Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Anglický špřingršpaněl je nekonfliktní pes, co se rád učí

Anglický špringršpaněl je přátelský pes, který nebývá dominantní a rád a rychle se učí. Je to středně velký lovecký pes, který je i skvělým aktivním společníkem. Má milou, přátelskou a bezkonfliktní povahu. Díky svým pozitivním vlastnostem je čím dál častěji využíván jako aktivní rodinný pes.

Psi-plemeno-anglicky-springrspanel (1)

Anglický špringršpaněl byl zhruba před 70 lety rozdělen na dvě line, na pracovní a výstavní. Liší se vzhledově jen mírně. Pracovní jedinci mají kratší srst a o něco lepší předpoklady k práci. Výstavní psi mají o něco delší a bohatší srst a bývají klidnější. Občas se vedou spory o tom, zda nakonec nebyla kvůli zmíněným liniím vlastně vyšlechtěna dvě odlišná plemena. Přesto jsou nadále obě variety vedeny a posuzovány pod jedním standardem. Anglický špringršpaněl je přátelský a hodný pes, který nebývá dominantní. Rychle a rád se učí a nemívá problém přizpůsobit se svému majiteli. Je zpravidla doporučováni začínajícím chovatelům, kteří by s trochou trpělivosti a důslednosti měli tohoto krasavce zvládnout.

Psi-plemeno-anglicky-springrspanel (10)

Důvody, proč si pořídit anglického špringršpaněla

 • Anglický špringršpaněl je inteligentní pes, který se snadno a rád učí nové věci. Je vhodnou volbou jak do aktivní rodiny, tak i pro sportovně laděné jednotlivce.
 • Jde o laskavé plemeno, které je známé svou láskou a oddaností svým majitelům. Je milý, přátelský a dobře vychází jak s dětmi, tak i dalšími zvířaty. Jsou to skvělí společníci, kteří rádi tráví čas se svou rodinu.
 • Chlupatá energie, tak by se dala nazvat tato psí rasa. Potřebuje pohyb a zase pohyb. Je tak perfektní volbou pro milovníky různorodých sportů. Špringršpaněl je poměrně univerzální pes, který zvládne ledasjaký sport. Vhodný je kupříkladu na dogtrekking, běh nebo agility.
 • Často je díky své vysoké inteligenci využíván i jako služební pes. Nejčastěji se využívá jeho skvělý čich, a to nejen k lovu, ale i k vyhledávání drog či ztracených lidí.
 • Jde o chytré psy, kteří jsou poměrně snadno trénovatelní. Často bývají doporučování i nadšeným a důsledným začátečníkům.
 • Jejich elegantní vzhled je do značné míry dán i delší hedvábnou srstí, která si říká o pohlazení. Tito psi zaujmou nejen svými skvělými pracovními schopnostmi, ale i na psím výstavním mole.

Psi-plemeno-anglicky-springrspanel (11)

Důvody, proč si NEpořídit anglického špringršpaněla

 • Jde o velmi aktivního psa, který je k nezastavení. Potřebuje každodenní dávku pohybu (a to i když má k dispozici zahradu), jinak se začne nudit a bude vymýšlet lumpárny.
 • Anglický špringršpaněl je inteligentní a ochotně se učí, přesto je potřeba být při výcviku důslední a psovi dopřát minimálně základní výcvik. Zároveň je důležité psa od štěněte důkladně socializovat, aby si zvykl na různé situace. Bez výcviku a socializace bude ze psa neklidné a nedisciplinované trdlo.
 • Především výstavní linie tohoto plemene má delší hustou jemnou srst, která vyžaduje péči. Sice je péče o jeho srst o něco méně náročná než u jiných dlouhosrstých plemen, přesto vám pár hodin měsíčně zabere. Je potřeba srst pravidelně rozčesávat, jinak se začnou tvořit chuchvalce.
 • Při pořízení psa je potřeba se zaměřit na chovnou stanici, která dělá potřebná genetická vyšetření. Toto psí plemeno totiž relativně často trpí na problémy s klouby, mívá dědičné oční problémy nebo se v klopených uších mají tendenci vytvářet infekce.
 • Toto plemeno psa je přátelské a oddané, vyžaduje být nedílnou součástí rodiny. Od svých majitelů očekává nejen výcvik a dostatek pohybu, ale i notnou dávku mazlení a ideálně co nejčastější přítomnost doma. Pokud trávíte mnoho času mimo domov, raději se poohlédněte po samostatnějším plemeni, tito psi totiž samotu nesnáší příliš dobře.

Psi-plemeno-anglicky-springrspanel (12)

Historie anglického špringršpaněla

Psi typu španěl pravděpodobně pochází ze Španělska, jak už ostatně napovídá jejich název. Z tohoto státu se pak před mnoha sty lety dostali do dalších částí světa, a to za pomoci Římanů. Anglie, jak napovídá název tohoto špringršpaněla, převzala nad tímto plemenem patronát. Ve Velké Británii patří tito psi mezi nejstarší lovecká plemena. Na obrazech z 16.-17. století můžeme nalézt psy podobné dnešním španělům. V Anglii bylo běžné chovat společně kokršpaněly a špringršpaněly. Zpočátku se hledělo především na povahu plemene a jeho lovecké schopnosti, nikoliv na vzhled. Důležitá byla spolupráce s lovcem. Časem se španělé rozdělili na dvě skupiny – na vodní a kontinentální. Anglický špringršpaněl patří do skupiny španělů pracující především na zemi, tedy do skupiny kontinentálních španělů.

Psi-plemeno-anglicky-springrspanel (13)

Dnes je anglický špringršpaněl uznáván jako samostatné plemeno, a to již od roku 1902, kdy ho uznal anglický Kennel club. Již roku 1910 byl samostatně uznán v USA. Do tehdejšího Československa se první jedinci této psí rasy dostali v první polovině 20. století. Dnes jde sice oproti anglickým kokršpanělům o něco méně početnější plemeno, přesto má i u nás spoustu nadšených fanoušků a chovatelů.

Psi-plemeno-anglicky-springrspanel (14)

Povaha anglického špringršpaněla

Anglický špringršpaněl je dobře cvičitelný a přátelský pes, který dělá vše pro svého pána. Původním účelem tohoto španěla bylo plašit ptáky a přinášet zastřelenou zvěř. I když jde v tomto případě o kontinentálního španěla, jedná se o milovníka vody. Pokud má příležitost, do vody nadšeně vleze. Jde o přizpůsobivé plemeno, které nemá při správné socializaci tendenci přebírat velení v rodině. Je vhodnou volbou i pro nadšené a důsledné začátečníky a bez potíží se přizpůsobí chodu rodiny.

Psi-plemeno-anglicky-springrspanel (4)

Jeho nadšení pro práci a pohyb v kombinaci se schopností se přizpůsobit mnoha situacím z něj dělá vhodnou volbu na různé psí sporty nebo do služebního výcviku. Je přátelský jak vůči lidem, tak i vůči dalším psům, není tak problém chovat ho i ve větší smečce. Doma je schopen být v klidu a povalovat se na gauči, je ovšem nutné ho důkladně unavit. Jde o klidného a zároveň aktivního outdoorového psa, který bude svého pána nadšeně doprovázet na každém kroku. Tento pes dokáže být na svém pánovi až závislý a relativně často trpí separační úzkostí. Od štěněte je potřeba cvičit jeho samostatný pobyt doma, aby vydržel bez větších potíží alespoň pár hodin. Přesto je ideální volbou především k lidem, kteří mají možnost trávit s ním co nejvíce času.

Psi-plemeno-anglicky-springrspanel (15)

Vzhled anglického špringršpaněla

Anglický špringršpaněl je podobný anglickému kokršpanělovi nebo velššpringršpanělovi. Vzhledem i výškou je něco mezi anglickým kokršpanělem a anglickým setrem. Jde o kompaktně stavěného psa s harmonickou stavbou těla. Mírně klenutá lebka je středně veliká a má zřetelně vyjádřený strop. Mandlové středně velké či jsou zbarvené oříškově. Uši jsou svěšené a končí v úrovni očí. Jsou pokryté dlouhou srstí. Krk je lehce klenutý a přiměřeně dlouhý. Tělo anglického špringšpaněla je pevné a svalnaté. Hrudník je hluboký s dobře klenutými žebry. Končetiny jsou dobře osvalené a pevné. Ocas je nízko nasazený a je nesen pod úrovní hřbetu, je zdoben delší srstí tvořící praporek. Jeho srst je hladká a jemná, psa chrání před špatným počasím. Na hrudníku, zadních částech končetin a na uších tvoří praporce. Mezi tradiční zbarvení patří bílá a játrová, bílá a černá nebo některé ze zmíněných zbarvení s pálením. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 48 a 51 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 21 a 24 kg.

Psi-plemeno-anglicky-springrspanel (3)

Ke komu je anglický špringršpaněl vhodný

Anglický špringršpaněl byl vyšlechtěn jako přinašeč a slídič. Dodnes má lovecké instinkty a využívá se i dnes při lovu ptactva. Byl vyšlechtěn především k práci na zemi, ale jako mnoho jiných španělů miluje vodu, takže zvládá snadno i práci ve vodě. Jeho současný elegantní vzhled ho předurčuje i k psím výstavám. Jedinci z výstavní linie bývají o něco klidnější a jsou o něco krásnější. Psi z pracovní linie mají silnější lovecké instinkty, jsou o něco vytrvalejší a jsou vhodnější k práci, především té lovecké. Pokud toužíte po aktivním společníkovi, s kterým občas vyrazíte na výstavu, pak raději sáhněte po štěněti z výstavní linie. Pokud se chcete aktivně věnovat myslivosti nebo stát na stupních vítězů některého ze psích sportů, pak bude lepší volbou pes z pracovní linie.

Psi-plemeno-anglicky-springrspanel (5)

Hedvábná srst anglického špringršpaněla má samočisticí schopnosti, což do značné míry usnadňuje péči o psa. Přesto je potřeba srst alespoň občas pročesat, jinak se mu srst začne zacuchávat a plstnatět. Především u dlouhosrsté variety plemene (většinou jde o psy z výstavní linie) je potřeba péči o srst věnovat větší pozornost. Je také potřeba věnovat zvláštní péči srsti na uších nebo končetinách, kde srst tvoří praporce. Je také potřeba pravidelně kontrolovat klopené uši, v tomto typu uší se totiž o něco častěji tvoří infekce.

Psi-plemeno-anglicky-springrspanel (9)

Anglický špringršpaněl v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 48 a 51 cm.
 • Váha plemene se pohybuje mezi 21 a 24 kg.

Srst:

 • Hladká, jemná. Výstavní linie má zpravidla delší srst než pracovní linie. Na uších, ocase a končetinách srst tvoří praporce.

Zbarvení:

 • Bílá a játrová, bílá a černá nebo některé ze zmíněných zbarvení s pálením

Jak dlouho žije:

 • Anglický špřingršpaněl se dožívá 12 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Anglie

Ke komu je vhodný:

 • Anglický špringršpaněl je aktivní středně velký pes, který se bude na gauči povalovat jen v momentě, kdy ho důkladně unavíte. Je to původně lovecký pes, který má dodnes energie na rozdávání.
 • Toto plemeno můžete využít nejen k lovu, ale i k řadě sportovních disciplín jako běh nebo dogrecking.
 • Lze ho využít i jako služebního psa. Má skvělý čich, proto se nejčastěji využívá k vyhledávání drog nebo při vyhledávání ztracených osob.
 • Je přátelský a snadno cvičitelný. Bývá často doporučován i důsledným začátečníkům.
 • Není jednoduché ho unavit, je potřeba počítat s tím, že péče o něj vám zabere několik hodin denně. Je tak vhodnou volbou k aktivním lidem.
 • Má rád děti a dokáže s nimi hodiny dovádět.
 • I když má odolnou srst, je vhodnější do bytu nebo na zahradu s přístupem do domu. Je velmi vázaný na svou rodinu, a pokud je delší dobu sám, trpí psychicky. 

Psi-plemeno-anglicky-springrspanel (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu