Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Slovenský kopov je pes, co miluje hrabání a kousání

Slovenský kopov je aktivní pes, kterého je třeba pořádně zaměstnat. I když je toto slovenské plemeno čím dál častěji využíváno jako aktivní společník, přesto je stále přednostně využíván především myslivci a lesníky. Tito psi jsou skvělý stopaři, zároveň jsou tvrdohlaví, temperamentní, ale i vytrvalí.

Slovensky-kopov (1)

Jeho tvrdohlavost je jedním z důvodů, proč je doporučován spíše zkušenějším chovatelům. S notnou dávkou trpělivosti a se správným přístupem ho ovšem zvládne i méně zkušený kynolog. Při výcviku je třeba být důsledný a nastavit pravidla, která se budou 100% dodržovat. Pak budete mít doma věrného a dobrého hlídače.

Důvody, proč si pořídit slovenského kopova

• Kopov je velmi chytrý a intuitivní, což lze využít nejen při hře, ale i při výcviku a práci.

• Jsou to dobří hlídači, k cizím lidem bývají nedůvěřivý, nikoliv ovšem agresivní. Ke svému člověku jsou velmi loajální.

• Slovenskému kopovi rozhodně nechybí temperament. Zároveň jde o rychlého a vytrvalého psa, což lze využít při různých sportech.

• Jejich oddanost pánovi je opravdu veliká. Se správným přístupem od štěněte se řada těchto psů může uplatnit i jako vodící psi.

• Jeho vytrvalost a skvělý čich jsou důvody, proč je toto psí plemeno stále oblíbené mezi myslivci a lovci. Stopu dokáže držet i několik hodin a na kořist upozorní štěkotem.

• Jde o věrného psa, který nemá problém za svého pána i položit život.

• Slovenský kopov je skvělý obranář, a to díky své odvaze.

Důvody, proč si NEpořizovat slovenského kopova

• Je to ostřejší a komplikovanější pes, což z něj sice dělá dobrého hlídače, ale není díky tomu příliš vhodný k menším dětem.

• Snadno se začne nudit. Je tak třeba ho zaměstnat, jinak má destruktivní sklony.

• Jde o tvrdohlavého psa se sklony k dominanci, potřebuje tak člověka, který nepodcení jeho výchovu a bude mít i notnou dávku přirozené autority.

• Rozhodně nejde o psa na gauč. Je velmi aktivní a potřebuje důkladné vyžití.

• Jde o slovenské psí plemeno, které rádo kouše a hrabe. Při pořízení psa moc nepočítejte s okrasnou zahradou.

• Slovenský kopov je lovec každým coulem. Rád pronásleduje vše, co se pohne. Při pohybu venku je s tím třeba počítat. Zároveň se nedoporučuje mít ve stejné domácnosti další drobná zvířata, při vaší drobné nepozornosti by velmi snadno mohlo další zvíře dojít k úhoně.

• Pokud toužíte po více psech v jedné domácnosti, musíte slovenského kopova na přítomnost dalších psů zvykat od štěněte. Tito psi se totiž v dospělosti s dalšími psy moc nemusí, a především při podceněné socializaci to jsou často oni, kdo při kontaktu s dalšími psy vyvolávají konflikt.

• Své území hlídá velmi pečlivě. A na vše, co se mu nezdá má tendenci upozorňovat štěkotem a vytím. A to hodně hlasitým.

Historie slovenského kopova

Země původu tohoto zajímavého plemene je poměrně snadno odvoditelná od jeho názvu. V různých podobách se na Slovensku vyskytuje toto plemeno již několik století. Jeho přesní předci a jejich poměr není přesně známý. Předpokládá se, že má v krvi polské honiče a patrně i maďarská plemena. Podle jedné teorie se v tomto plemeni má nacházet i český fousek, podle další teorie mělo dojít k cílenému křížení psů dovezených z Transylvánie nebo z Balkánu. První písemný záznam o tomto plemeni je datován mezi 17.-18. století, kdy bylo oficiálně zakázáno křížit kopova s dalšími psími plemeny. Až v roce 1915 se ustálilo zbarvení plemene. V roce 1936 se konal první svod plemene, a to konkrétně v Bánské Bystřici. K organizovanému chovu ovšem došlo až v průběhu 50. let minulého století. V té době došlo i k prvním zápisům do plemenné knihy. Toto plemeno bylo oficiálně uznáno FCI roku 1963, kdy byl i přijat standard plemene.

Povaha slovenského kopova

I když se o něco častěji než dříve toto plemeno využívá jako aktivní parťák, stále se využívá především jako pracovní pes. Slovenský kopov je ostražitý, vytrvalý a temperamentní. Je to perfektní slídič, stopu dokáže sledovat i několik hodin bez známek únavy. Jeho orientační smysl je velmi nadstandardní oproti mnoha jiným plemenům, což mu jeho práci v terénu velmi ulehčuje. Nejčastěji se využívá k lovu škodné a černé zvěře. Jde o aktivní plemeno, je na to třeba pamatovat a psa náležitě unavit. Málokdy ho zaujme něco jiného než lov. Zároveň jeho výcvik není příliš jednoduchý, je proto vhodný především k zkušenějším chovatelům, kteří si poradí se specifiky jeho chování. Je totiž i velmi tvrdohlavý a k cizím psům dokáže být v dospělosti až agresivní, pokud není důsledně socializovaný. Svou rodinu miluje, a zvládne i starší děti, které vědí, jak se k psovi správně chovat. Menší děti toleruje jen v případě, že je na ně zvyklý od štěněte, nebývá k nim ovšem moc doporučován. Na psy v společné domácnosti si zvykne opět především v momentě, pokud je na ně zvyklý od štěněte, k cizím ovšem bývá i v dospělosti minimálně nedůvěřivý.

Vzhled slovenského kopova

Tělo slovenského kopova je obdélníkového rozměru. Stavba těla je silná, přesto lehká. Lehce klenutá hlava má výrazný týlní hrbol. Čenich je velký a lehce do špičky, jeho barva je vždy černá. Tmavé oči jsou hluboko uložené. Přiléhavé uši jsou středně dlouho a na konci zaoblené. Krk je krátký a svalnatý. Ocas dosahuje k hlezennímu kloubu, přiměřeně silný a postupně se zužuje. Středně dlouhá srst je přiléhavá a hustá, s velmi hustou podsadou. Typické je pro něj černé zbarvení s hnědými až mahagonovými znaky na končetinách. Váha se pohybuje mezi 13-20 kg, kohoutková výška se pohybuje do 50 cm.

Ke komu je slovenský kopov vhodný

Slovenský kopov je velmi aktivní pes, který potřebuje pravidelný přísun práce. Velmi ocení rozsáhlejší pozemek, ale i pokud takovým prostorem disponujete, je třeba se psovi velmi intenzivně věnovat. Tomuto plemeni nebude stačit občasná procházka. Naopak je potřeba velké množství dlouhých procházek a ideálně i pracovní vytížení, aby se nezačal nudit. V případě nudy mají tito psi většinou destruktivní sklony, věřte že stav vaší zahrady i baráku by se vám opravdu po zásahu znuděného kopova nelíbil. Za pomoci husté podsady a zateplené boudy či kotce poměrně snadno zvládne celoroční pobyt venku. Jeho srst je třeba pravidelně vyčesávat, především v době línání. Převislé uši je třeba pravidelně kontrolovat, jako u mnoha jiných psů s tímto typem uší se mají i kopovům tendenci vytvářet v uších záněty.

Slovenský kopov v bodech

Velikost:

• Váha se pohybuje mezi 13-20 kg.

• Kohoutková výška se pohybuje do 50 cm.

Srst:

• Středně dlouhá srst je přiléhavá a hustá, s velmi hustou podsadou.

Zbarvení:

• Černé zbarvení s hnědými až mahagonovými znaky na končetinách

Jak dlouho žije:

• Slovenský kopov se dožívá 11 až 13 let.

Odkud pochází:

• Slovensko

Pro koho se hodí:

• Aktivní pes, který vyžaduje každodenní aktivitu. Je tak vhodný do aktivní rodiny, a především k myslivcům a lovcům.

• Má hustou podsadu, díky které za pomoci zateplené boudy či kotce hravě zvládne i celoroční pobyt venku. Přesto i pokud má pes volnost v pohybu na věším pozemku, tak vyžaduje každodenní práci. Když se nudí, má pak destruktivní sklony.

• Zvládne pobyt v aktivní rodině, ideálně se staršími dětmi. Menší děti dokáže tolerovat v případě, že je na ně zvyklý od mala.

Je to tvrdohlavec se sklony k dominanci, je tak doporučován spíše ke zkušenějším chovatelům s notnou dávkou přirozené autority, kteří budou důslední ve výchově.

Slovensky-kopov (2)Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu