Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Sicilský chrt je menší skladný pes, co miluje pohyb

Sicilský chrt patří mezi nejstarší plemena světa. Předci tohoto plemene doprovázeli egyptské faraony. Jako mnoho jiných starých plemen měl i sicilský chrt několikrát namále, dnes má stabilní počet obdivovatelů, nicméně nadále jde spíš o vzácnější plemeno. Na první pohled zaujme atletickou a elegantní postavou a je neustále nabitý energií. Pokud toužíte po akčním rodinném parťákovi, pak pro vás bude sicilský chrt tou správnou volbou.

Psi-plemeno-sicilsky-chrt (3)

Sicilský chrt v sobě nezapře lovecké instinkty, přesto dnes jde především o aktivního obětavého společníka, který je vhodný do rodiny s dětmi. Vycvičit tohoto sporťáka není jednoduché, ale s trpělivým a citlivým přístupem zvládne minimálně základní poslušnost. Jako správný lovečák miluje pohyb, nejvíce spokojený je v přírodě. Je tak perfektní volbou jako společník na dlouhé procházky a treky, milovat bude i běh nebo cyklistiku. Jako správný lovečák bude nadšený ze sportů simulující lov, například u canicrosu.

Důvody, proč si pořídit sicilského chrta

 • Jde o přátelské a milující plemeno, které rádo tráví co nejvíce času se svými majiteli. Dobře vychází i s dětmi, je tak perfektní volbou do aktivní rodiny s dětmi.
 • Zároveň jde o elegantní psy s atletickým vzhledem a hladkou krátkou srstí. Na první pohled aristokrat, zaujmete s ním na první pohled.
 • Sicilský chrt je menší „skladný“ pes, který se hravě vejde i do menšího bytu. Pokud se mu budete dostatečně věnovat, pak s vámi bude v bytě velmi spokojený.
 • Jeho krátká srst je téměř bezúdržbová. Je jí třeba občas vyčesat (především v době línání), větší péče o srst této rasy není třeba.
 • Milujete-li pohyb v přírodě a toužíte po menším a aktivním společníkovi, bude pro vás sicilský chrt tou správnou volbou. Jde o energické psy, kteří milují a vyžadují fyzickou aktivitu. Jsou perfektní volbou na dlouhé procházky, běh a jsou vhodní i na různé psí sporty, například na coursing či canicross.
 • Jsou inteligentní a minimálně základní výcvik zvládnou velmi dobře. Jejich výcvik nemusí být snadný, především pro začátečníky. S trochu trpělivosti, důslednosti a za pomoci pozitivního výcviku budete mít doma pohodového parťáka.

Psi-plemeno-sicilsky-chrt (6)

Důvody, proč si NEpořídit sicilského chrta

 • Jde o velmi aktivní plemeno, které vyžaduje spoustu pohybu. A to bez ohledu na to, jestli ho chováte v bytě nebo v domku se zahradou. Pokud nemáte možnost psovi věnovat několik hodin denně, raději se poohlédněte po klidnějším plemeni.
 • Sicilský chrt je tak trošku citlivka. Mohou trpět na úzkosti a stres, nejsou tak vhodnou volbou pro choleričtější lidi, kteří by měli tendenci na něj častěji křičet. Je potřeba se při jejich výchově zaměřit na socializaci a trénovat různé situace, do kterých se s ním můžete dostat, aby pak zbytečně neplašil.
 • Krátká srst a minimum tuku jsou do značné míry devízy tohoto plemen. Má to ovšem i své nevýhody, toto plemeno není odolné vůči chladu a dešti. Především na podzim a zimu je potřeba pořídit zásobu oblečků. I z tohoto důvodu nejde o psa vhodného k celoročnímu pobytu venku, již s počátky podzimu by během noci venku zmrzl.
 • Toto plemeno je velmi společenské, svou rodinu miluje a má tendenci se na ní velmi úzce upínat. Často také velmi špatně snáší delší odloučení, je tak třeba od štěněte pravidelně trénovat samostatný pobyt doma. I tak je vhodnější pro lidi, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne.
 • Při výběru psa je potřeba zaměřit se na chovnou stanici, která dělá různá zdravotní vyšetření oběma rodičům. Zvýšíte tak šanci, že váš pejsek bude trpět zdravotními problémy, které jsou s tímto plemenem relativně často spojené. Nejčastěji jde o problémy s očima, srdcem nebo pohybovým aparátem.
 • I když jde v zásadě o chytré psy, nejsou vhodní pro úplné začátečníky. Jejich výcvik může být komplikovaný díky jejich záchvatům tvrdohlavosti a sklonům k samostatnosti. Při výcviku je potřeba být trpělivý a důsledný. Zároveň je pro ně vhodný spíše pozitivní přístup než „klasický“ dril.

Psi-plemeno-sicilsky-chrt (4)

Historie sicilského chrta

Sicilský chrt patří mezi nejstarší psí plemena světa. Jeho předci se objevovali na mincích, jejichž stáří je datované na období 5-3 tisíce let př.n.l. Psi podobní dnešním sicilským chrtům se objevují na římských mozaikách a zdobených vázách. Existuje teorie, že jde o původní plemeno, které bylo vyšlechtěno z abesinské lišky. Podle další teorie se jedná o potomka staroegyptského chrta, který se do Afriky dostal díky Féničanům. Která z teorií je pravdivá, nebo se alespoň pravdě blíží, se pravděpodobně již nedozvíme. Dnes víme, že se jedná o plemeno, které se minimálně šlechtilo s dalšími plemeny. Sicilský chrt se využíval především jako lovecký pes k lovu menších zvířat, například zajíců a ptáků. Podle doložených kreseb byli předci tohoto plemene využíváni i egyptskými faraony. Na přelomu 19. a 20. století toto plemeno málem zaniklo. Chovatelka A. P. Castello během 30. let minulého století shromáždila větší množství jedinců této psí rasy a podařilo se jí chov těchto jedinečných psů obnovit. V roce 1939 byl sepsán první standard plemene a již v roce 1947 bylo plemeno uznáno FCI. O tři roky později se plemeno začalo objevovat na výstavách.

Psi-plemeno-sicilsky-chrt (1)

Povaha sicilského chrta

Sicilský chrt je řazen mezi tzv. primitivní plemena (plemeno, které má geneticky i povahově velmi blízko k předkům dnešních domestikovaných psů). Často se tento fakt odráží právě na povaze těchto psů. Sicilský chrt je inteligentní, ale nikdy nebude slepě plnit pokyny. Při výcviku je potřeba být velmi důsledný, ale zároveň citlivý a psa chválit a odměňovat. Jde o citlivé, milé i přítulné psy. Svou rodinu sicilský chrt velmi miluje a je jí oddaný. Zpravidla dobře vychází i s dětmi, vůči kterým je velmi trpělivý. V přítomnosti své rodiny velmi rád tráví čas, k cizím lidem bývá nedůvěřivý. Protože jde o lovecké plemeno, při soužití s dalšími zvířaty v jedné domácnosti může nastat problém. Řadu menších zvířat jako králíky či morčata považuje často za kořist. Pokud na další zvířata v domácnosti není zvyklý od štěněte, může s nimi mít v pozdějším věku problém.

S cizími psy většinou vychází bez potíží, především pokud je od štěněte dobře socializovaný. Pokud dojde ke kontaktu jeho rodiny s dalšími psy, může být chrt žárlivý. I když se v současnosti příliš k lovu nevyužívá, má stále silné lovecké instinkty. Při venčení je potřeba mít ho 100% pod kontrolou, jinak vám velmi snadno uteče za potencionální kořistí.

Psi-plemeno-sicilsky-chrt (2)

Vzhled sicilského chrta

Sicilský chrt patří mezi středně velké psy s podlouhlými liniemi těla. Tělo psa je štíhlé a svalnaté. Podlouhlá hlava je při pohledu shora oválná. Nosní houba je obdélníkovitá. Nos je zbarvený podle zbarvení srsti. Malé oči jsou umístěné do stran. Vztyčené uši jsou pevné a nasazené vysoko a zároveň blízko u sebe. Uši jsou trojúhelníkovité s úzkou špičkou. Krk je z profilu dobře klenutý a dlouhý, zpravidla je stejně dlouhý jako je délka hlavy. Ocas je stejně silný po celé své délce a je nízko nasazený. Ocas je v klidu šavlovitě nesený, při vzrušení je zahnutý nad hřbetem. Jemná kůže je dobře přilehlá k celému tělu. Srst je krátká, pevná a hustá. Zbarvení může být ve všech odstínech plavé nebo tříslové a bílé. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 46-50 cm u psů, u fen mezi 44-48 cm. Hmotnost se pohybuje u psů v rozmezí 10-13 kg a u fen 8-11 kg.

Ke komu je sicilský chrt vhodný

Sicilský chrt je pes plný energie, který potřebuje a zároveň miluje pohyb. Každý den vyžaduje alespoň jednu dlouhou procházku nebo možnost věnovat se nějaké sportovní aktivitě. Je vhodnou volbou na běh nebo ke kolu. S ohledem na jeho loveckou minulost ho bude velmi bavit i coursing, který lov simuluje. Pokud bude mít sicilský chrt k dispozici zahradu, pak je potřeba aby byla pořádně zabezpečena. Velmi rád a dobře skáče, je tak třeba pořídit opravdu vysoký plot.

Sicilský chrt má velmi krátkou srst, kterou stačí čas od času vyčesat (ideálně za pomoci gumové rukavice), jiná zvláštní péče o srst není potřeba. Tato psí rasa poměrně dobře snáší teplo, naopak zima a déšť jí příliš dobře nedělají. Obleček je do chladného počasí nutný a především během zimy je potřeba kontrolovat špičky uší, které mohou namrzat.

Sicilský chrt v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 46-50 cm u psů, u fen mezi 44-48 cm.
 • Hmotnost se pohybuje u psů v rozmezí 10-13 kg a u fen 8-11 kg.

Srst:

 • Krátká, pevná a hustá.

Zbarvení:

 • Odstíny plavé nebo tříslové a bílé.

Jak dlouho žije:

 • Sicilský chrt se dožívá 12 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Egypt, Itálie

Ke komu je vhodný:

 • Jde o aktivního psa, který vyžaduje velkou dávku pohybu. A to ideálně denně. Bez dlouhé procházky nebo nějaké sportovní aktivity se neobejde. Vhodnou volbou je například na běh, ke kolu nebo na coursing.
 • Italský chrt má krátkou hustou srst, která nevyžaduje zvláštní péči, stačí občas vyčesat.
 • Toto plemeno je jak dělané do bytu, právě díky krátké srsti, nevázanosti na člověka a nízké odolnosti vůči nepříznivému počasí.
 • Dobře vychází i s dětmi, je tak vhodnou volbou i do aktivní rodiny.
 • Sice jde o chytrého psa, přesto jeho výcvik může být složitější. Nejde o plemeno, které by slepě plnilo pokyny, naopak, občas trpí záchvaty tvrdohlavosti a má sklon jednat často samostatně. Výcvik by měl být trpělivý a důsledný, nejlépe reaguje na pozitivní metodu, nemá rád dril a křik. Je tak vhodný spíše k zkušenějším chovatelům, kteří si poradí se specifiky lovecké povahy.

Psi-plemeno-sicilsky-chrt (5)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu