnovat různorodým sportovním aktivitám, k pasení se dnes využívá spíše ojediněle. Je ideální volbou do aktivní rodiny na vesnici či do menšího města.

Psi-plemeno-pumi (7)

Pumi rozhodně není flegmatický povaleč na gauč. Jde o veselého pejska, který je rád středem všeho dění. Z dob pastevecké slávy mu zůstala velká dávka odvahy a samostatnosti, ale i inteligence a hravosti. Dobře vychází s dětmi, a pokud je zvyklý odmala, tak ve stejné domácnosti vychází dobře i s dalšími zvířaty. I když bývá uštěkaný, dá se na tomto zlozvyku pracovat. Tento střapatý fešák bude nadšený z různých psích sportů, bavit ho bude třeba agility nebo právě pasení.

Ke komu se hodí pumi? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Kavkazský pastevecký pes

Tohoto chlupatého obra nejde přehlédnout. Kavkazský pastevecký pes neboli kavkazák je opravdu velký a chundelatý pes. Pes byl vyšlechtěn především k hlídání a obraně dobytka. Nikoho asi nepřekvapí, že se jedná o psa s drsnější povahou. Kavkazák určitě nepatří do rukou začátečníka, ale spíše zkušenějšího chovatele, který si poradí s určitými záludnostmi tohoto velkého psa.

Plemeno-kavkazsky-pastevecky-pes (7)

Kavkazský ovčák má zhruba 600 let dlouhou historii a jak jeho název napovídá, pochází z oblasti Kavkazu. Obranářské sklony má v krvi podnes, i když v současnosti hlídá především nemovitosti a málokdy stáda. Psovi je potřeba dopřát alespoň základní výcvik a odmala ho seznamovat s různými situacemi, aby věděl, že nemá banalitu řešit agresí. Pak budete mít doma krásného hlídače, který bude se správnou socializací vycházet i s dětmi.

Ke komu se hodí kavkazský pastevecký pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Zpět do obchodu