Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Clumber španěl je ideální rodinný psí parťák

Clumber španěl sice v Čechách patří mezi méně známá plemena, přesto každého, kdo ho pozná upoutá přátelskou a klidnou povahou. I když byl původně vyšlechtěn jako lovec, v současnosti se využívá čím dál více jako aktivní společník.

Psi-plemeno-clumber-spanel (10)

Plemeno clumber španěl je bezkonfliktní a přizpůsobivý pes, který si snadno zvykne i v bytě. Navzdory jeho lovecké minulosti není příliš náročný na pohyb, snadno se učí, nebývá konfliktní a jeho výchovu zvládne i začátečník. Jde o pohodového psa, který nevyžaduje specifickou péči. Jen je třeba dodržovat krmnou dávku a aspoň jednou denně mu dopřát delší procházku, protože má sklony k obezitě.

Psi-plemeno-clumber-spanel (1)

Důvody, proč si pořídit clumber španěla

 • Clumber španěl je známý svou klidnou a vyrovnanou povahou. Je nejen velmi klidný, ale i trpělivý. Je tak vhodnou volbou do rodiny s dětmi, nebo k lidem, kteří touží po klidném domově se psem.
 • Jde o chytrého psa, který dobře komunikuje se svým majitelem. Dobře se cvičí a minimálně základní výcvik tak zvládne levou zadní. Zpravidla pro něj není problém ani náročnější výcvik nebo různorodé triky.
 • Clumber teriér je milující pes, který je své rodině věrný. Je velmi oddaný a je rád v co nejčastějším kontaktu se svými lidmi.
 • Bude spokojený v domku se zahradou, ale i v bytě. Spokojený bude nejvíce na venkově nebo na kraji městě, prostě kdekoliv, kde bude mít blízko do přírody. Doma dokáže být velmi klidný a dokáže lenošit na gauči dlouhé hodiny. Ideálně za předpokladu, že se vám ho podaří alespoň při jedné delší procházce za den důkladně unavit.
 • Srst clumber španěla je poměrně jednoduchá na údržbu. Bez občasného pročesání se ovšem neobejdete. Jeho srst je poměrně hustá, a především při procházce lesem se do ní zachytí různé nečistoty, které ale snadno odstraníte občasným pročesáním.
 • Jde o ideálního rodinného parťáka. Tento pes miluje lidskou přítomnost a je velmi přátelský k dětem. Dobře se snáší i s dalšími domácími zvířaty.

Psi-plemeno-clumber-spanel (2)

Důvody, proč si NEpořídit clumber španěla

 • Clumber španěl patří mezi středně velké až velké psy. I když dobře zvládá i pobyt v bytě, v malinkatém městském bytě se s ním budete patrně mačkat. Ale pokud mu dopřejete dostatek pohybu, bude i v bytě spokojený.
 • Jde původně o loveckého psa, takže relativně velké dávce pohybu se nevyhnete. Přesto oproti řadě dalších loveckých plemen jde o poměrně klidného psa. Alespoň jednu dlouhou procházku denně ocení a zpravidla i vyžaduje. Ale pokud toužíte po parťákovi na náročné trecky nebo na vytrvalostní běh, vhodnou volbou tento pes nebude.
 • Jde o žravého psa, je ovšem třeba sledovat množství stravy, které psovi dopřejete. Má totiž sklony přibírat. Kromě hlídání množství žrádla je dobré mu dopřát dostatek pohybu, abyste omezili šanci, že budete mít doma obézního válečka.
 • Pokud toužíte po psovi s minimální nebo nulovou péčí o srst, raději se poohlédněte jinde. Péče o srst tohoto psího plemene je sice poměrně snadná, přesto se alespoň občasnému pročesávání psa nevyhnete.
 • Je to chytrý pes, který minimálně základní výcvik zvládne bez potíží. Pokud toužíte po náročnějším výcviku a složení například náročnějších zkoušek obedience, můžete u tohoto psa lehce narazit. Ne že by nezvládl alespoň střední obtížnost s přehledem, velmi intenzivní výcvik ho ale moc bavit nebude. Pokud toužíte po těch nejvyšších metách, co se poslušnosti týče, budete mít mnohem méně práce například s německým ovčákem nebo belgickým ovčákem.
 • Jejich hustá srst jim napomáhá zvládat velmi chladné a deštivé počasí. Velmi teplé až horké počasí je ovšem pro tohoto psa poměrně náročné. V létě tak počítejte s tím, že na dlouhou procházku vyrazíte maximálně ráno a během dne raději nechte psa odpočívat ve stínu s dostatečným množstvím vody v dosahu.

Psi-plemeno-clumber-spanel (3)

Historie clumber španěla

Přesná historie clumber španěla je tak trochu opředená tajemstvím, jako u mnoha dalších plemen. Mezi nejvýraznější chovatele v počátcích historie plemene patřil šlechtic William Mansell, který působil jako hajný v Clumber parku v panství Nottinghamshire. Asi tak tušíte, jak přišla tato rasa k svému jménu. V minulosti chovala toto plemeno pouze šlechta a mezi nejznámější chovatele v minulosti patřil například manžel královny Viktorie, princ Albert nebo králové Eduard VII. a Jiří V.. V druhé polovině 19. století se plemeno začalo šířit i mezi „prosté“ chovatele. Jako mnoho dalších plemen, i clumber španěl měl v průběhu obou světových válek namále. Naštěstí v průběhu válek tato rasa nezaniklo zcela a nebylo obtížné počty jedinců plemene rozšířit. Z Anglie se postupně tento pes rozšířil do okolních zemí. V roce 1972 byl v Americe založen první chovatelský klub. Dnes je plemeno rozšířeno do celého světa. V Čechách jde spíše o vzácnější psí rasu, počty nadšených chovatelů se ovšem začínají postupně rozšiřovat.

Psi-plemeno-clumber-spanel (4)

Povaha clumber španěla

Clumber španěl je středně velký pes, který na první pohled vypadá poněkud neohrabaně a těžkopádně. Z španělů patří mezi ty těžší a není z nejrychlejších. Přesto je vytrvalý a potřebuje každodenní dávku pohybu. Jeho vzhled doplňuje přemýšlivý výraz, podobně jako angličtí buldoci nebo bloodhound. Tato vzhledová charakteristika se promítá i do jeho povahy. Před akcí si vše pořádně promyslí a typický je pro něj i stoický klid. Patří mezi psy s perfektním čichem a na stopě pracuje důsledně a tiše. Mnoho původně loveckých psů je doporučováno alespoň lehce zkušeným chovatelům, clumber španěl je pro svou klidnou povahu a vysokou inteligenci doporučován i začátečníkům. Bývá velmi oddaný celé rodině, řada jedinců si ovšem vybírá jednoho člena domácnosti, na kterého se úzce váže. Tak jako tak se považuje za plnohodnotného člena domácnosti a vyžaduje pozornost.

Psi-plemeno-clumber-spanel (5)

Vzhled clumber španěla

Plemeno patří mezi středně velké psy s těžkou konstrukcí. Masivní hlava je středně velká s hlubokým stopem. Oči jsou uložené pod výraznými nadočnicovými oblouky a jsou zbarvené jantarově hnědé. Svěšené uši jsou nasazené na stranách hlavy a jsou velké. Rovná záda plynule přechází do mohutného krku. Trup psa je dobře osvalený a silný. Pevné končetiny jsou kratší a zakončené kulatými, velkými tlapami. V minulosti byl ocas kupírován, dnes se kupíruje výjimečně v některých zemích, v Čechách se již několik let kupírovat nesmí. Ocas v přirozené délce bývá nesen na úrovni hřbetu. Srst psa je rovná, hedvábně jemná a bohatá. Na končetinách a hrudníku srst vytváří delší praporce. Mezi přípustné zbarvení plemene patří bílé zbarvení s oranžovými nebo citronovými znaky. Kohoutková výška psa se pohybuje kolem 45 cm. Váha plemene se pohybuje okolo 30 kg.

Psi-plemeno-clumber-spanel (6)

Ke komu je clumber španěl vhodný

Clumber španěl patří mezi původně lovecké psy, je středně veliký a má spoustu chlupů. Přesto je doporučován k chovu v bytě. Je totiž nejen rád v centru dění, ale je i velmi tichý a klidný. Určitou nevýhodou může být jeho tendence slintat a chrápání. Navzdory zadumanému výrazu a robustnější postavě patří mezi hravá psí plemena. Sice není příliš rychlý, je ale vytrvalý. Je tak vhodnou volbou kupříkladu na delší treky nebo stopování. Miluje žvýkání kde čeho a často ho můžete vidět s oblíbenou hračkou nebo klackem v tlamě.

Psi-plemeno-clumber-spanel (9)

Péče o srst je nutná, není ovšem až tak náročná, jako u jiných dlouhosrstých plemen. Je ji třeba pravidelně kartáčovat, koupání stačí v případě potřeby, třeba když si pes pořídí nevábný odér. Doporučuje se pravidelná kontrola uší. Jeho uši jsou dlouhé a klopené, v tomto typu uší se o něco častěji než ve vztyčených uších drží kvasinky nebo různé infekce.

Psi-plemeno-clumber-spanel (8)

Clumber španěl v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška psa se pohybuje kolem 45 cm.
 • Váha plemene se pohybuje okolo 30 kg.

Srst:

 • Rovná, hedvábně jemná a bohatá.

Zbarvení:

 • Bílé zbarvení s oranžovými nebo citronovými znaky.

Jak dlouho žije:

 • Clumber španěl se dožívá 10 až 12 let. 

Odkud pochází:

 • Anglie

Pro koho se hodí:

 • Clumber španěl je klidný a rozvážný pes, který je vhodnou volbou nejen do rodiny s dětmi, ale i do bytu.
 • Svou rodinu miluje z celého srdce a je věrný až za hrob všem jejím členům. Řada jedinců plemene si ovšem vybírá jednoho z členů domácnosti, na kterého se váže nejvíce. Vycházet bude dobře ale se všemi, i s menšími dětmi.
 • Je to aktivní pes, který vyžaduje pravidelný pohyb. Přeci je to původně lovec. Přesto oproti jiným loveckým psům je to kliďas, nejen co se povahy týče, ale i co se pohybu týče. Občasné vypadnutí dlouhé procházky mu tolik nevadí a nevyžaduje účast na trénincích různých akčních sportů. Sám je spíše vytrvalec. Přesto je vhodnou volbou spíše k aktivnějším majitelům.
 • Má středně dlouhou a hustou srst, o kterou je třeba pečovat. I když je péče o srst o dost méně náročná než u řady dlouhosrstých plemen, přesto se pravidelnému vyčesávání nevyhnete.
 • Je to velmi chytrý pes, který oproti řadě jiných loveckých psů poměrně ochotně spolupracuje s člověkem bez větších záchvatů tvrdohlavosti. Je tak o něco častěji než jiní lovečtí psi vhodný k úplným začátečníkům.

Psi-plemeno-clumber-spanel (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu