Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Americký stafordširský teriér ohlídá dům i děti

Psí chůva, i tak je občas nazýván americký stafordširský teriér. Jde o psa s majestátním vzhledem, s kterým se nebudete muset bát při procházce setmělým lesem. Je to ochranář, který svou rodinu miluje a je jí za všech okolností oddaný.

Plemeno-americky-stafordsirsky-terier (2)

Americký stafík je běžně doporučován do rodin s dětmi. Děti má velmi rád, a nejen že je bude chránit, ale i si s nimi bude nadšeně hrát. Zpravidla dobře vychází nejen s většími dětmi, s kterými vymýšlí lumpárny. Miluje i ty nejmenší, kterým je nablízku a pomáhá jim s prvními krůčky a na které dohlíží při spaní v postýlce.

Důvody, proč si pořídit amerického stafordširského teriéra

 • Američtí stafordi patří mezi všestranná aktivní plemena. Pokud patříte sami mezi sportovce a toužíte po chlupatém parťákovi, bude vám toto plemeno nadšeným parťákem. Je vhodný na různorodé bull sporty, ale i na běh za střapcem nebo na pokročilou úroveň sportovní kynologii.
 • Amstaf je skvělým rodinným psem, děti přímo zbožňují. Jsou ochotní dělat chůvičku těm nejmenším prckům a s těmi staršími vymýšlet lumpárny.
 • Americký stafík je velmi chytrý pes, který rychle a snadno chápe pokyny svého pána.
 • Je vhodnou volbou k domku se zahradou, ale i do bytu. I pokud disponujete rozlehlou zahradou, je potřeba se psovi každý den věnovat, jinak svou zahradu nepoznáte. Psovi bude dobře všude, kde je jeho rodina, která s ním bude dovádět, a bude mu jedno, zda bude bydlet v městském bytě nebo ve vesnickém domku se zahrádkou.
 • Jeho majestátní vzhled v kombinaci s image drsného hocha se můžete spolehnout na to, že se vám budou všechna divná individua vyhýbat. I kdyby samotná přítomnost psa nestačila a někdo na vás zaútočil, můžete se spolehnout, že vás tento pes ochrání.
 • Jeho krátká srst je velmi snadná na údržbu. Zároveň tato psí rasa téměř postrádá typický psí zápach.
 • Jde o středně velké plemeno, nemusíte se tak ani v menším bytě bát, že budete o psa všude zakopávat.
 • Je to velký mazel. Od rána do včera by se nechal hladit a drbat.
 • Jsou to věrní, pracovitý, oddaní a vytrvalí psi. Často se tak využívají i jako služební psi.

Plemeno-americky-stafordsirsky-terier (1)

Důvody, proč si NEpořizovat amerického stafordširského teriéra

 • I když jde v zásadě o přátelského a chytrého psa, vyžaduje alespoň základní výcvik, který musí být důsledný. Ideální je mít alespoň špetku přirozené autority.
 • Psa je potřeba důkladně unavit, psychicky i fyzicky. Pokud se začne nudit, můžete se těšit na kompletní destrukci celého bytu.
 • Pokud nemáte každý den možnost se psovi důkladně věnovat několik hodin denně, raději se poohlédněte po klidnějším plemeni.
 • Alespoň základní výcvik je u tohoto psího plemene absolutní nutností. Pokud pes neposlouchá a není dostatečně socializovaný, může dojít k nějakému maléru.
 • Při pořízení amstafa můžete počítat s nedůvěřivými pohledy okolí, především od lidí, kteří neznají toto plemeno.
 • Jeho krátká srst je fajn do bytu, není vhodná k celoročnímu pobytu venku. Pes poměrně rychle prochladne v zimě. Na delší procházku mu je potřeba pořídit obleček.
 • Toto plemeno psí hračky miluje, ale i když je dobře vychovaný a unavený, dokáže hračky likvidovat rychlostí blesku. Jeho silné čelisti málokterá věc odolá delší dobu. Je potřeba počítat s tím že pořizování hraček tomuto psovi bude tak trochu lézt do peněz.
 • Jde o psa, který se fixuje na svého člověka. Na samostatnou ochranu objektu se příliš nehodí, raději budou objekt obcházet po boku svého majitele.

Plemeno-americky-stafordsirsky-terier (10)

Historie amerického stafordširského teriéra

Mezi předky amerického stafordšírského teriéra patří teriéři a buldoci. Tato psí rasa má poměrně smutnou historii, díky které se mnoho lidí těchto psů bojí a má tendenci se jim vyhýbat. Jako mnoho dalších bull plemen byli i američtí stafíci využívání k psím zápasům, a to především v průběhu třicátých let minulého století. I v dnešním moderním světě se v mnoha lokalitách můžeme setkat s většinou na černo pořádanými zvířecími zápasy, kde se pak v případě psů nejčastěji objevují právě bull psi.

Plemeno-americky-stafordsirsky-terier (11)

Americký stafordšírský teriér byl šlechtěn po zakázání zápasů jako výstavní a pracovní pes. K oficiální uznání plemene došlo v roce 1936, kdy plemeno uznal Americký klub chovatelů psů. Nicméně až roku 1972 bylo plemeno zaregistrováno i u FCI. V současnosti je chov plemene rozšířen do celého světa, přesto chov nejen amerického stafordšírského teriéra, ale obecně tzv. bojových plemen v řadě zemí omezen. Mnoho chovatelů totiž podceňuje výchovu a socializaci těchto psů - proto aby nedocházelo k zbytečným problémům, v některých zemích se bull plemena nesmí chovat vůbec, nebo je vyžadováno speciální povolení.

Plemeno-americky-stafordsirsky-terier (12)

Povaha amerického stafordširského teriéra

Pověst drsného hocha, který pro kousnutí nejde daleko se dodnes bohužel drží i těchto přátelských psů. Pro svou milou a laskavou povahu jsou často označováni jako psí chůvy, velmi často se totiž doporučují i k těm nejmenším dětem. Přesto se nenechte mýlit, nejde o psa pro úplné začátečníky. Tito psi díky jejich minulosti mají sklony k dominanci a jejich výcvik pro úplné začátečníky může být poměrně složitý. Při výcviku je potřeba být 100 % důsledný a psovi od mala nastavit mantinely. Stafíka je potřeba od štěněte socializovat nejen vůči cizím psům a lidem ale i ho zvykat na různorodé situace s kterými se bude běžně setkávat. Šance, že americký stafík při některé, byť méně obvyklé situaci, zareaguje nepřiměřeně, bude minimální.

Plemeno-americky-stafordsirsky-terier (13)

Americký stafík je statnější a zavalitější pes se silnou svalnatou stavbou těla a silným stiskem zubů. Přesto jde o milého psa, který miluje svou rodinu a nadšeně se půl dne tulí. Bohužel stále existují lidé, kteří podcení jeho výchovu a zároveň touží mít doma psího drsňáka. Právě psi takovýchto majitelů dodávají tomuto plemeni špatnou pověst. Mnoho lidí si dodnes myslí, že jde ve všech případech o zabijáky. Špatná výchova těchto psů nicméně opravdu může vést k maléru.

Plemeno-americky-stafordsirsky-terier (15)

Vzhled amerického stafordširského teriéra

Typický vzhled amstafovi dodává velká hlava, široký úsměv a uši složené do tvaru lístku růže. Jde o středně velkého psa s osvaleným tělem a krátkou lesklou srstí. Krk psa je velmi mohutný a plynule navazuje na svalnatý široký hrudník. Jeho hřbet je kratší a mírně svažitý, postupně přechází k zádi a nízko posazenému středně dlouhému ocásku. Končetiny jsou silné a jsou zakončené velkými tlapami. Zbarvení plemene může být různorodé, nejčastěji se objevuje v žíhané variantě s bílými znaky, nebo v pískovém, černé nebo modrém zbarvení. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 43-48 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 19-40 kg.

Plemeno-americky-stafordsirsky-terier (3)

Ke komu je americký stafordširský teriér vhodný

Amstaf je pes plný energie, kterou je potřeba vypustit, jinak se můžete těšit na zdevastovanou zahradu i dům. Od štěněte je potřeba se psovi důkladně věnovat, a kromě dostatečného množství pohybu mu v štěněcím věku dopřát především důkladný výcvik a psa socializovat. Psa je potřeba seznamovat nejen s dalšími zvířaty, ale i cizími lidmi a různorodými situacemi. Pokud si pes vše podstatné osvojí v štěněcím věku, bude z něj v dospělosti mazel, který bude nadšeně asistovat při výchově i těch nejmenších dětí. Toto psí plemeno je vhodnou volbou k lidem s přirozenou autoritou, kteří ho dokáží unavit a dopřát mu alespoň základní výcvik. Pak bude skvělým společníkem i v rodině s dětmi.

Plemeno-americky-stafordsirsky-terier (4)

Americký stafordširský teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 43-48 cm.
 • Váha plemene se pohybuje mezi 19-40 kg.

Srst:

 • Krátká, lesklá.

Zbarvení:

 • Různorodé, nejčastěji se objevuje v žíhané variantě s bílými znaky, nebo v pískovém, černém nebo modrém zbarvení.

Jak dlouho žije:

 • Americký stafordširský teriér se dožívá 12 až 16 let.

Odkud pochází:

 • USA

Ke komu je vhodný:

 • Americký stafík je středně velký pes s krátkou srstí, snadno se tak vejde i do menšího bytu. Radost bude mít i z domku se zahradou, k celoročnímu pobytu venku ovšem vhodný není.
 • Bez ohledu na to, kde se psem budete žít, je potřeba se mu velmi důkladně věnovat. Jde o psí rasu plnou energie, kterou tito psi potřebují vypustit. Pokud se pes začne nudit, můžete počítat s rozebranou zahradou, domem i bytem. Radost bude mít například z velmi dlouhých procházek, dog-trekkingu, pokročilejších obedience disciplín nebo bull sportů.
 • Je to pes, který má poměrně komplikovanou minulost, dlouhou dobu byl využíván k psím zápasům. Dodnes se ho velké množství lidí bojí, a to i s ohledem na jeho majestátní svalnatou postavu s širokou čelistí a svalnatým hrudníkem. Pokud ovšem disponujete špetkou přirozené autority a psovi dopřejete alespoň základní výcvik a důkladnou socializaci, pak budete mít doma mazlíka, který bude nadšeně dělat psí chůvu i těm nejmenším dětem.

Plemeno-americky-stafordsirsky-terier (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

 

Zpět do obchodu