Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Shiba-inu je tvrdohlavý pes s povahou kočky

Při správné výchově jde o skvělého psa do rodiny s dětmi. Jedná se o usměvavé hafany, kteří milují hry a procházky. Shiba-inu je aktivní plemeno, které je vnímavé a samostatné.

Psi-plemeno-shiba-inu (14)

Tito psi budou spokojení ve městě a díky menší velikosti se snadno vejdou i do menšího bytu. Hustá srst a potřeba velké aktivity ocení i zahradu s přístupem dovnitř. Jsou to svéhlavičky, u kterých je třeba pečlivá socializace.

Důvody, proč si pořizovat shiba-inu

 • Roztomilý kukuč a vzhled malé lištičky. Kdo by tuto kombinaci nemiloval.
 • Shiba-inu je inteligentní pes, který nad svým jednáním přemýšlí.
 • Jde o aktivního psa, který potřebuje alespoň několikrát za týden věnovat se nějakému psímu sportu, ale nepohrdne ani dlouhou procházkou. Lenošením na gauči ovšem také nepohrdne.
 • Shiba-inu je odolný pes, který zvládne celodenní túru. A pak si nadšeně schrupne ve vaší posteli, do které vás občas také pustí.
 • Pes jednoho pána, tak by šla shiba charakterizovat. Ke svému člověku je oddaná a loajální.
 • Pokud hledáte psa do menšího bytu, je shiba vhodnou volbou. Ráda tráví čas v přítomnosti svého člověka, a navíc je poměrně skladná.
 • Tito psi mají sice poměrně dlouhou historii, ale nedrží se jich závažnější zdravotní problémy. Pokud pořídíte psa s PP, neměli byste na veterině nechat za život svého nového kamaráda majlant.
 • Shiba se chováním v ledasčem podobá kočce. Ráda si stejně jako kočky čistí kožich a většinou nic neničí.

Psi-plemeno-shiba-inu (15)

Důvody, proč si NEpořizovat shiba-inu

 • Chlupy a zase chlupy. Ano, i s tímto roztomilým (byť v základu čistotným) pejskem se můžete těšit na byt plný chlupů. Celoročně.
 • Pamlsky shibu většinou moc „netankují“. Člověka berou jako rovnocenného partnera a podle toho s ním spolupracují. Mnoha pejskařům tato specifická povaha moc nevyhovuje. Pokud preferujete psa, který bude viset na každém vašem slovu, poohlédněte se například po některém pasteveckém psovi.
 • Miluje svou rodinu. K cizím lidem bývá nedůvěřivá a odtažitá. Je třeba pracovat na socializaci.
 • Většina chovatelů tohoto psa se shodne na typické povahové vlastnosti tohoto psího plemene – tvrdohlavosti. Při tréninku je třeba být opravdu hodně trpěliví.
 • Silný lovecký pud může být občas problém. Pokud chcete shibu pouštět alespoň občas z vodítka, je třeba pracovat především na přivolání.
 • S notnou dávkou trpělivosti většina majitelů zvládne se shibou základní poslušnost a socializaci. Moc ovšem nepočítejte, že byste se závodně věnovali některému ze psích sportů. Shiba se při sportu zabaví a utahá, ale většinou nemá ambice a důvod vyhrávat.
 • Není vhodná pro začátečníky. Její povaha je poměrně atypická a není to s ní jednoduché.

Psi-plemeno-shiba-inu (5)

Historie shiba-inu

Shiba-inu je jedním z nejstarších psích plemen. Toto jedinečné plemeno pochází z Japonska a první zmínky o těchto psech jsou staré zhruba 2 000 let. Přímí předci mají ovšem doložený původ dokonce 7000 let před naším letopočtem. Jde o jedno z původních japonských plemen a zároveň o jedno z nejmenších plemen japonských špiců. Shiba-inu v překladu znamená "křovinatý pes".

Psi-plemeno-shiba-inu (6)

V Japonsku se toto plemeno původně využívalo jako lovečtí psi. Japonsko bylo po staletí uzavřeno okolnímu světu, až v 19. století se během reformy Meidži otevřelo okolnímu světu. Do země se bohužel dostala s mnoha evropskými psy i psinka, která málem vyhubila mnoho japonských psů. Počátkem 20. století se etolog Saito pokusil o záchranu tohoto plemene, což se mu naštěstí podařilo. Poměrně záhy vznikl standard plemene a vyhlášení shiba-inu za národní poklad. Plemeno bylo uznáno FCI až v roce 1964.

Psi-plemeno-shiba-inu (11)

Povaha shiba-inu

Z původně loveckého plemene se v případě shiba-inu stalo společenské psí plemeno. K lovu je využívaná velmi zřídka. Lovecké pudy jsou nicméně u tohoto plemene stále silné, při venčení v přírodě je třeba mít se na pozoru. Shiba je ráda ve smečce, kterou jí hravě nahradí lidská rodina. Miluje různorodé aktivity – ráda vymýšlí lumpárny s dětmi, ale i dlouhé procházky. Shiby mají silnou potřebu teritoriálního chování – mnoho jedinců tohoto plemene má problém s agresí vůči ostatním psům v domě. Potřeba socializace je proto velmi důležitá. Jejich tvrdohlavost dokáže zkomplikovat výcvik. S notnou dávkou trpělivosti jde základní poslušnost naučit i shibu. Jejich povaha je do značné míry podobná kočce – v lepším případě považují člověka za rovnocenného partnera, v horším jsou přesvědčeni, že mají všemu a všem velet. Jsou inteligentní a moc dobře vědí, co po nich páníček chce. Mají ovšem tendenci poslechnout, jen když se jim to hodí. Svého majitele ovšem milují z celého srdce.

Psi-plemeno-shiba-inu (1)

Vzhled shiba-inu

Harmonické tělo s nádhernou hustou srstí a podsadou. Na ocase jsou delší chlupy než na zbylých částech těla. Většinou shiba barevně připomíná lišku – jsou rezavé, ale objevují se i sezamově, černě sezamově nebo červeně sezamově zbarvené. Bez ohledu na primární zbarvení srsti se musí vyskytovat u každého jedince tzv. urajiro, tedy bílé zbarvení na vnitřní a zadní straně nohou, lících a hrudníku.

Psi-plemeno-shiba-inu (7)

Typické pro shibu je silná kostra s bohatým osvalením a robustní konstitucí, má téměř čtvercový profil. Má široké čelo, trojúhelníkové uši, které jsou vztyčené a skus nůžkový. Mezi typické znaky patří přizvednuté vnější koutky očí. Standardní kohoutková výška je 40 cm u psů, u fen 37 cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 7-11 kg.

Psi-plemeno-shiba-inu (4)

Ke komu je vhodná shiba-inu

Shiba je nenáročný skladný pejsek vhodný i do menšího bytu. Jde o poměrně čistotné plemeno, jehož srst kromě občasného vyčesání nepotřebuje zvláštní péči. Jako bonus je srst shiby samočisticí, různé nečistoty se v ní zachycují zřídkakdy. Toto plemeno se o srst stará poměrně intenzivně samo. Srst tohoto plemene je hodně hustá. Můžete tak počítat s notnou dávkou chlupů. Celoročně. V době línání je třeba srst občas vyčesat, jinak se v chlupech budete brodit. Jde o aktivní pejsky, kteří potřebují pravidelnou dávku pohybu. I když se již dlouho shiby k lovu nevyužívají, mají energie na rozdávání.

Psi-plemeno-shiba-inu (8)

Shiba-inu v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška u psů 40 cm, u fen 37 cm. Hmotnost v rozmezí 7-11 kg.

Srst:

 • Středně dlouhá, s hustou podsadou.

Zbarvení:

 • Rezavá je nejčastější, ale objevují se i sezamově, černě sezamové nebo červeně sezamově zbarvené.

Jak dlouho žije:

 • Shiba-inu se dožívá 14 až 15 let.

Odkud pochází:

 • Japonsko

Pro koho se hodí:

 • Skvěle se hodí do menšího bytu díky své menší velikosti.
 • Má ráda děti, s kterými ráda dělá jednu lumpárnu za druhou.
 • Pro zkušenější chovatele, kteří mají zkušenosti s tvrdohlavými psy.
 • Miluje delší procházky přírodou, hodí se tak do aktivní rodiny.

Psi-plemeno-shiba-inu (10)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu