Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Plemena psů, co vyhrávají psí dostihy

Kynologických sportů je celá řada. Mezi tradiční sportovní disciplínu patří i psí dostihy. Tento specifický sport ovšem není pro každého. Od psů vyžaduje schopnost vyvinout velkou rychlost, vytrvalost a schopnost soustředit se na cíl. Dostihy se obvykle konají na oválech nebo tratích. Psi jsou rozděleni do různých kategorií podle věku, pohlaví, váhy nebo výkonosti – aby byly závody vyrovnané. Každý dostih má svá specifika, například délka tratě může být několik set metrů, ale i několik kilometrů.

Psi-plemena-na-psi-dostihy

Na začátku závodu jsou psi umístěni zpravidla do mechanické krabice či za elektronický startovní systém. Vítězem je zpravidla ten, kdo dosáhne finiše jako první a v posledních letech se zpravidla využívají k určení vítěze elektronická měření a cílová fotografie – vítěz se zpravidla určuje složitě, závody bývají u profi závodních psů velmi těsné. Podmínkou chovu závodních psů je velmi důsledná péče o psa ze strany jejich majitelů, trenérů a veterinářů. Psích dostihů se můžete věnovat s řadou psích plemen, ale i s oříšky. Ne nadarmo se o psích dostizích často mluví jako o chrtích závodech. Psí plemena patřící pod chrty se k tomuto typu sportů využívají totiž nejčastěji. Jde zpravidla o lehké psy s dlouhými štíhlými a dobře osvalenými končetinami. Tito psi dokáží vyvinout až neuvěřitelnou rychlost a bývají i vytrvalí. V článku tradičně představíme několik plemen, která se k psím dostihům využívají nejčastěji.

 

Afgánský chrt

Afgánský chrt je nádherný elegantní pes, který patří mezi starobylá plemena. Jde o psí rasu vhodnou pro zkušenější chovatele, protože dokáže být velmi tvrdohlavý. Majitel by měl být trpělivý, laskavý a důsledný. Toto původně lovecké plemeno je dnes zpravidla chováno jako psí elegán a aktivní společník. Je vhodnou volbou k domu se zahradou na vesnici či okraj města, z centra velkoměsta nadšený nebude.

Psi-plemeno-afgansky-chrt (17)

Afgánský chrt je pes s nezávislou povahou, nebývá to s ním tedy jednoduché. Výcvik by měl být veden pozitivně a kreativně, aby byl ochotný spolupracovat. Jeho předci byli lovci, a i když se k lovu v současnosti nevyužívá, má stále lovecké instinkty, na což je třeba pamatovat při procházkou přírodou. I když na první pohled vypadá jako lázeňský švihák, který bude spokojeně korzovat po promenádě, nenechte se zmást. Tento pes má energie na rozdávání a je třeba ho důkladně unavit. Je tak vhodnou volbou na různé psí sporty, včetně psích dostihů.

Ke komu se hodí afgánský chrt? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Italský chrtík

Italský chrtík patří mezi nejstarší plemena světa, jeho původ patrně sahá až do starověkého Egypta. Jeho přesný původ je lehce nejasný, doložené předky má nepochybně v Itálii, odkud si nese i své jméno. Tento původně lovecký pes je dnes využíván především jako aktivní společník. Je vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne, na svého pána se totiž silně fixuje.

Psi-plemeno-italsky-chrtik (14)

Italský chrtík bývá doporučován do rodin s dětmi, s kterými rád dovádí. Vůči cizím psům i lidem bývá odtažitý, je třeba ho správně socializovat, aby nereagoval přehnaně v situacích, při kterých si není jistý. Je to zároveň tak trochu citlivka, špatně snáší křik a drezuru, jeho výcvik by tak měl být v co nejvíce v pohodovém duchu. Jeho předci se využívali k lovu, dodnes má tento pes silné lovecké instinkty a spoustu energie. Jeho energii můžete vypustit při různých sportovních disciplínách, například coursingu, canicrossu a samozřejmě při psích dostizích.

Ke komu se hodí italský chrtík? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Sloughi

Sloughi je velmi aktivní pes, jakby ne, jde původně o loveckého psa, který byl šlechtěn k lovu rychlých zvířat, například gazel nebo králíků. Je to krásný a elegantní pes, který zaujme protáhlou hlavou a dlouhými svalnatými končetinami. Není jednoduché ho cvičit, a to především díky jeho citlivé povaze a sklonu k samostatnosti.

Plemeno-sloughi-arabsky-chrt (3)

Dnes jde spíše o vzácnějšího psa, kterého není jednoduché sehnat. Pokud budete mít to štěstí, je třeba se psovi důkladně věnovat, aby vypustil svou energii. Díky jeho původnímu účelu, tedy lovu gazel, je velmi rychlý a vytrvalý. Arabský chrt je tak vhodnou volbou k řadě sportovních aktivit, kde tyto vlastnosti využije. Je vhodnou volbou například ke canicrossu, coursingu, ale i k psím dostihům. Využít jeho schopnosti můžete i k sportovnímu lovu.

Ke komu se hodí sloughi? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Greyhound

Greyhound patří mezi chrty, byl tak vyšlechtěn k štvaní zvěře. I když se k lovu využívá o něco méně než v minulosti, dodnes mu zůstaly lovecké instinkty a schopnost při sprintu vyvinout velkou rychlost (okolo 60 km/h). V současnosti bývá chován především jako aktivní společník a výstavní pes, který své uplatnění najde například při coursingu, canicrosu nebo při psích dostizích.

Psi-plemeno-greyhound (7)

Greyhound, neboli anglický chrt, je chytrý, citlivý a přátelský pes. Je poměrně nezávislý a mnoha chovateli bývá jeho povaha přirovnávána k té kočičí. Bývá poměrně citlivý na stres a napětí v rodině a špatně snáší například křik. Pokud na něj budete příliš často křičet nebo ho fyzicky trestat, může se stát velmi plachým. Jeho výcvik musí být citlivý a v přátelském duchu.

Ke komu se hodí greyhound? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Saluki

Saluki miluje svého pána, cizí lidi mívá tendenci ignorovat. Doma bývá klidný, venku je naopak k nezastavení. S dětmi zpravidla vychází bez potíží, i když není až tak hravá jako jiná plemena. Má sklony k nezávislosti, její výchova tak nebývá snadná. Při venčení přírodou je doporučováno mít psa ideálně na vodítku nebo zapracovat na perfektním přivolání. Jako mnoho původně loveckých psů má silný lovecký instinkt a má tak tendenci lovit vše, co se pohne.

Psi-plemeno-saluki (2)

Saluki je aktivní pes, který miluje pohyb, pohyb a zase pohyb. Je potřeba pamatovat na to, že je třeba jí velmi důkladně unavit. Miluje především běh, je tak doporučována k sportům, při kterých se do sytosti vyběhá. Je tak vhodnou volbou například k coursingu, k běhu u kola, ke canicrosu a samozřejmě k psím dostihům.

Ke komu se hodí saluki? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Barzoj

Barzoj je aristokrat každým coulem. Jde o psa ruské aristokracie, který se jako aristokrat nese, i tak vypadá. Byl vyšlechtěn jako lovecký pes, dnes se chová především jako aktivní společník. I když jde o poměrně velkého psa, je velmi citlivý a vyžaduje laskavé zacházení. Je to přátelský pes, který své majitele miluje a k cizím lidem je odtažitý.

Barzoj (14)

Barzoj je pes na vysokých štíhlých nohách. Miluje pohyb a s ohledem na jeho loveckou minulost ocení sporty, při kterých může něco pronásledovat. Ocení například coursing, ale i psí dostihy. Jeho výcvik bývá relativně snadný, minimálně základní poslušnost zvládne levou zadní. Nicméně je třeba být nejen laskavý, ale i být při výcviku trpělivý a důsledný. Jako mnoho lovečáku totiž může být i pěkně tvrdohlavý.

Ke komu se hodí barzoj? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Vipet

Vipet je menší aktivní pes, který je vhodný do aktivní rodiny. Původně šlo o loveckého psa, který se v současnosti k lovu využívá minimálně, ale má dodnes silné lovecké instinkty. Bývá doporučován k dětem a když proběhne správě socializace, může honit drobnější zvířata, jako například kočky. Má krátkou srst, díky které není vhodný k celoročnímu pobytu venku.

Psi-plemeno-vipet (15)

Whippet je zdravý a aktivní pes, který s troškou štěstí chodí na veterinu pouze na očkování. Jde o vyrovnaného psa, který rád dovádí i s dětmi. Je to menší akčňák, který je vhodný na celou řadu sportovních aktivit, například na agility, flyball, coursing, ale i na psí dostihy.

Ke komu se hodí vipet? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Španělský galgo

Španělský galgo je středně velký pes patřící pod chrty. Tento původně lovecký pes se k lovu nevyužívá již tak často jako v minulosti, přesto ho dodnes někteří myslivci a sportovní lovci využívají. Má stále silné lovecké instinkty, při venčení je tak potřeba být na pozoru a zapracovat na perfektním přivolání nebo mít psa na vodítku. Je to přátelský pes, který svou rodinu miluje z celého srdce a rád tráví co nejvíce času v její přítomnosti.

Psi-plemeno-spanelsky-galgo (8)

Španělský chrt, jak se tomuto plemeni občas říká, je díky své lovecké minulosti psí akčňák, který má energie na rozdávání. Je tak vhodnou volbou do aktivní rodiny, která s ním bude vyrážet na dlouhé procházky, na coursing nebo i ke kolu. Vhodnou volbou je i na psí dostihy, byť málokterý jedinec tohoto plemene může konkurovat kupříkladu greyhoundovi.

Ke komu se hodí španělský galgo? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Azavak

Azavak je citlivý a jemný pes s aristokratickým vzhledem i povahou. Svou rodinu má velmi rád, je k ní laskavý a jemný, vůči cizím lidem bývá rezervovaný. Jeho krátká srst a africký původ z něj dělají parťáka do bytu a do teplého počasí, na zimu je třeba mu pořídit zateplený obleček. Je velmi citlivý, pokud se k němu i vy budete chovat důsledně, ale zároveň s respektem, vrátí vám to laskavostí a láskou.

Psi-plemeno-azavak (2)

Azavak je velmi aktivní pes, který potřebuje důkladné vyžití. Je vhodnou volbou ke kolu, na běh, ale uplatní se i u psích dostihů. Je to původně lovec, který lovil ve smečce, dobře tak vychází i s dalšími psy ve stejné domácnosti. Při venčení je třeba mít se na pozoru kvůli jeho loveckým sklonům, má tendenci lovit vše, co s pohne, má tendenci lovit i cyklisty nebo běžce.

Ke komu se hodí azavak? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Ibizský podenco

Ibizský podenco je pes s elegantní a štíhlou postavou, která na první pohled zaujme. Má loveckou minulost a dodnes má silné lovecké pudy. Při procházkách přírodou je potřeba mít psa pod kontrolou, má totiž tendenci pronásledovat vše, co se pohne, a to nejen zvěř, ale i cyklisty nebo auta. Je to rasa plná energie, kterou je třeba vypustit. Učí se poměrně snadno a rád, ovšem jeho výcvik musí být pozitivní a kreativní, jinak se začne snadno nudit.

Psi-plemeno-ibizsky-podenco (3)

Ibizský podenco je atletický akční pes, který miluje běh a skoky přes překážky. Je tak perfektní volbou k aktivním lidem, kteří touží po aktivním společníkovi do přírody. Bavit ho bude například canicross, coursing, agility, ale i určité typy psích dostihů.

Ke komu se hodí ibizský podenco? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Bull plemena pak najdou vyžití ve speciálních bull sportech. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii nebo plemena, která umí být asistenční a vodicí psi. Pořádní pracanti jsou i psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu