Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Hovawart je univerzální pes na práci i do rodiny

Všestranný pracovní pes, který své využití najde jako pracovní pes (služební pes – hlídač, ale i asistenční pes či canisterapeut). Je ovšem i ideálním rodinným společníkem. Jde o velmi klidného a vyrovnaného psa.

Psi-plemeno-hovawart (16)

Vyžaduje klidné, ale i důsledné zacházení. Špatně snáší křik a hrubší zacházení, naopak suverénně funguje při pozitivním výcviku. Jeho krásná hustá srst je skvělou ochranou proti mrazu i vedru a je proto vhodným psem pro celoroční pobyt venku. Pokud se budete psovi dostatečně věnovat, zvládne pobyt v bytě. Nejvíc spokojený ovšem bude na zahradě s přístupem do domu. Hovawart má velmi rád děti, se kterými je schopen od rána do večera dovádět. Svou rodinu miluje a dokáže ji, i s domem, velmi svědomitě hlídat.

Psi-plemeno-hovawart (5)

Důvody, proč si pořídit hovawarta

 • Vznešený a elegantní vzhled, krásná a hustá srst – to vše na hovawartovi zaujme na první pohled. S tímto psem budete oprávněně budit pozornost.
 • Je to svým založením univerzální pracovní pes, který s vámi bude rád dělat cokoli.
 • I když jde o aktivní plemeno, bývá to velmi klidný pes, který si za každých okolností udržuje důstojnost. Ovšem za předpokladu, že bude dostatečně utahaný.
 • Je to výborný hlídač. S tímto psem na zahradě se můžete spolehnout, že do domu nevnikne nikdo nepovolaný.
 • Je to perfektní rodinný pes, který bude velmi rád dovádět s dětmi.
 • Patří mezi plemena s nadstandardně dobrým čichem. Poměrně často se proto využívá v záchranařině.
 • Je to klidný pracovitý pes, který je vhodný i pro zapáleného začátečníka.
 • Je opravdu velmi všestranný. Bude tak spokojený při dlouhých procházkách, ale i při obedience, canicrossu, ale i při agility.
 • Jde o zdravé plemeno, které netrpí nějakým dědičným a častým onemocněním. Nicméně jako jiná větší plemena může mít problémy s dysplazií kyčelního kloubu.

Psi-plemeno-hovawart (3)

Důvody, proč si NEpořizovat hovawarta

 • Chlupy, chlupy… Všude, kam se podíváte. Jde o psa, který má sice krásný kožich vybízející k pohlazení, ale zároveň to znamená, že se chlupů nezbavíte.
 • I když jde chovat psa venku, je třeba se mu velmi intenzivně věnovat. Paradoxně je nutné se mu věnovat o trochu více právě tehdy, když je stabilně umístěný venku. Je to pes, který miluje svou rodinu a který je rád ve společnosti lidí. Při delším odloučení většinou strádá.
 • Je třeba, aby u hovawarta došlo ke správné socializaci jak vůči dalším psům, tak i lidem. Pokud socializaci podceníte, může být poměrně ostrý. Při správné socializaci z něj naopak můžete udělat perfektního canisterapeutického psa.
 • Hovawart dospívá trochu pomaleji než řada jiných psů. Je třeba počítat s tím, že budete mít doma puberťáka zhruba do 3 let.
 • Sice jde o chytré psy, pokyn si ale potřebuje před jeho splněním chvilinku promyslet. Nepočítejte s tím, že bude plnit pokyny rychlostí blesku, jako třeba belgický ovčák mallinos či border kolie.
 • Jde o většího psa, který potřebuje prostor. Ve větším bytě si při správném vyžití zvykne, v garsonce asi moc nadšený nebude.

Psi-plemeno-hovawart (11)

Historie hovawarta

Toto plemeno pochází z Německa a jde o jedno z nejstarších pracovních plemen na světě. Již z 13. století pochází první zmínky o předcích hovawarta. V té době sloužilo toto plemeno především k hlídání domu. V té době předci tohoto plemene neměli typizovanou podobu, ale šlo především o charakter psa. Hovíci byli po dlouhou dobu velmi oceňováni pro svou pracovní nadšení a spolehlivost, postupně je ovšem začala nahrazovat jiná pracovní plemena, například německý ovčák. V počátcích 20. století se chovatelé pokusili o záchranu tohoto plemene, která byla úspěšná. Především na venkově hledali jedince vhodné k chovu, které pak cíleně křížili s novofoundlandským psem, německým ovčákem, leonbergerem, bernským salašnickým psem a dalšími plemeny.

Psi-plemeno-hovawart (14)

Postupně se podoba i charakter hovawarta stabilizovala a vznikl vyrovnaný, sebevědomý, odolný a univerzální pracovní pes. Během druhé světové války bylo toto plemeno hodně využíváno na frontě a spousta psů během tohoto období zahynula, plemeno tak mělo opět namále. Po válce se jej naštěstí podařilo opět zachránit a dnes jde o poměrně běžné plemeno psů. Do Československa se první hovawarti dostali v 80. letech, a i když jde u nás o méně známé plemeno, má stabilní řadu nadšených chovatelů.

Psi-plemeno-hovawart (4)

Povaha hovawarta

Hovawarti jsou klidní a vyrovnaní psi s přátelskou povahou a hlídacími instinkty. Výcvik musí být důsledný, přeci jen jde o většího psa, u kterého není žádoucí, aby majitelům přerostl přes hlavu. Toto plemeno preferuje důslednost, nemá ovšem rádo hrubost nebo dril. Hovawarti si vše dobře pamatují a snadno se učí. Pokud budete k výchově přistupovat pozitivní metodou, bez zbytečného křiku, budou s vámi tito psi nadšeně spolupracovat. Hovawarti se velmi pevně váží na svého majitele a rodinu a rádi je i svěřený majetek chrání. Milují i děti, se kterými dokáží hodiny vymýšlet lumpárny. Bývají ostražití vůči cizím lidem, ale nikoliv agresivní.

Psi-plemeno-hovawart (2)

Vzhled hovawarta

Středně velký až velký, všestranný pracovní pes, to je hovawart. Typická je široká hlava s klenutým čelem s jasně vyjádřeným stopem. Oči jsou tmavě hnědé oválného tvaru. Uši jsou svěšené a trojúhelníkového tvaru jsou nasazeny vysoko po stranách hlavy. Krk je středně dlouhý a silný a volně přechází v linii zad. Široký hrudník je hluboký. Osrstěný ocas neustále vystihuje momentální náladu psa. Silné a osvalené končetiny jsou zakončeny kulatými tlapami. Srst hovawarta je dlouhá, mírně zvlněná. Zbarvení je černé, plavé nebo černé se znaky. Kohoutková výška jedince je 58-70 cm a hmotnost se pohybuje mezi 30 a 40 kg.

Psi-plemeno-hovawart (9)

Ke komu je vhodný hovawart

Jde o poměrně nenáročného psa na péči. Hravě zvládá celoroční pobyt venku díky delší husté srsti. Miluje svou rodinu, pokud tak bude mít pravidelný přístup do domu, bude nadšený. Péče o srst je poměrně snadná, stačí občasné vyčesání (především v době línání), koupel stačí většinou jen v případě potřeby. Povahově jde o aktivního psa, který potřebuje zaměstnat hlavu i dostat trochu do těla. Během 20. století se ve velkém plemeno využívalo především jako pracant, chránil kupříkladu majetek. Díky skvělému čichu je vhodným psem k záchranařině. Čím dál častěji se ovšem využívá jako tradiční společenský pes, který suverénně ohlídá svou rodinu i majetek. Pokud bude hovawart především váš společník, můžete společně vyrážet na dlouhé procházky nebo se věnovat některému psímu sportu. Hovawart je vhodný díky pracovní minulosti především na disciplíny sportovní kynologie a obedience.

Psi-plemeno-hovawart (13)

Hovawart v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška je 58-70 cm.
 • Hmotnost se pohybuje mezi 30 a 40 kg.

Srst:

 • Dlouhá, hustá, zvlněná

Zbarvení:

 • Černé, plavé nebo černé se znaky

Jak dlouho žije:

 • Hovawart se dožívá 12 až 14 let.

Odkud pochází:

 • Německo

Pro koho se hodí:

 • Je to perfektní pracovní i společenský pes. Jde o plemeno, které bylo vyšlechtěno primárně k ochraně objektu. Dnes jde především o univerzálního psa.
 • Hovawarti budou spokojení jak v bytě, tak při celoročním pobytu venku. V obou případech je třeba se těmto psům věnovat a utahat je psychicky i fyzicky.
 • S dětmi budou nadšeně dovádět, jsou tak vhodní i do rodin s dětmi.
 • Perfektní jsou především pro klidné a trpělivé lidi, kteří na ně nebudou zbytečně zvyšovat hlas a budou s nimi cvičit pozitivní metodou. Křik a dril totiž nesou špatně.
 • S tímto psem můžete dělat co si zamanete. Excelovat bude především v disciplínách sportovní kynologie a obedience. Skvělý čich z něj dělá dobrého záchranáře.

Psi-plemeno-hovawart (1)

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem?

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu