Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Sibiřský husky potřebuje jasný řád, jinak ovládne domácnost

Husky patří mezi oblíbená plemena současnosti. Důvodů jeho vzrůstající popularity je opravdu mnoho. Jeho vzhled, tedy huňatá srst a černě orámované krásné modré oči jsou nepochybně jedním z důvodů. Dříve šlo o populární plemeno především mezi mushery - tento pes byl vyšlechtěn prioritně do tahu v chladném počasí. 

Psi-plemena-husky (1)

Toto plemeno je dnes populární i mezi sportovci a vytrvalci, kteří pravidelně chodí na dlouhé treky v náročných podmínkách se svými čtyřnohými parťáky. Sibiřský husky miluje lidi včetně malých dětí. Velice rád loví menší zvířata, při správné socializaci si na zvířata ve své domácnosti snadno zvykne a bez potíží s nimi vychází. Miluje pohyb, pohyb a zase pohyb. Díky svému původu a husté srsti bez potíží zvládá celoroční pobyt venku. Nicméně nemá rád samotu a rád pracuje ve smečce, je tak vhodné se mu pravidelně věnovat a/nebo mu pořídit psího parťáka.

Psi-plemena-husky (5)

Má tendenci se toulat, je tak třeba zabezpečit zahradu a při výcviku být opravdu důslední, aby se vám při společné fyzické aktivitě nezaběhl. Je vhodný pouze pro zkušené chovatele s přirozenou autoritu. Toto plemeno má svoji hlavu a pokud nemá silného pána, který se mu bude pravidelně věnovat, spláče nad výdělkem

Historie sibiřského huskyho

Přesná historie vývoje tohoto plemeno je do značné míry opředená tajemstvím. Vlastně jen díky DNA víme, že jde o jedno z nejstarších plemen světa. Patrně ho vyšlechtili kočovníci Čukové na Sibiři. Ti potřebovali tažné zvíře k přepravě osobních věcí i zboží. Tito psi měli trávit celý svůj život s rodinou, bylo třeba, aby šlo nejen o vytrvalé, ale i přátelské zvíře. Huskyové často i spávali s dětmi, které zahřívali, což je také důvodem láskyplného přístupu těchto psů k nejmenším. V roce 1908 se dostali první psi na Aljašku a byli využívání jako saňoví psi během zlaté horečky.

Psi-plemena-husky (8)

Huskyové se zúčastnili závodu All Alaska Sweeptakes dlouhého 657 km. Následně získali velkou popularitu v „závodu smrti“ neboli Velkém běhu do Nome z roku 1925 na Aljašce. Tato událost odkazuje na epidemii záškrtu, která vypukla uprostřed zimy v městě Nome. Nejbližší sérum bylo možné získat v městě Anchorage vzdáleném 1085 km. Získat sérum v té době šlo pouze za pomoci psích spřežení. Psi běželi téměř bez přestávek a v extrémním počasí (při teplotách až -52°C). Psi tehdy zvládli celou trasu za pouhých 5 a půl dne. Každoročně se na počest této události koná Iditarod, tedy prestižní maraton psích spřežení. Poslední sibiřský husky byl vyvezen ze Sibiře v roce 1930. Od té doby se nějakou dobu pokračovalo s chovem v Americe, později ve zbytku světa.

Povaha sibiřského huskyho

Sibiřský husky miluje kontakt s lidmi i psy, je to především smečkové zvíře. Mnoho chovatelů tohoto krásného plemene má proto psů rovnou několik (i když samozřejmě není nutné mít smečku tvořenou pouze z tohoto plemene, pokud se nehodláte věnovat především mushingu). Většina huskyů má dominantní povahu a je velká pravděpodobnost, že se v nějaký moment pokusí o převzetí vedení ve smečce. Při výchově těchto psů je tak třeba od začátku nastavit jasná pravidla. Tito psi jsou velmi inteligentní a zároveň mají tendenci fungovat podle sebe, když se jim to dovolí.

Psi-plemena-husky (4)

S člověkem rádi spolupracují a nastavená pravidla nemají problém dodržovat, pokud ve svém pánovi vidí dostatečnou autoritu. O tomto plemeni se traduje, že má tendenci utíkat, a to jak při procházkách, tak ze zahrady. S ohledem na jeho velikost a mrštnost nemá problém přeskočit i dvoumetrový plot nebo se prohrabat nedostatečně zapuštěnými základy plotu. Tito psi poměrně málo štěkají, zato mají v oblibě hlasité a časté vytí. Husky také nepatří k nejlepším hlídačům. K cizím lidem bývají rezervovaní, když jim ale dáte chvíli, dokáží se snadno spřátelit s každým.

Vzhled sibiřského huskyho

Toto plemeno je často oceňováno především pro svou krásu. Husky má hustou srst, která ho chrání proti třeskutému mrazu (-50 až-60). V létě tato srst zvládne i vyšší teploty, vedro prostě nepropustí dovnitř. Při hodně vysokých teplotách ale i tento jinak aktivní pes raději odpočívá ve stínu. Barevných variant sibiřského huskyho je mnoho, od bílé až po černou a jejich různé kombinace. Husky je známý i svým hlubokým pohledem a modrýma, hnědýma nebo multibarevnýma očima mandlového tvaru.

Psi-plemena-husky (3)

Středně veliká hlava poměrem odpovídá tělu. Středně velké uši jsou vztyčené a posazené vysoko na hlavě. Díky účelu, ke kterému byl vyšlechtěn, má svalnaté, středně velké až velké tělo. Hrudník je hluboký, ale nebývá moc široký. Mezi polštářky tlap má srst zabraňující omrzlinám. Silně osrstěný ocas v zimě často husky využívá jako přikrývku tváře a nosu. Kohoutková výška se pohybuje mezi 51-60 cm a váha dosahuje 16 až 28 kg.

Ke komu je sibiřský husky vhodný

Sibiřský husky je aktivní pes, který potřebuje pohyb, pohyb a hlavně pohyb. Výzkumy z nedávné doby dokonce přišli na to, že toto plemeno má výjimečné schopnosti regenerace. Čím více je tento pes namáhaný, tím lépe a rychleji regeneruje. Jsou to vytrvalí psi, kteří dokážou běžet v kuse mnoho kilometrů, než se unaví. Pokud tyto psy dostatečně a pravidelně neutaháte, mají tendenci chovat se destruktivně. Huskyho nemusíte nutně využít pouze k tahu. Je také skvělým parťákem při klasické turistice a různých outdoorových sportech.

Psi-plemena-husky (6)

Miluje tahání různých břemen, a především pohyb v chladném počasí. Díky své husté srsti může bydlet celoročně venku, ale zároveň je to smečkové zvíře, které miluje kontakt s lidmi i s ostatními psy. Doporučuje se tak dopřát tomuto psovi dostatečné vyžití s lidmi i psy, aby netrpěl samotou. Jeho hustou srst je nutné pravidelně vyčesávat (cca jednou týdně). Husky má tendenci chovat se dominantně, je tak třeba již od štěněte určovat hranice. Pes je tak vhodný pro aktivní rodiny (i s malými dětmi, které husky miluje) s vůdčí osobností, která nastolí v domácnosti pevný řád mezi člověkem a psem.

Psi-plemena-husky (9)

Sibiřský husky v bodech

Velikost:

• Kohoutková výška se pohybuje mezi 51-60 cm a váha dosahuje 16-28 kg.

Srst:

• Hustá a středně dlouhá srst.

Zbarvení:

• Od bílé až po černou a jejich různé kombinace.

Pro koho se hodí:

• Sibiřský husky je aktivní pes, který miluje lidi i ostatní psy. Je to pes vyšlechtěný k tahu a miluje pohyb.

• Zároveň má toto plemeno svoji hlavu, je tak třeba být ve výchově opravdu důsledný již u mladých psů.

• S těmito psy není nutné věnovat se přímo mushingu, ale pohyb je pro tyto psy opravdu hodně důležitý, jinak mají sklony k demolici.

• Vhodný je tak pro zkušené a aktivní chovatele.

Psi-plemena-husky (2)

Autor: Redakce Chlupáči.cz
Foto: Canva

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení