Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Šeltie je chytrý pes, který si ale pamatuje i lumpárny

Sheltie, původně pastevecké plemeno, je dnes využívaná především jako společenský a rodinný pes, který exceluje v řadě sportovních disciplín. Chlupatá koule plná energie, i tak by se dala nazvat šeltie. Jde o chytrého a hravého pejska, který bude nadšeně chodit na dlouhé procházky, ale bude se i spokojeně věnovat řadě sportovních disciplín.

Psi-plemeno-seltie (30)

Jako mnoho jiných pasteveckých plemen se i šeltie snadno a rychle učí. Také je velmi aktivní a nemusí ji být jednoduché utahat – fyzicky ani psychicky. Věnovat se s ní můžete agility (ve které často končí na prvních místech), pasení, psí poslušnosti, dog dancingu, dogtrekkingu a řadě dalších disciplín. Vzhledem se podobá kolii, je ale o něco menší a liší se povahou. Šeltie je prototyp aktivního rodinného psa, který bude milovat děti i dospělé. K cizím lidem bývá toto plemeno rezervované až plaché. Šeltie oproti mnoha jiným plemenům většinou nemá problém trávit velkou část dne o samotě, nemusíte tak mít obavu ji nechat v pracovní době nebo při návštěvě kina o samotě. Ovšem za předpokladu, že se zbytek dne budete šeltii věnovat o to důkladněji. Sice jde o plemeno disponující hustou a odolnou srstí, přesto není vhodné chovat šeltii celoročně venku. Miluje lidi a tráví s nimi ráda čas. Spokojená bude při dostatečném vyžití v bytě i v domě se zahradou a přístupem dovnitř.

Psi-plemeno-seltie (22)

Důvody, proč si pořídit šeltii

 • Oproti mnoha jiným plemenům toto plemeno při správném utahání dobře zvládá samotu. U většiny jedinců tohoto plemene se nemusíte obávat toho, že vám po odchodu do práce zdemolují byt.
 • Jde o plemeno s velkou emoční inteligencí. Jsou to citliví psi, kteří se umí velmi citlivě chovat k dětem, seniorům či nemocným lidem.
 • Šeltie jsou sice původně pastevečtí psi, přesto jde dnes spíše o univerzální plemeno, Dokážou se nadšeně věnovat téměř jakékoliv činnosti, kterou si vymyslíte.
 • Velmi rády hlídají. Je ovšem třeba mít na paměti, že mají vzhled plyšáka. Málokdo se jich patrně zalekne.
 • Šeltie je vhodná i pro začátečníka. Jde o plemeno, které se snadno a rychle učí a při správném přístupu ochotně spolupracuje i s dětmi. Pokud vaše děti přemýšlí nad nějakým psím sportem či prostě jen chtějí psího parťáka, který je bez potíží bude poslouchat i při běžném venčení, je šeltie vhodnou volbou.
 • Jde o zdravé a dlouhověké plemeno, s většinou šeltiček nenecháte na veterině majlant.
 • Klasický lovecký pud vlastní většině jiných plemen je u nich omezený. Při procházkách přírodou se velmi rychle naučí, že nemají běhat za srnkami či zajíci.
 • Nevyvolávají konflikty a jsou rády ve smečce. Můžete je bez obtíží chovat s dalšími psy, i jiných plemen. Stejně tak většinou velmi dobře vychází i s jinými zvířaty v domácnosti i s těmi cizími.

Psi-plemeno-seltie (19)

Důvody, proč si NEpořizovat šeltii

 • Hustá srst sice vybízí k pohlazení, ale asi vás napadne, jakou má nevýhodu. Ano, jsou to chlupy po celém bytě. Všude a pořád.
 • Nehodí se k celoročnímu pobytu venku. Sice samotu snášejí lépe než mnoho jiných plemen, přesto je jim nejlépe v přítomnosti člověka a zbytku smečky.
 • Jsou velmi inteligentní, což s sebou nese určité stinné stránky. Dokáží být až mazané a vymýšlet různorodé lumpárny. Nebo vám nadšeně provedou i tu samou lumpárnu stokrát jinak.
 • Je třeba věnovat pozornost výběru vhodné chovné stanice s ohledem na povahu šeltie, konkrétně se zaměřit hlavně na bojácnost. Některé linie šeltií jsou bohužel až moc bojácné.
 • Mnoho jedinců tohoto plemene má problémy udržet delší dobu pozornost. Často lze tomuto „handicapu“ předejít rozdělením výcviku na kratší úseky či se snažit být při výcviku kreativní. Záleží pak i jedinec od jedince, jaký by pro ně byl ideální přístup.
 • Původně jde o pastevecké plemeno, a i když se k tomuto účelu již moc nevyužívá, stále v ní pastevecký pud dřímá. Mnoho jedinců tohoto plemene má proto tendenci pást vše, co se pohne. Pasení dětí či motýlů může být za určitých okolností úsměvné, pasení aut a kol životu nebezpečné. Při venčení je tak třeba mít se na pozoru, a pokud má váš pejsek pastevecké sklony ohledně aut a kol, rychle ho to odnaučit.
 • Mají velmi dobrou paměť, což se při výcviku samozřejmě hodí. Nevýhodou pak je i to, že si pamatují i vše špatné, včetně lumpáren.
 • Jsou to cíťové, kteří špatně snáší křik a násilí. Pokud upřednostňujete drsnější způsoby výcviku nebo jste výbušnější povahy, šeltie pro vás nebude vhodnou volbou.

Psi-plemeno-seltie (28)

Historie šeltie

Šeltie (nebo-li Shetlandský ovčák) pochází z prostředí Shetlandských ostrovů, které se nachází mezi Skotskem a Norskem. Vznik plemene je kladen do 17. století, kdy místní farmáři začali křížit předky dnešních border kolií s dalšími menšími psy. Snahou bylo vyšlechtit psy, kteří by sháněli stáda ovcí a zároveň chránili jehňata před ptáky. Některým šeltiím vydržela touha plašit ptáky dodnes, některé dokonce řeší i vrtulníky či letadla. Počátkem 18. století se dostali první jedinci do Anglie a Skotska, kde se pokračovalo v jejich šlechtění. Dlouho se chovatelé nemohli dohodnout na podobě tohoto psího plemene, vzniklo proto několik velikostních a vzhledových variant. Posléze bylo plemeno pojmenováno Shletlandská kolie a vznikl první standard plemene – vzhledově vznikla zmenšená kolie. Proti tomu se záhy začali bouřit chovatelé klasických kolií, kteří i podali stížnost u národního Kennel Clubu. Nakonec byl změněn název plemene na šeltii. Do USA se první šeltie dostaly počátkem 20. století a plemeno tu získalo na velké popularitě, dnes jde o jedno z nejoblíbenějších tamních plemen. V zemi původu tohoto plemene je paradoxně dnes spíše vzácné, téměř ho vytlačila border kolie.

Psi-plemeno-seltie (25)

Povaha šeltie

Šeltie, po důkladném unavení, většinou snáší dobře samotu. Pokud se jim ve volném čase budete dostatečně věnovat, nemusíte se u většiny těchto drobnějších psů obávat destrukce bytu či zoufalého vytí v momentě, kdy opustíte společnou domácnost. Zároveň jde o poměrně tiché psí plemeno, které zbytečně neštěká. Jde o inteligentní plemeno s velmi dobrou pamětí - co se jednou naučí, pamatuje si i po letech. Kromě vysoké inteligence je šeltie i velmi energická. Je třeba ji řádně unavit jak psychicky, tak fyzicky. Pokud se začne nudit, začne si vymýšlet vlastní zábavu.

Psi-plemeno-seltie (29)

Jde o plemeno, které je zvyklé na úzkou spolupráci s člověkem. Šeltie také disponuje vysokou emoční inteligencí, dokáže se velmi citlivě chovat k dětem i seniorům. V současnosti se proto šeltie využívají čím dál častěji jako canisterapeutičtí psi. Zároveň je velmi rychlá a mrštná, je tak vhodná na různé psí sporty typu agility nebo dogdancing. V těchto a dalších sportech často exceluje a při závodech stojí obvykle na stupních vítězů.

Psi-plemeno-seltie (18)

Vzhled šeltie

Šeltie patří mezi menší psy s dlouhou srstí a elegantním vzhledem. Je velmi podobná kolii, ale je menší. Symetrické tělo se pohybuje ladně a plynule. Rovný a dlouhý hřbet je zakončen klínovitou hlavou. Oči jsou mandlové a středně velké. Nízko nasazený ocas je mírně zahnutý. Běžné zbarvení šeltií je zlaté, blue merle, tricolor nebo bicolor. Srst je dlouhá s hustou podsadou. Kohoutková výška plemene je 35-37 cm, váha se pohybuje okolo 8 kg.

Psi-plemeno-seltie (31)

Ke komu je šeltie vhodná

Hustá dlouhá srst a odolnost proti nepříznivému počasí sice umožňuje po fyzické stránce šeltii dlouhodobý pobyt venku, přesto se většinou nedoporučuje. Šeltie je společenský pes, který velmi miluje své majitele, s nimiž ráda tráví čas. Ocení domek se zahradou, ale ideálně s přístupem dovnitř. Díky své drobné velikosti se pes snadno vejde i do bytu. Pokud se budete šeltii dostatečně věnovat, bude v bytě, v těsné blízkosti svého člověka, velmi spokojená. Levou zadní zvládne základní výcvik a je vhodná i k složitějšímu výcviku. Šeltie jsou citlivé a nemají rády drsnější zacházení. Křikem a drilem u nich nic nedosáhnete, většinou se pak zaseknou a nebudou s vámi nadále spolupracovat. Mnohem více s nimi docílíte pozitivní metodou, tedy pochvalou a občasnou dobrotou. Jako původně pastevecké plemeno mají šeltie často stále pastevecké pudy. Mají tendenci shánět stádo, a to bez ohledu na živočišný druh. Pokud se u vaší šeltie pastevecké sklony projeví, je třeba jí vysvětlit, že auta a kola se nepasou – velmi snadno by jinak mohlo dojít ke zranění či dokonce úmrtí pejska.

Psi-plemeno-seltie (23)

Šeltie v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene je 35-37 cm.
 • Váha se pohybuje okolo 8 kg.

Srst:

 • Dlouhá s hustou podsadou

Zbarvení:

 • Zlatá, blue merle, tricolor, bicolor

Jak dlouho žije:

 • Šeltie se dožívá 12 až 14 let.

Odkud pochází:

 • Shetlandské ostrovy, Anglie a Skotsko

Pro koho je vhodná:

 • Aktivní a inteligentní pejsek s vysokou emoční inteligencí, to je šeltie. To z ní dělá vhodného parťáka pro začátečníky, aktivní seniory, ale i do rodin s dětmi.
 • Je z ní výborný canisterapeutický pes.
 • Jde o všestranného sportovního psa, se kterým můžete dělat téměř cokoliv. Dlouhé výlety, canicross, dogdancing, agility, pasení, obedience… Opravdu jde o psa, který se nadšeně bude věnovat čemukoliv. V řadě sportovních disciplín se dokonce šeltie pravidelně umisťují na stupních vítězů.
 • Pokud ji náležitě utaháte, hravě zvládne samostatný pobyt doma bez toho, aby rušila sousedy vytím nebo demolovala byt.
 • Jde o citlivky, které špatně snáší křik a hrubší zacházení. Jde tak o psa vhodného pro klidné a empatické lidi, kteří s ní budou pracovat v klidu za všech okolností.

Psi-plemeno-seltie (16)

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem?

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu