Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi

Po mnoha staletích soužití psa s člověkem vznikla celá řada plemen, které se specializují na různé úkoly. Úkolem řady psů bylo pást stáda skotu, jiní měli za úkol hlídat nemovitost, další se specializovali na lov. Postupem času se začali psi využívat i k tzv. služebnímu poměru, tedy policií, armádou nebo celníky. Tyto složky mají různorodé úkoly a od psů pak vyžadují i jiné vlastnosti.

Psi-plemena-sluzebni-psi

Celníci kupříkladu od psů zpravidla vyžadují schopnost vyhledávat drogy či jiné zakázané látky. K tomuto účelu se proto využívají především psí plemena s vynikajícím čichem, zpravidla tzv. slídící psi. Armáda a policie často využívají psy k obraně pozemků a nemovitostí, ale i oni cvičí psy k vyhledávání drog nebo trhavin, ale i k vyhledávání ztracených lidí. Psi se využívají i v kriminalistice, například označení zloděje bloodhoundem je v Anglii již několik století relevantním důkazem u soudu. V článku si představíme několik plemen, které se ve služebním poměru využívají běžně nebo které si svou cestu v této službě teprve hledají, ale jich služeb se využívá stále častěji.  

 

Belgický ovčák malinois

Belgický ovčák malinois dnes spolu s německým ovčákem patří mezi služební stálice, především v armádě a u policie. Malina, jak se tomuto typu belgického ovčáka v Čechách přezdívá, je středně velký pes, který miluje práci. Je chytrý a energický, nudící se maliňák může být neřízenou střelou, je proto nutné ho důkladně zaměstnat.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (8)

Belgický ovčák malinois se poměrně snadno cvičí, ale určitě nejde o psa pro začátečníky. Tito psi k správnému fungování potřebují člověka, který má větší dávku přirozené autority a je při výcviku důsledný. Nejde o psa pouze do služebního poměru, ale i pro běžné aktivní chovatele, kteří se budou se psem (klidně jen pro radost) věnovat některému ze psích sportů. U policie nebo v armádě se nejčastěji využívá k ochraně majetku, k vyhledávání a signalizaci výbušnin nebo k vyhledávání drog či ztracených osob.

Ke komu se hodí belgický ovčák malinois? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Německý ovčák

Německý ovčák je jak oblíbeným služebním psem v armádě a u policie, ale i oblíbeným aktivním společníkem a hlídačem zahrady a domu běžného chovatele. Své rodině je plně oddaný a nebývá rád delší dobu o samotě. Jde o chytrého a energického psa, kterého je potřeba důkladně zaměstnat. Pokud se budete psovi dostatečně věnovat, nejen při výcviku, ale i hrou, pak zvládne za pomoci zateplené boudy či kotce celoroční pobyt venku.

Psi-plemeno-nemecky-ovcak (1)

Německý ovčák je chytrý a dobře se cvičí, a to i díky jeho touze zavděčit se za každou cenu majiteli. Přesto je vhodnější chovateli s alespoň trochou zkušeností, a především ždibcem přirozené autority, jinak se může ujmout velení v rodině. Tito psi excelují v řadě sportů a jsou perfektní v různých obedience disciplínách. V armádě či u policie se nejčastěji využívají k sledování, pátrání, vyhledávání výbušnin, k obraně a ochraně objektů, k vyhledávání osob, vyhledávání drog, při hledání ztracených osob nebo na letištích při detekci pašovaného zboží a drog. Jejich využití je velmi široké.

Ke komu se hodí německý ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Dobrman

Dobrman je energický a chytrý pes, který svého majitele miluje a bude ho chránit do roztrhání těla. Opět jde o plemeno, které je velmi inteligentní a potřebuje zaměstnat nejen nohy, ale i hlavu. Jde o psa, který se relativně snadno učí, ale opět nejde o psa pro každého. I u dobrmana je potřeba disponovat alespoň základní dávkou přirozené autority a sklony k důslednosti, aby vás tento pes respektoval.

Psi-plemeno-dobrman (9)

Dobrman je velmi aktivní pes, který bude spokojený v sportovně založené rodině. Vhodný je i k starším dětem, s kterými dokáže hodiny lumpačit. Byl vyšlechtěn jako ochranář a obránce, i dnes se k obraně majetku a osob využívá velmi často. Zvládá ovšem i pokročilejší různorodé obedience disciplíny. V armádě nebo u policie se nejčastěji využívá k ochraně budov nebo osob (například k ochraně významných osob). Má velmi dobrý čich, často se proto využívá i sledování a stopování pachů, vyhledávání drog nebo při vyhledávání pohřešovaných osob.

Ke komu se hodí  dobrman? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Černý teriér

Černý teriér je velký akční pes, který potřebuje pohyb a zaměstnat hlavu. Je to pes, který byl vyšlechtěn v bývalém Sovětském svazu. Jde o jedno z mála plemen, které bylo cíleně šlechtěno jako policejní a armádní pes, k služebnímu výkonu je dodnes jak dělaný. Je to velmi inteligentní pes, který přímo nadšeně pracuje a cvičí. Přesto nejde o psa pro každého, má totiž i typickou teriéří povahu – dokáže být velmi tvrdohlavý a má sklony k samostatnosti. Proto je potřeba disponovat větší špetku přirozené autority a být při výcviku důsledný.

Psi-plemeno-cerny-terier (1)

Černý teriér je inteligentní a odolný pes, který miluje pohyb a výcvik. Není nutné ho pořizovat pouze k služebnímu výcviku, ale je ideální i k řadě sportovních disciplín, při kterých ideálně zapne i hlavu. Vhodný je k pokročilejším obedience disciplínám, k agility nebo k dogtreckingu. U armády nebo policie se nejčastěji využívá k obraně osob či majetku, ale také k hledání drog a nelegálních látek, k záchranářským pracím, k vyhledávání výbušnin nebo k vyhledávání podezřelých osob.

Ke komu se hodí černý teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bloodhound

Bloodhound, neboli Pes svatého Huberta, je pes s vynikajícím nosem. Čich boodhounda je fenoméne již několik století a i mezi dalšími stopařskými psy je v tomto směru největší hvězdou. Jeho název lehce mate, slovo blood v angličtině sice znamená krev, přesto jde o mírumilovné zvíře. Tento pes dokáže sledovat i několik dní starou stopu a jeho označení zloděje v Anglii mělo váhu u soudu již v 16. století.

Psi-plemeno-bloodhound (2)

Bloodhound je poměrně tvrdohlaví pes, kterého není snadné vycvičit, je tak doporučován zkušenějším chovatelům. I běžní chovatelé se s ním moou věnovat různým aktivitám, především těm čichovým. U policie či v armádě se využívá především v souvislosti s jeho skvělým čichem. Využívá se například k lokalizaci uprchlých osob, k hledání výbušnin nebo drog.

Ke komu se hodí bloodhound? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Rotvajler

Rotvajler je větší rodinný, hlídací i pracovní pes, který se snadno přizpůsobí svému pánovi. I když jde o klidného psa, který miluje lidi i děti, není vhodný pro úplné začátečníky. Kromě laskavé povahy mívá i sklony k dominanci a s ohledem na jeho velikost a sílu je potřeba mu dopřát alespoň základní výcvik a správně ho socializovat. Při správné výchově dokáže být jak skvělým rodinným společníkem, tak i dobrým policejním parťákem.

Psi-plemeno-rotvajler (16)

Rotvajler patří mezi tradiční plemena s historií dlouhou zhruba 200 let. Mimo jiné se mu přezdívá „řeznický pes“, protože doprovázel a chránil řezníky cestou na trh. V roce 1910 byl oficiálně uznán jako policejní pes a dodnes je k tomuto účelu využíván. Dnes je v armádě či u policie nejčastěji využíván k ochraně policistů a vojáku, nebo dalších ohrožených osob. Zároveň má velmi dobrý čich, využívá se při vyhledávání drog nebo výbušnin a pomáhá při vyhledávání důkazů na místě činu. Často se také využívá při vyhledávání teroristů, jako eskorta důležitých osob nebo při pátrání v obtížném terénu.

Ke komu se hodí rotvajler? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Knírač velký

Knírač patří mezi známá a oblíbená plemena. Objevuje se v několika velikostech a barevných variantách, vybere si tak každý. K policejní a armádní práci je určena především největší varianta tohoto plemene. Ale i ten největší knírač dokáže být milým společníkem, pokud mu dopřejete dostatek fyzické i psychické aktivity.

Psi-plemeno-knirac-velky (2)

Velký knírač je inteligentní, veselý a samostatný pes, který je svému majiteli oddaný. Je zároveň všestranný a zvládne nejen služební výcvik, ale i canisterapii. Důležité je tohoto psa především zabavit, jinak se začne nudit a pak dokáže být destruktivní. Velký knírač dokáže dobře manipulovat s různím předměty, v armádě či u policie je proto využíván k odstraňování nebo vytváření překážek, ale i k zajišťování přístupových cest. Umí manipulovat s nebezpečnými materiály. Také je využíván při bojových operacích nebo při řízení davů během nepokojů či shromážděních.

Ke komu se hodí knírač velký? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Německý boxer

Německý boxer je chytrý pes, který se rád a snadno učí novým povelům. Je ostražitý a chrání jak svého člověka, tak i jeho majetek. Je to aktivní pes, který potřebuje velkou dávku pohybu. Zároveň miluje děti, s kterými dokáže hodiny dovádět. Je temperamentní, hravý i oddaný. Vůči cizím lidem je rezervovaný, ale nebývá vůči nim agresivní.

Psi-plemeno-nemecky-boxer (14)

Boxer je univerzální pes, s kterým se dá jak sportovat, tak pracovat. Tak jako tak nejde o žádného lenocha a je potřeba ho zaměstnat, aby se nezačal nudit. Využívá se nejen jako služební plemeno, ale i jako aktivní rodinný společník. V armádě a u policie se využívá k udržení bezpečnosti při hromadných shromážděních a častou svou pouhou přítomností dokáže udržet mnoho lidí v klidu. Je využíván i k zajištění objektů, k rychlému přesunu týmů speciálních jednotek nebo k bezpečnému přesunu ohrožených osob. Bývá i součástí vojenského konvoje a poskytuje ochranu proti nepřátelským útokům.

Ke komu se hodí německý boxer? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Anglický špringršpaněl

Anglický špringršpaněl patří do skupiny loveckých psů, slídičů. Psi typu španěl patří mezi nejstarší lovecká plemena a většina těchto psů je dodnes využívána k lovu. Anglický špringršpaněl není výjimkou. Dodnes má silné lovecké instinkty, při kterých využívá svůj skvělý čich. Dnes se často využívá i jako aktivní rodinný společník, který zpravidla dobře vychází s dětmi. Kromě lovu ho lze využít i k řadě sportovních disciplín typu agility nebo coursing.

Psi-plemeno-anglicky-springrspanel (1)

Anglický špringršpaněl je aktivní a chytrý pes, kterého s trochou trpělivosti a důslednosti zvládne i začátečník. Kromě lovu a zmíněných sportovních aktivit ho relativně často využívají i celníci či policie, a to pro jeho vysokou inteligenci a vynikající čich. Zpravidla se toto plemeno ve služebním poměru využívá k vyhledávání nelegálních předmětů, drog nebo zbraní. Poměrně běžně se využívají i k vyhledávání ztracených osob nebo při pátrání po pachatelích trestných činů.

Ke komu se hodí anglický špringršpaněl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bígl

Bígl je temperamentní pejsek, který potřebuje zaměstnat nohy i hlavu. Tento aktivní pes je známý perfektním čichem, přeci jen jde původně o loveckého psa, slídiče. Dodnes jde o psa se silným loveckým instinktem, a dokonce se k lovu nadále využívá. Zároveň se využívá jako aktivní rodinný společník.

Psi-plemeno-bigl (13)

Bígl je aktivní a odvážný pes, s kterým se určitě nudit nebudete. Rád a snadno se cvičí, stačí pár dobrot, důslednost a troška trpělivosti. Jde o smečkové zvíře, zpravidla tak dobře vychází i s dalšími psy. Lze ho využít k lovu nebo jako společníka na dlouhé procházky, ale poměrně často se využívá i jako služební pes u celníků nebo u policie. Zpravidla se využívá především kvůli skvělému čichu. Je schopen vyhledat sofistikovaně schované drogy, zbraně či různé nepovolené látky. Využít ho lze i k vyhledávání pachatelů nebo ztracených lidí.

Ke komu se hodí bígl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Karelský medvědí pes

Karelský medvědí pes je odvážný, chytrý a samostatný pes, který je doporučován zkušeným chovatelům. Toto plemeno se dodnes využívá v zemi svého původu k lovu sobů, jinde ve světě jde především o akčního parťáka nebo služebního psa. Karelák svého pána miluje z celého srdce a rád tráví co nejvíce času v jeho přítomnosti, přesto je vhodný spíše na zahradu než do domu či do bytu.

Plemeno-karelsky-medvedi-pes (1)

Karelský medvědí pes je velmi ceněný pro svou odvahu a skvělý čich. Z těchto důvodů je často využíván armádou, celníky nebo policií. Bývá využíván k pátrání a detekci výbušnin, sleduje stopy osob nebo vyhledává přeživší po katastrofách. Je velmi vytrvalý a dokáže pracovat mnoho hodin v kuse.

Ke komu se hodí karelský medvědí pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu