Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Holandský ovčácký pudl je milý a hravý pes

Holandský ovčácký pudl patří mezi aktivní a veselá plemena, která milují svého člověka a svou práci. Plemeno známé i jako Schapendoes patří mezi živé a pracovité psy, jejichž původním posláním byla práce na pastvě. Dnes jde především o aktivního společníka, který bude dělat radost každému sportovnímu nadšenci.

Plemeno-holandsky-ovcacky-pudl (1)

Holandský ovčácký pudl má vysoké nároky na pohyb, pouhé pobíhání po zahradě mu určitě nebude stačit. V Holandsku patří mezi tradiční plemena, ve zbytku světa je spíše vzácností. Pokud toužíte po netradičním přátelském a aktivním parťákovi, s tímto plemenem opravdu nesáhnete vedle. Je to milý a hravý pes, který si svou rodinu zamiluje a vytváří si k ní velmi silné pouto.

Plemeno-holandsky-ovcacky-pudl (10)

Důvody, proč si pořídit holandského ovčáckého pudla

 • Jde o skvělého pracovního psa, který je schopen se věnovat mnoha různorodým činnostem. Vyšlechtěn byl k pasení ovcí, dodnes má silné pastevecké pudy. Vhodný je ovšem i k záchranařině nebo k agility a pokročilejším obedience disciplínám.
 • Holandský ovčácký pudl je velmi inteligentní a rychle se učí. Hravě zvládne i pokročilejší úrovně sportovní kynologie.
 • Je to pes plný energie. Vyžaduje každodenní dávku pohybu, je tak vhodnou volbou pro všechny, kteří rádi denně sportují několik hodin.
 • Svou rodinu miluje a je jí oddaný. Zároveň velmi dobře vychází s dětmi a různými domácími zvířaty.
 • Jeho vzhled zaujme na první pohled, kombinace „typického“ ovčáckého vzhledu šmrncnutého pudlem mu dodává na atraktivitě. Má krásnou delší vlnitou srst, která mu dodává elegantní vzhled.
 • Jde o menší středně velkou psí rasu. Snadno se tak vejde nejen do domu se zahradou, ale i do menšího městského bytu. V obou případech je potřeba psa dostatečně zaměstnat a unavit, pak bude spokojený a bude mu jedno, kde má připravený pelíšek.
 • Je dobrým hlídačem, zvládá ochránit svou rodinu a její majetek.
 • Jde o chytré psí plemeno, které lze poměrně snadno cvičit. Jeho inteligence může být i výzvou, má totiž tendenci si 2x rozmyslet, zda se mu vyplatí splnit pokyn.

Plemeno-holandsky-ovcacky-pudl (11)

Důvody, proč si NEpořídit holandského ovčáckého pudla

 • Chlupatá energie, to je holandský ovčácký pudl. Toto plemeno je prakticky k nezastavení. Pokud neholdujete pohybu, není pro vás vhodnou volbou. Psovi je potřeba věnovat se několik hodin denně, jinak se začne nudit a bude mít destruktivní sklony.
 • Je chytrý a poměrně snadno se cvičí. Přesto dokáže být i tvrdohlavý, a ne každý chovatel si s ním dokáže poradit. Je tak vhodnější volbou spíše k zkušenějším chovatelům se špetkou přirozené autority.
 • Toto plemeno je potřeba unavit fyzicky i psychicky. Je potřeba mu vymýšlet takové aktivity, které mu zabaví hlavu, pouhé vyběhání za míčkem mu stačit nebude. Je tak vhodné vymýšlet kreativní výcvik a věnovat se se psem sportovní aktivitě, která mu zaměstná hlavu i nohy (agility, nosework, pasení atd.).
 • Je potřeba psa důkladně socializovat vůči cizím psům, lidem i psa připravit na různorodé situace, s kterými se bude setkávat. Jinak může být v dospělosti plachý, v krajním případě i agresivní.
 • Není vhodnou volbou pro každého. Pokud nemáte zkušenosti s chovem velmi chytrých a zároveň aktivních psů, může být pro vás obtížené navázat se psem pevné pouto. Pokud velmi chytrý pes vycítí „slabost“ svého majitele, který není důsledný při výcviku, může se pokusit pes převzít velení v rodině.
 • I když jde zpravidla o zdravější plemeno, občas se potýká s problémy s klouby a očima. Je potřeba se zaměřit na chovatele, kteří dělají potřebné zdravotní testy oběma rodičům. I tak je vhodné se připravit na možnost, že se budete muset věnovat péči o klouby a oči o něco více, než u jiných plemen.
 • Péče o holandského ovčáckého pudla je poměrně časově náročná. Psa je potřeba cvičit a zároveň unavit fyzicky, což vám zabere několik hodin denně. Před pořízením tohoto psa tak zvažte své časové možnosti.
 • Má silný pastevecký instinkt a má tendenci pást vše, co se pohne. Tento instinkt je potřeba dostat pod kontrolu, jinak se pes může velmi snadno zranit či dokonce zemřít při pokusu pást auta nebo cyklisty.

Plemeno-holandsky-ovcacky-pudl (12)

Historie holandského ovčáckého pudla

Holandský ovčácký pudl byl využíván především na přelomu 19. a 20. století, a to jako pastevecké plemeno. Byl hojně využíván pro svou ostražitost, vytrvalost a vysokou inteligenci, a to na většině území Holandska. Jeho původ je lehce opředen tajemstvím. S velkou pravděpodobností vznikl křížením bearded kolie, briarda, polských nížinných ovčáků, bergamských ovčáků, puliho a německých ovčáckým pudlů. Plemeno bylo v Holandsku velmi rozšířené do momentu, kdy se po zemi nezačali ve velkém šířit border kolie.

Plemeno-holandsky-ovcacky-pudl (13)

Jako mnoho jiných plemen, i toto málem zaniklo během 2. světové války. Po válce se plemeno ujalo několik nadšenců v čele s panem Toepoelem. Těmto chovatelům se podařilo plemeno obnovit a rozšířit po Nizozemí. Roku 1947 vznikl první chovatelský klub plemene a v roce 1952 bylo plemeno prozatímně uznáno. Až roku 1971 bylo plemeno uznáno FCI. V současnosti jde o poměrně známé plemeno ve své vlasti, mimo Holandsko se vyskytují psi v poměrně malém množství. Sehnat v České republice štěně není jednoduché a patrně vás bude stát i o něco více, než štěně běžnějšího plemene.

Plemeno-holandsky-ovcacky-pudl (14)

Povaha holandského ovčáckého pudla

Holandský ovčácký pudl je aktivní a veselé psí plemeno, které miluje práci. Je zároveň ostražitý a vytrvalý. Je také velmi chytrý, přesto je potřeba být při výcviku důsledný a trpělivý. Je třeba pamatovat, že  „klasický“ dril této rase nevyhovuje, mnohem lépe reaguje na pozitivní metody výcviku. V zemi svého původu se stále využívá jako pracovní pes, především jako ovčák, přesto je stále častěji využíván jako aktivní společník. Svou rodinu miluje z celého srdce a velmi silně se k ní váže. Zpravidla i špatně snáší delší odloučení od svých lidí. Zároveň velmi dobře vychází s dětmi, s kterými dokáže dlouho dovádět. Je velmi energický, je tak doporučováno, aby při společných hrátkách s dětmi byl pod dozorem, aby především menší děti nepřeválcoval. Je skvělým ochráncem, a pokud dospěje k názoru, že je jeho rodina v nebezpečí, nebude mít problém jí bránit.

Plemeno-holandsky-ovcacky-pudl (15)

Je plný energie a zároveň je velmi chytrý, potřebuje unavit fyzicky i psychicky. Ocení nejen dlouhé procházky, ale i možnost věnovat se důkladně nějakému psímu sportu nebo náročnějšímu výcviku. S dalšími zvířaty vychází bez potíží, pokud je na ně zvyklý od štěněte a proběhne správná socializace. Má silné ovčácké instinkty a má tendenci pást vše, co se pohne. Je na to potřeba pamatovat, a pokud se psem nebudete věnovat pasení, je nutné dostat jeho pasecí pokusy pod kontrolu, jinak se může snadno zranit nebo dokonce zemřít, například při pokusu pást auta.

Plemeno-holandsky-ovcacky-pudl (3)

Vzhled holandského ovčáckého pudla

Holandský ovčácký pud patří mezi lehce stavěné psy. Jeho hlava díky dlouhé srst vypadá větší než širší. Tlama je o něco kratší než vzdálenost mezi týlním hrbolem a stopem. Čenich se lehce zužuje. Kulaté a většinou hnědé oči jsou poměrně veliké a uložené spíše vepředu než ke straně hlavy. Vysoko posazené uši jsou volně svěšené, pohyblivé a bohatě osrstěné. Dlouhý ocas je dobře osrstěný a v klidu je svěsený dolů, při akci se zvedá, ale neměl by být nesen toporně nad hřbetem. Když pes poskakuje, používá ocas jako kormidlo. Srst je lehce vlnitá, hustá a s podsadou. V místech, kde je dlouhá, tak odstává v chomáčcích a pes vypadá díky ní mohutně. Zbarvení může být jakékoliv, nejčastěji bývá modrošedé nebo černé. Kohoutková výška psů se pohybuje mezi 57-62 cm, kohoutková výška fen se pohybuje mezi 55-60 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 12-20 kg.

Plemeno-holandsky-ovcacky-pudl (4)

Ke komu je holandský ovčácký pudl vhodný

Holandský ovčácký pudl patří do skupiny energických psů. Je vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří se mu budou ochotně, a hlavně denně několik hodin věnovat. Se psem se můžete věnovat nejen sportovnímu pasení, ale i řadě sportovním aktivitám. Bavit ho budou například dlouhé procházky, včetně dog-trekkingu, vhodný je i při běhu nebo k běhu u kola. Tento pes dokáže být až hyperaktivní a je tak velmi důležité, aby se naučil odpočívat.

Plemeno-holandsky-ovcacky-pudl (8)

Díky delší srsti a husté podsady je velmi odolný vůči chladnému a deštivému počasí. Zároveň má jeho srst do značné míry samočistící schopnosti, stačí ho tedy koupat je v případě potřeby, například když i pořídí nevábný odér. Je ovšem vhodné ho čas od času pročesat, aby se odstranili uvolněné chlupy a nedělali se mu dredy.

I když je odolný vůči chladnému a deštivému počasí, není doporučován k celoročnímu pobytu venku. Velmi úzce se váže na svou rodinu a při delším odloučení trpí, a i delší pobyt v kotci mu nedělá psychicky příliš dobře. Nejlépe mu je doma, kde může sledovat dění kolem sebe.

Plemeno-holandsky-ovcacky-pudl (7)

Holandský ovčácký pudl v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška psů se pohybuje mezi 57-62 cm, kohoutková výška fen se pohybuje mezi 55-60cm.
 • Váha plemene se pohybuje mezi 12-20 kg.

Srst:

 • Delší vlnitá krycí srst a hustá podsada.

Zbarvení:

 • Může být jakékoliv, nejčastěji bývá modrošedé nebo černé.

Jak dlouho žije:

 • Holandský ovčácký pudl se dožívá 12 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Holandsko

Ke komu je vhodný:

 • Holandský ovčácký pudl je chlupatá energie. Rozhodně mu nebude stačit občasná procházka po okolí a pobíhání po zahradě. Je tak vhodnou volbou k velmi aktivním lidem. Kromě sportovního pasení je možné se psem věnovat různorodým kynologickým disciplínám typu dog-trekking, dogdancing, agility, flyball nebo canicross.
 • Má dlouhou a hustou srst, kterou je potřeba pročesávat, jinak se začnou tvořit dredy, Psa ovšem není nutné pravidelně koupat, srst je samočistící.
 • Je to odolný pes vůči nepříznivému počasí, má totiž hustou podsadu. I tak není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku. Ke své rodně se silně upíná a při delším odloučení psychicky trpí. Pokud se psovi budete dostatečně věnovat, pak zvládne i pobyt v bytě.

Plemeno-holandsky-ovcacky-pudl (5)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu