Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Malá psí plemena vhodná do bytu

Menších psích plemen je celá řada. Některá z nich tvoří výslovně výstavní pejsci, kteří budou elegantně polehávat na gauči a bude jim stačit procházka v blízkém parku. Jiní jsou sice drobní vzrůstem, ale velcí duchem. S mnoha malinkými pejsky se můžete věnovat různým psím sportům nebo náročnějším obedience disciplínám.

Mala-plemena-psu-do-bytu

I menší pejsci potřebují alespoň základní výchovu a socializaci s ostatními psy. Pokud podceníte u řady drobných pejsků základní výcvik a nebudete je pouštět mezi další psy ze strachu, že přijdou k úhoně, zaděláte si na problémy do budoucna. Mnoho drobných pejsků již přejelo auto, protože nepřišli včas na přivolání. Často tito pejsci ze strachu doráží na psa výrazně většího, kterým kolikrát dojde trpělivost a malého pejska v lepším případě jen trochu „pocuchají“. V článku si představíme několik malých psích parťáků, kteří snadno zvládnou alespoň základní poslušnost a budou vám dělat jen radost.

Shih-tzu

Shih-tzu je elegantní pejsek bez větších potřeb k pohybu. Zároveň jde o starobylé plemeno původem z Číny či Tibetu, které bylo po staletí šlechtěno především jako společník. Jde o krásného pejska na výstavní mohla nebo na lázeňskou promenádu. Tito pejsci budou spokojení například u seniorů a u lidí, kteří s nimi budou rádi trávit velkou část dne a budou se s nimi mazlit.

Psi-plemeno-shih-tzu (13)

Rozhodně nejde o velkého hlídače, zpravidla se nadšeně vítá nejen se všemi členy domácnosti, ale i s každou návštěvou – chtěnou i tou nechtěnou. Zpravidla dobře vychází i s dalšími zvířecími členy domácnosti. Shih-tzu je pejsek, který základní výcvik zvládne, ale je třeba být velmi důslední – občas totiž trpí záchvaty tvrdohlavosti. S trochou trpělivosti lze vše zvládnout a tito dlouhosrstí elegáni vám budou dělat jen radost.

Ke komu se hodí shih-tzu? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pražský krysařík

Pražský krysařík patří mezi tradiční česká plemena. Jde o nejmenší české pejsky, kteří patří do aktivnější skupiny psích drobečků. Zároveň jde o jedno z nejstarších českých psích plemen, jejich historie sahá do středověku, kdy (jak název napovídá) sloužili především k lovu krys a dalších hlodavců.

Psi-plemeno-prazsky-krysarik (12)

Pražský krysařík sice zvládne občasné polehávání na gauči, přesto nejde o tradičního gaučového povaleče. Nejenže hravě zvládne základní poslušnost, ale i řadu náročných obedience disciplín, a to i včetně obran. Zároveň jde o rychlé a mrštné psy, což ocení milovníci psích sportů typu agility nebo dog dancing. Neopovrhnou ani občasnou delší procházkou, a pokud se přeci jen unaví, díky jejich titěrnosti není problém donést je do cíle v náručí či v psím batůžku.

Ke komu se hodí pražský krysařík? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Brabantík neboli grifonek brabantský

Brabantík je nejznámější představitel z řad grifonků, malých rozvážných pejsků původem z Belgie. Dobře vychází i s menšími dětmi, se kterými rád vymýšlí lumpárny. Miluje svou rodinu z celého srdce a nerad tráví více času sám, je tak vhodný do domácnosti, kde je „neustále“ někdo doma.

Plemeno-grifonek-brabantsky-brabantik (15)

Grifonek brabantský je chytrý pejsek, který hravě zvládne základní výcvik. Zároveň jde o skvělého hlídače, kterého ovšem není kvůli jeho velikosti možné umístit trvale na zahradu. Dobře vychází jak s dalšími psy, tak i jinými zvířaty. Jeho rozvážnou povahu a lásku k mazlení ocení starší lidé, ale i rodiny s menšími dětmi. U brabantíka je také třeba počítat s tím, že vás bude sledovat na každém kroku.

Ke komu se hodí grifonek brabantský neboli brabantík? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Čivava

Čivava je nejmenší psí plemeno světa. Jde o bystré pejsky, kterým neunikne v domácnosti ani šustnutí. Na svého člověka se velmi silně váží a sledují ho na každém kroku. Se správným přístupem jde o mazlivé psíky, kteří budou dělat společnost méně aktivním lidem. Zároveň díky jejich drobné velikosti je budete moci brát sebou na spoustu míst, kam by řada větších psů nemohla.

Psi-plemeno-civava (14)

I když má řada lidí čivavu za malou hysterku, jde o chytré a mrštné pejsky, kteří zvládnou snadno základní poslušnost a ocení i možnost věnovat se psím sportům typu agility nebo dogdancing. Čivavy svým roztomilým kukučem a drobnou velikostí působí křehce, nenechte se ovšem jejich vzhledem zmást. Jde často o psy, kteří jsou přesvědčeni o své nadřazenosti nade vše ve svém okolí. Je třeba jim dopřát alespoň základní výcvik a určit již u štěněte pevné hranice. Jinak se z čivavy snadno stane malý terorista, který bude šikanovat nejen svou rodinu, ale i široké okolí.

Ke komu se hodí čivava? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Papillon

Původem francouzský pejsek s vzhledem motýlka. Jde o drobného pejska, který se již po staletí chová jako společník. Má velkou dávku empatie, dokáže se tedy snadno vcítit do momentální nálady majitele a vhodně se podle toho zachovat. Papillon je hravý a inteligentní pejsek, kterého bez větších potíží zvládne i začátečník. I když jde o opravdu malého pejska, je energický a mrštný, hravě tak zvládne různé psí sporty, kde tyto přednosti uplatní, například agility nebo dogdancing.

Psi-plemeno-papillon (15)

V zásadě jde o přátelského psa, který sice bývá zpočátku k cizím lidem nedůvěřivý, ale po čase se dokáže spřátelit téměř s každým. Jde o dobrého hlídače, na nesrovnalosti upozorní štěkotem. Štěká nicméně, jen když je to třeba, jinak jde o tichého psa, který je i s ohledem na svou „titěrnou“ velikost vhodný do městského bytu.

Ke komu se hodí papillon? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Jezevčík

Jezevčíci obecně patří mezi velmi oblíbená společenská a zároveň aktivní plemena. Původně lovecký pes (k původnímu účelu se stále využívá, byť o něco méně než dříve) se vyskytuje v několika variantách, a to jak co se typu srsti týče, tak i co se týče velikosti. Obecně jde o inteligentního i sebevědomého psa, kterému je třeba od štěněte určit pevné hranice, aby vám nepřerostl přes hlavu.

Psi-plemeno-jezevcik (18)

Srst jezevčíka může být hladkosrstá, ale i drsnosrstá nebo dlouhá. V souvislosti s typem srsti se i lehce liší povaha jezevčíků. Drsnosrstí jsou nejvíce sportovně založení a nejčastěji jsou využívání nadále myslivci. Hladkosrstá a dlouhosrstá varieta se pak výrazně častěji vyskytuje v městských parcích nebo na výstavních molech. Velikostně se pak jezevčíci dělí na standardního, trpasličího a králičího.

Ke komu se hodí jezevčík? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Tibetský španěl

Nenáročný pejsek z dalekého Tibetu. Po staletí byl chován v budhistických klášterech. Jeho název lehce mate, řada evropských „španělů“ byli lovečtí psi, tibetský španěl ovšem nikdy k lovu využíván nebyl. Svou rodinu má velmi rád, k cizím lidem je ovšem rezervovaný. Zároveň jde o dominantnějšího psa, který bez správné socializace rád chodí do konfliktu s dalšími psy. I když občas trpí záchvaty tvrdohlavosti, cvičí se poměrně snadno, trpělivý a důsledný začátečník by ho měl zvládnout.

Psi-plemeno-tibetsky-spanel (9)

Tibetský španěl je dobrý hlídač, na nesrovnalosti upozorňuje štěkotem. Občas neví, kdy se štěkotem přestat, je tak třeba od štěněte pracovat na tom, že není nutné štěkat nonstop. Jeho srst občas vyžaduje vyčesání, zároveň vyžaduje zhruba jednou za dva měsíce koupel. Jde o menšího psa, který je vhodný pouze do bytu, k celoročnímu pobytu na zahradě je nevhodný.

Ke komu se hodí tibetský španěl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pekingský palácový psík

Pekingský palácový psík má rád všechny členy rodiny, přesto má tendenci vybírat si jednoho hlavního pána, kterého respektuje nejvíce. Jde o drobného dlouhosrstého psíka, který je vhodný především do bytu. Jeho srst vyžaduje náročnější péči, kromě pravidelného vyčesávání a pravidelných koupelí se patrně nevyhnete občasné návštěvě psího salonu. Jde prostě o drobného elegána, který bude na psích výstavách sbírat jedno ocenění za druhým.

Plemeno-pekingsky-palacovy-psik (3)

Pekinézovi nechybí hrdost a sebevědomí. Zároveň jde o inteligentního psa, jeho trénink ovšem není příliš jednoduchý. Je potřeba obrnit se trpělivostí, dá se ovšem zvládnout třeba za pomoci pozitivní metody a dobrot. Při výchově je třeba soustředit se i na správnou socializaci s dalšími psy, kromě „svého druhu“ má totiž bez socializace tendenci chodit občas do konfliktu. Nerad zůstává sám, je tak vhodný do domácnosti, kde je „neustále“ někdo doma.

Ke komu se hodí pekingský palácový psík? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Maltézský psík

Na první pohled elegán s krásnou hedvábnou srstí. Pokud rádi chodíte po psích výstavách, bude pro vás maltézáček vhodnou volbou. A pokud toužíte po elegantním a zároveň sportovním pejskovi, například na agility, i pak je pro vás maltézák jako stvořený. Je ovšem třeba pamatovat na to, že jejich krásný a elegantní vzhled není zadarmo. Pravidelné rozčesávání srsti je nutnost a u psího kadeřníka budete patrně jako doma.

Psi-plemeno-maltezsky-psik (15)

Jinak jde o přátelského pejska, který svého člověka miluje z celého srdce. Zároveň nerad tráví více času o samotě, je tak vhodný kupříkladu k seniorům nebo lidem, kteří mají možnost hodně pracovat z domu. Jiná zvířata, včetně dalších psů, zpravidla toleruje, ale dokáže být i majetnický a na svého pána občas žárlí. Lze he poměrně snadno cvičit za pomoci pozitivní metody. S ohledem na jeho podobu asi tušíte, že jde především o psa do bytu, nikoliv na zahradu.

Ke komu se hodí maltézský psík? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Japonský chin

Japonský chin patří mezi další „exotické“ pejsky chované po staletí jako společníky. Jde o přátelské a bezkonfliktní pejsky, kteří nejsou nároční na pohyb a jsou vhodní do bytu. Jde o empatické psy, kteří se snadno vcítí do svého majitele. Zároveň jsou inteligentní a relativně snadno se učí, i když občas trpí záchvaty tvrdohlavosti. Dobře vychází i s dalšími zvířaty, a to jak cizími, tak v jedné domácnosti.

Psi-plemeno-japonsky-chin (3)

Zajímavostí je, že rád vyhledává vyvýšená místa a spokojeně pozoruje své okolí, jeho povaha je tak často přirovnávaná k té kočičí. Nesnáší hrubé zacházení, pak s člověk dokáže i řadu hodin „nemluvit“. Na svém majiteli je až závislý a špatně snáší delší samotu. Nevyžaduje dlouhé procházky, spíše naopak, stačí mu projít se po blízkém parku. Prostě drobný pejsek vhodný i do ruchu velkoměsta ke klidným lidem.

Ke komu se hodí japonský chin? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Bull plemena pak najdou vyžití ve speciálních bull sportech. Hledáte spíše malá psí plemena do města? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii nebo plemena, která umí být asistenční a vodicí psi. Pořádní pracanti jsou i psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

 

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu