Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Česká a slovenská psí plemena, která musíte znát

K domestikaci psů začalo pravděpodobně docházet před více než 10 000 lety. Za tu dobu vznikl nespočet psích plemen, která se vyvíjela po celém světě. Nejen v Evropě jako celku, ale i přímo v Čechách a na Slovensku vznikla celá řada plemen, z nichž některá jsou stále spíše lokální, jiná se rozšířila do celého světa.

Ceska-a-slovenska-plemena-psu

Některá česká plemena si představíme.

Chodský pes

Choďáci patří mezi jedno z nejoblíbenějších českých plemen, nejen v ČR, ale i ve světě. Jsou velmi houževnatí a zároveň velmi univerzální. Tyto psy můžete snadno chovat jak v bytě, tak na zahradě. Velmi hravě zvládnou základní výchovu a většinou jim nečiní potíže zvládnout i složitější výcvik a poradí si s nimi i důsledný začátečník. Ocení alespoň jednu delší procházku denně a budou se nadšeně věnovat i některému ze psích sportů.

Psi-plemeno-chodsky-pes (13)

Chodský pes vznikl na Chodsku a byl určen k ochraně hranic. Později se z něj stal univerzální pes, který zvládal kupříkladu i pást dobytek. Toto plemeno v minulosti zaniklo, ale zachovaly se o něm zmínky v české literatuře (například v dílech Aloise Jiráska) či na několika obrazech. Za pomoci literatury a obrazů došlo v druhé polovině minulého století k znovu vyšlechtění tohoto zajímavého plemene, které poměrně záhy získalo na popularitě nejen v Čechách, ale i v zahraničí.

Ke komu se hodí chodský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pražský krysařík

Krysaříci patří mezi poměrně stará plemena, jeho kořeny sahají do středověku. Stejně jako chodský pes jsou provizorně uznáni FCI a jsou rozšířeni především v Čechách a na Slovensku. Za našimi hranicemi jeho popularita pomalu, přesto stabilně stoupá. Jde o drobnější a velmi energické pejsky, kteří vynikají svou oddaností, hravostí a chytrostí. Jsou perfektní volbou do menších městských bytů a budou s vámi rádi korzovat po městském parku. Poměrně snadno se učí a energie mají na rozdávání, takže se s vámi budou nadšeně věnovat i řadě psích sportů.

Psi-plemeno-prazsky-krysarik (12)

Jak jejich název napovídá, jejich původním účelem byl již ve středověku lov hlodavců. Jejich domovem byly jak domy chudiny, tak i šlechticů. Mezi šlechtou byli tito pejsci velmi oblíbení, jednu dobu se dokonce běžně darovali jako dárek. Mezi jejich známější majitele patřil například císař Karel I. Veliký, polský král Boleslav II., ale i císař Rudolf II.. Během 19. století zájem o toto plemeno lehce upadal, do popředí se začal dostávat například německý trpasličí pinč. Během 20. století došlo k renesanci tohoto plemene a dnes se s ním setkáváme především ve městech.

Ke komu se hodí pražský krysařík? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Slovenský čuvač

Čuvači patří mezi slovenská národní plemena, která jsou populární především na vesnicích a na horách nejen na Slovensku, ale i v Čechách. Tito původem horští pastevečtí psi jsou přátelští a aktivní, a budou s vámi nadšeně chodit na dlouhé procházky přírodou a hravě zvládnou i celodenní túry. Jde původně o pastevecké plemeno, které se dnes již k svému účelu využívá spíše ojediněle. Dnes jde spíše o aktivní společníky vhodné do přírody.

Psi-plemeno-slovensky-cuvac (7)

Tito bílí psi získali své zbarvení čistě z praktického důvodu - pastevci potřebovali psa jednoznačně rozeznat i na dálku a rozlišit tak psa od vlka. Plemeno vzniklo v horských oblastech Slovenska, kde se chovalo víceméně čistokrevně. Postupně se rozšířilo po celém Slovensku, Čechách a posléze i do Německa a Polska.

Ke komu se hodí slovenský čuvač? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Český fousek

Český fousek patří mezi snadno cvičitelné lovecké psy, kteří hravě splní roli aktivního společenského psa. Fousci jsou velmi přátelští hafani, které zvládnou i méně zkušení chovatelé. Toto plemeno je vhodnou volbou především na vesnici nebo do malého města. Jde o všestranného aktivního psa, který zastane práci na poli i v lese. Je velmi laskavý a přítulný a vychází dobře i s dětmi.

Psi-plemeno-cesky-fousek (1)

Jde o poměrně staré plemeno, jehož prvopočátky sahají do 14. století, odkdy pochází první zmínky o těchto psech. Již Karel IV. choval rozsáhlou smečku těchto psů na svém dvoře a využíval je především k lovu. První standard tohoto plemene vznikl v roce 1882 a jde tak o jedno z nejstarších evropských ohařských plemen. K mezinárodnímu uznání plemene došlo v roce 1964. Dnes jde o oblíbeného společníka nejen myslivců, ale i aktivních rodin.

Ke komu se hodí český fousek? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Československý vlčák

Českoslovenští vlčáci sice nemají historii dlouhou několik staletí, o to je jejich minulost pestřejší a zajímavější. Plemeno vzniklo díky Ing. Karlu Hartlovi, který se rozhodl vyšlechtit psa vlčího vzhledu s vlčími vlastnostmi. Dnes jde o aktivního psa, který potřebuje důsledné vedení a zkušenosti. Jde o vytrvalé psy s vynikajícím čichem. Československý vlčák je perfektní volbou pro život na vesnici nebo do menšího města, ruch velkoměsta zpravidla snáší velmi špatně. Ocení především dlouhé procházky přírodou, kde budou svého pána věrně následovat na každém kroku.

Psi-plemeno-ceskoslovensky-vlcak (12)

Českoslovenští vlčáci vznikli jako zajímavý experiment – vznikli křížením dávno domestikovaných psů s vlkem. Během druhé poloviny 20. století docházelo k cílenému křížení psů s vlky, později vznikla myšlenka vyšlechtění nového plemene, které bude vhodné pro pohraniční stráž. Postupně vznikly čtyři vývojové linie, které se postupně rozšířily do tehdejšího Československa i mezi běžné chovatele. Plemeno bylo postupně uznáno v roce 1989.

Ke komu se hodí československý vlčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Český strakatý pes

Čeští strakáčci vznikli jako laboratorní psi určeni k pokusům. Dnes jde o milého a přátelského psa, který je i výborným hlídačem. Jde o nekonfliktní plemeno, které je zvyklé žít ve smečce. Jeho výchova je poměrně snadná a zpravidla ho zvládne i trpělivý začátečník. Strakáčci jsou závisláčci, kteří špatně snáší samotu. Hodí se především k aktivním lidem, kteří s nimi budou cvičit nejen poslušnost nebo chodit na dlouhé procházky, ale i se věnovat různým psím sportům.

Plemeno-cesky-strakaty-pes (1)

Původní název tohoto plemene byl Horákův laboratorní pes. Plemeno začalo vznikat v 50. letech minulého století. Účel pro jeho vznik byl velmi prostý – snahou bylo vyšlechtit psa, který bude snášenlivý, mírný a především jednotné velikosti. Dodnes není 100% jasné, která všechna plemena byla při šlechtění těchto psů využita. V roce 1961 bylo plemeno poprvé představeno pejskařské veřejnosti, ale až v 80. letech se dostal z laboratoří mezi běžné chovatele.

Ke komu se hodí český strakatý pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Slovenský kopov

Slovenský kopov je aktivní pes, který je využíván především myslivci, ale čím dál častěji i běžnými aktivními chovateli. Jako mnoho lovečáků je poměrně tvrdohlavý, poradí si s ním spíše zkušenější chovatel, ale i důsledný a trpělivý lehce pokročilý chovatel. Tito psi se využívají především k lovu černé a škodné zvěře mezi myslivci, běžní chovatelé se s nimi mohou věnovat loveckému výcviku či velmi dlouhým procházkám a túrám.

Psi-plemeno-slovensky-kopov

Jak název kopova napovídá, jde o slovenské národní plemeno. Slovenský kopov je poměrně staré plemeno, mezi jehož předky patří polský honič a některá maďarská lovecká plemena. První písemné zmínky jsou z přelomu 17. a 18. století, kdy se ustálila podoba plemene a přestalo se křížit s dalšími. K ustálenému chovu došlo až v 50. letech 20. století a k oficiálnímu uznání FCI došlo v roce 1963.

Ke komu se hodí slovenský kopov? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Český horský pes

Český horský pes je silný, vytrvalý a rychlý. Je také velmi odolný a nedělá mu problémy i nepříznivé počasí. Jde o univerzální plemeno, které se na horách využívá jako záchranář, ale i jako pastevecký pes. V současnosti se využívá i jako pes do tahu, tedy k mushingu, nebo jako aktivní společník. Čechohoráčci jsou přátelští, a to jak k lidem, tak i dalším zvířatům. Sebevědomí mají na rozdávání a ne vždy je s nimi lehké pořízení, doporučují se tak spíše zkušenějším chovatelům. Jinak jde o aktivního parťáka vhodného i do rodiny s dětmi.

Plemeno-cesky-horsky-pes (1)

V roce 1977 vznikl v tehdejším Československu první český horský pes, narodil se první vrh tohoto plemene. Fenka slovenského čuvače spolu s kanadským saňovým psem z Athabaska (Aljaška) přivedli na svět první štěňátka. Účelem bylo vyšlechtit všestranného psa, který půjde kromě dalších činností možno zapřáhnout do saní. Saňových psů v té době byl nedostatek. Postupně vzniklo nové plemeno s názvem český horský pes, které bylo oficiálně registrováno roku 1984. Plemeno zatím není uznáno FCI.

Ke komu se hodí český horský pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Český teriér

Český teriér je veselý pes, který je nenáročný aktivní společník. Původně byl vyšlechtěn jako lovecký pes, v současnosti je chován především jako společník. Je to inteligentní pes, který se snadno učí a základní výcvik zvládne velmi snadno. Kromě dlouhých procházek ocení i možnost věnovat se některému ze psích sportů. Oproti jiným teriérům je o něco klidnější a vyrovnanější, doporučován je tak i méně zkušeným chovatelům.

Psi-plemeno-cesky-terier (5)

V roce 1948 vznikli první předci českého teriéra, a to díky spojení Sealyhamského a Skotského teriéra. Snahou bylo vyšlechtit norníka. Na vzniku tohoto plemene se podílel František Horák, jehož psi měli mezi zkušenějšími chovateli velmi dobré jméno i ve světě. Roku 1980 se díky skupině nadšenců dostali první psi tohoto plemene do Ameriky, plemeno bylo AKC uznáno ale až v roce 2011. V současnosti se sláva tohoto plemene šíří po celém světě, i když zatím není oficiálně uznáno FCI.

Ke komu se hodí český teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Bull plemena pak najdou vyžití ve speciálních bull sportech. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii nebo plemena, která umí být asistenční a vodicí psi. Pořádní pracanti jsou i psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu