Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Pudl se naučí psí kousky i s nezkušeným majitelem

Pudl patří mezi nejchytřejší psy světa. Co se pracovní inteligence týče, pravidelně obsazuje druhé či třetí místo, většinou v těsném závěsu za border kolií. Jeho vysoká inteligence není ovšem jediný faktor v jeho vysoké oblíbenosti. V současnosti se toto plemeno nejčastěji využívá jako rodinný nebo výstavní pes.

Psi-plemeno-pudl (9)

Velké množství velikostních variant, ale i nepočítaně barevných variant. Co se vzhledu týče, vybere si opravdu každý. Přátelská povaha, vysoká inteligence a mnoho velikostních a barevných variant nahrává pudlům v jejich oblíbenosti. Mezinárodní kynologická federace FCI v současnosti rozlišuje 4 velikosti pudlů, americká AKC a řada dalších národních kynologických organizací (např. ANKC, CKC atd.) uznává 3 velikosti.

Psi-plemeno-pudl (7)

Důvody, proč si pořídit pudla

 • Pudl je velmi inteligentní - nejenže se vše naučí velmi rychle, ale i si vše dobře a dlouho pamatuje.
 • Jde o plemeno, které je vhodné pro řadu alergiků a milovníku řádně uklizeného bytu. Pudlové totiž téměř nelínají.
 • Velmi rád se předvádí. Ochotně se naučí spoustu „cirkusových“ kousků, které bude rád ukazovat. Je to i jeden z důvodů, proč v posledních letech toto plemeno exceluje v dogdancingu a dalších podobných sportech.
 • Ať už toužíte spíše po klidnějším společníkovi na gauč nebo po psím sportovci, s pudlem nesáhnete vedle. Menší variety pudla ocení spíše polehávání na gauči s občasnou dlouhou procházkou, větší variety budou trvat na pravidelném sportování. Stačí si vybrat vhodnou variantu pudla podle vašeho vkusu.
 • Jde o dobráckého a mírumilovného psa, který bude spolupracovat i s nezkušeným majitelem.
 • Nepočítaně barevných variant a 4 velikosti, vybrat vhodnou variantu si může opravdu každý s jakýmkoliv vkusem.
 • Je to vhodné plemeno k dětem. Při správném přístupu se od dětí nechá ovládat a rád s nimi bude dovádět.
 • I když mnoho pudlů na první pohled vypadá jako elegantní plyšák na gauč, jedná se o velmi odolné a vytrvalé plemeno, které se bude nadšeně věnovat mnoha sportovním disciplínám.
 • Elegantní, ale i sportovní sestřih, obojí vám u pudla hravě projde. Záleží jen na vás, jestli toužíte spíše po sportovci či výstavním elegánovi.
 • Jde o dlouhověké plemeno, které vám bude dělat radost okolo 16 let.

Psi-plemeno-pudl (6)

Důvody, proč si NEpořizovat pudla

 • Pudlové mají velkou výhodu – nelínají. Ale i nevýhodu – jejich srst neustále roste. Je proto nutné je pravidelně stříhat. Pokud netoužíte po výstavákovi s perfektním střihem, péči o srst pudla se snadno naučíte i sami
 • I když někteří pudlíci na to nevypadají, nejsou z cukru a užívají si dlouhé procházky za každého počasí. Mají velmi rádi vodu a do jejich srsti se velmi snadno zachytí bodláky a různorodé venkovní nečistoty. Takže i pokud netoužíte po psím elegánovi, je třeba počítat s pravidelnou péčí o srst, především po procházce přírodou.
 • I střední a královský pudl zvládne polehávání na gauči, ale přeci jen o něco méně než menší varianty pudla. Pokud vás zaujala spíše větší velikost, je třeba počítat s větší dávkou fyzické aktivity.
 • Toy a trpasličí pudlové dokáží být uštěkaní a nemají rádi delší samotu. Více než u jejich větších příbuzných je třeba se soustředit se od štěňátka na výcvik samostatného pobytu doma.
 • I pro větší varianty pudla platí, že jsou vhodní psi především do bytu nebo do domu se zahradou s přístupem dovnitř. Rozhodně není vhodné nechávat psy celoročně na zahradě, nebude to svědčit nejen jejich srsti, ale především povaze. Milují společnost lidí a delší samota jim nedělá dobře.

Psi-plemeno-pudl (2)

Historie pudla

Přesná historie tohoto psího plemene je zahalena tajemstvím. Psy podobné pudlům lze nalézt na antických reliéfech, jestli jejich původ sahá až tak daleko, ovšem 100% jisté není. V Evropě jsou pudlové známí minimálně 400 let. Původně šlo o lovecké psy, kteří byli využíváni k lovu ve vodě (a dodnes jim láska k vodě zůstala). Čím dál častěji se tito psi využívali jako společenští psi, málokoho by dnes napadlo pudla využít k lovu. Název plemene pochází z němčiny ze slova Pudelhaas, což znamená „promoklý na kost“. Dodnes není jasné, z jakých ras bylo toto plemeno vyšlechtěno, mezi nejčastější teorie patří, že mezi předky pudla patří retrívr a irský vodní španěl. V minulosti kromě lovu dělalo toto plemeno společnost i v soukromí, ale bylo možné se s ním setkat i v bitvách nebo později v cirkuse. Během 19. století šlo o jedno z nejoblíbenějších plemen.

Psi-plemeno-pudl (5)

Za zemi původu je považována Francie, kde je toto plemeno uznáno za národní. Původ pudla si ovšem nárokuje i Německo. Dlouholeté spory nakonec vyhrála Francie a Německo má patronát nad chovem vícebarevných jedinců, kteří ale nemají doposud mezinárodní uznání. Ve Francii a mnoha dalších zemích odporují vícebarevné varanty platným standardům.

Psi-plemeno-pudl (11)

Povaha pudla

Pudl je velmi inteligentní a hravě zvládne nejen základní poslušnost, ale i složitý výcvik. Velmi často je viděn jako rodinný společník, ale i jako výstavní pes. V minulosti byl využíván podobně jako retrívr k přinášení uloveného ptactva z vody, dodnes mu tak zůstala láska k vodě. Jde o citlivé psy, kteří nemají rádi křik a tvrdý dril. Jakožto jedno z nejinteligentnějších psů se učí velmi rychle, takže i bez křiku a drilu se naučí vše potřebné velmi rychle. Má velmi rád lidi, ale i další zvířata a v kombinaci s vysokou inteligencí ho zvládne i méně zkušený člověk. Jeho inteligence může být paradoxně i nevýhodou. Při výcviku je třeba být velmi důslední a trvat na vytyčených hranicích, jinak pudl vycítí šanci a pokusí se o převzetí velení nad rodinou a blízkým okolím.

Psi-plemeno-pudl (8)

Především u malých variet pudla mají chovatelé tendenci ustupovat při výchově a z pejsků se pak stávají uštěkané hysterky, které terorizují svou rodinu i okolí. Menší varianty pudla sice nejsou až tak náročné na pohyb jako ty větší, přesto je třeba jim zaměstnat hlavu a ideálně s nimi chodit alespoň na dlouhé procházky a i se s nimi věnovat některému ze psích sportů. Především u menších pudlů se cení rychlost a mrštnost, kterou lze snadno využít při dogdancingu nebo agility. S menšími i většími pudly se můžete hravě věnovat obedience, canicrossu, dogfrisbee, flyballu, ale i canisterapii. Jde prostě o univerzální a aktivní psy, kteří vám budou při důsledné výchově dělat jen radost.

Psi-plemeno-pudl (10)

Vzhled pudla

Pudlové jsou elegantní psi s harmonickou stavbou těla. Elegantním vzhledem a chováním aristokrata zaujmou na první pohled. Pudlové mají tmavé, kulaté oči. Uši jsou dlouhé a neseny jsou svěšené podél hlavy. Krk je lehce klenutý a středně dlouhý. Trup je vyvážený a o něco delší než kohoutková výška psa. Ocas je dlouhý a vysoko nasazený, v minulosti býval občas tupírován. Srst je dlouhá a kadeřavá, eventuálně šňůrová a bez podsady. Mezi nejčastější barevné variety patří černá, bílá, hnědá, stříbrná a plavá-černá. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 23 a 62 cm, hmotnost od 1-30 kg, v závislosti na jeho velikostní variantě.

Psi-plemeno-pudl (13)

Ke komu je pudl vhodný

Pudl je vhodný především pro chov v bytě, k celoročnímu pobytu na zahradě se nehodí jak kvůli srsti bez podsady, tak kvůli přátelské povaze. Díky absenci podsady téměř nelíná, je tak vhodný i pro lidi s lehčí alergií. Uvolněná srst nevypadává, je ale zachycena okolními chlupy a srst také neustále roste. Je třeba pudla pravidelně vyčesávat a stříhat, a to i když netoužíte po pravidelných návštěvách psích výstav. Pokud toužíte po výstavákovi, lze srst stříhat i různými střihy – mezi nejčastější střihy patří tzv. lví střih, moderní střih, anglický střih, skandinávský střih a řada dalších.

Psi-plemeno-pudl (12)

Jde o poměrně zdravé a dlouhověké plemeno, přesto často trpí na menší potíže s očima. Oči jim často slzí, což především u bílých pudlů může být problém, co se zbarvení srsti v okolí očí týče – v okolí očí v případě častého slzení mají tendenci vznikat nehezké tmavší skvrny. Je třeba oči pravidelně vytírat borovou vodou nebo alespoň žínkou namočenou ve vlažné vodě. Dalším občasným problémem může být zubní kámen, na který trpí o něco častěji než jiná plemena psů.

Psi-plemeno-pudl (16)

Pudl v bodech

Velikost:

 • Toy, trpasličí, střední a veliký (královský)
 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 23 a 62 cm, v závislosti na jeho velikostní variantě.
 • Hmotnost od 1 do 30 kg, v závislosti na jeho velikostní variantě

Srst:

 • Srst je dlouhá a kadeřavá, eventuálně šňůrová a bez podsady.

Zbarvení:

 • Mezi nejčastější barevné variety patří černá, bílá, hnědá, stříbrná a plavá-černá.

Jak dlouho žije:

 • Pudl se dožívá zhruba 16 let. 

Odkud pochází:

 • Francie (možná Německo)

Pro koho se hodí:

 • Pudlové mají výhodu velkého množství barevných variant a 4 velikostí. Vybrat si může každý dle svého vkusu.
 • Jde o velmi chytré psy, kterým je právě kvůli vysoké inteligenci třeba určit pevné hranice, jinak mají tendenci převzít velení. Díky vysoké inteligenci a přátelské povaze jsou vhodní pro středně pokročilé chovatele nebo důsledné začátečníky.
 • Větší variety pudla jsou vhodné především pro aktivní lidi, kteří s nimi budou chodit na dlouhé procházky a věnovat se různým psím sportům. Zvládnou canicross, dogtrekking, ale i většinu disciplín obedience.
 • Menší varianty pudla dokáží o něco déle trávit čas na gauči než jejich větší příbuzní, přesto ocení pravidelné dlouhé procházky. Jejich rychlost a mrštnost snadno využijete i při řadě sportů typu dogdancing nebo agility.
 • Jsou to přátelští psi, kteří dobře zapadnou do rodiny s dětmi, a především menší variety budou dobře vycházet i s aktivními seniory.

Psi-plemeno-pudl (3)

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem?

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu