Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Bernský salašnický pes uhlídá stádo ovcí, ale i děti

Bernský salašnický pes, lidově berňák, je velký dobrák, který vám splní každé vaše přání. Jde o populární plemeno původem ze Švýcarska, kde bylo vyšlechtěno jako univerzální pomocník na farmě.

Plemeno-bernsky-salasnicky-pes (13)

Tito psi pomáhali s hlídáním a naháněním stád ovcí či dobytka, tahali vozíky s břemenem a také plnili funkci společníků. V současnosti se jedná o jednoho z nejoblíbenějších rodinných psů. Kromě krásného vzhledu milovníky tohoto plemene láká i na přátelskou povahu. Toto plemeno při správném vyžití může žít i v bytě, ale dá rozhodně přednost celoročnímu pobytu na zahradě.

Důvody, proč si pořídit bernského salašnického psa

  • Krásný vzhled, který zaujme na první pohled.
  • Jde o velkého milovníka lidí, v jejichž společnosti rád tráví čas.
  • Mnoho pasteveckých plemen je řazeno mezi velmi inteligentní psy a berňáci nejsou výjimkou. Velmi rychle a snadno se učí.
  • Bernský salašnický pes není agresivní a vychází dobře jak s domácími, tak cizími zvířaty.
  • Klidná a vyrovnaná povaha je vhodná jak pro psí záchranáře, tak canisterapeuty.
  • Huňatá srst ho předurčuje k celoročnímu pobytu venku. Miluje chladné počasí, ve kterém ožije a nebude ho snadné utahat.
  • Je to velmi hravé plemeno, které bude rádo dovádět od rána do večera.
  • Při správné socializaci bude velice rád trávit čas ve společnosti dětí.
  • Miluje pohyb. Je tak vhodný především do aktivní rodiny, se kterou bude rád trávit čas na dlouhých procházkách a výletech.

Plemeno-bernsky-salasnicky-pes (14)

Důvody, proč si NEpořizovat bernského salašnického psa

  • Jeho láska k lidem a lidské společnosti může být paradoxně problém. Velmi špatně totiž snáší delší samotu. Když se cítí osamělý, štěká, hrabe a má tendenci mnoho věcí trhat.
  • Jde o poměrně velké psí plemeno. Není moc vhodný do garsonky nebo menšího bytu. Pokud se psovi dostatečně budete věnovat, bude spokojený i v trochu prostornějším bytě.
  • Chlupy, chlupy, chlupy…. Především na jaře a na podzim, kdy líná, počítejte s velkým množstvím chlupů všude, kam se podíváte. V případě berňáka v bytě počítejte s chlupy celoročně.
  • Bohužel kvůli jejich velikosti a omezeným možnostem genetické rozmanitosti trpí toto plemeno řadou zdravotních neduhů a dožívá se poměrně nízkého věku.
  • Jako mnoho jiných plemen hodně nemá rád teplé počasí. Pokud netrávíte velkou část léta v chladných horách, moc nepočítejte s velkými fyzickými výkony vašeho čtyřnohého parťáka. Naopak v zimě bude k nezastavení.
  • Jako mnoho jiných velkých psů dospívá o trochu později.

Plemeno-bernsky-salasnicky-pes (12)

Historie bernského salašnického psa

Toto plemeno bylo vyšlechtěno ve švýcarském kantonu Bern, odkud pochází i jeho jméno. Šlo původně o univerzálního pasteveckého psa, který kromě hlídání stád a majetku zvládl i tahání břemen. Přesnější původ plemene je opředen tajemstvím, nejsou dochovány přesné záznamy o jeho vzniku. Jako u řady jiných plemen šlo především o vyšlechtění vhodného pracovního psa, u kterého se v počátcích hledělo především na povahové vlastnosti, nikoliv na vzhled. Předpokládá se, že plemeno vzniklo křížením místních psů s molosy nebo mastify, kteří se do Švýcarska dostali společně s Římany již v prvním století před naším letopočtem.

Toto plemeno se proto řadí mezi nejstarší plemena světa, jeho základy sahají 2 000 let zpět. Koncem 19. století se švýcarští chovatelé začali zajímat o národní plemena a jejich hledáčku neunikli místní horští psi. V roce 1907 byl založen první chovatelský klub bernského salašnického psa a také byl sepsán první standard tohoto plemene. Postupně začalo získávat na popularitě i mimo Švýcarsko po první světové válce, kdy se začalo rozšiřovat po dalších evropských zemích a posléze i do Ameriky. Během druhé světové války málem zaniklo mnoho psích plemen, namále měli i berňáci. Dnes jde o oblíbené a poměrně rozšířené plemeno.

Plemeno-bernsky-salasnicky-pes (8)

Povaha bernských salašnických psů

Toto plemeno je oblíbené především pro svou klidnou a přátelskou povahu. Jde o dobráckého psa, který pro svého pána udělá cokoliv. Jako mnoho jiných pasteveckých psů se rád a dobrovolně drží svého člověka i při procházce přírodou, snadno se učí a jde ho velmi snadno vycvičit. Berňáci jsou citliví, je třeba je cvičit pozitivní metodou, křikem dosáhnete většinou opačného výsledku, než po kterém toužíte. Většina bernských salašnických psů při správné výchově miluje děti (a při poučení dětí, jak se správně ke psům chovat). Velmi dobře vychází s jinými zvířaty, jak s těmi, s nimiž bydlí v jedné domácnosti, tak s těmi cizími.

Plemeno-bernsky-salasnicky-pes (10)

Vzhled bernských salašnických psů

Jde o většího psa s delší srstí. Silná hlava poměrově odpovídá zbytku těla a středně velké trojúhelníkové uši jsou usazeny vysoko po stranách hlavy. Na hlavě nalezneme mandlově tvarované tmavě hnědé oči. Hlavu drží silný, svalnatý a středně dlouhý krk. Trup je kompaktní, pevný a s dobře vyvinutými svaly. Nohy jsou silné a rovné. Ocas je huňatý a dosahuje k hleznu. Srst berňáků je dlouhá, huňatá, hustá a mírně zvlněná. Dominuje temně černá barva s hnědočerveným pálením a bílými znaky. Kohoutková výška může dosahovat až 70 cm, váha se pohybuje mezi 40 a 50 kg.

Plemeno-bernsky-salasnicky-pes (7)

Ke komu je vhodný bernský salašnický pes

Berňáci patří mezi velké milovníky přírody a fyzické aktivity. Jsou tedy vhodní především pro lidi, kteří mají rádi pobyt venku a chtějí brát své čtyřnohé kamarády s sebou. Díky zemi původu a husté srsti jsou vhodní i pro celoroční pobyt venku. Bernský salašnický pes miluje svou rodinu, se kterou je velmi rád v kontaktu. Nedělá mu tak dobře, když je delší dobu sám. Jako mnoho jiných větších psů dozrává o něco později, poměrně dlouho se tak chová jako štěně či puberťák. Je třeba, aby u něj proběhla důkladná socializace, pak je velkým milovníkem lidí i dalších zvířat. Bernský salašnický pes miluje chladné počasí a dovádění ve sněhu. Jako mnoho jiných psů špatně snáší vysoké teploty. V létě je proto nutné uzpůsobit venčení aktuálnímu počasí a na dlouhé procházky chodit především po ránu, kdy je nejchladněji.

Jako mnoho dalších větších psů mívá problémy s klouby, je proto důležité se zaměřit na kvalitní stravu v době růstu. Zároveň se nesmí mladý pes přetěžovat, aby nedošlo k poškození kloubů. Huňatá srst potřebuje pravidelně vyčesávat, a to především v době línání. Díky husté podsadě z tohoto psa padá velké množství chlupů. Kromě vyčesávání ovšem jeho srst další zvláštní péči nevyžaduje.

Plemeno-bernsky-salasnicky-pes (6)

Bernský salašnický pes v bodech

Velikost:

  • Kohoutková výška až 70 cm, váha se pohybuje mezi 40 a 50 kg. A právem se řadí mezi obří psí plemena.

Srst:

  • Delší a vlnitá, s hustou podsadou

Zbarvení:

  • Dominuje temně černá barva s hnědočerveným pálením a bílými znaky.

Jak dlouho žije:

  • Bernský salašnický pes se dožívá 8-10 let.

Odkud pochází:

  • Švýcarsko

Pro koho se hodí:

  • Vhodný je pro aktivní rodinu, která bude s berňákem chodit na dlouhé procházky.
  • Huňatá srst ho předurčuje k celoročnímu pobytu venku.
  • Miluje chladné počasí, především zimu a sníh. V tuto roční dobu je nabitý energií a rád s vámi vyrazí třeba i na běžky.

Plemeno-bernsky-salasnicky-pes (3)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu