Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Saarloosův vlčák nezapře své vlčí geny

Saarlosův vlčák je majestátní pes, kterého si všimne i nepejskař. Jde vlastně o obdobu československého vlčáka, tedy o domestikovaného psa kříženého před několika málo generacemi s vlkem. V tomto případě jde o křížence německého vlčáka s vlkem. Cílem bylo vyšlechtit nového pracovního psa, dnes jde o aktivního společenského psa.

Psi-plemeno-saarloosuv-vlcak (1)

Saarloosův vlčák je velmi chytrý pes, kterou miluje svou rodinu z celého srdce. K vlastní rodině je přátelský a milý, k cizím lidem bývá nedůvěřivý. I když by člověka mohlo napadnout, že jde o psího drsňáka, díky jeho blízké příbuznosti s vlkem, ve skutečnosti jde o citlivého psa, který potřebuje při výcviku klidný přístup a pozitivní motivaci. Geny vlka se v tomto plemeni nezapřou, dokáže být tvrdohlaví a rád si dělá věci po svém. I proto je u něj důležitá důsledná socializace a je třeba psovi dopřát alespoň základní výcvik. Díky jeho komplikovanější povaze se zanedbaná socializace a výcvik špatně napravují.

Psi-plemeno-saarloosuv-vlcak (10)

Důvody, proč si pořídit saarloosova vlčáka

  • Tento pes je velmi chytrý, minimálně základní poslušnost se naučí velmi snadno a rychle. Nové povely pochopí bez potíží a dlouho si je pamatuje.
  • Se svou rodinou si vytváří velmi silné pouto a je jí velmi oddaný.
  • Má energie na rozdávání, je tak vhodnou volbou k aktivním majitelům. Pokud se chcete věnovat náročnější poslušnosti, chodit na dlouhé procházky nebo se vrhnout na některý ze psích sportů, bude pro vás saarloosův vlčák správnou volbou.
  • Je to skvělý hlídač. Je obezřetný a svou rodinu i pozemek spolehlivě ochrání.
  • Jeho vzhled je díky spojení s vlkem unikátní a upoutá pozornost mnoha lidí. Pokud sami milujete pozornost, s tímto psem ji budete mít požehnaně.
  • Má přirozené lovecké a pozorovací schopnosti, opět díky jeho blízké příbuznosti s vlkem. Je tak vhodnou volbou k lovu, k stopování, ale i na sporty typu náročnější obedience nebo agility. Tento pes si bude rozumět s velmi aktivními lidmi, kteří rádi tráví mnoho času venku a rádi se psem pracují.
  • Jde o vzácnější psí plemeno, u kterého se ohlídal zdravotní stav. Má nižší predispozice ke genetickým chorobám. S trochou štěstí budete se psem chodit pouze na očkování.
  • Je vhodnou volbou k zkušenějším chovatelům. Jeho trénink musí být pozitivní a klidný, ale zároveň důsledný a ideálně vedený v klidu a pozitivně. Přeci jen dokáže být tvrdohlavý a má tendenci si dělat věci po svém, s čímž si začátečník poradí málokdy.

Psi-plemeno-saarloosuv-vlcak (11)

Důvody, proč si NEpořídit plemeno saarloosova vlčáka

  • Saarlosův vlčák je sice velmi chytrý pes, ale jeho výchova přesto není snadná. Je vhodný spíše k zkušenějším majitelům.
  • Je velmi energický, určitě nepočítejte s tím, že psa umístíte na pohovku a on tam zůstane. Stejně tak mu nebude stačit pouhé pobíhání po zahradě, i když tuto možnost také rád využije. Je potřeba se psovi věnovat několik hodin denně. Pokud dopředu tušíte, že na psa nebudete mít dostatek času, raději se podívejte po klidnějším plemeni. Pokud se tento pes začne nudit, můžete počítat s destruktivním chováním.
  • Vůči cizím lidem je velmi rezervovaný, někdy až nesnášenlivý. V kombinaci s obezřetností je z něj velmi dobrý hlídač. Má to ale i své stinné stránky, především pokud vy sami jste společenští a rádi se setkáváte se spoustou lidí. Je tak třeba nepodcenit socializaci vůči lidem a také vůči různorodým situacím. Pokud socializaci podceníte, může se stát, že bude pes celý život špatně vyhodnocovat méně obvyklé situace a bude po lidech zbytečně startovat.
  • Má silný obranářský instinkt. Opět je třeba na tomto instinktu pracovat, jinak si do budoucna můžete zadělat na problém.
  • Je vhodnou volbou k domku se zahradou, klidně s přístupem dovnitř. Do menšího městského bytu vhodný není, pokud neplánujete trávit velkou část dne venku se psem. A je také vhodný především na venkov nebo na kraj města, v centru města by trpěl.
  • Na svého člověka se váže velmi úzce. Při delším odloučení často trpí separační úzkostí. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne. Ale protože psa přeci jen nemůžete brát všude, je třeba psa od štěněte zvykat alespoň na pár hodin o samotě.

Psi-plemeno-saarloosuv-vlcak (12)

Historie saarloosova vlčáka

Saarloosův vlčák byl vyšlechtěn v Nizozemí chovatelem Leendertem Saarloosem, po kterém nese plemeno název. Autor plemene se pokoušel o psa, který nebude degenerovaný a bude mít zachované „přírodní“ vlastnosti. Snahou bylo ovšem vyšlechtit především pracovního psa. Základem plemene je německý ovčák Gerard a evropská vlčice Fleur. Štěňata, která se narodila byla kryta opět stejným psem a další generace tak měla v sobě čtvrtinový podíl vlka.

Psi-plemeno-saarloosuv-vlcak (5)

Těmto psům se začalo přezdívat „evropští vlčáci“. Počátky chovu byly velmi komplikované i díky několika epidemiím psinky, které mu prošly chovem – za velkou úmrtností štěňat mohlo i to, že pan Saarlos nechtěl psy očkovat. Postupně přidával do chovu další vlky, byť opatrně. Dohromady se na nově vzniklé psí rase podílelo 4-6 vlčic. Saarlos nebyl ovšem nadšený s povahou nově vznikajícího plemene. Psi byli díky svým vlčím předkům velmi plaší a opatrní. Nebyli tak příliš ideální pro roli ryze pracovního psa.

Psi-plemeno-saarloosuv-vlcak (13)

Roku 1942 požádal holandský Raan van Beheer (holandský kennel klub) o uznání vlčáků. V té době bylo plemeno odmítnuto z důvodu nevyrovnanosti povahy plemene, a stejně tak z důvodu nestálého exteriéru. Neúspěšný byl i další pokus plemeno nechat uznat, a to v roce 1963. Po smrti Leendert Saarloose roku 1969 chov psů hodně utrpěl a počet jedinců klesl. V té době ovšem existovalo již poměrně velké množství nadšených chovatelů plemene, kteří postupně plemeno začali obnovovat a podařilo se jim prosadit zapsání plemene do holandské plemenné knihy, k čemuž došlo roku 1975. V témže roce vznikl dnešní název plemene s odkazem na „autora“ plemene. Roku 1981 dosáhli chovatelé mezinárodního uznání, plemeno bylo registrováno FCI. Až roku 2005 se dostal do České republiky první jedinec tohoto unikátního plemene. O rok později bylo dovezeno několik dalších jedinců psího plemene a dnes má stabilní, i když menší, počet obdivovatelů a chovatelů.

Psi-plemeno-saarloosuv-vlcak (14)

Povaha saarloosova vlčáka

Saarloosův vlčák nezapře své vlčí geny. Jde o smečkové zvíře, pokud tak toužíte po více psech, bude toto plemeno vhodnou volbou. Nemívá problém vycházet bez potíží i s cizími psy. Tito psi s dalšími psy umí dobře komunikovat a bez obtíží plní svou funkci ve smečce a nebývají dominantní. K cizím lidem je nedůvěřivý a je z něj i z tohoto důvodu dobrý hlídač. Pokud se s vašimi kamarády, sousedy či dalšími pejskaři vídáte pravidelně, postupně si zvykne a i k „cizím“ lidem se chová přátelsky. Jde o citlivého psa, je tak vhodný ke kliďasovi, špatně bude vycházet s netrpělivým cholerikem. Pro tohoto psa je důležitý častý a pravidelný kontakt s člověkem a špatně snáší delší samotu nebo výraznější změny.

Psi-plemeno-saarloosuv-vlcak (2)

Co se výcviku a ochoty poslouchat týče, tak to s ním není jednoduché, navzdory jeho vysoké inteligenci. Dokáže být totiž velmi tvrdohlaví a nerad poslouchá jen proto, že zrovna musí, ale protože chce. Ideální je u nich výcvik pomocí pozitivní motivace a zároveň je třeba psy socializovat již od štěněte. Pokud nedojde k včasné socializaci, budou pak zbytečně plaší a dohnat socializaci ve vyšším věku psa bude výrazně komplikovanější. Zpravidla s tímto plemenem bývá i komplikované cestování, nebývá nadšený nejen z MHD, ale ani z auta. I to je u nich třeba velmi pečlivě učit. Výhodou je, že jde o poměrně tiché psy, kteří téměř neštěkají.

Psi-plemeno-saarloosuv-vlcak (3)

Vzhled saarlosova vlčáka

Saarloosův vlčák patří mezi větší psy, kteří zaujmou svým jedinečným vzhledem. Na první pohled totiž připomínají vlka. Zpravidla jde velmi snadno rozeznat fenu od psa. Tělo psa je delší než jeho kohoutková výška. Hlava má klínovitý tvar a vlčí vzhled. Dobře osvalený krk plynule přechází do trupu. Především v zimě je krk lemován bohatým límcem. Nohy bývají dlouhé, ale přesto pes nepůsobí nohatě. Ocas je dobře osrstěný, silný a délka ocasu dosahuje k hleznům. Je nesen zahnutý šavlovitě nebo téměř rovně, v akci bývá ocas nesen poměrně vysoko.

Psi-plemeno-saarloosuv-vlcak (7)

Srst je odlišná podle ročního období. V zimě má pes velmi hustou podsadu, v létě naopak je srst tvořena především pesíky. Břicho i vnitřní strana stehen je pokrytá hustou srstí. U tohoto plemene se uznávají tři základní zbarvení – vzácností je světle krémové až bílé, mezi tradičnější zbarvení patří vlkošedé a hnědé. Hnědí a vlkošedí vlčáci mívají jasně zřetelnou masku. Kohoutková výška se pohybuje mezi 65-75 cm u psů, u fen mezi 60-70 cm. Hmotnost psa se pohybuje mezi 36-41 kg.

Psi-plemeno-saarloosuv-vlcak (4)

Ke komu je saarlosův vlčák vhodný

Saarloosův vlčák je vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne. Toto plemeno totiž velmi špatně snáší delší odloučení, ale i výraznější změny. Jako mnoho dalších plemen, i saarloosův vlčák patří mezi velké ničitele, především v době dospívání. Je tak dobré mít psa v tomto věku hodně pod dozorem a na okusování kde čeho důkladně zapracovat. Jde o psa vhodné na dlouhé procházky přírodou, miluje totiž pohyb, pohyb a zase pohyb. Je ovšem třeba mít se na pozoru při toulkách přírodou, má totiž velmi silné lovecké instinkty. Péče o jeho srst není nijak zvlášť náročná, ale je třeba počítat s tím, že minimálně přes zimu se pravidelnému pročesávání srsti nevyhnete.

Psi-plemeno-saarloosuv-vlcak (9)

Především v zimě je srst je velmi hustá a je tvořená ve velké míře podsadou, která má tendenci se cuchat, pokud jí nerozčesáváte pravidelně. A na jaře se můžete těšit na opravdu velké nánosy chlupů během línání. Správná socializace plemene je poměrně náročná a nezvládne ji každý, proto je pes doporučován spíše zkušenějším chovatelům. Psa musíte zvyknout na vše, s čím se bude setkávat pravidelně, tedy od běžného venčení, přes návštěvy veterináře až po cestování autem nebo MHD. Poměrně špatně snáší výraznější vybočení z každodenní rutiny. Jde o opravdu velmi zajímavé plemeno, vzhledem i povahou.

Psi-plemeno-saarloosuv-vlcak (8)

Saarlosův vlčák v bodech

Velikost:

  • Kohoutková výška se pohybuje mezi 65-75 cm u psů, u fen mezi 60-70 cm.
  • Hmotnost psa se pohybuje mezi 36-41 kg.

Srst:

  • V létě především krycí srst, v zimě převažuje hustá podsada.

Zbarvení:

  • Vzácností je světle krémové až bílé, mezi tradičnější zbarvení patří vlkošedé a hnědé. Hnědí a vlkošedí vlčáci mívají jasně zřetelnou masku.

Jak dlouho žije:

  • Saarloosův vlčák se dožívá 10 až 12 let. 

Odkud pochází:

  • Nizozemí

Ke komu je vhodný:

  • Saarloosův vlčák je unikátním plemenem se vším všudy. Na první pohled zaujme svým vlčím vzhledem, což není náhodou. Plemeno vzniklo totiž křížením německého vlčáka a vlka. Kromě vzhledu se do dnešního vlčáka přenesla i do značné míry povaha vlka. Psi mají silný lovecký instinkt a bez důkladné socializace bývají plaší.
  • Jde o inteligentního psa, přesto je jejich výcvik výzvou. Kromě loveckého instinktu bývá tvrdohlavý a svéhlavý. Bývá proto doporučován spíše k zkušenějším chovatelům, kteří si poradí se specifiky této komplikovanější povahy.
  • Miluje pohyb, pohyb a zase pohyb. Je tak vhodnou volbou především k lidem, kteří mají možnost vyrážet s ním na dlouhé procházky přírodou.
  • Svou rodinu miluje z celého srdce a je jí velmi oddaný. Při delším odloučení od své rodiny bývá smutný a trpí separační úzkostí. Je tak dobrou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne.

Psi-plemeno-saarloosuv-vlcak (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu