Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Šiperka je malý pes s duší lovce a hlídače

Šiperka je menší ovčácký pes z Belgie. Ve vlámském dialektu jeho název znamená „malý ovčák“. Tito psi ovšem ovce nikdy nepásli, vždy šlo o hlídače a zároveň společníky lidí. Šiperky jsou velmi silně vázané na členy své rodiny a mají je velmi rády, k cizím lidem bývají nedůvěřivé a velmi si vybírají, s kým se budou přátelit. Jde o velmi inteligentní a energické plemeno, které vyniká specifickým smyslem pro humor a zvědavostí.

Psi-plemeno-siperka (13)

Šiperky se také dokáží velmi snadno domluvit perfektní mimikou a dokonalou řečí těla. Navzdory své nedůvěřivosti vůči cizím lidem jde o perfektní psy do téměř jakékoliv situace, je ovšem nutné je od malinka na vše důkladně zvykat, a především jim nastavit mantinely. I když jde o drobnějšího psa, má šiperka při nedůsledné výchově tendenci převzít v rodinně velení. Má velmi ráda děti a také společnost koní - pokud patříte mezi milovníky těchto zvířat, bude vám šiperka dělat nadšeně společnost při návštěvách stáje. Její hravost a inteligence ji předurčuje jako ideálního univerzálního psího sporťáka. Většinu svých vlastností využije například při agility, dogdancingu, při obedience nebo při flyballu. Jde o perfektního psa pro zkušenější a aktivní majitele, kteří budou s šiperkou nadšeně a trpělivě pracovat.

Psi-plemeno-siperka (3)

Důvody, proč si pořídit šiperku

 • Šiperky jsou velmi zdravé a houževnaté. Při pořízení tohoto plemene máte velké šance, že neutratíte majlant na veterině a že vám bude tento drobnější pes dělat radost dlouhá léta.
 • Jde o velmi inteligentní a bystré plemeno, které je vhodné téměř k jakémukoliv výcviku. Věnovat se můžete nejen různým psím sportům - od klasické poslušnosti přes agility až po obrany, ale pustit se můžete i do canisterapeutického nebo asistenčního výcviku.
 • Šiperky jsou menší nenároční pejsci, kteří mají energie na rozdávání. Sice se velmi snadno učí, přesto jsou to kvůli občasné „potřeštěnosti“ vhodní pro lehce pokročilé chovatele či pro velmi trpělivé začátečníky se ždibcem přirozené autority.
 • Jak díky menší velikosti, tak díky poměrně malému línání se jedná o vhodné plemeno psa do bytu.
 • Toto plemeno miluje děti, a to díky hravosti a trpělivosti. Většina šiperek bez potíží zvládne i menší a „neopatrné“ děti.
 • Jde o temperamentního, rychlého a mrštného diblíka, se kterým to občas nemusí být jednoduché. Přesto lze tyto vlastnosti využít, a to například při sportech typu agility, coursing nebo fylball.
 • Po mnoho generací se šiperky využívaly k lovu různých malých škůdců, především hlodavců. Tato vlastnost šiperkám vydržela dodnes, do jisté míry vám tak šiperky nahradí kočku.
 • Šiperky se rády cítí užitečné a při správném přístupu i velmi poslušné a oddané. S troškou trpělivosti v šiperce získáte oddaného a věrného společníka.

Psi-plemeno-siperka (14)

Důvody, proč si NEpořizovat šiperku

 • Šiperky rády loví hlodavce nebo krtky. Což znamená, že velmi rády hrabou. Je třeba počítat s tím, že vám bez dozoru nebo z nudy začnou rozhrabávat zahradu.
 • Jde o nedůvěřivé plemeno k cizím lidem, může to mít své výhody. Šiperky jsou dobří hlídači a velmi pečlivě střeží své území.
 • Na vše, co se jim nezdá, většinou upozorní štěkotem, a to hodně hlasitým. Je třeba mít tento štěkot pod kontrolou, jinak z vašeho čtyřnohého parťáka nebudou sousedi moc nadšení.
 • Toto plemeno je navzdory své menší velikosti velmi, ale opravdu velmi aktivní. Je tak vhodná k aktivním lidem, kteří využijí její potenciál.
 • Dokáží být lehce panovačné a majetnické. Málokterá šiperka zvládne sdílet domácnost s dalšími zvířaty, většinou chce mít své lidi i byt pouze pro sebe.
 • Jde o hrdinu v malé těle. Pokud se jí někdo nelíbí, prostě se do něj s jekotem pustí. A to i když jde o mnohonásobně většího „nepřítele“. Je třeba šiperku odmala důsledně socializovat a podobným situacím, kdy začne startovat po komkoliv, předcházet, aby nedošlo k průšvihu.
 • Velmi rychle a snadno se začne nudit. Je třeba jí zaměstnat hlavu i tělo. A to opravdu každý den a hodně důkladně. Jinak můžete počítat s pravidelným jekotem na vše, co se pohne, a krapet přerovnanou zahradou i bytem.

Psi-plemeno-siperka (9)

Historie šiperky

Šiperky patří mezi velmi stará plemena a pochází z Belgie. Prvopočátky tohoto plemene jsou ovšem sporné. Mezi předky patří téměř určitě belgický ovčák, nicméně vzhledem velmi připomíná špice. Velmi dlouho se proto vedly debaty o tom, zda jde o špice nebo ovčáckého psa. První zmínky o menších černých psech pochází z 15. století. Předci tohoto plemene se často plavili na lodích, kde dělali společnost lodníkům a zároveň zbavovali loď hlodavců. Během 17. století se toto plemeno stalo maskotem ševců, kteří mezi sebou pořádali soutěže, kdo vyrobí nejkrásnější obojek. Během akcí ševců se předváděla opravdová umělecká díla, která mnohdy byla velmi bohatě zdobená bronzem a někdy i stříbrem.

Psi-plemeno-siperka (1)

Jedné takovéto výstavy se účastnila i pravnučka Marie Tereize, belgická královna Marie Henriett a darem dostala jednoho ze psů. Díky tomu se velmi rychle zvedla popularita tohoto plemene ve vyšších společenských třídách. Jejich popularita vzrostla v 19. století v domovské zemi šiperek natolik, že v centrální části Belgie existovalo minimum domácností bez jedince tohoto plemene. Během tohoto období se toto psí plemeno rozšířilo i do zbytku světa. Do České republiky se nicméně dostalo až roku 1991.

Psi-plemeno-siperka (4)

Povaha šiperky

Malý aktivní diblík, který původně sloužil jako hlídač a lovec hlodavců. Jde o malého čertíka, který je k neutahání. Je tak vhodný pro aktivní majitele, kteří budou stačit životnímu tempu těchto psů. Šiperka je velmi vytrvalá, což ocení především milovníci turistiky nebo nadšení běžci. Jde zároveň o velmi zvědavé a veselé psy, kteří budou plnit nadšeně všechny pokyny svého pána. Všechny tyto vlastnosti uplatní v mnoha sportech jako agility, dogdancing, canicross, dogtrekking a mnoha dalších.

Jsou také velmi inteligentní a kromě běžného výcviku hravě zvládnou i většinu disciplín obedience a sportovní kynologie. Důsledný výcvik je absolutní nutností, jinak vám tito akční čertíci velmi snadno přerostou přes hlavu. Šiperce je třeba již odmala vymezit hranice, jinak ráda převezme velení nad vaší domácností. Toto plemeno velmi ocení, vedle pravidelného výcviku či/a sportu, dlouhé procházky na volno. Velmi snadno se naučí držet se svého pána a volnost v přírodě ocení z toho důvodu, že budou spokojeně dle libosti důkladně zkoumat nejbližší okolí svého pána.

Psi-plemeno-siperka (5)

Šiperky mají tendenci chránit svou rodinu a vůči cizím lidem bývají často nedůvěřivé, což z nich dělá dobré hlídače. Je třeba jim ovšem i v tomto směru určit hranice, jinak budou „startovat“ po všem, co se jim nebude jen trochu zdát. Jejich inteligence a hravost je do jisté míry předurčuje i pro začátečníky, jejich sklon k „panovačnosti“ a velké ochranitelské pudy spojené s uštěkaností jsou ovšem vhodné spíše pro zkušenější chovatele, kteří mají alespoň ždibec přirozené autority a dokáží tyhle malé ďáblíky zavčas usměrnit.

Psi-plemeno-siperka (10)

Vzhled šiperky

Jde o plemeno s menší kvadratickou stavbou těla. Malé a tmavé oči oválného tvaru jsou posazené na hlavě podobné lišce. Srst je velmi hustá a v oblasti krku tvoří límec a na zadních nohách kalhotky. Svrchní srst je tvrdá, vespod je hustá podsada. Tělo s dobře vyvinutými svaly je kompaktní. Rovné nohy mají kočičí tlapky. Jde o jedno z plemen, u kterého se někteří jedinci rodí přirozeně bez ocasu. Mezi standard plemene patří pouze černé zbarvení. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 22 a 23 cm a váha se pohybuje mezi 3 a 9 kg.

Psi-plemeno-siperka (6)

Ke komu je šiperka vhodná

Šiperka se poměrně snadno přizpůsobí jakémukoliv životnímu prostředí, pokud bude mít možnost být v blízkosti svého majitele. Jde o psa vhodného na statek ke koním nebo k člověku, který se často u koní pohybuje. Má tendenci štěkat, a to poměrně hodně, s trochou trpělivosti a snahy to lze ovšem dostat pod kontrolu. Tolerantní sousedi se nicméně budou asi také hodit. Jde o psa nabitého energií, takže i pokud disponujete zahradou, každodenním a dlouhým procházkám se nevyhnete. Šiperky jsou velmi inteligentní, takže ocení i výcvik „nad rámec základní poslušnosti“. Pokud šiperku dostatečně neutaháte, můžete počítat s kompletní reorganizací bytu a dokonalým rozhrabáním zahrady. Péče o srst šiperky není náročná, ale je třeba ji čas od času vykartáčovat. Výhodou šiperky je, že mají minimální „psí zápach“, a to i když zmoknou. Potřeba vykoupat psa se tak většinou vyskytne především v momentě, kdy si pořídí nějaký zajímavý odér.

Psi-plemeno-siperka (11)

Šiperka v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 22 a 23 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 3 a 9 kg.

Srst:

 • Středně dlouhá s hustou podsadou

Zbarvení:

 • Černá

Jak dlouho žije:

 • Šiperka se dožívá asi 15 let. 

Odkud pochází:

 • Belgie

Pro koho se hodí:

 • Šiperka je drobnější černý diblík, kterého je všude plno. Je nabitá energií a ocení dlouhé procházky a důkladný výcvik. Je tak vhodnou volbou k aktivním lidem.
 • Jde o chytrého psa, který se snadno naučí téměř cokoliv. Je tak vhodná i na řadu obedience disciplín.
 • Je velmi temperamentní, a pokud jí včas neurčíte hranice, má tendenci převzít velení. Je tak vhodná především pro lidi s alespoň základními zkušenostmi se psy a se špetkou přirozené autority, kteří dokáží včas šiperku usměrnit.

Psi-plemeno-siperka (4)

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem?

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu