Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Španělský mastin chránil ovce, dnes hlídá hlavně děti

Španělského mastina rozhodně nepřehlédnete. Je to velký a sebevědomý pes, který se v minulosti využíval jako ochránce stád. Patří pod molossoidní plemena, nechybí mu inteligence, a ani sebevědomí. Je to prostě pan pes, kterého není radno podceňovat.

Psi-plemeno-spanelsky-mastin (7)

Ve Španělsku je toto plemeno využíváno především ke svému účelu, tedy k ochraně stád. V dalších zemích je čím dál častěji využíván jako hlídač nebo společník. Jeho mohutný vzhled a hluboký hlas spolehlivě odradí každého nevítaného návštěvníka vašeho pozemku a domova. Hlídání má tento pes v genech, vstupovat na pozemek bez vědomí majitele, tak opravdu není dobrý nápad. K své rodině je ovšem španělský mastin laskavý a citlivý a také velmi mazlivý.

Důvody, proč si pořídit španělského mastina

 • Španělský mastin je oddaný a milující společník. Svou rodinu velmi miluje.
 • Je to klidný a vyrovnaný pes, který si rád hraje a mazlí se. Je tak vhodnou volbou psa i k dětem. S dětmi si bude hrát a dovádět, ale bude je i chránit. Tento psí obr je vůči dětem až překvapivě trpělivý.
 • Je to skvělý hlídač a ochranář, ještě aby ne, byl k této činnosti vyšlechtěn a má jí tak v genech. Má mohutnou postavu a za pomoci hlubokého hlasu dokáže odradit nezvané hosty, kteří by chtěli ohrozit váš domov.
 • S dalšími zvířaty v jedné domácnosti zpravidla vychází dobře, především pokud je na ně zvyklý od štěněte.
 • Je to přizpůsobivý pes, který si zvykne na různorodý životní styl. Čas od času je třeba s ním vyrazit na dlouhou procházku, přesto zvládne i lenošení na gauči. Pokud ovšem máte rádi pravidelné dlouhé procházky, bude vám tento pes dělat nadšeně společnost.

Psi-plemeno-spanelsky-mastin (1)

Důvody, proč si NEpořídit španělského mastina

 • Jde o poměrně velkého psa, který vyžaduje dostatek prostoru. Do garsonky opravdu není vhodnou volbou, nejvíce spokojený bude na prostorné zahradě.
 • I když dokáže dlouhé hodiny lenošit, potřebuje alespoň občas dlouhou procházku. Pokud netoužíte po alespoň jedné větší procházce za den, pak se raději poohlédněte po klidnějším psím plemeni.
 • Mastinové mají delší a velmi hustou srst, kterou je třeba pravidelně pročesávat, především v době línání.
 • I když jde o inteligentní psí rasu, jejich výcvik není pro každého. Je potřeba být velmi trpělivý a především důsledný.
 • Jde o opravdu velkého psa, kterého není levné živit. Také náklady na veterinu mohou být vyšší, takto velcí psi totiž mívají problémy s dysplazií kyčelního kloubu. Je tak třeba zvážit své finanční možnosti, přeci jen živit mastina není to samé jako živit čivavu.
 • V Čechách jde o vzácnější psí rasu, patrně si na volné štěně chvíli počkáte. Také je třeba počítat s vyšší cenou za psa.
 • Jde o molossoidní plemeno, které poměrně hodně slintá a chrápe. Pokud budete psa pravidelně pouštět do domu, je s těmito faktory třeba počítat.
 • K cizím lidem i zvířatům bývá nedůvěřivý. Od štěněte je třeba psa proto důsledně socializovat. Pokud nedojde k správné socializaci, pes může být v dospělosti bázlivý a nebo agresivní.

Psi-plemeno-spanelsky-mastin (2)

Historie španělského mastina

Španělský mastin patří mezi velmi stará plemena. Předci plemene se dostali do Španělska díky Féničanům a Římanům pár set let před naším letopočtem. S cíleným šlechtěním se pak začalo kolem roku 800 n.l.. Hlavním účelem plemene byla ochrana stád před divokými zvířaty, ale využíval se i k boji s medvědy. Až později se z něj stal ochránce především ovcí, a to z důvodu rostoucího obchodu s vlnou na území Španělska. Mastin dokáže stádo nejen ochránit, ale i ho doprovází při přesunu z jedné pastviny na druhou, nebo při přesunu do jiné lokality mezi zimním a letním obdobím. Na zhruba tisícihlavé stádo prý stačilo pouhých pět mastinů.

Psi-plemeno-spanelsky-mastin (9)

V současnosti při ochraně stáda není vyloženě aktivní, většinou na nebezpečí upozorní štěkotem a situaci pak řeší majitel stáda. První kynologický klub vznikl na území Španělska v roce 1911. Ve své domovině je toto psí plemeno nadále využíváno především k ochraně stáda. Mimo území Španělska je čím dál častěji využíván jako hlídač pozemků a budov nebo jako aktivní společník.

Psi-plemeno-spanelsky-mastin (3)

Povaha španělského mastina

Španělský mastin je chytrý pes. Chová se klidně a důstojně, velmi rád je i samostatný. Je si vědom své velikosti, přesto nebývá agresivní. Nesmí se u něj podcenit socializace. Základní povely zvládne snadno, pokud přijdete na to, jak obejít jeho občasné záchvaty tvrdohlavosti. Hlídání má v genech, přesto pro ryze služební výcvik není nejvhodnější. Vhodnější volbou je k ochraně dobytka a pozemku. Za pomoci své majestátní velikosti a hlubokého hlasu odradí řadu potenciálních vetřelců. Jeho hlídací instinkt je velmi silný a svou rodinu bude chránit za každou cenu.

Svou rodinu miluje z celého srdce a potřebuje s ní dostatek kontaktu. K dětem je laskavý, přesto s těmi menšími by neměl být necháván o samotě. Přeci jen jde o velmi velkého psa, menším dětem by tak mohl nechtěně ublížit. Pro řadu lidí může působit jako drsoň, přesto jde o mazlivého psa, který vyžaduje citlivé zacházení. Pokud nepodceníte socializaci a výcvik, bude z něj skvělý rodinný mazel. I když zvládnete socializaci, při kontaktu s cizími psy buďte obezřetní, občas může dojít k nějaké šarvátce.

Psi-plemeno-spanelsky-mastin (4)

Vzhled španělského mastina

Španělský mastin patří mezi největší psí plemena. Jeho hlava je silná a má širokou základnu. Lebka je spíše širší než delší a má výrazný týlní hrbol. Nosní houba je široká a veliká a černá. Pysky jsou černé a dolní pysk je na okraji sliznice lehce zubatý. Oči jsou s ohledem na velikost hlavy relativně malé a jsou mandlově tvarované. Zpravidla mají tmavou barvu, nejčastěji lískových oříšků. Trojúhelníkovité uši jsou velké a visící přiléhají k líci a při vzrušení odstávají. Hřbet bývá velmi dobře osvalený, u žeber mají být patrné mezižeberní mezery. Bedra se k slabinám zužují. Siný ocas je ohebný a je na něm delší srst než na zbytku těla. V akci je ocas zvednutý do šavle, v klidu je nesen dole. Krycí srst na zádech, na žebrech a v slabinách je o něco delší. Na končetinách a na ocase je o něco kratší. Mezi tradiční zbarvení patří žlutá, červená, lví zbarvení, jelení červeň, černá nebo vlčí šeď. Kohoutková výška plemene se pohybuje od 77 cm u psů, u fen od 72 cm. Nejtěžší psi mohou vážit až 100 kg.

Psi-plemeno-spanelsky-mastin (5)

Ke komu je španělský mastin vhodný

I když jde o psa, který se pohybuje rozvážně, potřebuje dostatek pohybu. Není nejvhodnější volbou do menšího městského bytu nebo do kotce. Nicméně hravě zvládne celoroční pobyt venku na zahradě, z které si bude mít možnost dle libosti zajít lehnout do prostorné boudy nebo se po zahradě proběhnout. Zpravidla zvládá jak vyšší letní teploty, tak i větší mrazy. V létě potřebuje ovšem dostatek vody a přístup do stínu. I pokud má k dispozici větší zahradu, vyžaduje pravidelné delší procházky. Ocení možnost věnovat se stádu. Srst nevyžaduje větší péči, přesto občasnému vyčesávání se nevyhnete (především v době línání).

Psi-plemeno-spanelsky-mastin (6)

Ke komu je španělský mastin vhodný

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje od 77 cm u psů, u fen od 72 cm.
 • Nejtěžší psi mohou vážit až 100 kg.

Srst:

 • Záda, žebra, slabiny a ocas jsou kryté delší srstí než zbytek těla.

Zbarvení:

 • Mezi nejčastější zbarvení patří žlutá, červená, lví zbarvení, jelení červeň, černá nebo vlčí šeď.

Jak dlouho žije:

 • Španělský mastin se dožívá 8 až 9 let. 

Odkud pochází:

 • Španělsko

Ke komu je vhodný:

 • Španělský mastin patří mezi něžné obry. Je vhodnou volbou i k rodině s menšími dětmi. Přesto by neměl s těmi nejmenšími ratolestmi být o samotě, i když je miluje a chrání, přeci jen jde o opravdu velkého psa, který jim může nechtěně ublížit.
 • Je poměrně inteligentní, ale dokáže být i velmi tvrdohlavý a rád se rozhoduje samostatně. Jeho výchova tak nebývá příliš jednoduchá. Je proto o něco vhodnější k středně zkušeným chovatelům s alespoň základní špetkou přirozené autority.
 • Ocení rozlehlou zahradu, přesto i tak potřebuje dostatek pohybu. Je vhodnou volbou k ochraně a pasení stáda, ocení ale i delší procházky.
 • Miluje lidskou společnosti a je potřeba se mu dostatečně věnovat. I když vypadá tak trochu jako drsoň, potřebuje citlivý přístup a velmi rád se mazlí.
 • Je vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku, přesto ocení spíše boudu, do které se schová, když potřebuje. Není vhodnou volbou do kotce, potřebuje totiž dostatek prostoru.

Psi-plemeno-spanelsky-mastin (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu