Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Psí plemena, co jsou mrštná na dogfrisbee

Dogfrisbee je specifickým sportem vhodným pro mrštné a rychlé psy, kteří milují aport. Hraje se v týmech, složených jak ze psů, tak jejich lidského doprovodu. Cílem hry je hodit disk do vzduchu tak, aby ho pes chytil ve vzduchu. Tato sportovní disciplína se hraje v otevřeném prostoru. Hřiště ve tvaru obdélníku je vymezeno dvěma čarami. Široké je 40 m. Eventuálně se může směrem od startovní čáry rozšiřovat, v takovém případ musí dosahovat 40 metrové šířky nejpozději na úrovni 40 yardů (tedy 10 m).

Psi-plemena-na-dogfrisbee

Hráči jsou rozděleni do dvou týmů. První tým začne tím, že jeden z jeho členů hodí frisbee. Pes z druhého týmu se snaží disk chytit. Pokud se to psovi podaří, pak tým získává bod. Hra pokračuje tak, že se házení disku střídá mezi týmy a končí v momentě, kdy jeden z týmu dosáhne předem stanoveného počtu bodů. Existují různé variety soutěží, mezi základní pravidla ovšem zpravidla platí, že disk se musí hodit tak, aby se disk dostal do vzduchu a pes ho ve vzduchu musí chytit v celé jeho ploše. Zároveň se pes nesmí disku dotknout, dokud není ve vzduchu.

Také se nesmí stát, že bude pes napaden dalším psem. Další pravidla se liší podle konkrétní soutěže. Například v některých soutěžích se používají specifické typy frisbee. V soutěži TimeTrial se hodnotí čas, který psovi zabere chytání disku. V soutěžích Distance se hodnotí vzdálenost, na kterou je pes schopen frisbee chytit. U typu Freestyle se hodnotí především kreativita a složitost triků, které pes s diskem předvádí. Jako u mnoha dalších psích soutěží platí, že jsou některé psí rasy k tomuto sportu o něco vhodnější než jiné. V článku vyjmenujeme plemena, která se k tomuto sportu využívají nejčastěji.

 

Border kolie

O borderkách se často mluví jako o géniích psí říše. Jsou velmi chytré a často se zdá, že umí předvídat povely, které jim chcete dát. Zároveň jde o psy plné energie, byli totiž vyšlechtěné taky, aby zvládli velkou část dne běhat kolem ovcí. Toto plemeno je v současnosti velmi populární a může se zdát, že borderky vidíte na každém kroku. Přesto nejde o psa pro každého, ne všichni je dokáží dostatečně zaměstnat.

Psi-plemeno-border-kolie (9)

Border kolie se nejen v zemi svého původu nadále využívá k pasení ovcí. Pokud se ovcím věnovat nechcete, a přesto po tomto plemeni toužíte, je vhodné se vrhnout na některý ze psích sportů. Málo které borderce totiž budou stačit pouhé procházky. Tito psi jsou velmi rychlý a mrštní, zároveň často milují aport. Mají tedy vhodné vlastnosti i na soutěže v dogfrisbee.

Ke komu se hodí border kolie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Labradorský retrívr

Labrador patří mezi oblíbená plemena, především kvůli jeho přátelské povaze. Tito psi jsou inteligentní, energičtí, ale i empatičtí a laskaví. Labrador byl vyšlechtěn jako lovec, jeho úkolem byl mimo jiné aport vodního ptactva. Dodnes zůstala tomuto plemeni láska k vodě i k aportu. Pro svou klidnou a láskyplnou povahu je často využíván jako rodinný pes, ale i jako asistenční nebo vodící pes.

Psi-plemeno-labradorsky-retrivr (14)

Labradorský retrívr má spoustu energie díky jeho lovecké minulosti a také sklony tloustnout, díky jeho žravé povaze. Existuje tak několik důvodů, proč je potřeba se psovi věnovat a dopřát mu dostatek pohybu. Díky jeho lásce k aportu, inteligenci i rychlosti se s ním můžete vrhnout právě i na dogfrisbee.

Ke komu se hodí labradorský retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Zlatý retrívr

Zlatý retrívr je známý svou přátelskou povahou a velkým úsměvem, který je schopen nasadit pokaždé, se s ním chce někdo mazlit nebo si s ním hrát. Patří mezi oblíbená plemena využívaná jako asistenční nebo vodící psy, ale patří i mezi oblíbené rodinná plemena. Miluje lidi bez rozdílu, nebývá tak dobrým hlídačem. Patří mezi tradiční rodinná plemena, od malých dětí si totiž nechá ledacos líbit.

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (15)

Zlatý retrívr byl vyšlechtěn jako lovec, jde tak o rychlého psa s dobrým čichem. Má tak plno energie a pouhé pobíhání po zahradě mu stačit nebude. Kromě dlouhých procházek ocení i možnost věnovat se některému ze psích sportů. Je mrštný, rychlý a miluje aport. Takže i pro něj je dogfrisbee jak dělané.

Ke komu se hodí zlatý retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Australská kelpie

Australská kelpie je vytrvalý pes s velkým množstvím energie. Velkou část dne dokáže ovládat velká stáda skotu či ovcí, má tak energie na rozdávání. Je tak ideální volbou pro aktivní majitele, kteří se s ní budou věnovat buď pasení nebo některému ze psích sportů. Pobíhání po zahradě a občasná procházka jí opravdu stačit nebude.

Psi-plemeno-australska-kelpie (2)

Kelpie je inteligentní pes, který miluje pohyb a práci. Patří mezi psí workoholiky, kteří jsou rychlí a rádi se učí novým věcem. Pokud se kelpie začne nudit, můžete se těšit na nervozního psa, který vám bude demolovat byt. Využít můžete tohoto psa k řadě sportovních disciplín, u kterých se vyžaduje rychlá reakce, mrštnost, rychlost a vytrvalost. Tedy je vhodnou volbou i na dogfrisbee.

Ke komu se hodí australská kelpie? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Vipet

Vipet patří mezi laskavé a hravé psy, kteří si dobře rozumí s dětmi. Je tak poměrně často pořizován do aktivní rodiny. Je třeba pamatovat na to, že byl vyšlechtěn k lovu, a i když se k tomuto účelu využívá o něco méně, má stále silné lovecké instinkty. Pokud ho chcete alespoň občas pustit na volno, musí mít perfektní přivolání, jinak bude utíkat za zvěří.

Psi-plemeno-vipet (15)

Whippet je menší energický pes se štíhlou postavou, který vyžaduje pohyb, pohyb a ještě pohyb. Pokud se pes začne nudit, bude se chovat destruktivně. Je tak dobré se s tímto plemenem vrhnout na některý ze psích sportů, procházka přilehlým parkem mu patrně stačit nebude. Je to všestranný pes, můžete se s ním proto věnovat ledasčemu. Tedy i soutěžím v chytání disku.

Ke komu se hodí vipet? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Jack Russell teriér

Jack Russell teriér patří mezi menší psy, přesto ho nepřehlédnete, a to díky jeho sebevědomí a velké osobnosti. Rozhodně nepatří mezi gaučové povaleče, jako správný lovec je to pes plný energie. Russella je nutnost pořádně zaměstnat, jinak bude pes štěkat, hrabat a roztrhá vše, co mu přijde pod čumák, včetně pohovky nebo koberce.

Plemeno-jack-russell-terier (13)

Jack Russell byl vyšlechtěn jako lovec a má stále silné lovecké instinkty. Při procházce přírodou je potřeba mít psa plně pod kontrolou, například za pomoci stopovačky nebo zapracovat na perfektním přivolání. I dnes řada myslivců využívá toto plemeno k lovu, věnovat se s ním ovšem můžete ledasčemu. Miluje například aportování, zároveň je rychlý a mrštný. Prostě ideálně adept na soutěže dogfrisbee.

Ke komu se hodí Jack Russell teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Dobrman

Dobrman je chytrý pes plný energie. Je to pes vhodný pro armádu nebo k policii, ale i na různé psí sporty. Je to perfektní hlídač. Má sice pověst ostrého hocha, přesto mnoho dobrmanů patří mezi velké mazli. Jako u jiných psích ras záleží vždy a pouze na způsobu výcviku a na osobnosti pána. Dobrman je vhodnou volbou spíše k zkušenějším chovatelům s větší špetkou přirozené autority. Se správným přístupem zvládne velmi snadno nejen základní výcvik, ale i náročnější obedience disciplíny a zároveň z něj bude laskavý pes.

Psi-plemeno-dobrman (9)

Dobrman patří mezi atleticky stavěné psy. V kombinaci s jeho inteligencí a touhou po práci byste ho neměli nechat nudit se. Zároveň je třeba určit mu hranice, které je potřeba důsledně dodržovat, pak budete mít doma spokojeného hafana, který se k vám večer přitulí při sledování televize. Kromě náročnějšího výcviku se psem můžete věnovat řadě sportovních disciplín, včetně dogfrisbee.

Ke komu se hodí dobrman? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Australský ovčák

Aussie je klidný a vyrovnaný pes, který je vhodný do aktivní rodiny. Jde o všestranné pracovní plemeno, které lze využít nejen k práci, ale i k řadě sportovních disciplín. Opět jde o psí rasu, které nestačí pouhé pobíhání po zahradě, ale vyžaduje vymýšlení práce a spoustu pohybu. Je to chytrý pes, který byl vyšlechtěn k pasení dobytka, využít ho lze ovšem na ledacos jiného.

Psi-plemeno-australsky-ovcak (14)

Australák svého pána miluje z celého srdce a udělá pro něj co mu na očích vidí. Nejlépe reaguje na pozitivní výcvik za pomoci odměn nebo hraček. Zvládne i náročnější výcvik a velmi snadno se začne nudit, pokud se mu majitel nevěnuje dostatečně. S ohledem na jeho vysokou inteligenci, mrštnost a rychlost najde uplatnění i při frisbee soutěžích.

Ke komu se hodí australský ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Šiperka

Šiperka patří mezi menší diblíky, kteří chvíli neposedí. Ve vlámském dialektu název plemene znamená „malý ovčák“, i když se aktivně k pasení nikdy nevyužíval. Je to neohrožený pes, který je dobrým hlídačem. Je tak trochu vybíravá, ne s každým je ochotná se přátelit. Se svou rodinou si ovšem vytváří silné pouto. Je velmi chytrá, má energie na rozdávání, je velmi zvědavá a má i smysl pro humor.

Psi-plemeno-siperka (13)

Svou chytrost a energii snadno uplatní v řadě kynologických disciplínách. Je například vhodnou volbou ke koním, které má velmi ráda. Baví jí dělat různé „cirkusové kousky“ nebo najde uplatnění při různých sportech, při kterých uplatní nejen svou mrštnost a rychlost, ale i svou inteligenci. Je tak vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří se jí budou dostatečně věnovat. Třeba při hodu diskem.

Ke komu se hodí šiperka? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Dalmatin

Dalmatin patří mezi atletické a vytrvalé psy. Je tak skvělým společníkem pro milovníky dlouhých trecků nebo vytrvalostních běhů. Byl využíván jako doprovod ke kočárům taženými koňmi, dodnes patří mezi milovníky koní a je tak vhodnou volbou i do stájí. Je to přátelský a chytrý pes, zároveň má i ochranitelské instinkty. Dobře vychází i s dětmi, které bude v případě potřeby bránit od nebezpečí.

Psi-plemeno-dalmatin (14)

Dalmatin má nevyčerpatelnou energii. V kombinaci s přirozenou inteligencí a touže potěšit pána je snadné ho v kombinaci s pamlsky ho snadno cvičit, minimálně základní poslušnost tak zvládne snadno. Ke své rodině si vytváří silné pouto a bude ji i svěřený pozemek pečlivě hlídat. Je možné se s ním věnovat různorodým sportovním disciplínám, a velmi snadno ho upoutá i disk.

Ke komu se hodí dalmatin? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Bull plemena pak najdou vyžití ve speciálních bull sportech. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii nebo plemena, která umí být asistenční a vodicí psi. Pořádní pracanti jsou i psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu