Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Sloughi či arabský chrt má energii na rozdávání

Sloughi (či sluga), neboli arabský chrt, je pes s velkou dávkou sebevědomí a silnými loveckými pudy, nudit se s ním určitě nebudete. Jde o většího, hubeného a elegantního psa. Tento krasavec ovšem není pro každého. Jde o psa jednoho pána, kterého uznává a respektuje.

Plemeno-sloughi-arabsky-chrt (3)

Sloughi je krásný pes s velmi specifickou povahou, díky které není doporučován do rodiny s dětmi. Svého pána uznává a respektuje, k cizím lidem a zvířatům je odtažitý a v krajním případě může být až nepřátelský. Jako u jiných psů jde i u tohoto plemene o správný přístup při výchově, i pak z cizích zvířat i lidi nebude přímo nadšený, ale bude schopný je tolerovat a nebude pro vás každá procházka hororem.

Plemeno-sloughi-arabsky-chrt (1)

Důvody, proč si pořídit sloughiho

 • Sloughi je nádherný pes, který na první ohled zaujme elegantní postavou. Má štíhlé tělo, dlouhé nohy a krásnou srst, což se líbí i mnoha nepejskařům.
 • Jde o skvělého společníka, především tedy pro jednotlivce. Jde o psa jednoho pána, na kterého se fixuje a kterého miluje z celého srdce.
 • energie na rozdávání, je tak vhodnou volbou pro aktivní lidi, kteří milují venkovní aktivity. Vhodný je například na běh, cyklistiku, turistiku, i psí dostihy.
 • Je to lovec každým coulem, je rychlý a vytrvalý. Dnes se k lovu využívá sice omezeně, ale lze ho k němu nadále velmi spolehlivě využít.
 • Jeho srst je méně náročná na péči, je kratší a jemná, stačí tak jen občas vyčesat a koupat dle potřeby.
 • Má velmi zajímavou historii a zároveň je dnes spíše výjimečný a jedinečný. Patří mezi nejstarší psí plemena světa. Pro lidi toužící po exkluzivním psovi s touto psí rasou nesáhnou vedle.
 • Patří mezi zdravější a dlouhověká plemena, což řada chovatelů ocení.

Plemeno-sloughi-arabsky-chrt (10)

Důvody, proč si NEpořídit sloughiho

 • Jde o velmi aktivního a energického psa. Unavit ho není vůbec jednoduché. Je potřeba se mu věnovat několik hodin denně, ideálně s ním běhat, vyrazit na dlouhou procházku nebo ho cvičit na psí závody. Je potřeba vzít jeho vysoké nároky na pohyb v potaz. Pokud nejste velcí fanoušci každodenního pohybu, raději se poohlédněte po klidnějším plemeni.
 • Sloughi je na svých majitelích až závislý a vyžaduje hodně pozornosti a interakce. Je vhodné trávit s tímto psem co nejvíce času. Pokud dopředu víte, že tuto možnost mít nebudete, bude pro vás vhodnější samostatnější plemeno.
 • V minulosti sloužilo toto plemeno k lovu, dodnes má většina jedinců silné lovecké pudy. Mají tak tendenci pronásledovat menší zvířata. Zpravidla se nedoporučuje tohoto psa chovat s dalšími domácími zvířaty, snadno totiž může dojít k nehodě.
 • Sloughi má kratší srst, díky které má nízkou odolnost k chladu a vlhku. Především na zimní měsíce je potřeba psovi pořídit vhodný obleček.
 • Sice jde o poměrně chytré psy, jejich výcvik ovšem není snadný. Od štěněte je třeba je důkladně socializovat a důsledně a pečlivě cvičit. Pak bude s dalšími psy a lidmi vycházet bez potíží.
 • Jde o poměrně vzácné plemeno, které není snadné získat. Také jeho cena může být vyšší.

Plemeno-sloughi-arabsky-chrt (11)

Historie sloughiho

Sloughi je známý také pod názvem arabský chrt. Jeho historie je bohatá a dlouhá. Plemeno pochází z oblasti severní Afriky. Patří mezi nejstarší plemena světa, jeho historie je spojená s kmeny Berberů a Arabů z oblasti dnešního Maroka, Tuniska, Alžírska a dalších částí severní Afriky. Sloughi byl původně lovecký pes, využíval se k loveckému stylu s názvem „na volnou nohu“. Byl a dodnes je velmi rychlý a vytrvalý, v minulosti tak byl skvělým společníkem při lovu rychlé kořisti, jako jsou gazely a dalších rychlých zvířat. V minulosti bylo plemeno spojováno s královskými rodinami a bylo považováno za symbol luxusu v arabských a berberských společnostech. Dnes jde o poměrně vzácné plemeno a několikrát měli tito psi namále. V současnosti existuje spíše omezené množství jedinců, snahou je ovšem plemeno zachovat. Této psí rase se dostalo mezinárodního uznání již v roce 1935 (organizace FCI), od té doby se plemeno účastní mezinárodních výstav a získalo tak na popularitě ve světě.

Plemeno-sloughi-arabsky-chrt (12)

Povaha sloughiho

I když se dnes k lovu využívá sloughi spíše sporadicky, pořád má silné lovecké pudy. V minulosti se využíval především k lovu gazel, lišek nebo zajíců. Tento pes je velmi rychlý, dokáže vyvinout rychlost až okolo 55 km/hod. Jeho výchova není jednoduchá, a i s ohledem na jeho lovecké instinkty není jednoduché zapracovat například na velmi dobrém přivolání. Během procházek, především přírodou, je tak nejlepší mít psa pojištěného vodítkem, nebo alespoň stopovačkou, kterou v případě potřeby můžete zadupnout. Sloughi je hrdý pes, s kterým občas není snadná domluva. Dalo by se říct, že toto psí plemeno patří mezi psí introverty, zároveň se chová velmi důstojně a občas až odtažitě, především vůči cizím lidem.

Plemeno-sloughi-arabsky-chrt (13)

K cizím lidem může být bez správné výchovy a socializace občas i agresivní. Zpravidla se o něm mluví jako o psovi jednoho pána, vůči kterému je velmi mazlivý a bude ho za všech okolností bránit. Nebývá doporučován k dětem, především k těm menším, které ještě nechápou, jak se správně k psovi chovat. Také není vhodné ho pořizovat do domácnosti s dalšími zvířecími mazlíčky, především ty drobnější jako jsou kočky či morčata má tendenci lovit a málokdy si nechá vysvětlit, že to nemá dělat. Naopak jde o smečkové zvíře, bývá mu dobře ve společnosti dalších psů – především tedy pokud je na ně zvyklý od štěněte. I když bývá k cizím lidem rezervovaný, nebývá ideálním hlídačem. Například i velmi málo štěká, a to i v momentě, kdy se mu něco nezdá.

Plemeno-sloughi-arabsky-chrt (14)

Vzhled sloughiho

Sloughi patří mezi psí elegány, má krátkou srst, je dobře osvalený a typický vzhled mu dodává protáhlá hlava a dlouhý krk. Toto plemeno má vždy černou nosní houbu, čelisti mají nůžkovitý skus a na hlavě nalezneme i velké oči. Uši přiléhají k hlavě a jsou vysoko nasazené. Klenutý hřbet je dlouhý. Ocas je zúžený do špičky a je poměrně dlouhý. Dlouhé nohy jsou dobře osvalené. Mezi tradiční zbarvení plemene patří pískové nebo dorezava, které může být doplněné žíháním. Kohoutková výška psů se pohybuje okolo 72 cm, výška fen se pohybuje okolo 68 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 20-27 kg.

Plemeno-sloughi-arabsky-chrt (5)

Ke komu je sloughi vhodný

Sloughi je akčňák, který je vhodný na různorodé sportovní aktivity. Není ho jednoduché unavit, pokud se vám to povede, jde jinak o nenáročné plemeno. Například co se žrádla týče, nebývá vybíravý a péče o krátkou srst je poměrně nenáročná – stačí ji čas od času pročísnout a koupat ho zpravidla stačí v případě, že si pořídí nevábný odér. Jeho výchova nebývá snadná, musí probíhat v klidu a ideálně i přátelsky. Tento pes je totiž poměrně citlivý na křik nebo na fyzické tresty, velmi snadno se při přehnaně drsném zacházení stane nedůvěřivý a plachý.

Plemeno-sloughi-arabsky-chrt (7)

Slughi v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška psů se pohybuje okolo 72 cm, výška fen se pohybuje okolo 68 cm.
 • Váha plemene se pohybuje mezi 20-27 kg.

Srst:

 • Krátká, jemná.

Zbarvení:

 • Pískové nebo dorezava, které může být doplněné žíháním.

Jak dlouho žije:

 • Sloughi neboli arabský chrt se doživá 12 až 16 let. 

Odkud pochází:

 • Země severní Afriky (Maroko, Alžír a další).

Ke komu je vhodný:

 • Jde o aktivního psa, kterého je třeba velmi důkladně unavit. Kromě dlouhých procházek ocení možnost věnovat se různým sportovním disciplínám, například coursing, canicros, k běhu u kola nebo na psí dostihy.
 • Sloughi sloužil původně k lovu velmi rychlých zvířat, například gazel. Je díky tomu rychlý a vytrvalý. A má dodnes silné lovecké instinkty, při venčení je tak třeba mít se na pozoru, má totiž tendenci lovit vše, co se pohne. Je ideální mít ho pojištěného vodítkem nebo alespoň stopovačkou.
 • Není jednoduché ho cvičit a bývá doporučován spíše k zkušenějším chovatelům. K výcviku je třeba přistupovat přátelsky a v klidu, jde totiž o citlivého psa, který špatně snáší křik a hrubší zacházení.
 • Jde o psa jednoho pána, které ovšem miluje z celého srdce a v případě ohrožení ho bude chránit. Naopak nebývá doporučován k dětem, především těm menším.
 • Jde o jedno z nejstarších plemen, je také poměrně vzácný. Sehnat štěně tak nebývá jednoduché a zároveň je třeba počítat s tím, že si patrně sáhnete hlouběji do kapsy.

Plemeno-sloughi-arabsky-chrt (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu