Doprava ZDARMA nad 2 000 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 2 500 Kč

Hovawart je univerzální pes na práci i do rodiny

Všestranný pracovní pes, který své využití najde jako pracovní pes (služební pes – hlídač, ale i asistenční pes či canisterapeut). Je ovšem i ideálním rodinným společníkem. Jde o velmi klidného a vyrovnaného psa.

Hovawart (1)

Vyžaduje klidné, ale i důsledné zacházení. Špatně snáší křik a hrubší zacházení, naopak suverénně funguje při pozitivním výcviku. Jeho krásná hustá srst je skvělou ochranou proti mrazu i vedru a je proto vhodným psem pro celoroční pobyt venku. Pokud se budete psovi dostatečně věnovat, zvládne pobyt v bytě. Nejvíc spokojený ovšem bude na zahradě s přístupem do domu. Hovawart má velmi rád děti, se kterými je schopen od rána do večera dovádět. Svou rodinu miluje a dokáže ji, i s domem, velmi svědomitě hlídat.

Hovawart (11)

Důvody, proč si pořídit hovawarta

 • Vznešený a elegantní vzhled, krásná a hustá srst – to vše na hovawartovi zaujme na první pohled. S tímto psem budete oprávněně budit pozornost.
 • Je to svým založením univerzální pracovní pes, který s vámi bude rád dělat cokoli.
 • I když jde o aktivní plemeno, bývá to velmi klidný pes, který si za každých okolností udržuje důstojnost. Ovšem za předpokladu, že bude dostatečně utahaný.
 • Je to výborný hlídač. S tímto psem na zahradě se můžete spolehnout, že do domu nevnikne nikdo nepovolaný.
 • Je to perfektní rodinný pes, který bude velmi rád dovádět s dětmi.
 • Patří mezi plemena s nadstandardně dobrým čichem. Poměrně často se proto využívá v záchranařině.
 • Je to klidný pracovitý pes, který je vhodný i pro zapáleného začátečníka.
 • Je opravdu velmi všestranný. Bude tak spokojený při dlouhých procházkách, ale i při obedience, canicrossu, ale i při agility.
 • Jde o zdravé plemeno, které netrpí nějakým dědičným a častým onemocněním. Nicméně jako jiná větší plemena může mít problémy s dysplazií kyčelního kloubu.

Hovawart (14)

Důvody, proč si NEpořizovat hovawarta

 • Chlupy, chlupy… Všude, kam se podíváte. Jde o psa, který má sice krásný kožich vybízející k pohlazení, ale zároveň to znamená, že se chlupů nezbavíte.
 • I když jde chovat psa venku, je třeba se mu velmi intenzivně věnovat. Paradoxně je nutné se mu věnovat o trochu více právě tehdy, když je stabilně umístěný venku. Je to pes, který miluje svou rodinu a který je rád ve společnosti lidí. Při delším odloučení většinou strádá.
 • Je třeba, aby u hovawarta došlo ke správné socializaci jak vůči dalším psům, tak i lidem. Pokud socializaci podceníte, může být poměrně ostrý. Při správné socializaci z něj naopak můžete udělat perfektního canisterapeutického psa.
 • Hovawart dospívá trochu pomaleji než řada jiných psů. Je třeba počítat s tím, že budete mít doma puberťáka zhruba do 3 let.
 • Sice jde o chytré psy, pokyn si ale potřebuje před jeho splněním chvilinku promyslet. Nepočítejte s tím, že bude plnit pokyny rychlostí blesku, jako třeba belgický ovčák mallinos či border kolie.
 • Jde o většího psa, který potřebuje prostor. Ve větším bytě si při správném vyžití zvykne, v garsonce asi moc nadšený nebude.

Hovawart (5)

Historie hovawarta

Toto plemeno pochází z Německa a jde o jedno z nejstarších pracovních plemen na světě. Již z 13. století pochází první zmínky o předcích hovawarta. V té době sloužilo toto plemeno především k hlídání domu. V té době předci tohoto plemene neměli typizovanou podobu, ale šlo především o charakter psa. Hovíci byli po dlouhou dobu velmi oceňováni pro svou pracovní nadšení a spolehlivost, postupně je ovšem začala nahrazovat jiná pracovní plemena, například německý ovčák. V počátcích 20. století se chovatelé pokusili o záchranu tohoto plemene, která byla úspěšná. Především na venkově hledali jedince vhodné k chovu, které pak cíleně křížili s novofoundlandským psem, německým ovčákem, leonbergerem, bernským salašnickým psem a dalšími plemeny.

Hovawart (4)

Postupně se podoba i charakter hovawarta stabilizovala a vznikl vyrovnaný, sebevědomý, odolný a univerzální pracovní pes. Během druhé světové války bylo toto plemeno hodně využíváno na frontě a spousta psů během tohoto období zahynula, plemeno tak mělo opět namále. Po válce se jej naštěstí podařilo opět zachránit a dnes jde o poměrně běžné plemeno psů. Do Československa se první hovawarti dostali v 80. letech, a i když jde u nás o méně známé plemeno, má stabilní řadu nadšených chovatelů.

Hovawart (13)

Povaha hovawarta

Hovawarti jsou klidní a vyrovnaní psi s přátelskou povahou a hlídacími instinkty. Výcvik musí být důsledný, přeci jen jde o většího psa, u kterého není žádoucí, aby majitelům přerostl přes hlavu. Toto plemeno preferuje důslednost, nemá ovšem rádo hrubost nebo dril. Hovawarti si vše dobře pamatují a snadno se učí. Pokud budete k výchově přistupovat pozitivní metodou, bez zbytečného křiku, budou s vámi tito psi nadšeně spolupracovat. Hovawarti se velmi pevně váží na svého majitele a rodinu a rádi je i svěřený majetek chrání. Milují i děti, se kterými dokáží hodiny vymýšlet lumpárny. Bývají ostražití vůči cizím lidem, ale nikoliv agresivní.

Hovawart (15)

Vzhled hovawarta

Středně velký až velký, všestranný pracovní pes, to je hovawart. Typická je široká hlava s klenutým čelem s jasně vyjádřeným stopem. Oči jsou tmavě hnědé oválného tvaru. Uši jsou svěšené a trojúhelníkového tvaru jsou nasazeny vysoko po stranách hlavy. Krk je středně dlouhý a silný a volně přechází v linii zad. Široký hrudník je hluboký. Osrstěný ocas neustále vystihuje momentální náladu psa. Silné a osvalené končetiny jsou zakončeny kulatými tlapami. Srst hovawarta je dlouhá, mírně zvlněná. Zbarvení je černé, plavé nebo černé se znaky. Kohoutková výška jedince je 58-70 cm a hmotnost se pohybuje mezi 30 a 40 kg.

Hovawart (8)

Ke komu je vhodný hovawart

Jde o poměrně nenáročného psa na péči. Hravě zvládá celoroční pobyt venku díky delší husté srsti. Miluje svou rodinu, pokud tak bude mít pravidelný přístup do domu, bude nadšený. Péče o srst je poměrně snadná, stačí občasné vyčesání (především v době línání), koupel stačí většinou jen v případě potřeby. Povahově jde o aktivního psa, který potřebuje zaměstnat hlavu i dostat trochu do těla. Během 20. století se ve velkém plemeno využívalo především jako pracant, chránil kupříkladu majetek. Díky skvělému čichu je vhodným psem k záchranařině. Čím dál častěji se ovšem využívá jako tradiční společenský pes, který suverénně ohlídá svou rodinu i majetek. Pokud bude hovawart především váš společník, můžete společně vyrážet na dlouhé procházky nebo se věnovat některému psímu sportu. Hovawart je vhodný díky pracovní minulosti především na disciplíny sportovní kynologie a obedience.

Hovawart (3)

Hovawart v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška je 58-70 cm.
 • Hmotnost se pohybuje mezi 30 a 40 kg.

Srst:

 • Dlouhá, hustá, zvlněná

Zbarvení:

 • Černé, plavé nebo černé se znaky

Jak dlouho žije:

 • Hovawart se dožívá 12 až 14 let.

Odkud pochází:

 • Německo

Pro koho se hodí:

 • Je to perfektní pracovní i společenský pes. Jde o plemeno, které bylo vyšlechtěno primárně k ochraně objektu. Dnes jde především o univerzálního psa.
 • Hovawarti budou spokojení jak v bytě, tak při celoročním pobytu venku. V obou případech je třeba se těmto psům věnovat a utahat je psychicky i fyzicky.
 • S dětmi budou nadšeně dovádět, jsou tak vhodní i do rodin s dětmi.
 • Perfektní jsou především pro klidné a trpělivé lidi, kteří na ně nebudou zbytečně zvyšovat hlas a budou s nimi cvičit pozitivní metodou. Křik a dril totiž nesou špatně.
 • S tímto psem můžete dělat co si zamanete. Excelovat bude především v disciplínách sportovní kynologie a obedience. Skvělý čich z něj dělá dobrého záchranáře.

Hovawart (16)

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem?

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu