
Psí plemena od písmene: S a Š
Psích plemen na písmeno S a Š je do počtu asi nejvíce. Nechybí mezi nim vrásčitý šarpej, sněhobílý samojed nebo tvrdohlavý shiba-inu. Za psí svalovce dominuje stafordširský bulteriér, který má neprávem pověst zabijáka. Od východních sousedů je pak slovenský čuvač a z dalekého východu ještě sibiřský husky. Ze spích elegánů nesmí chybět saluki, sicilský chrt nebo skotský teriér. Velkou skupinu pak uzavírá dobrácký svatobernardský pes neboli bernardýn.
Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbených psích plemen.
Podívejte se na celý seznam psích plemen a zjistěte, jaká se k jednotlivým psům váže historie, odkud pochází, jaké mají typické vlastnosti nebo ke komu se nejlépe hodí.
Salašnický pes appenzellský
Appenzellský salašnický pes je nejpopulárnější ve svém domácím prostředí, tedy ve Švýcarsku, a nadáleve Finsku. V posledních letech ovšem jeho popularita stoupá i v dalších zemích včetně České republiky.
Zjistěte více o appenzellskému salašnickém psovi.
Salašnický pes bernský
Bernský salašnický pes láká kromě svého krásného vzhledu i na přátelskou povahu. Toto plemeno při správném vyžití může být i v bytě, ale dá rozhodně přednost celoročnímu pobytu na zahradě.
Zjistěte více o bernském salašnickém psovi.
Salašnický pes švýcarský velký
Velký švýcarský salašnický pes patří mezi chytrá a odvážná plemena s vyrovnanou povahou. Je to větší pes, který rád a dobře chrání majetek i lidi. Tento salašnický pes má velmi silný teritoriální instinkt.
Zjistěte více o velkém švýcarském salašnickém psovi.
Saluki
Saluki miluje svou rodinu, k cizím lidem bývá rezervovaný a má tendenci je ignorovat. Pokud si toto plemeno pořídíte do rodiny, většinou si vybere jednoho člověka, ke kterému se citově připoutá nejvíce.
Zjistěte více o saluki.
Samojed
Samojed je zpravidla velmi přátelský pes, který dobře vychází nejen se členy své rodiny, ale i s cizími lidmi. Mnohdy tak není nejlepším hlídačem, i když na pohyb za plotem si občas štěkne.
Zjistěte více o samojedovi.
Setr anglický
Anglický setr, jako mnoho jiných loveckých plemen, vyžaduje velké množství pohybu. Čím dál častěji se využívá k různým sportovním aktivitám, včetně dlouhých procházek, ale díky elegantnímu vzhledu se uplatní i ve výstavním kruhu.
Zjistěte více o anglickém setrovi.
Setr irský
Jako správný lovečák má spoustu energie a pouhé pobíhání na zahradě mu rozhodně stačit nebude. Jde o plemeno, které je velmi veselé. Irští setři rádi tráví čas ve společnosti lidí a většinou snáší špatně samotu.
Zjistěte více o irském setrovi.
Shiba-inu
Při správné výchově je shiba-inu skvělý pes do rodiny s dětmi. Jde o usměvavé psy, kteří milují hry a procházky. Jde o aktivní plemeno, které je vnímavé, samostatné a aktivní.
Zjistěte více o shiba-inu.
Shih-tzu
Shih-tzu je malý elegantní pejsek, který na první pohled zaujme. Jeho krásný vzhled ovšem není zadarmo, hedvábná srst požaduje ideálně každodenní péči.
Zjistěte více o shih-tzu.
Sibiřský husky
Husky patří mezi nejoblíbenější plemena současnosti. Jeho vzhled, tedy huňatá srst a černě orámované krásné modré oči, jsou nepochybně jedním z důvodů.
Zjistěte více o sibiřském husky.
Sicilský chrt
Sicilský chrt patří mezi nejstarší plemena světa. Předci tohoto plemene doprovázeli egyptské faraony. Jako mnoho jiných starých plemen měl i sicilský chrt několikrát namále, dnes má stabilní počet obdivovatelů.
Zjistěte více o sicilském chrtovi.
Skotský jelení pes (deerhound)
Deerhound neboli skotský jelení pes na první pohled zaujme svým majestátním vzhledem, díky kterému budí respekt. Jde ovšem o oddaného a přátelského psa, který si svou pozitivní náladou a povahou získá téměř kohokoliv.
Zjistěte více o deerhoundovi.
Skotský teriér
Skotský teriér je menší, kompaktní a elegantní pejsek, který byl vyšlechtěn jako lovec. Dnes ovšem toto plemeno plní roli aktivního společníka. Tohoto krásného a psa můžete znát například z animovaného filmu z díly Walta Disneye Lady a Tramp.
Zjistěte více o skotském teriérovi.
Slovenský čuvač
Slovenský čuvač je patrně nejznámější slovenské plemeno. Mnohým se vybaví jako ten bílý pes, který doprovází baču při rozsvěcení a zhasínání hvězdiček ve znělce slovenského večerníčku.
Zjistěte více o slovenském čuvačovi.
Slovenský kopov
Slovenský kopov je aktivní pes, kterého je třeba pořádně zaměstnat. I když je toto slovenské plemeno čím dál častěji využíváno jako aktivní společník, je stále přednostně chován především myslivci a lesníky.
Zjistěte více o slovenském kopovovi.
Sloughi (sluga či arabský chrit)
Sloughi je krásný pes s velmi specifickou povahou, díky které není doporučován do rodiny s dětmi. Svého pána uznává a respektuje, k cizím lidem a zvířatům je odtažitý a v krajním případě může být až nepřátelský.
Zjistěte více o sloughi.
Stafordširský bulteriér
Stafordšírský bulteriér díky mohutné čelisti a hrudníku a také historii zápasnického psa má neprávem mezi řadou lidí pověst agresora. Tu se zatím marně snaží u širší veřejnosti setřást.
Zjistěte více o stafordširském bulteriérovi.
Svatobernardský pes (bernardýn)
Svatobernardský pes rozhodně není žádný drobeček, není tak nejvhodnější volbou do bytu nebo ani do vilky se zahrádkou v blízkosti centra města. Nejspokojenější budou na vesnici, na kraji města či přímo někde na horách.
Zjistěte více o svatobernardském psovi.
Svatohubertský pes (bloodhound)
V některých zemích je bloodhound známější pod názvem svatohubertský pes. Francois Hubert byl za života skvělým a vášnivým lovcem, po svém svatořečení se stal patronem lovců a myslivců. Tento občas používaný název plemene tak není náhodný.
Zjistěte více o bloodhoundovi.
Šeltie (sheltie)
Šeltie, původně pastevecké plemeno, je dnes využívaná především jako společenský a rodinný pes, který exceluje v řadě sportovních disciplín. Chlupatá koule plná energie, i tak by se dala nazvat šeltie.
Zjistěte více o šeltie.
Šiperka
Šiperka je menší ovčácký pes z Belgie. Ve vlámském dialektu její název znamená „malý ovčák“. Tito psi ovšem ovce nikdy nepásli, vždy šlo o hlídače a zároveň společníky lidí.
Zjistěte více o šiperce.
Špringršpaněl anglický
Anglický špringršpaněl byl zhruba před 70 lety rozdělen na dvě line, na pracovní a výstavní. Liší se vzhledově jen mírně. Pracovní jedinci mají kratší srst a o něco lepší předpoklady k práci.
Zjistěte více o anglickém špringršpanělovi.
Švýcarský bílý ovčák
Aktivní, energický, pracovitý, chytrý a temperamentní, to je bílý švýcarský ovčák. Bílé zbarvení dodává psovi na elegantním vzhledu. Jde o hafana, který vyžaduje citlivý a důsledný výcvik, pak je z něj skvělý pracovní pes nebo aktivní parťák do rodiny.
Zjistěte více o bílém švýcarském ovčákovi.