Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Sportovní plemena psů, která baví běh i túry

V současnosti si mnoho lidí pořizuje psa jako společníka na sport. Ať už se toužíte věnovat jakémukoliv sportu, pečlivě vybírejte takové plemeno, které bude sportování bavit stejně jako vás. Ruku na srdce - například mopsík nebo francouzský buldoček nepatří mezi plemena, která budou nadšená z mnohakilometrového běhu nebo vysokohorské túry.

Sportovni-plemena-psu

Mnoho sportovně laděných plemen je vhodných na určitý typ sportu, například na běh, turistiku, na disciplíny sportovní kynologie, na lov, agility, flyball, pasení nebo na záchranařinu. Existuje ale i mnoho univerzálních sportovně laděných plemen, která můžete využít na různé psí sporty. Tato plemena budou nadšeně spolupracovat v řadě z nich, a to nejen pro zábavu, ale i na závodní úrovni. Pokud po nějakém takovém univerzálním parťákovi toužíte, ale ještě si nejste jistí tím, které plemeno bude pro vás nejlepší, můžete se inspirovat naší „nabídkou“.

 

Chodský pes

České plemeno, které bylo v minulosti vyšlechtěno především k ochraně hranic. Chov tohoto plemene byl obnoven relativně nedávno a dnes se jedná o univerzální plemeno, které bude spokojené v domě se zahradou, ale i v bytě. Stačí, když se tomuto středně velkému chlupáči budete náležitě věnovat.

Psi-plemeno-chodsky-pes (13)

Choďáci jsou aktivní a inteligentní psi, kteří se budou nadšeně věnovat téměř čemukoliv. Chodský pes je velmi energický a hbitý, což využijete například při agility. Zároveň jde o chytré psy, kteří se rychle učí a budou je bavit obedience, ale i obrany. Chcete především pravidelně běhat nebo chodit na dlouhé túry? I při těchto sportech vám bude chodský pes dělat společnost.

Ke komu se hodí chodský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

Border kolie

Workoholik a Einstein psí říše, i tak se mluví o border kolii. Jde o středně velkého psa, který nejenže patří mezi nejchytřejší psy, ale má i energie na rozdávání. Pastevecké psí plemeno původem z Anglie patří dnes mezi univerzální sportovce. Pokud máte menší či větší farmu, můžete samozřejmě borderku použít k jejímu původnímu účelu, tedy k pasení ovcí. Pasení se dnes lze věnovat i jako sportovní disciplíně, takže i s borderkou z paneláku se můžete věnovat tomuto sportu.

Psi-plemeno-border-kolie (9)

Ovšem dnes lze border kolii zaměstnat řadou různých způsobů. V současnosti je často využívaná k řadě různých sportů, kde se využívá její vysoká inteligence a rychlost. Zpravidla toto plemeno exceluje v agility, kde se v řadě soutěží běžně objevuje na prvních místech. S tímto plemenem se můžete věnovat ale i dogdancingu, kde je výhodou její mrštnost a ochota plnit příkazy ještě dřív, než je páníček vysloví. Jejich vysoká inteligence jim umožňuje patřit mezi elitu i v řadě disciplín sportovní kynologie.

Ke komu se hodí border kolie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

Šeltie

Šeltie je drobnější chlupáč, který bude nadšeně dovádět s dětmi, ale i si s vámi rád půjde zaběhat, nadšeně vyrazí na dlouhou procházku, ale i se rád vydovádí na agility, kdy se i jen tak mimoděk objeví na stupni vítězů. Šeltie jsou univerzální parťáci, kteří budou dělat radost aktivní rodině, ale i sportovně laděným začátečníkům.

Psi-plemeno-seltie (30)

Šeltie je původně pastevecký pes, jde tedy o energické a inteligentní plemeno. Sice nejsou na pohyb a zaměstnání hlavy tolik náročné jako již zmíněné borderky, přesto není radno podceňovat množství aktivity, které vyžadují. I když jde o drobnější psy, můžete se s nimi věnovat jejich původnímu účelu - pasení. Při agility jsou snadno ovladatelné a velmi rychlé. Při dogdancingu mají výhodu elegantního vzhledu a menšího vzrůstu, snadno se s nimi dělají cviky, které působí plynule a které byste si s větším psem dovolit nemohli. Šeltie je prostě univerzální psí partner.

Ke komu se hodí šeltie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

Australský ovčák

Původně pastevecké plemeno, které lehce mate názvem. Nepochází totiž z Austrálie, ale z USA. Dnes je australský ovčák univerzální sportovní plemeno, které se k pasení využívá málokdy. Jde o inteligentní a aktivní psy, kteří s vámi budou nadšeně spolupracovat při velkém množství různorodých sportů.

Psi-plemeno-australsky-ovcak (14)

V současnosti jsou tito psi velmi spokojení při flyballu, canicrossu, dogdancingu nebo dogtrakkingu. Jde opravdu o univerzální plemeno, které bude spolupracovat i při řadě disciplín sportovní kynologie. Toto plemeno rozhodně nebude elegantně ležet na gauči celé dny. Je třeba počítat s tím, že ho utahat nebude vůbec jednoduché, a to psychicky ani fyzicky. Na druhou stranu by ho měl zvládnout i nadšený začátečník, jenž bude počítat s časovou náročností, kterou bude třeba plemeni věnovat.

Ke komu se hodí australský ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

Belgický ovčák malinois

Belgický ovčáci malinois je aktivní a inteligentní pes, se kterým se rozhodně nudit nebudete. V minulosti šlo o „univerzální“ pracovní plemeno původem z Belgie, které bylo využíváno k práci na farmě. V současnosti jsou „maliny“ čím dál častěji používány, vedle německých ovčáků, jako pracovní plemeno u policie či v armádě. I v rukách běžných chovatelů tito psi excelují v disciplínách sportovní kynologie včetně obran, na které se jiná, původně pastevecká plemena, příliš nehodí.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (8)

Belgičáci jsou univerzální psi, kteří potřebují k sobě člověka s přirozenou autoritou. Jde o psa, který je vhodný spíše do zkušenějších rukou a s kterým pak bude ochotně spolupracovat při řadě sportovních aktivit. Čím dál častěji se toto plemeno objevuje na stupních vítězů v agility, ale i v canicrossu. Pokud psovi dopřejete alespoň základní výcvik poslušnosti, bude vás spokojeně doprovázet i při dogtrekkingu nebo běhat za diskem.

Ke komu se hodí belgický ovčák - malinois? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

Šiperka

Šiperky jsou malí čertíci, kteří jsou plní energie. S těmito drobnými pejsky se opravdu nudit nebudete. Toto plemeno původem z Belgie je dnes univerzálním psem vhodným do aktivní rodiny, která má již nějaké zkušenosti s podobnými diblíky. Jde o psy, kteří jsou velmi inteligentní, rychlí, mrštní a energičtí. Zároveň šiperky velmi snadno vychází s koňmi, jsou tak perfektní volbou pro milovníky těchto zvířat.

Psi-plemeno-siperka (13)

Šiperku díky jejím vlastnostem uplatníte při řadě psích sportů. Jejich rychlost využijete při běhání, v kombinaci s mrštností pak i při agility. Jejich inteligence jim pomůže snadno zvládat i řadu disciplín obedience, základní poslušnost pak zvládne levou zadní. Kombinace inteligence a mrštnosti jí pomůže hravě zvládnout dogdancing, jednotlivé cviky se naučí velmi rychle a bude je plnit s přesností na milimetry. Velmi ocení i dlouhé procházky přírodou, při kterých bude nadšeně čenichat kolem sebe, ale zároveň se bude držet v blízkosti svého majitele. I když jde o drobnějšího psa (s hmotností do 10 kg), je třeba ho zaměstnat psychicky i fyzicky, jinak vám přeorganizuje z gruntu celý byt, rozhodně tak nejde o psa na gauč.

Ke komu se hodí šiperka? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

Hovawart

Hovawarti jsou univerzální pracanti, kteří čím dál častěji patří mezi aktivní společenské psy. Toto plemeno se čím dál častěji využívá nejen jako pracovní služební pes u policie (především jako hlídač), ale i jako asistenční či canisterapeutický pes. Jde o inteligentní a aktivní psy, kteří potřebují psychicky i fyzicky unavit.

Psi-plemeno-hovawart (16)

Toto plemeno je přátelské a rádo spolupracuje s lidmi. Velmi spokojený bude hovawart v domku se zahradou s přístupem dovnitř. Rád dovádí s dětmi, vhodný je tak i do aktivní rodiny. Instinkt hlídače a ochotu spolupracovat s člověkem můžete využít při různorodých disciplínách sportovní kynologie. Má velmi rád téměř jakýkoliv pohyb, spokojený je například při canicrossu nebo dogrekkingu. Hovawart je prostě univerzální aktivní pes.

Ke komu se hodí hovawart? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

Výmarský ohař

Výmarští ohaři jsou původem lovečtí psi, kteří jsou čím dál častěji využívání jako aktivní společníci. Jsou to tvrdohlavci, kteří jsou vhodní do zkušenějších rukou, kteří s nimi budou mít dostatek trpělivosti. Zároveň jde ale o přátelské psy, kteří budou ochotni účastnit se se svým člověkem téměř čehokoliv.

Psi-plemeno-vymarsky-ohar (5)

Jedná se o energické psy, u kterých je třeba velkou dávku energie řádně vypustit. Ideálně nějakou fyzickou aktivitou. V současnosti toto psí plemeno stále využívají myslivci a lesníci, ale i běžní chovatelé mu dopřávají lovecký výcvik, kterým psa unaví psychicky i fyzicky. Nastřádanou energii lze u výmarského ohaře vypustit i za pomoci canicrossu nebo dogtrekkingu. Radost mu udělá ale i možnost věnovat se agility nebo flyballu. Výmaráka je prostě třeba utahat, jinak se můžete těšit na zdevastovaný byt či zahradu. Unavený výmarský ohař pak bude přátelským společníkem.

Ke komu se hodí výmarský ohař? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

Pudl

Pudl je univerzální pes, kterého čím dál častěji můžete vidět v roli společníka nebo výstavního psa. Jde o velmi inteligentní psy, kteří levou zadní zvládnou nejen základní poslušnost, ale i řadu disciplín obedience. Nespornou výhodou pudla je i možnost výběru z několika velikostí – toy, trpasličí, střední, královský (veliky), zároveň ho najdete v mnoha barevných variantách, co se vzhledu týče, vybere si každý. Zároveň jde o univerzálního psa, který zvládne povalování na gauči, ale i dlouhý výlet, běh nebo sport typu agility.

Psi-plemeno-pudl (9)

Univerzální společenský pes i sporťák, jehož zvládne i důsledný začátečník, který mu určí hranice. Jde o citlivé a hravé psy, nejraději se učí hravou formou bez křiku a trestů. Díky vysoké inteligenci pudlové hravě zvládnou většinu disciplín obedience. Řada pudlů snadno zvládne proležet několik dní na gauči, následně uběhnou mnoho kilometrů při canicrossu, ujdou mnohakilometrový výlet nebo nadšeně přeskakují překážky při agility. Prostě univerzální a zároveň elegantní sporťák.

Ke komu se hodí pudl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

Flat coated retrívr

Flat coated retrívr je vzhledem i povahou podobný zlatému retrívrovi, což možná souvisí s jeho vzrůstající popularitou. Je velmi přátelský a snadno vychází nejen se členy domácnosti, ale i s cizími lidmi a zvířaty, což z něj ovšem nedělá dobrého hlídače. Původně lovecké plemeno je myslivci využíváno stále méně, ale právě díky tomuto původnímu účelu jde o aktivního psa, který potřebuje velké množství pohybu.

Plemeno-flat-coated-retrivr (2)

Jako mnoho dalších loveckých plemen trpí čas od času flat coated retrívr tvrdohlavostí, s trochou trpělivosti se s tím dá ale pracovat a zvládne ho i důsledný začátečník. Bude spokojený v domku se zahradou, ale i v bytě – v obou případech ovšem jen za předpokladu, že bude důkladně utahaný. Jde o rychlého a vytrvalého psa, který bude milovat canicross nebo dogtrekking, ocení i hodně dlouhé procházky přírodou. Jeho mrštnost a rychlost se dá využít i při sportech typu agility či flyball. Patří mezi inteligentní psy, kteří zvládnou velmi snadno nejen základní poslušnost, ale i řadu disciplín sportovní kynologie.

Ke komu se hodí flat coated retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Bull plemena pak najdou vyžití ve speciálních bull sportech. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii nebo plemena, která umí být asistenční a vodicí psi. Pořádní pracanti jsou i psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.


Autor: Lucka z Chlupáči.cz

Foto: Canva

Zpět do obchodu