Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Samojed je pes, který má pořád úsměv od ucha k uchu

Samojed je zpravidla velmi přátelský pes, který velmi dobře vychází nejen se členy své rodiny, ale i s cizími lidmi. Mnohdy tak není nejlepším hlídačem, i když na pohyb za plotem si občas štěkne. Toto chundelaté plemeno pochází ze Sibiře, zpravidla dobře snáší chladné počasí a ve sněhu dokáže dovádět hodiny.

Psi-plemeno-samojed (9)

Samojed je dnes především společenský pes, v minulosti byl vyšlechtěn jako saňový pes. Je tak vhodný především k aktivním lidem, který ho zaměstnají hlavně fyzicky, ideálně i psychicky. Radost z něj budou mít především milovníci psích sportů. Jeho vzhled chundelatého bílého medvídka mu dodává na roztomilosti, péče o jeho srst ovšem není nejjednodušší. Vyžaduje pravidelné vyčesávání, ideálně každý den, s čímž budoucí majitel musí počítat.

Psi-plemeno-samojed (1)

Důvody, proč si pořídit samojeda

 • Krásná chundelatá bílá srst zve k pomazlení. Při většině procházek po okolí můžete počítat s obdivnými pohledy kolemjdoucích a s častými žádostmi o pohlazení psa.
 • Téměř neustále má nasazený „úsměv“ od ucha k uchu. Svým vzhledem nemate, jde opravdu o přátelského psa.
 • Velmi dobře vychází i s dětmi. Je třeba poučit děti, jak se správně k psovi chovat. Pak si s těmi staršími bude nadšeně hrát a bude z něj skvělý rodinný parťák.
 • Sice vypadá jako plyšák, kterého umístíte na gauč, z nějož se nehne, přesto jde o aktivního parťáka, který bude rád chodit na dlouhé procházky nebo se nadšeně věnovat některému ze psích sportů.
 • Má občas tendenci hodně štěkat téměř na vše, co se pohne na druhé straně plotu, přesto by případného zloděje spíše přivítal.
 • Zpravidla jde o psího pohodáře, který dobře (se správnou socializací) vychází i s cizími psy.
 • Díky své chundelaté srsti zvládne celoroční pobyt venku. Nicméně zpravidla bývá velmi vázaný na svou rodinu, se kterou rád tráví pokud možno co nejvíce času. Ocení tak možnost trávit hodně času na zahradě, ale ideálně s přístupem do domu.
 • Miluje zimu a chladné počasí. Na sněhu dokáže dovádět hodiny. Hodí se tak k lidem, kteří bydlí na horách nebo na ně často jezdí, především v zimě.

Psi-plemeno-samojed (15)

Důvody, proč si NEpořizovat samojeda

 • Jde o aktivního psa, který potřebuje vybít přebytečnou energii. I když vypadá jako plyšák, jeho aktivní povahu není radno podceňovat. Pokud se začne nudit, nemá problém rozcupovat vše, co mu přijde pod čumák.
 • Zaujal vás samojed především díky své krásné srsti? Pak musíte počítat s pořádnou náloží chlupů. Pořád a všude.
 • Často ho přepadne lovecký pud, při procházkách přírodou je třeba být na pozoru. Stejně tak je bez správné a včasné socializace občas schopen lovit i další domácí zvířata jako králíky či slepice.
 • Samojedi jsou chytří psi, kteří se rychle a snadno učí. Nemají rádi stereotyp. Pokud nejste při tréninku kreativní, začne se nudit a nebude spolupracovat. Je tak třeba přijít na to, jak na něj.
 • Když se nudí, má demoliční sklony. Zároveň při nudě často a hlasitě štěká a vyje.
 • I když jde o chytrého psa, je vhodný spíše k trochu zkušenějším chovatelům. Tito psi mají tendenci převzít velení, pokud nejste při jejich výcviku dostatečně kreativní a důslední.

Psi-plemeno-samojed (14)

Historie samojeda

Samojed patří mezi stará psí plemena. Pochází ze severovýchodní Sibiře, kde jeho původním úkolem bylo táhnout sáně s nákladem, pást stáda sobů a zároveň dělat společnost svému pánovi a ideálně ho v noci trošku zahřát. Samojeda využívali z počátku především místní kočovníci, po kterých toto plemeno nese název – Samojedi. Tito psi byli velmi cenění, běžně trávili noci uvnitř stanů, kde si hráli s dětmi a byli právoplatnými členy domácnosti. Plemeno údajně začalo vznikat zhruba před 3 000 lety a postupně vznikl přátelský, odolný a vytrvalý pes. Koncem 19. století se postupně plemeno začalo dostávat do světa, velmi populární bylo na královském dvoře v Anglii. Právě z Anglie se samojed dostal nejprve do USA a postupně do zbytku světa.

Psi-plemeno-samojed (12)

Povaha samojeda

Samojed je veselý a pozitivně naladěný pes. Jeho optimistická nálada se zpravidla projevuje jeho spokojeným úsměvem. Jde o jedno z nejstarších plemen světa, které bylo zvyklé žít v těsné blízkosti člověka. Vznikl tak klidný, inteligentní a přátelský pes. Samojed je vhodný do rodiny s dětmi, se kterými byl od pradávna zvyklý vyrůstat. Zároveň kvůli své dlouhé historii úzce spjaté s těsným kontaktem s člověkem špatně snáší delší samotu, je tak vhodný především k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velké množství času. Tito psi byli zvyklí pracovat velkou část dne, zároveň jsou velmi inteligentní. Je tak třeba je zaměstnat psychicky i fyzicky, jinak se snadno začnou nudit a vymyslí si vlastní zábavu. Mezi jejich nejčastější lumpárny (většinou z nudy) patří demolice všeho, co jim přijde pod čumák, nebo roznášení odpadků.

Psi-plemeno-samojed (11)

Často také mají útěkářské sklony, nedělá jim problém přeskočit i středně vysoký plot. Samojed je dnes všestranný pes, využijete ho tak k různým sportům. Má rád dlouhé procházky přírodou, vhodný je tak pro milovníky dogtrekkingu. Ocení ale i možnost věnovat se agility nebo canicrosu. Zároveň se snadno a rychle učí, takže (s určitou dávkou trpělivosti) zvládnete i obedience disciplíny na středně vysoké úrovni. Nicméně samojed není určen pro začínající chovatele, ale spíše trochu zkušenější. Tito pejsci totiž právě díky vysoké inteligenci mají tendenci se při tradičním výcviku začít nudit a následně výcvik bojkotovat. Chce to proto někoho nejen se špetkou přirozené autority, ale i trochou zkušeností, kdo bude při výchově kreativní a důsledný.

Psi-plemeno-samojed (8)

Vzhled samojeda

Samojed je středně velké psí plemeno. Je to sněhově bílý pes s neustále nasazeným úsměvem. Na klínovitě tvarované hlavě s tmavýma očima jsou široce nasazené uši, které jsou malé a vztyčené. Krk je silnější a plynule přechází ve vyvinutý osvalený trup. Dobře osvalené končetiny jsou zakončeny tlapami s pružnými polštářky. Ocas bývá nasazený vysoko a nesen je buď svěšený, nebo stočený přes hřbet na bok. Kohoutková výška psího plemene se pohybuje mezi 50 a 60 cm a váha mezi 23 a 30 kg.

Psi-plemeno-samojed (6)

Ke komu je samojed vhodný

Samojed je aktivní, původně pracovní pes, který potřebuje unavit, a to psychicky i fyzicky. Není ideální volbou do bytu, pokud tedy dopředu nepočítáte s tím, že budete každý den trávit mnoho hodin venku. Ideální je pro něj volnější pozemek s přístupem do domu. Miluje chladné počasí a zpravidla zbožňuje sníh, ve kterém dokáže hodiny dovádět. Jeho hustá srst ho velmi dobře chrání před chladným a mrazivým počasím, horko pak snáší velmi špatně. Během léta je třeba počítat s tím, že k větší fyzické aktivitě bude ochotný maximálně během chladnějšího rána, zbytek dne raději stráví v stinném koutě zahrady.

Srst samojeda nevyžaduje častější koupání, je v zásadě samočisticí. Nicméně je třeba ji pravidelně vyčesávat, především v době línání budete mít kartáč neustále v pohotovosti.

Psi-plemeno-samojed (3)

Samojed v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 50 a 60 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 23 a30 kg.

Srst:

 • Středně dlouhá, velmi hustá

Zbarvení:

 • Bílé

Jak dlouho žije:

 • Samojed se dožívá 10 až 12 let.

Odkud pochází:

 • Sibiř

Pro koho se hodí:

 • Jde o aktivní psy vhodné do aktivní rodiny.
 • Milují přírodu, jsou tak vhodnou volbou pro lidi, kteří rádi chodí na dlouhé procházky přírodou.
 • Jejich historie je úzce spjatá s člověkem, dodnes se na lidi velmi upínají. Jsou tak vhodnou volbou pro lidi, kteří s nimi rádi tráví větší množství času.
 • Jsou inteligentní a rádi se učí, přesto nejsou ideální volbou pro začátečníky. Vyžadují kreativní výcvik, klasický „dril“ jim nedělá dobře a rychle se začnou nudit. Spíše zkušenější chovatelé si se specifiky jejich povahy poradí.

Psi-plemeno-samojed (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu