Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Saluki je psí aristokrat každým coulem

Saluki miluje svou rodinu, k cizím lidem bývá rezervovaný a má tendenci je ignorovat. Pokud si toto plemeno pořídíte do rodiny, většinou si vybere jednoho člověka, ke kterému se citově připoutá nejvíce. Doma jde o tichého a klidného psa, venku jde o neřízenou střelu, kterou není jednoduché zastavit.

Psi-plemeno-saluki (2)

Saluki svou rychlost a lásku k pohybu uplatní při sportech typu chrtí dostihy nebo coursing, radost bude mít i z agility. Vhodnou volbou je i pro další sportovní aktivity, například bude rád běhat u kola nebo z něj bude dobrý společník při běhu. Saluki nevyžaduje zvláštní péči. Jen je potřeba mít na paměti, že je toto plemeno, podobně jako většina dalších chrtů, citlivé na anestetika a další léky.

Psi-plemeno-saluki (10)

Důvody, proč si pořídit salukiho

 • Saluki je klidný a rezervovaný pes, zpravidla se nevtírá, a to ani členům vlastní rodiny.
 • Velmi dobře vychází s dětmi. Nejen že s nimi rádi dovádí, ale i je vůči nim starostliví a chrání je.
 • Svou rodinu milují a nedají na ní dopustit. Nicméně nemívají potřebu jí to dávat neustále najevo.
 • Nebývají agresivní a i s cizími psy vychází poměrně dobře a málokdy se připletou do rvačky. Většinou mají tendenci cizí zvířata prostě ignorovat.
 • Jde o plemeno, které miluje běh. Jsou většinou i velmi vytrvalí, a ocení tak možnost věnovat se delšímu běhu. Jsou vhodní například ke kolu, delšímu běhu nebo na psí závody a coursing.
 • Je to pes jednoho pána. K cizím lidem je přezíravý a zpravidla se od nich ani nenechá uplatit dobrotou či pohlazením.
 • Jde o aristokrata každým coulem. Saluki je čistotný a téměř není cítit, sám se dokáže důkladně očistit. Také jde o velké milovníky pohodlí, doma si zaručeně najdou to nejpohodlnější místo.
 • Saluki je prostě osobnost. I díky elegantnímu vzhledu a aristokratickému chování s tímto plemenem zaujmete.

Psi-plemeno-saluki (12)

Důvody, proč si NEpořídit salukiho

 • Pokud toužíte po psovi, který se bude nadšeně od rána do večera mazlit, pak se raději poohlédněte po jiném plemeni. Tito psi jsou velmi samostatní a až odměření, což některým lidem může vadit.
 • Doma dokáží být v klidu, ovšem za předpokladu, že je důkladně unavíte. Unavit salukiho není jednoduché a vyžaduje notnou dávku pohybu i v momentě, kdy má k dispozici zahradu. Je tak potřeba zvážit vaše časové i fyzické možnosti.
 • Saluki má silný lovecký instinkt. Málokdo zvládne toto plemeno naučit perfektní přivolání, většina chovatelů tyto psi má při venčení preventivně alespoň na stopovačce. Lovecký instinkt u tohoto plemene dokáže snadno zvítězit a uteče vám nejen za srnou, ale klidně i za cyklistou nebo autem.
 • I když se k cizím lidem chová odměřeně až přezíravě, nejde vyloženě o hlídače. Za plotem neštěká, okolní dění prostě ignoruje.
 • Nejsou vhodní k celoročnímu pobytu venku, jejich krátká srst je dostatečně nechrání před chladným a deštivým počasím. I v chladném počasí ocení možnost běhu nebo dlouhé procházky, ovšem v zatepleném oblečku.
 • Jde o aristokrata každým coulem. Je velmi hrdý a pokud se rozhodne, že vás nebude respektovat, velmi těžko změníte jeho názor.
 • Velmi špatně snáší klasický dril, křik nebo fyzické tresty. I když minimum jedinců tohoto psího plemene bude mít 100% poslušnost, drsnějším zacházením si ji opravdu nevynutíte. Pozitivním přístupem si můžete získat salukiho důvěru a se špetkou přirozené důvěry budete s tímto psem velmi dobře vycházet.

Psi-plemeno-saluki (11)

Historie salukiho

Saluki patří mezi velmi stará plemena. Jeho předci s velkou pravděpodobností pocházeli ze starověkého Egypta. Velmi podobní psi jsou zobrazování na tamních malbách, které jsou staré zhruba 4 000 let. Saluki dělal společnost kočovným beduínům a spolu s nimi se při obchodních cestách dostali do Súdánu, posléze i do Iráku a do Číny. Nomádi na svých cestách využívali psy především k lovu lišek, zajíců a gazel. Tato rasa dělala zpočátku společnost především muslimům, kteří většinou považují psy za nečistá zvířata, saluki měl výjimku.

Psi-plemeno-saluki (13)

Kočovné kmeny si tohoto plemene velmi vážily, dokonce jim umožňovaly spát ve stanech. První jedinci tohoto plemene se postupně dostali s velkou pravděpodobností s křižáky, kteří se vraceli z války na blízkém východě. Roku 1840 se první jedinci salukiho dostali do Anglie, s cíleným chovem se tam začalo až v roce 1895. Prvním anglickým chovatelem tohoto specifického plemene byl Florence Amhest, kterému se povedlo získat první chovný pár. Až roku 1923 byl založen klub plemene a ve stejném roce došlo k mezinárodnímu uznání salukiho. I když jde o vzácnější plemeno, je rozšířené do celého světa a má stabilní počet obdivovatelů, a to i v Čechách. Dnes jde o aktivního společníka, k lovu se již téměř nevyužívá.

Psi-plemeno-saluki (14)

Povaha salukiho

Saluki má rád svou rodinu, k cizím lidem bývá odtažitý. K dětem je toto plemeno velmi pozorné, ale není až tak hravé jako jiná plemena. Doma je saluki velmi tichý, má rád především klidné a teplé místo, kde může do syta odpočívat. Při procházce se projeví temperamentní povaha salukiho a láska k rychlému pohybu. Tato psí rasa miluje především běh, a je tedy vhodná ke všem sportům, kde tuto svou vášeň využije naplno. Tito psi velmi rádi cokoliv pronásledují a v momentě, kdy se rozběhnou za kořistí, třeba i domnělou, je těžké je zastavit – přivolat. Při venčení je třeba mít je plně pod kontrolou, buď mít přivolání více než perfektní, nebo mít psa pod kontrolou alespoň stopovačkou.

Psi-plemeno-saluki (7)

Je potřeba mít se na pozoru jak v přírodě, kde loví zajíce či srny, ale i ve městě, kde pronásledují cyklisty či auta. Právě díky jejich lásce k běhu a potřebě neustále něco či někoho pronásledovat je pro ně ideální sportovní disciplínou coursing, který simuluje lov. Psovi je potřeba se pravidelně věnovat a umožnit mu vypustit přebytečnou energii, jinak se začne nudit a bude vymýšlet lumpárny. Stejně tak není dobré nechávat salukiho delší dobu samotného, také pak hrozí nuda a problémové chování.

Psi-plemeno-saluki (1)

Salukiho není jednoduché cvičit, zpravidla od tohoto psa nelze očekávat slepou poslušnost. Jde o plemeno psa s vlastním názorem, které má sklony k samostatnosti. Každý povel a situaci má tendenci si promyslet a jednat dle svého vlastního uvážení. Je tak doporučován spíše k zkušenějším chovatelům, kteří zároveň disponují alespoň špetkou přirozené autority a kteří si spíše poradí se záludnostmi povahy této zajímavé rasy.

Psi-plemeno-saluki (3)

Vzhled salukiho

Saluki patří mezi chrty a má typickou chrtí postavu. Jde o velmi štíhlého psa, který má velmi elegantní až aristokratický vzhled. Úzký hrudník je hluboký a břicho je vtažené. Saluki má dlouhou a úzkou hlavu, na které najdeme velké oči. Svěšené uši jsou vysoko nasazené. Nízko nasazený ocas je nesen svěšený a dlouhý. Srst je velmi hustá, hladká a hedvábná. Toto plemeno se vyskytuje ve dvou varietách, nejčastěji se objevují psi s třásněmi na uších a praporci na ocase a končetinách. Občas se objevuje i hladkosrstá varieta. Zbarvení plemene je tradičně bílé nebo zlaté, ale objevuje se i červená, šedivá, černá s pálením a čas od času i trikolora. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 58 a 71 cm, váha se pohybuje mezi 14 a 25 kg.

Psi-plemeno-saluki (4)

Ke komu je saluki vhodný

Saluki je poměrně specifické plemeno. Není ideální ho chovat pouze v bytě, na druhou stranu není ani možné chovat ho celoročně venku. Ideálním prostředím pro toto plemeno je dům s velkým oploceným pozemkem, kde se do značné míry může vyběhat. Celoroční pobyt venku by mu nicméně nesvědčil z toho důvodu, že mu nedělá příliš dobře pobyt bez svých lidí, zároveň jde o psa s kratší srstí a minimem tuku, hůře tak zvládá chladné počasí. Pouhý pohyb na zahradě mu ovšem stačit nebude. Při venčení je potřeba mít psa 100% pod kontrolou, ideálně na vodítku.

Psi-plemeno-saluki (8)

Saluki je aristokrat nejen svým vzhledem, ale i povahou. Mimo jiné má velmi rád své pohodlí. Je potřeba mu pořídit měkký a teplý pelíšek či deku, tento pes má minimum tělesného tuku, který by ho chránil nejen před špatným počasím, ale i chránil kosti před otlaky. Zároveň jde o čistotné psy. Srst minimálně líná a téměř není cítit. Psa stačí vyčesat zhruba jednou týdně a otřít mu tlapky vlhkým hadrem po procházce. Koupání psa stačí jen v případě potřeby, když si pořídí nevábný odér.

Psi-plemeno-saluki (9)

Saluki v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 58 a 71 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 14 a25 kg.

Srst:

 • Častěji se objevuje varieta s praporci na končetinách, uších a na ocase. Občas se objevuje i hladkosrstá varieta.

Zbarvení:

 • Bílé nebo zlaté, ale objevuje se i červená, šedivá, černá s pálením a čas od času i trikolora.

Jak dlouho žije:

 • Saluki se dožívá 10 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Severní Afrika

Ke komu je vhodný:

 • Saluki je vzácnější plemeno s bohatou historií. Už jen svým elegantním a aristokratickým vzhledem zaujme na první pohled. Pokud toužíte všude budit pozornost, s tímto plemenem nesáhnete vedle.
 • Miluje běh, běh a běh. Ideální pro něj je, když může někoho nebo něco honit. Je tak dobrou volbou nejen pro běžce nebo ke kolu, ale i na coursing.
 • Má kratší srst a minimum podkožního tuku. Není tak vhodnou volbou pro celoroční pobyt venku. Vhodný je k domu se zahradou a s přístupem dovnitř.
 • Má silný lovecký instinkt. Bez absolutně perfektního přivolání vůbec nepřemýšlejte nad tím, že byste psa pouštěli z vodítka. V momentě, kdy se rozběhne třeba i za domnělou kořistí (auto, kolo atd.), je k nezastavení.
 • Toto plemeno je určeno spíše k zkušenějším chovatelům, kteří dokáží pracovat s jeho samostatnou povahou. Začátečník s ním bude pravděpodobně krapet válčit.

Psi-plemeno-saluki (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu