Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Shih-tzu je elegantní pes s tváří chryzantémy

Shih-tzu je malý elegantní pejsek, který na první pohled zaujme. Jde o přátelské psy, kteří milují celodenní blízkost svého člověka. Jeho krásný vzhled ovšem není zadarmo, hedvábná srst vyžaduje ideálně každodenní péči. Tu ovšem můžete snadno převést ve svůj prospěch – snadno tak posílíte pouto mezi psem a jeho pánem.

Psi-plemeno-shih-tzu (13)

Jde o společenského psa, který z celého srdce miluje svého člověka. Velmi snadno se spřátelí i s cizími lidmi i zvířaty. Prostě společenský pes každým coulem.

Důvody, proč si pořídit shih-tzu

 • Ideální plemeno do městského bytu.
 • Jeho veselá povaha si ihned získá každého.
 • Jde o psa, který se již několik století chová jako společenský pes. Shih-tzu lidi velmi miluje.
 • Shih-tzu je společenský pes se vším všudy. Dobře vychází jak s domácími, tak cizími psy a dalšími zvířaty.
 • I když jde o menšího elegána, který působí jako typický gaučák, základní výcvik zvládne velmi snadno. A nejen ten. S ohledem na veselou a extrovertní povahu mu nedělá problém učit se i různé „cirkusové kousky“, které pak rád předvádí. Velmi také ocení možnost věnovat se například agility nebo dogdancingu.
 • Jeho drobná velikost vám umožní vzít si ho s sebou na místa, kam byste většího psa vzít nemohli. Stačí vzít na něj psí tašku či přepravku, do kterých si bude moci zalézt.
 • Jeho přátelská povaha a vysoká inteligence ho předurčují jako psí plemeno vhodného psa k dětem nebo k začátečníkům.

Psi-plemeno-shih-tzu (3)

Důvody, proč si NEpořídit shih-tzu

 • Elegantní vzhled a dlouhá hedvábná srst není zadarmo. Péče o srst tohoto pejska není jednoduchá a zabere poměrně hodně času. Je s tím třeba počítat a pořídit nejen kvalitní hřebeny, ale i psí šampon a kondicionér na tento typ chlupů.
 • Jejich zkrácený čenich sice dodává těmto pejskům roztomilý výraz, ale má i nevýhodu. Především v horkém letním počasí se jim špatně dýchá a může dojít k přehřátí psa.
 • Štěňatům shih-tzu často trvá o trochu déle než jiným plemenům, než se naučí hygienickým návykům. Nakonec se s tím popasují i ona, jen to chce trošku trpělivosti a důslednosti.
 • I když je toto psí plemeno doporučováno začátečníkům, je třeba se obrnit určitou dávkou trpělivosti. Tito pejsci trpívají záchvaty tvrdohlavosti, je tak třeba být při výcviku důslední a trpěliví. Pokud s výcvikem nemáte ještě praktické zkušenosti, doporučujeme i s tímto drobečkem navštívit kurz základní poslušnosti.
 • Rozhodně nejde o venkovního a hlídacího psa. Tento pes je vhodný výhradně do bytu.
 • Jde o relativně staré plemeno, což se na těchto psech podepsalo bohužel i zdravotně. Tito psi relativně často trpí na potravinové alergie, a i když jde o drobné psy, často trpí na dysplazii nebo luxaci čéšek.

Psi-plemeno-shih-tzu (11)

Historie shih-tzu

Shih-tzu je elegantní, společenské a starobylé plemeno, jehož přesný původ je poněkud nejasný. Podle studií jde o jedno ze 14 nejstarších psích plemen, podle testů to vypadá, že toto plemeno začalo vznikat před zhruba 8000 lety. Podle jedné teorie vzniklo toto plemeno díky tibetským mnichům. Jiná teorie tvrdí, že vzniklo v Číně, a to křížením lhasa apso a pekingského palácového psíka. Ať toto plemeno psů vzniklo kdekoliv, od počátku plní především roli společníka. Předci shih-tzu jsou zachycení na obrazech z doby dynastie Tang (7.-10. století). Královská rodina dynastie Ming (14.-17. století) si na svém dvoře držela několik těchto psů, o kterých se mluvilo jako o psech s tváří „chryzantémy“ a psech, kteří svým vzhledem připomínali lvy. Z té doby se dodnes občas těmto psům stále říká chryzantémový nebo lví pes.

Psi-plemeno-shih-tzu (4)

V Číně začalo být toto plemeno velmi populární poté, co se jedna z královských konkubín stala čínskou císařovnou. Jedním z jejích prvních zákazů bylo trápení a týrání palácových psů. Pokud by byl někdo při této činnosti přistižen, hrozil mu dokonce trest smrti. Císařovna T’hu Hsi toto plemeno milovala a díky ní došlo k několika šlechtitelským programům. Šlechtění těchto pejsků relativně ve velkém v té době probíhalo i v Tibetu a císařovna prý dostala několik psů tohoto plemene od Dalajlámy. Údajně měli tito pejsci i vlastní palác a starali se o ně palácoví eunuši. Poměrně dlouhou dobu se tito roztomilí pejsci nesměli prodávat ani darovat kamkoliv do zahraničí. Až v roce 1901 se dostali první psi tohoto plemene do Evropy a první evropský standard plemene vznikl v roce 1935 v Anglii. Do USA se toto plemeno dostalo po druhé světové válce, kam ho dovezli vojáci vracející se domů. V Americe bylo plemeno oficiálně uznáno až v roce 1969.

Psi-plemeno-shih-tzu (1)

Povaha shih-tzu

Jde o společenského psa, který rád vyhledává společnost člověka. Miluje nejen svou rodinu, ale i lidi, které minete na ulici, či různé návštěvy – ty podle něj přeci chodí za ním, nikoliv za vámi. Jeho historie společenského psa ho prostě předurčuje k milování všech lidí. Jeho láska ke smečce je poměrně široká, zpravidla velmi dobře vychází i s dalšími zvířaty, a to jak těmi domácími, tak těmi cizími. Sice je plemeno doporučováno začátečníkům či mírně pokročilým chovatelům, je ovšem třeba brát v potaz jeho tvrdohlavost. Jde o chytré psy, kteří se minimálně základní poslušnost naučí poměrně snadno, musí se ovšem vědět, jak na ně. Pokud se jako začátečník rozhodnete pořídit si tyto krásné pejsky, obrňte se notnou dávkou trpělivosti a poraďte se s někým zkušenějším, ať víte, jak na jeho tvrdohlavou hlavu.

Psi-plemeno-shih-tzu (2)

Vzhled shih-tzu

I když jde o malé psí plemeno, na první pohled vás upoutá hrdou a vznešenou chůzí a krásnou, hedvábnou a dlouhou srstí. Zbarvení může být jakékoliv, nejčastější se objevuje v šedivých odstínech v kombinaci s bílou. Srst je dlouhá po celém tělo včetně hlavy, pokud chcete, aby váš čtyřnohý společník viděl, bude třeba mu uvázat do culíku. Jeho typický vzhled mu dodává hlava s kratším čenichem a kulatýma očima, celkově hlava připomíná chryzantému. Pevné tělo, široký hrudník a rovné nohy. Osrstěný ocas je zatočený nad hřbet. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 20 a 28 cm a váha mezi 4 a 8 kg.

Psi-plemeno-shih-tzu (12)

Ke komu je shih-tzu vhodný

Jde o plemeno, které je ideální volbou do městského bytu. A to jak díky drobné velikosti, elegantnímu vzhledu, ale i díky přátelské povaze a minimálním nárokům na pohyb. Srst těchto psů je poměrně náročná na péči, je tak třeba tyto pejsky již od štěněte zvykat na pravidelné česání a koupání. Srst je třeba kartáčovat denně a oproti jiným plemenům je třeba tyto psy i poměrně často koupat. Stejně tak je třeba pravidelně čistit chlupy psa na jeho hlavě po každém žrádle, poměrně snadno se ušpiní. Klopené uši těchto psů, jako u mnoha jiných plemen s tímto typem uší, jsou náchylné k infekcím, je tak třeba je pravidelně čistit a kontrolovat.

Psi-plemeno-shih-tzu (6)

Shih-tzu v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 20 a 28 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 4 a 8 kg.

Srst:

 • Dlouhá, hedvábná

Zbarvení:

 • Jakékoliv. Nejčastěji se objevují různé odstíny šedi s bílou.

Jak dlouho žije:

 • Shih-tzu se dožívá 11 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Čína a Tibet

Pro koho se hodí:

 • Drobný a elegantní pejsek, který je vhodnou volbou do městského bytu.
 • Je nenáročný na pohyb, je tak vhodnou volbou pro méně aktivní seniory nebo k lidem, kteří touží po čtyřnohém kamarádovi, ale nemají prostor na delší procházky.
 • Jeho srst je náročná na péči, je s tím třeba dopředu počítat a pejska na to zvykat od štěněte.
 • Je to ryze společenský pes. Rozhodně nejde o žádného velkého hlídače. Naopak, zloděje by pravděpodobně přivítal s vrtícím ocasem – miluje totiž všechny bez rozdílu.
 • I když je malý a není náročný na pohyb, dokáže být mrštný a rychlý. Snadno zvládne i agility. Rád se také učí různé „psí kousky“, které uplatní například při dogdancingu. Možnost věnovat se těmto či dalším podobným sportům ocení, ale určitě nevyžaduje. Stačí mu několik kratších procházek denně a důsledné mazlení a hlazení.

Psi-plemeno-shih-tzu (8)

Hledáte další malá psí plemena do bytu? Pak se podívejte, na naše tipy. Nebo dáváte přednost sportovním psím plemenům, se kterými se můžete věnovat některému ze psích sportů. Poznejte sportovní psí plemena, která baví běh i túry. A pokud hledáte psího parťáka k dětem, pak by vám neměly uniknout tipy na psí plemena vhodná k dětem

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu