Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Plemena psů, které bude bavit dogdancing

Dogdanding je kynologickou sportovní disciplínou, během které majitel psa se svým čtyřnohým parťákem provádí synchronizovaný pohyb (tanec) na hudební doprovod. Tato sportovní disciplína je zábavou pro mnoho psů a jejich majitelů. Dogdancing spojuje kreativitu, poslušnost, akrobacii a taneční prvky. Jde o sport, který vyžaduje trpělivost, trénink a prohlubuje vztah mezi psem a jeho majitelem. Pes se učí reagovat na verbální příkazy, gesta nebo signály a provádí pohyb, který majitel požaduje.

Psi-plemena-na-dogdancing

Během dogdancingu se používají různé taneční styly a prvky, jako je otočení, kotrmelce, skoky, průchod nohama, chůze na zadních, couvání, slalomy, obíhání a mnoho dalšího. Do vystoupení mnoho majitelů zařazuje i prvky typu obruče, hůlky, míčky a další. V případě soutěže nechybí ani kostýmy.

Dogdancingu se můžete věnovat pouze pro zábavu, ale i jako závodní disciplíně. Během této sportovní aktivity psa unavíte psychicky i fyzicky. Této sportovní disciplíně se můžete věnovat téměř s jakýmkoliv psem, především pokud vám jde o smysluplně strávený čas se psem, který si samy velmi užijete. Jako u jiných kynologických disciplín, i u dogdancingu existuje řada psích plemen, která jsou na tuto disciplínu o něco vhodnější, než jiná – především pokud se této disciplíně hodláte věnovat závodně. V článku vám představíme několik psích ras, s kterými budete v dogdancingu excelovat.

 

Border kolie

Border kolie je jednou z nejpopulárnějších plemen současnosti. Původním a i soušaným hlavním posláním borderky je pasení ovcí. Dodnes se toto plemeno k pasení ovcí využívá a je v tomto oboru považována za hvězdu. Čím dál častěji se ovšem toto plemeno využívá jako aktivní společník, kterého je potřeba unavit nejen fyzicky, ale psychicky. Kromě notné dávky pohybu totiž potřebuje tento pes unavit velmi důkladně i hlavu, jedná se totiž o velmi chytré psy, kteří jsou běžně řazeni do první pětky nejchytřejších plemen.

Psi-plemeno-border-kolie (9)

Border kolie je jedno z nejžádanějších plemen, které se velmi snadno cvičí. Nejde ovšem o psa všechny. I když má borderka k dispozici zahradu, musíte se jí denně věnovat a vymýšlet různorodé aktivity. Velmi snadno se totiž začne nudit a vy se pak můžete těšit na různé kreativní způsoby zničené zahrady či bytu. Pokud netoužíte po tom věnovat se pasení, můžete se vrhnout na jinou kynologickou disciplínu. Je potřeba zvolit sport, který psa unaví psychicky i fyzicky, dogdancing je tak pro toto plemeno perfektní volbou.

Ke komu se hodí border kolie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Šeltie

Šeltie, nebo-li shetlandský ovčák, byla vyšlechtěna jako pastevecký pes. S ohledem na své původní poslání jde o chytrého a aktivního psa, kterého je potřeba důkladně unavit psychicky i fyzicky. Dnes se k pasení využívá o něco méně a plní spíše roli aktivního rodinného společníka. Kromě přátelské povahy disponuje další skvělou vlastností – dokáže strávit celý den sama doma, aniž by to nesla špatně psychicky. O to více je ovšem třeba se jí věnovat v době, kdy jste s ní.

Psi-plemeno-seltie (30)

Šeltie je všestranným a přizpůsobivým společníkem. Snadno zvládne pobyt v městském bytě, ale i v domku se zahradou na vesnici nebo na kraji města. Pohyb na zahradě určitě ocení, ale nevyžaduje, tak jako tak není vhodná k celoročnímu pobytu venku. Šeltie ocení dlouhé procházky, běh, možnost věnovat se pasení nebo některé ze psích sportovních disciplín. Ideální je volit takový sport, který toto plemeno unaví psychicky i fyzicky. Perfektní volbou i pro dogdancing, v rámci kterého může předvést i svůj elegantní vzhled, mrštnost a tendenci předvádět pokyny s perfektní přesností.

Ke komu se hodí šeltie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pudl

Pudl je nejen elegantní, ale i velmi chytrý a aktivní pes. Jednou z nesporných výhod tohoto plemene je kromě skvělé povahy i možnost zvolit si psa z několika velikostí a nespočtu barevných variant. Pudl patří mezi velmi chytré psy, o první příčku v inteligenci se pravidelně pere s border kolii. Před pořízením tohoto psa je tak třeba zvážit, zda budete mít možnost se tomuto psovi dostatečně věnovat a budete ho moci unavit psychicky i fyzicky.

Psi-plemeno-pudl (9)

Pudl je univerzální pes v mnoha směrech. Zvládne pobyt ve městě i na vesnici. Ocení dům se zahradou, vadit mu určitě nebude i menší městský byt. Zároveň je mu jedno, zda během dne vyrazíte na dlouhou procházku, na cvičák nebo na nějaké psí sportoviště. Stačí zvolit vhodnou velikostní variantu podle místa vašeho bydliště a sportu, kterému byste se sami rádi věnovali. Především nejmenší a střední varianta pudla je perfektní volbou na dogdancing, a to především kvůli větší mrštnosti a přesnosti, kterou jsou schopni vyvinout oproti největší variantě tohoto plemene.

Ke komu se hodí pudl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Papillon

Ano, i s tímto malým diblíkem se můžete věnovat řadě sportovních aktivit. Papillon je sice drobeček, ale je také velmi rychlý, mrštný, elegantní i inteligentní. Díky všem zmíněným vlastnostem je perfektní na různorodé sportovní aktivity, včetně dogdandingu.

Psi-plemeno-papillon (15)

Papillon je menší pejsek s velkou mírou empatie. V kombinaci s roztomilým kukučem a drobným vzrůstem je vhodnou volbou i na canisterapii. Je velmi chytrý a rád se učí, je tak vhodnou volbou i pro začátečníky. Vůči cizím lidem a psům bývá rezervovaný, nebývá ovšem agresivní. Určitě nepočítejte s tím, že ho doma položíte na pohovku a on na ní v klidné a elegantní póze vydrží. Kromě dogdancingu je dobrou volbou i na flyball, agility nebo coursing.

Ke komu se hodí papillon? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bearded kolie

Bearded kolie je aktivní a veselý pastevecký pes, který bude dělat radost aktivním majitelům. Jde o vynalézavého a chytrého pejska, který má tendenci přátelit se s každým. Jeho výcvik je poměrně snadný a zvládne ho i důsledný začátečník. Dokáže být tak trošku citlivka, není vhodné na něj křičet nebo ho fyzicky trestat, zároveň je důležité ho důkladně socializovat. Pokud ho navrch ještě důkladně unavíte, pak budete mít doma skvělého společníka.

Psi-plemeno-bearded-kolie (13)

Bearded kolie se k pasení využívá o něco méně než v minulosti, přesto je i dnes k ovcím dobrou volbou, má totiž stále silné pastevecké instinkty. Pokud se chcete věnovat pasení, s bearded kolii určitě nesáhnete vedle. Nicméně její rychlost, mrštnost a chytrost využijete v řadě dalších sportovních aktivit. Je perfektní volbou nejen na dogdancing, ale i na agility nebo flyball.

Ke komu se hodí bearded kolie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Australská kelpie

Australská kelpie je inteligentní a aktivní pes, který je perfektní volbou do aktivní rodiny. Toto plemeno bylo vyšlechtěno v Austrálii jako ovčácké plemeno. Jde o vytrvalého a odolného psa, který vydrží dlouho bez vody. Zároveň je velmi inteligentní, učí se snadno, rychle a ráda. Bývá tak doporučována i začátečníků či mírně pokročilým chovatelům. Je vhodnou volbou do domku s rozlehlým pozemkem, za pomoci zateplené boudy či kotce zvládne i celoroční pobyt venku.

Psi-plemeno-australska-kelpie (2)

Australská kelpie rozhodně není žádný gaučový povaleč. Je potřeba jí důkladně zaměstnat, i když má k dispozici rozlehlou zahradu. Když se totiž začne nudit, může mít destruktivní sklony. Dodnes má silné pastevecké instinkty, můžete jejích služeb využít na farmě k pasení nebo k sportovnímu pasení. Vhodná je i na řadu sportovních aktivit, které jí unaví ideálně psychicky i fyzicky. Často se proto využívá například k agility nebo k dogdancingu.

Ke komu se hodí australská kelpie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Belgický ovčák groenendael

Belgický ovčák groenendael patří do skupiny ovčáckých psů z Belgie. Tito psi jsou inteligentní a zároveň velmi pracovití. Jejich služeb se relativně často využívá u policie či v armádě, běžní chovatelé s nimi zpravidla aktivně sportují. I když dokáží působit jako drsňáci, jsou to poměrně citlivý psi, kteří se váží na svého pána. Je to skvělý společník, který je zároveň i skvělým pracovním psem a hlídačem.

Plemeno-belgicky-ovcak-groenendael (16)

Belgický ovčák groenendael rozhodně není žádný gaučový povaleč. Před pořízením tohoto plemene je třeba zvážit vaše časové možnosti, tento pes vás totiž doma sedět nenechá. Rád běhá, je rychlý, hbitý a velmi inteligentní. Využít ho můžete nejen k služebnímu poměru, ale i na řadu sportovních aktivit, při kterých mu ideálně zaměstnáte hlavu i ho unavíte fyzicky. Je tak perfektní volbou nejen na dogdanding, ale třeba i agility.

Ke komu se hodí belgický ovčák groenendael? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Šiperka

Šiperka je černý diblík, který má energie na rozdávání. I když jde o menšího psa, určitě se s tímto plemenem nudit nebudete. Tento pes nepostojí ani pár vteřin, můžete tak zapomenout na to, že byste ho umístili v elegantní pozici na pohovku. Šiperka je velmi inteligentní a zvědavá, takže je jí potřeba unavit nejen fyzicky, ale psychicky.

Psi-plemeno-siperka (13)

Šiperka je hravý pes, který je pro každou špatnost. I když je velmi chytrá, není jednoduché jí cvičit, Je vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří se nenechají tímto psem přechytračit a budou důsledně trvat na splnění příkazu. Pokud milujete pohyb a toužíte po chlupatém drobnějším parťákovi, bude pro vás šiperka dobrou volbou. Ideální je zvolit sport, který jí unaví psychicky i fyzicky, dogdancing je pro tohoto mrštného lumpíka perfektní volbou.

Ke komu se hodí šiperka? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Cairn teriér

Cairn teriér je malý akčňák, s kterým se rozhodně nudit nebudete. I když jde o drobnějšího psa do jité míry vhodného do městského bytu, nejde zároveň o žádného gaučového povaleče. Kromě spousty energie je i velmi inteligentní. Alespoň základní poslušnost zvládne, chce to ovšem velkou dávku trpělivosti. Jako mnoho dalších teriérů má sebevědomí na rozdávání a dokáže být dobře paličatý.

Psi-plemeno-cairn-terier (15)

Cairn teriér je dobrý parťák na řadu sportovních aktivit. Protože je malý a lehký, dokáže být mrštný a rychlý. Zároveň díky velké inteligenci je třeba ho unavit jak psychicky, tak fyzicky. Je tak vhodný na různé sporty, kde zapojí jak hlavu, tak i nohy. Kromě dlouhých procházek ocení možnost věnovat se některému ze psích sportů, například dogdancingu, agility nebo flyballu.

Ke komu se hodí cairn teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Finský laponský pes

Finský laponský pes je akční ovčácký pes, který je často přirovnáván svou povahou k border kolii. Je velmi inteligentní a také velmi pracovitý. S tímto psem se určitě nudit nebudete, unavit ho rozhodně není jednoduché. Pokud se vám to nepovede, můžete počítat s velmi nápaditými způsoby v destrukci zahrady a domu.

Plemeno-Finsky-laponsky-pes (15)

Finský laponský pes je velmi akční a chytrý pes, který potřebuje unavit psychicky i fyzicky. Velmi rychle a snadno se učí, je tak vhodnou volbou na řadu obedience disciplín. Také potřebuje notnou dávku pohybu, aby ze sebe dostal přebytečnou energii. Je tak perfektní volbou na sporty, u kterých mu zaměstnáte hlavu i tlapky. Vedle agility je tak perfektní právě i na dogdancing.

Ke komu se hodí finský laponský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu