Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Čivava si svou velikost ráda vynahradí štěkáním

Čivava patří mezi jedno z nejoblíbenějších společenských plemen. Navzdory své malé velikosti ji určitě nepřehlédnete, nebo spíš nepřeslechnete. Tito drobní pejsci si svou velikost často vynahrazují hlasitým štěkáním, kterým mají tendenci upozorňovat na vše, co se jim nezdá. 

Psi-plemeno-civava (14)

Paradoxně právě z tohoto důvodu jsou to dobří hlídači, upozorní vás například na každý pohyb na chodbě. Zároveň nemají problém se štěkotem postavit výrazně většímu „nepříteli“. Tito pejsci jsou populární především mezi lidmi, kteří touží po společnosti čtyřnohého kamaráda, jehož díky jeho velikosti můžou brát snadno s sebou na místa, kam by větší psy brát nemohli. Čivavu snadno schováte do speciální tašky nebo přepravky a za pomoci správné výchovy tento drobný pejsek s vámi bude v klidu a tichu nakupovat, bude spokojeně chrupkat v malém pelíšku v kanceláři nebo vás doprovodí na oběd v restauraci.

S ohledem na jejich velikost a nenáročnost, co se pohybu týče, si toto malé plemeno psů pořizují často i začátečníci, což není vždy dobrý nápad. I tito drobní pejsci totiž potřebují alespoň základní výcvik a socializaci, což může být pro začátečníka komplikované kvůli tvrdohlavosti těchto malých pejsků. 

Psi-plemeno-civava (1)

Důvody, proč pořídit čivavu

  • Jde o dobrého hlídače, který rád na nesrovnalosti upozorňuje štěkotem.
  • Je vhodné plemeno především do bytu. Zahrádku sice ocení, ale kvůli své drobnosti se nehodí na celoroční pobyt na zahradě.
  • Jsou to mrštní a rychlí pejsci. Hodí se tak na psí sporty typu agility.
  • Čivavy lze naučit opravdu cokoliv, jsou velmi inteligentní. Základní poslušnost by měla být samozřejmostí i u takto drobného pejska. Hravě zvládne i různorodé disciplíny sportovní kynologie a obedience, včetně obrany.
  • Díky své titěrnosti je čivava nenáročná na množství krmiva.
  • I čivavy s delší srstí jsou nenáročné na péči, stačí čas od času psa vykoupat a vyčesat.
  • Jde o malinkatého pejska, který se snadno vejde i do hodně malého bytu.
  • Jestli se o nějakém psovi dá říct, že je opravdovou osobností, pak je to rozhodně čivava. Nudit se s ní opravdu nebudete.

Psi-plemeno-civava (10)

Důvody, proč si NEpořizovat čivavu

  • Bez ostychu se u nich dá mluvit o „napoleonovském komplexu“. Čím větší psí „nepřítel“, s tím větší vervou se na něj dokážou se zuřivým štěkotem vrhnout, a to na první pohled bez důvodu. Proto je třeba s čivavou od štěněte pracovat na socializaci jak vůči psům, tak vůči lidem.
  • I díky své velikosti je vhodnou kořistí pro dravé ptáky nebo větší psy. Je proto dobré být na pozoru.
  • Mnoho chovatelů vám patrně nesvěří štěně čivavy, pokud máte doma malé děti. Čivava je i v dospělosti malé psí plemeno, kterému lze opravdu velice snadno a nechtěně ublížit. Především batolata, která se již aktivně pohybují, by jim mohla omylem ublížit.
  • Hlavně mezi chovateli začátečníky se najde mnoho lidí, kteří jsou přesvědčeni, že u pejska této velikosti není třeba žádná výchova. I čivavy musejí zvládnout alespoň základní poslušnost, pokud nechcete, aby váš pejsek přišel k úhoně (například aby se nevydal do rušné silnice nebo se na něj nevrhl naštvaný větší pes, na kterého se váš drobek vztekle vrhne). Navíc tito pejsci mají sklony k tvrdohlavosti a jsou schopni se v případě velkého naštvání ohnat i po svém majiteli. Je třeba jim tedy již odmala vhodným výcvikem nastavit mantinely a naučit je alespoň základy slušného chování.
  • Je třeba jim pořídit pláštěnku a zimní obleček, kvůli své drobnosti snadno prochladnou.
  • Mají tendenci se upínat pouze na jednu osobu.
  • Čivava není vhodná na celoroční pobyt venku.

Psi-plemeno-civava (11)

Historie čivavy

Historie tohoto plemene je opředena řadou tajemství. Patrně jde o jedno z nejstarších plemen, jeho konkrétní počátky jde ovšem vystopovat poměrně těžko. V současnosti existují dvě převládající teorie o původu těchto pejsků. Podle jedné teorie má jít o psy původem z Číny, kteří byli v podobě naháčů převezeni z Číny do Mexika, kde se následně křížili s místními malými psy. Druhá teorie tvrdí, že se toto plemeno přímo vyvinulo ve střední a jižní Americe, a to z malého psa s názvem Techichi. Toto plemeno využívali prý staří Toltékové, na jejich řezbách jsou zachyceni psi podobající se čivavám. Civilizace Toltéků vymizela, posléze je nahradili Aztékové, kteří malé psíky přijali za své.

Psi-plemeno-civava (12)

Aztékové tyto malé psy využívali nejen jako společníky, ale i při náboženských rituálech. Podle jejich víry měli být schopní tito psi převézt duši zemřelého do podsvětí. Každá rodina pejsky chovala tedy nejen jako společníky. Při úmrtí některého člena domácnosti byl jeden ze psů obětován a pohřben s popelem zemřelého, kterého provázel na cestě v podsvětí. Aztécká říše zanikla během 16. století po dobytí Španěly v čele s Hernandem Cortésem, o tyto psy se dalších 300 let nikdo nezajímal.

Znovu objeveny byly čivavy v roce 1850, a to v malém státě Chihuahua, podle kterého získalo toto plemeno své pojmenování. Američtí návštěvníci Mexika si tyto pejsky rychle oblíbili a postupně si je začali vozit s sebou domů. Toto plemeno rychle získalo na popularitě. Do Československa se dostaly čivavy poprvé v roce 1971.

Psi-plemeno-civava (13)

Povaha čivavy

Čivavy mají poměrně specifickou povahu, kvůli které se nehodí pro každého. Dokážou být jak okouzlující a mazlivé, tak pěkně oprsklé a hlavně tvrdohlavé. Svou povahou se hodně podobají například teriérům, což je důvod, proč nejsou vhodné pro úplné začátečníky nebo lidi, kteří si myslí, že díky své drobnosti tito psi nemusí projít žádným výcvikem.

Přitom jde o inteligentní psy, které lze cvičit poměrně snadno, pokud jste důslední a úspěšně se poperete s jejich tvrdohlavostí. U čivav je důležitá především důsledná socializace jak s cizími zvířaty, tak cizími lidmi. Čivavy bývají oddané svému pánovi, na kterého se hodně fixují a k ostatním bývají nedůvěřivé a ostražité. Což z nich ovšem dělá dobré hlídače. Pokud chcete předejít konfliktům s ostatními pejskaři a i nepejskaři, v jejichž rámci bude vaše čivava startovat všem psům i lidem po nohách s hysterickým štěkotem, věnujte pozornost důsledné socializaci již od štěňátka.

Psi-plemeno-civava (15)

Vzhled čivavy

Čivava je drobný pes s kommpaktní stavbou těla. Oči čivavy jsou velké a kulaté, veliké uši jsou posazené vysoko a vzpřímené. Hlava je ve tvaru jablka. Ocásek je středně dlouhý a vysoko zvednutý, může být ohnutý nebo zatočený v půlkruhu. Srst čivav může být dlouhá i krátká. Krátká srst je lesklá a jemná a přiléhá po celém těle. Dlouhá srst je jemná až hedvábná, může být rovná i zvlněná. Srst na krku, uších, zadní straně končetin, tlapkách i na ocase většinou tvoří praporce.

Psi-plemeno-civava (2)

Povolené jsou všechny barevné varianty kromě merle. Kohoutková výška v dospělosti dosahuje okolo 20 cm, váha kolem 1,5-3 kg. Smutným trendem dnešní doby je snaha vyšlechtit co nejmenší psy, kteří nebudou mít víc než 1 kg. Od takovýchto psů ovšem doporučujeme dát ruce pryč. Jsou totiž opravdu moc titěrní a trpí řadou vážných zdravotních neduhů, kvůli kterým se dožívají jen několika málo let. Často navíc pocházejí z množírny.

Psi-plemeno-civava (3)

Ke komu je čivava vhodná

Čivavy jsou hravé, přesto nejsou nijak zvlášť náročné na pohyb. Často jim stačí k vybití energie pobíhání po bytě či zahradě, hra se psím kamarádem nebo páníčkem a krátké procházky. Tito malí pejsci jsou vhodní pro vytížené lidi, kteří touží po společnosti čtyřnohého parťáka a tuší, že nebudou mít prostor se mu věnovat několik hodin denně. Stejně tak tyto drobné pejsky ocení důchodci a senioři, kteří díky jejich velikosti s nimi budou schopni snadno manipulovat, pejsci je vytáhnou na procházku, ale zároveň od majitelů nebudou očekávat náročné túry.

Psi-plemeno-civava (4)

Poradit si s nimi zvládne i důsledný začátečník, který se nezalekne jejich tvrdohlavosti a bude s nimi pracovat na alespoň na základní poslušnosti. I s těmito drobnými pejsky se lze věnovat agility nebo dogdancingu, výhodou je jejich rychlost a mrštnost. A ano, i s čivavou se můžete pustit do obran nebo do klasické sportovní kynologie. Obojí zvládnou, jsou to přeci inteligentní pejsci. S ohledem na velikost a typ srsti není vhodné tohle psí plemeno chovat celoročně venku, je jim dobře v teplém bytě. V třeskutých mrazech a při silném studeném větru je vhodné při venčení obléct čivavu do zatepleného oblečku, jinak rychle prochladne.

Psi-plemeno-civava (5)

Čivava v bodech

Velikost:

  • Kohoutková výška cca 20 cm, hmotnost 1,5-3 kg

Srst:

  • Krátká i dlouhá, jemná. Dlouhá srst může být rovná i vlnitá.

Zbarvení:

  • Všechny barvy povoleny, kromě merle

Jak dlouho žije:

  • Čivava se dožívá 12 až 20 let.

Odkud pochází:

  • Mexiko

Pro koho se hodí:

  • Čivava je vhodným parťákem pro každého, kdo touží po čtyřnohém parťákovi, který je drobný, skladný a nenáročný na pohyb.
  • Tito pejsci jsou vhodní i pro lidi, kteří se nemohou věnovat psovi několik hodin denně - stačí jim pár krátkých procházek a chvíle hraní si doma.
  • Ocení je i senioři, kteří díky velikosti čivav s nimi budou snadno manipulovat, dostanou se díky nim pravidelně ven a zároveň nebudou nuceni chodit na dlouhé túry, aby psy utahali.
  • Čivava je inteligentní, i když poměrně tvrdohlavý pes, který se s patřičnou důsledností snadno cvičí.
  • I s čivavou se lze vrhnout na dogdancing, agility nebo sportovní kynologii.

Psi-plemeno-civava (7)

Hledáte další malá psí plemena do bytu? Pak se podívejte, na naše tipy. Nebo dáváte přednost sportovním psím plemenům, se kterými se můžete věnovat některému ze psích sportů. Poznejte sportovní psí plemena, která baví běh i túry. A pokud hledáte psího parťáka k dětem, pak by vám neměly uniknout tipy na psí plemena vhodná k dětem

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu