Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Skye teriér je s dětmi trpělivý a hravý

Skye teriér je často považován za psa jednoho pána, což znamená, že si v rodině vybere jednoho pána, kterému nejvíce projevuje svou lásku a kterého nejvíce poslouchá. Přesto i zbylé členy domácnosti má velmi rád. Tento dlouhosrstý elegantní diblík patří mezi méně náročné psy. Navzdory lovecké minulosti se v současnosti chová především jako společník.

Psi-plemeno-skye-terier (10)

Skye teriér je menší psí elegán, který patří mezi vzácnější plemena. Díky jeho eleganci, vzácnosti a veselé povaze s ním upoutáte pozornost i mezi nepejskaři. Vůči cizím lidem bývá ostražitý, nebývá ale agresivní. Je to skvělý ochránce, který svou rodinu i její majetek bude bránit. Jde o přizpůsobivého psa, pro kterého je důležitá především přítomnost jeho lidí. Svého člověka a jeho rodinu má velmi rád a pokud se mu nebudete dostatečně věnovat, bude destruktivní, mrzutý a uštěkaný. Pokud mu budete dostatečně projevovat svou náklonost a poskytnete mu dostatek pohybu, bude skvělým parťákem.

Psi-plemeno-skye-terier (1)

Důvody, proč si pořídit skye teriéra

 • Přátelská povaha je typická pro tohoto elegantního psa. Je to věrný a oddaný společník, který je rád součástí rodinného života.
 • Je skvělým společníkem pro celou rodinu. Vhodný je i k dětem, vůči kterým je trpělivý a rád si s nimi hrají.
 • Jde o aktivního psa, který vyžaduje alespoň jednu větší procházku denně. Přesto je o něco méně energický oproti jiným loveckým psům, unavit ho tak není až tak složité.
 • Jde o menšího psa, který je vhodnou volbou do bytu, a to i do menšího městského bytu. Je klidný a přizpůsobí se i menšímu prostoru.
 • Skye teriér je elegán každým coulem. Na eleganci mu dodává krásná dlouhá srst. Pokud chcete budit pozornost v parku či výstavním molu, s tímto psím plemenem nesáhnete vedle.
 • Je to chytrý pes, který se rád a dobře učí. Minimálně základní výcvik zvládne poměrně snadno. Mnoho chovatelů přímo doporučuje pravidelný výcvik, aby se tento pes nenudil a nevymýšlel lumpárny.
 • Patří mezi skvělé hlídače, i když jde v zásadě o přátelské psy. Pomáhá jim obezřetnost a dobrý sluch.
 • Jde o zdravé plemeno, které nemívá výraznější zdravotní problémy. S trochou štěstí budete chodit na veterinu pouze na očkování.

Psi-plemeno-skye-terier (2)

Důvody, proč si NEpořídit skye teriéra

 • Typickým znakem skye teriéra je krásná delší srst, která ovšem potřebuje pravidelnou péči. Majitel tak musí počítat s pravidelnou péčí o srst, především s rozčesáváním a základní úpravou srsti.
 • Vůči cizím lidem a zvířatům bývá rezervovaný, je tak třeba nepodcenit socializaci v štěněcím věku psa. Pokud socializace není dostatečná, může mít ve společnosti dalších zvířat a lidí v dospělosti problematické chování.
 • I když jde o velmi chytrého psa, jeho výcvik není pro každého. Jako mnoho dalších teriérů mívá sklony k tvrdohlavosti a na to, zda má nebo nemá plnit pokyny mívá vlastní názor. Jeho výcvik by tak měl být trpělivý a velmi důsledný. Na každém povelu je třeba trvat a nenechat psa povel odbít nebo dokonce úplně ignorovat.
 • Své majitele miluje z celého srdce a nerad se od nich na delší dobu odlučuje. Je tak potřeba pravidelně cvičit samostatný pobyt doma, jinak může trpět separační úzkostí. I tak je tento pes vhodnou volbou především k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne.
 • I když většinou s dětmi vychází velmi dobře, je doporučován spíše k starším dětem, které již vědí, jak se správně k psovi chovat.
 • Patří mezi vzácnější plemena, můžete se tak těšit na spoustu obdivných pohledů kolemjdoucích. Ruku v ruce s tím ovšem hraje roli to, že si na volného psa budete muset chvíli počkat a také si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Psi-plemeno-skye-terier (3)

Historie skye teriéra

Velká část historie plemene souvisí s ostrovem Skye, který nalezneme na západě od Skotska. Asi tušíte, že plemeno nese název právě podle místa svého původu. Počátky plemene jsou tak trochu opředené tajemstvím, nevíme jestli se s cíleným šlechtěním plemene začalo v 17. nebo 18. století. Tak trochu záhadou jsou i přesní předci plemene. Plemeno bylo ve svých počátcích využíváno především k lovu vyder, liše, jezevců a drobných hlodavců. Hlavním úkolem plemene bylo zvěř vyhledat, vyhnat z nory a pak usmrtit.

Psi-plemeno-skye-terier (4)

V současnosti jsou skye teriéři chování především jako společníci. Mezi nadšené chovatele patřila i královna Viktorie, která byla známá pro svou velkou lásku ke psům. S tímto plemenem se tato panovnice seznámila během svého pobytu ve Skotsku. Panovnice pak byla často vídána na procházkách parkem v přítomnosti těchto psů, čímž se popularita plemene výrazně zvýšila především u lidí z vyšší společnosti.

První chovatelský klub a ruku v ruce s ním i první standard plemene vznikl v roce 1876. Záhy se první jedinci plemene dostali do USA, kde si je místní chovatelé velmi rychle zamilovali. Již roku 1887 organizace AKC uznala skye teriéra jako plemeno. I když bylo plemeno koncem 19. století a počátkem 20. století velmi oblíbené, dnes jde spíše o vzácnější psí rasu.

Psi-plemeno-skye-terier (5)

Povaha skye teriéra

Skye teriér patří mezi odvážné a sebejisté psy, nechybí mu ani veselá a přátelská povaha. Jde o psí plemeno, které svého člověka miluje z celého srdce a je mu velmi oddané. Často se o něm mluví jako o plemeni jednoho pána. Svou rodinu má velmi rád celou, ale velmi často se upíná k jednomu jejímu členovi nejvíc. K cizím lidem bývá zpočátku nedůvěřivý, bývá z nějak tak dobrý hlídač. S dětmi si rád hraje a i má tendenci je chránit. Bývá ovšem doporučován spíše k starším dětem, které již vědí, jak se k psovi správně chovat. Díky své menší postavě a velké lásce k lidem je vhodnou volbou do bytu, i toho menšího. V bytě pak dokáže působit velmi klidně, ovšem pokud se mu dostatečně věnujete. Pokud se začne nudit, mívá destruktivní sklony. K destrukci všeho, co mu přijde pod čumák se uchyluje i v momentě, kdy je příliš často dlouho sám.

V momentě, kdy se tento chlupáč dostane ven, je k nezastavení. Pouhé obcházení bloku mu stačit nebude, alespoň jedna delší procházka denně je nutností. Ovšem není zdaleka tolik aktivní jako řada dalších, původně loveckých, psů. Je třeba pamatovat na to, že jde původně o norníka, dodnes velmi rád hrabe. Pokud budete pouštět psa častěji na zahradu samotného, můžete počítat s trošku rozvrtanou zahradou, a to především pokud se bude pes nudit. Vůči cizím psům, které nezná, může být dominantní až agresivní, pokud tak nechcete z každého venčení drama, je dobré nepodcenit socializaci. I když se k lovu nevyužívá aktivně relativně dlouhou dobu, má stále lovecké instinkty. Drobní hlodavci a další menší zvířata typu morče či králík tak mohou být v přítomnosti psa v ohrožení. Vůči cizím lidem bývá ostražitý, zpravidla je tak skvělým hlídačem.

Psi-plemeno-skye-terier (6)

Vzhled skye teriéra

Skye teriér je postavou typický norník, má tedy nízké tělo, jehož délka je dvojnásobkem jeho výšky. Končetiny psa jsou silné a krátké. Středně velké oči jsou tmavé a jsou umístěné na veliké hlavě. Uši mohou být jak klopené, tak vztyčené. Uši jsou osrstěné a dodávají psovi typický vzhled. Svěšený ocas je dobře osrstěný. Má dvojitou srst, která dobře psa chrání před chladem, ale i před kousnutím protivníka nebo před trním. Srst je složená z měkké podsady, která je krátká a vlnitá. Krycí srst je dlouhá, rovná a tvrdá. Srst na hlavě je o něco kratší a jemnější než na zbytku těla a přes oči vytváří psovi ofinu. Mezi nejčastější zbarvení skye teriéra patří černá, ale objevují se i ve světlé nebo tmavší šedé, občas se objevují i v krémové nebo plavé variantě, vždy ovšem s černými konečky. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 25-26 cm. Váha plemene se pohybuje v rozmezí 12-17 kg.

Psi-plemeno-skye-terier (7)

Ke komu je skye teriér vhodný

Dlouhou srst skye teriéra je třeba pravidelně česat, není ovšem třeba ji střihat nebo trimovat. Aby si srst zachovala svou hebkost a lesk, je třeba jí zhruba jednou měsíčně umýt. V momentě, kdy je srst velmi vlhká má tendenci plstnatět, pokud je málo či nedůsledně česaná a jsou v ní zacuchaná místa či se v ní drží nečistoty.

Tato psí rasa je vhodná k chovu v bytě, i tom menším. Pokud se psovi budete dostatečně věnovat, bude v bytě klidný a spokojený. Jejich výcvik může být díky jejich inteligenci velmi snadný, komplikuje ho ovšem jejich svéhlavost. Je tak dobré disponovat alespoň menší špetkou přirozené autority a během výcviku být důsledný a trpělivý. Co se pes jednou naučí, to už nezapomene díky velmi dobré dlouhodobé paměti.

Psi-plemeno-skye-terier (8)

Skye teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 25-26 cm.
 • Váha plemene se pohybuje v rozmezí 12-17 kg.

Srst:

 • Srst je složená z měkké podsady, která je krátká a vlnitá a krycí srsti, která je dlouhá, rovná a tvrdá.

Zbarvení:

 • Nejčastěji černé, ale objevují se i ve světlé nebo tmavší šedé, občas se objevují i v krémové nebo plavé variantě, vždy ovšem s černými konečky.

Jak dlouho žije:

 • Skye teriér se dožívá 12 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Ostrov Skye (západ od Skotska).

Ke komu je vhodný:

 • Skye teriér byl vyšlechtěn jako norník, a i když se dnes využívá především jako společník, stále rád hrabe. Pokud se začne nudit, můžete počítat s rozvrtanou zahradou. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří s ním vyrazí alespoň na jednu delší procházku denně, aby se trochu unavil.
 • Doma dokáže být klidný a přítulný, ovšem za předpokladu, že se nebude nudit nebo se nebude cítit osamělý. Unavit je třeba ho jak fyzicky, tak i psychicky. Patří totiž mezi velmi chytré psy a je tak vhodnou volbou k lidem, kteří s ním budou pravidelně cvičit různorodé povely.
 • Plemeno má tendenci trpět separační úzkostí, je tak vhodnou volbou k lidem, kteří budou se psem rádi trávit velkou část dne.
 • Jejich výcvik může být komplikovanější kvůli jejich občasným záchvatům tvrdohlavosti. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají špetku přirozené autority a budou při výcviku důslední, trpělivý a zároveň citlivý.
 • Jejich srst vyžaduje pravidelnou péči v podobě každodenního rozčesávání a pravidelného mytí. Pokud nejste fanoušci pravidelné péče o srst, raději se poohlédněte po jiném plemeni.

Psi-plemeno-skye-terier (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu