Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Skotský teriér je slavný díky filmu Lady a Tramp

Skotský teriér je menší, kompaktní a elegantní pejsek, který byl vyšlechtěn jako lovec. Dnes ovšem toto plemeno plní roli aktivního společníka. Tohoto krásného a aktivního psa můžete znát například z animovaného filmu z díly Walta Disneye Lady a Tramp.

Plemeno-skotsky-terier (8)

Skotský teriér z celého srdce miluje svou rodinu, k cizím lidem bývá ostražitý a chvíli mu trvá, než si zvykne. I když jde o drobnějšího psa, jde o velmi dobrého hlídače. Na většinu nesrovnalostí většinou upozorňuje štěkotem. Díky své menší velikosti a přizpůsobivosti zvládne snadno menší městský byt, ale rád tráví čas i na venkově. Péče o něj nebývá příliš náročná, nutná je ovšem pravidelná péče o jeho srst. Jako správný teriér je velkou osobností v malém těle. Jde o oddaného společníka, nikoliv služebníka.

Plemeno-skotsky-terier (12)

Důvody, proč si pořídit skotského teriéra

 • Menší a elegantní pejsek, s kterým můžete vyrazit nejen na výstavní mola, ale i na túru do hor.
 • K cizím lidem bývá nedůvěřivý a chvíli mu trvá, než si zvykne na někoho nového. Je to i jeden z důvodů, proč jde o dobrého hlídače.
 • Svou rodinu ovšem miluje z celého srdce, dobře vychází i s menšími dětmi – pokud ty vědí, jak se k němu správně chovat. Skotský teriér dokáže být pěkný rošťák a s dětmi rád vymýšlí jednu lumpárnu za druhou.
 • Je ideální volbou i k aktivním seniorům, se kterými bude rád vyrážet na delší procházky.
 • Jako většina teriérů i tento je osobnost každým coulem. Ne vždy je s ním lehké pořízení, na druhou stranu právě jeho specifická povaha mnoha lidem imponuje.
 • Jde o přizpůsobivého psa, který snadno zvládne pobyt ve městě, ale i na vesnici. Je ovšem třeba mít na paměti, že jde o psa plného energie, kterého je potřeba unavit, ideální alespoň jednou delší procházkou denně.

Plemeno-skotsky-terier (9)

Důvody, proč si NEpořizovat skotského teriéra

 • Krátké nožky a robustnější tělo ho předurčují k chůzi, nikoliv ovšem k delšímu běhu nebo k plavání. Pokud toužíte například k parťákovi na kolo a běhání, raději se poohlédněte jinde.
 • Jeho elegantní vhled není zadarmo. Srst je potřeba pravidelně zastřihávat a trimovat. Mýt ho ovšem je potřeba, jen pokud je to nutné.
 • Skotský teriér je povahově prostě teriér. Dokáže být pěkně tvrdohlavý a občas to s ním není jednoduché. Přesto se na psa nesmí moc zhurta, dokáže se totiž urazit a pak s vámi pár hodin (a to v tom lepším případě) nebude mluvit. Bývá tak doporučován spíše k pokročilejším chovatelům, kteří si poradí se záludnostmi jeho teriéří povahy.
 • Rád a hodně štěká. Většinou na vše, co se mu nezdá. Bývá z něj dobrý hlídač, na případného zloděje nastoupí s dunivým štěkotem. V bytovém domě to ovšem může být občas potíž. S jeho inteligencí (a s tolerantními sousedy) lze štěkání omezit kupříkladu povelem „ticho“.
 • I když jde o drobnějšího elegantního psa, není to žádný povaleč. Je potřeba ho unavit psychicky i fyzicky a pouhé pobíhání po zahradě mu většinou stačit nebude. Je důležité si udělat čas alespoň na jednu delší procházku denně, aby se nezačal nudit a vymýšlet lumpárny.

Plemeno-skotsky-terier (10)

Historie skotského teriéra

Jak název vypovídá, jde o psa původem ze Skotska. Byl vyšlechtěn k lovu jezevců, lišek a další drobné zvěře. Hlavním úkolem plemene bylo doprovázet lovce a pak následovat zvěř do nor. Byl určen především pro lovce, kteří šli pěšky, nikoliv pro lovce na koních. Během šlechtění u skotských teriérů vznikl širší hrudník, kvůli kterému začali mít problém dostat se do většiny nor. Byl to jeden z hlavních důvodů, proč se z této psí rasy postupně stal společenský a výstavní pes. Skotští teriéři patřili do smečky Jakuba VI. Po korunovaci anglickým králem roku 1603 poslal darem šest skotských teriérů francouzskému králi. Mezi další nadšené a známé milovníky skotských teriérů patří i královna Viktorie, Eva Braunová, Rudyard Kipling, George W. Bush nebo Franklin Roosevelt.

Plemeno-skotsky-terier (14)

V roce 1881 v Anglii vznikl první klub plemene, o sedm let později klub vznikl i ve Skotsku. Následovaly spory o oficiální standard skotského teriéra. Revidovaný standard byl uznán roku 1930. Po Evropě se skotský teriér rozšířil během 19. století, do USA se první jedinci plemene dostali koncem 19. století. Větší popularitu pak plemeno začalo získávat mezi světovými válkami, dnes jde o psy se stabilním počtem obdivovatelů.

Plemeno-skotsky-terier (5)

Povaha skotského teriéra

Skotský teriér je elegán, ale zároveň je jako správný teriér tvrdohlavý a nezávislý. Většina jedinců tohoto plemene je citlivá a vnímavá na pochvaly i tresty. Není výjimkou, že se při tvrdším zacházení pes velmi snadno urazí a dokáže s majitelem i několik hodin nemluvit. Pokud víte jak na něj, pak je to jemný a hravý pejsek, který dokáže být velmi ohleduplný vůči seniorům i dětem. K cizím lidem bývá odtažitý a chvíli mu většinou trvá, než si na někoho cizího zvykne. Oproti dalším teriérům jde spíše o tichou rasu, přesto na vše, co se mu nezdá, upozorňuje hlubším štěkotem. Je to chytrý pes a naučené povely si dobře a dlouho pamatuje, přesto jeho výcvik není jednoduchý.

Plemeno-skotsky-terier (13)

Tito psi jsou totiž nezávislí a mají tendenci se rozhodovat samostatně. Pokud chcete psa alespoň občas pouštět na volno, je potřeba počítat s alespoň základním výcvikem a s ohledem na stále dominantní lovecký instinkt je třeba zapracovat především na velmi dobrém přivolání. Je ovšem nutné být při výcviku důslední a trpěliví, nebývá tak toto plemeno doporučováno úplným začátečníkům. Výcvik bývá nejčastěji úspěšný za pomoci pozitivních metod.

Plemeno-skotsky-terier (1)

Vzhled skotského teriéra

Skotský teriér je nízkonohý teriér a je pevně stavěný. Dlouhá hlava disponuje mírně vyjádřeným stopem. Mandlově tvarované oči jsou tmavě hnědé. Uši jsou vztyčené a špičaté. Krk je svalnatý a přiměřeně dlouhý a plynule přechází do šikmých ramen. Přiměřeně dlouhý hřbet přechází do rovné linie zad. Hluboký hrudník disponuje dobře klenutými žebry. Krátké končetiny jsou pevné a zakončené jsou velkými tlapkami. Ocas je středně dlouhý a je mírně prohnutý. Srst je tvořena krátkou hustou a jemnou podsadou. Podsadu kryje dlouhá drátovitá srst. Zbarvení je pšeničné, žíhané nebo černé. Kohoutková výška plemene je 25,4 až 28 cm, hmotnost se pohybuje mezi 8,6 a 10,4 kg.

Plemeno-skotsky-terier (6)

Ke komu je skotský teriér vhodný

Skotský teriér je přizpůsobivý pejsek, který může žít na vesnici i ve městě. Nejspokojenější ovšem bude v domě se zahradou, ideálně s přístupem do dovnitř. Jde o energického psa, který potřebuje notnou dávku pohybu. S ohledem na jeho kratší nohy je pro něj vhodnější delší chůze než běh. Jde tak o vhodného psa pro nadšené turisty. Pokud si chcete pořídit společníka na běh nebo ke kolu, raději se poohlédněte po jiném psím plemeni. Stejně tak ze skotského teriéra neuděláte vytrvalostního plavce, kromě krátkých končetin ho v tomto případě lehce handicapuje i robustnější a těžký trup. Při procházkách kolem vodních toků je tak třeba být obezřetní.

Plemeno-skotsky-terier (7)

Elegantní vzhled dodává této psí rase dlouhá srst, kterou je třeba pravidelně rozčesávat. Je také potřeba počítat s pravidelným trimováním srstí (zhruba 3x ročně). Koupat skotského teriéra je potřeba pouze v případě potřeby. Tito pejsci se často objevují na výstavních molech, pokud ovšem nemáte výstavní ambice, můžete si péči o srst usnadnit větším zastřihnutím srsti. Častějším zdravotním handicapem plemene je poměrně častá špatná reakce na blechy a další parazity, v sezóně parazitů je proto třeba být o něco více obezřetný než u jiných plemen.

Plemeno-skotsky-terier (2)

Skotský teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene je 25,4 - 28 cm.
 • Hmotnost se pohybuje mezi 8,6 a 10,4 kg.

Srst:

 • Srst je tvořena krátkou hustou a jemnou podsadou. Podsadu kryje dlouhá drátovitá srst.

Zbarvení:

 • Pšeničné, žíhané nebo černé

Jak dlouho žije:

 • Skotský teriér se dožívá 12 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Skotsko

Pro koho se hodí:

 • Skotský teriér je menší robustnější pes na krátkých nožkách, který hravě zvládne dlouhé túry. Je tak ideální volbou pro nadšené turisty.
 • Jeho elegantní vzhled není zadarmo. Srst je potřeba pravidelně pročesávat a trimovat. Výhodou je, že stačí psa vykoupat, jen když je to opravdu nutné.
 • Skotský teriér se dá poměrně snadno cvičit za pomoci pamlsků, ovšem chce to obrnit se notnou dávkou trpělivosti. Jako mnoho dalších teriérů dokážou být i oni tvrdohlaví a zároveň jsou velmi chytří. Při výcviku je třeba také důslednost, aby vám pejsek nepřerostl přes hlavu. Nebývá proto doporučován začátečníkům.
 • Díky krátkým nožkám a robustnějšímu a těžšímu tělu není ideální volbou na delší běh nebo ke kolu, stejně tak nebývá z těchto důvodů dobrým plavcem. Přesto je tohoto drobnějšího psa plného energie potřeba důkladně unavit, vhodný je pro něj především dlouhá chůze.
 • Jde o pejska vhodného k aktivním seniorům i k dětem. Při správném vedení jde o láskyplného psa, který vás bude milovat až za hrob.

Plemeno-skotsky-terier (4)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu