Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Bílý švýcarský ovčák vznikl omylem, ale jeho obliba roste

Bílý švýcarský ovčák je všestranný inteligentní pes, kterého lze využít jako služebního či pracovního psa, ale i jako aktivního společníka. Bílý švýcarský ovčák má podobnou historii s německým ovčákem. Sice toto plemeno vzniklo náhodou, nechtěně, ale je to jen dobře – jde o všestranně využitelného psa.

Plemeno-bily-svycarsky-ovcak (5)

Aktivní, energický, pracovitý, chytrý a temperamentní, to je bílý švýcarský ovčák. Bílé zbarvení dodává psovi na elegantním vzhledu. Vyžaduje citlivý a důsledný výcvik, pak je z něj skvělý pracovní pes nebo aktivní parťák do rodiny.

Plemeno-bily-svycarsky-ovcak (11)

Důvody, proč si pořídit bílého švýcarského ovčáka

 • Jde o snadno cvičitelného psa, který je ideální volbou i pro důsledné začátečníky.
 • Švýcarák je akční a sportovně založený pes. Můžete se s ním hravě věnovat nejen náročnější poslušnosti, ale i řadě sportovních aktivit. Vhodný je třeba k dogtreckingu, stopám, ale i k záchranařině.
 • Je často přirovnáván k německému ovčákovi, se kterým má společnou historii. Oproti německému ovčákovi je ovšem o něco jemnější a také klidnější.
 • Je to dobrý hlídač, hravě ohlídá celou zahradu.
 • Má velmi rád lidi a ke své rodině se silně upíná. Své rodině je rád co nejvíce na blízku a hodí se i k dětem.
 • Velmi dobře vychází s dětmi, se kterými rád dovádí a hraje si s nimi.
 • Učí se rychle, snadno a nadšeně. Za pomoci pozitivní motivace a dobrot se naučí cokoliv.
 • Jde o přátelského psa i vůči cizím psům, ke kterým zpravidla nebývá agresivní. Většinou dobře vychází s dalšími zvířaty v jedné domácnosti, především pokud je zvyklý odmala.
 • Čistě bílé zbarvení dodává ovčákovi na atraktivitě. Navíc můžete sáhnout po krátkosrsté i dlouhosrsté variantě.
 • Jde o přizpůsobivé plemeno. Dokáže být klidný i citlivý, po správném utahání dokáže strávit zbytek dne polehávat na gauči. Hravě zvládne i dlouhé výlety v horském prostředí či intenzivní tréninky některého ze psích sportů.
 • Výhodou oproti německému ovčákovi je trošku lepší zdraví. Nemívá například tolik zdravotních problémů s kostrou a pohybovým aparátem.
 • Má vysoké empatické cítění, čím dál častěji se uplatňuje třeba při canisterapii.

Plemeno-bily-svycarsky-ovcak (10)

Důvody, proč si NEpořídit bílého švýcarského ovčáka

 • Švýcaráci jsou citliví a jemní psi. Při jeho výcviku nelze praktikovat tvrdý dril, křičet či ho fyzicky trestat, takové zacházení toto psí plemeno špatně nese. Jde o psychicky citlivé psy, zároveň mají nižší práh bolestivosti.
 • Velmi silně se upíná ke svému pánovi. Zpravidla trpí psychicky při delším odloučení od svého člověka. Takže i když jde o odolného psa vůči nepříznivému počasí, nehodí se k celoročnímu pobytu na zahradě.
 • Je třeba švýcaráka odmala správně socializovat, především kvůli jeho křehčí povaze. Je třeba ho seznamovat s různými situacemi, aby se zbytečně nebál „každého nesmyslu“.
 • Jde o energického psa, který potřebuje unavit. Většině švýcaráků je jedno, jaké sportovní aktivitě se budete věnovat. Tento pes s vámi půjde nadšeně do všeho po hlavě.
 • Při výběru chovné stanice se soustřeďte na povahu psů, kteří z chovné stanice vychází. Švýcarský ovčák může být klidný, bojácnější a nejistý – jde o jednu z povahových variet tohoto plemene. Další běžnou povahovou varietou pak bývají energičtí a velmi přátelští psi.
 • Péče o srst sice není příliš náročná, ale je třeba počítat s chlupy, kam se podíváte, především v době línání.

Plemeno-bily-svycarsky-ovcak (9)

Historie bílého švýcarského ovčáka

Historie bílých pasteveckých psů je dlouhá, sahá do prvního století našeho letopočtu. Pro pastevce byla důležitá bílá barva z praktického důvodu, na dálku si nemohli splést psa s vlkem. Zdokumentovaná historie bílého švýcarského ovčáka z 19. století dokládá společnou historii s německým ovčákem. Roku 1882 byl na psí výstavě v Hanoveru předveden první bílý ovčák, pes Greif. Jeho vnuk, ovčák Hektor Linkshrein, byla jako první zapsán do plemenné knihy německých ovčáků. Bílá varianta ovčáků byla velmi oblíbená u šlechty, mezi tradiční chovatelé patřili Habsburkové nebo Hohenzollernové. Během 20. let minulého století byli první psi importováni do USA, kde došlo k oficiálnímu rozdělení ovčáků na bílé a barevné.

Plemeno-bily-svycarsky-ovcak (8)

První americký standard německého ovčáka z roku 1933 označil bílou variantu ovčáka za vadu, bílá štěňata tak byla automaticky vyloučena z chovu. Během 60. let minulého století se v Německu zvedla vlna nevole vůči bílým ovčákům a postupně byl jejich chov v Evropě pozastaven. Roku 1969 byli bílí ovčáci ze všech výstav diskvalifikováni. Výsledkem byl klub vzniklý roku 1969 v USA, který měl za úkol podporovat bílé ovčáky. První bílí psi byli během 70. let 20. století převezeni do Švýcarska. Ve Švýcarsku se chov bílých ovčáků velmi rychle rozšířil a plemeno získalo na popularitě. Na přelomu 20. a 21. století existovalo po celé Evropě již několik tisíc jedinců. Až roku 1991 začalo být ve Švýcarsku plemeno samostatně zapsáno. V roce 1992 se dostali první švýcaráci do České republiky.

Plemeno-bily-svycarsky-ovcak (7)

Povaha bílého švýcarského ovčáka

Bílý švýcarský ovčák je takovým „omylem“, vyvinul se z německého ovčáka. Je mu podobný stavbou těla i povahou. Tito psi jsou velmi chytří a snaživí, stejně jako jejich němečtí příbuzní jsou vhodní k pracovnímu a služebnímu využití. Jsou i sportovně všestranní, vhodní tak jsou k aktivní rodině. Švýcarák je velmi temperamentní, energický a ostražitý. Některé linie švýcarských ovčáků bývají bázlivější, nebývají ovšem agresivní. Při troše snahy a důslednosti jsou dobře socializovatelní, v dospělosti pak vyjdou s každým, s cizími lidmi i zvířaty. Bílý ovčák svou rodinu velmi miluje a má vůči ní ochranitelské sklony. Se svými lidmi je kontaktní, rád se nechá podrbat, ale nebývá vlezlý. Dobře vychází i s menšími dětmi, je ovšem nutné je poučit, jak se k takto většímu psovi správně chovat. Pak s nimi dokáže hodiny dovádět. K cizím lidem bývá nedůvěřivý, cizí zvířata toleruje a nebývá k nim agresivní ani dominantní. Oproti svým německým příbuzným jde o „citlivky“, nemají rádi hrubší zacházení, křik a dril. Mnohem lépe reagují na pozitivní motivaci.

Plemeno-bily-svycarsky-ovcak (6)

Vzhled bílého švýcarského ovčáka

Bílý švýcarský ovčák je robustnější, dobře stavěný a středně velký svalnatý pes. Délka těla by měla splňovat oproti výšce kohoutku poměr 12:10. Klínovitě tvarovaná hlava je mohutnější. Černě zbarvená nosní houba je umístěná na čenichu, který je silný a středně dlouhý. Kratší, dobře osvalený krk přechází do středně širokého a hlubokého hrudníku. Ocas je osrstěný po celé délce, je šavlovitě zahnutý a dosahuje délky k hlezenímu kloubu. Zpravidla je svěšený, eventuálně mírně prohnutý. V pohybu je ocas nesen výše, ale nikdy nad úrovní hřbetu. Srst je bílá, hustá a přiléhavá. Nechybí hustá podsada, krycí srst je hladká a tvrdá. Srst švýcaráka se vyskytuje v polodlouhé a dlouhé variantě. Rozdílem mezi těmito variantami je pak výrazná hříva na šíji a praporcích na končetinách a dlouhosrsté varianty. Kohoutková výška plemene u psů je 58-66 cm, váha se pohybuje mezi 30 a 40 kg. Kohoutková výška fen se pohybuje mezi 53 a 61 cm, váha mezi 25 a 35 kg.

Plemeno-bily-svycarsky-ovcak (12)

Ke komu je bílý švýcarský ovčák vhodný

Jako většina větších pasteveckých psů potřebuje i švýcarský ovčák dostatek ohybu. Je to ostražitý pes, což z něj činí skvělého hlídače. I když má k dispozici zahradu, potřebuje každodenní vyžití. Bude rád za dlouhé procházky a/nebo trénink či pracovní vytížení. Využíván, i když o něco méně častěji než jeho němečtí příbuzní, bývá i ke služebním účelům. Švýcaráka můžete využít i k záchranařině nebo k různým psím sportům. Je pro něj velmi důležitý častý kontakt s pánem a celou rodinou, jinak psychicky trpí. Pokud se psovi budete dostatečně věnovat, zvládne i pobyt v kotci. Trošku spokojenější ovšem bude, když bude mít k dispozici zahradu a možnost pravidelně chodit do domu. Pokud psovi pořídíte kotec, je třeba myslet na jeho zateplení před nepříznivým počasí, a to jak vůči mrazu, tak i dotěrnému sluníčku. Je delší a čistě bílá srst evokuje náročnou péči, tím ovšem tito psi matou. Srst stačí občas vyčesat, především v době línání, jinak jiná zvláštní péče o srst není potřeba.

Plemeno-bily-svycarsky-ovcak (13)

Bílý švýcarský ovčák v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene u psů je 58-66 cm, váha se pohybuje mezi 30 a 40 kg.
 • Kohoutková výška fen se pohybuje mezi 53 a 61 cm, váha mezi 25 a 35 kg.

Srst:

 • Dlouhá nebo polodlouhá s hustou podsadou

Zbarvení:

 • Bílé

Jak dlouho žije:

 • Bílý švýcarský ovčák se dožívá 12 let. 

Odkud pochází:

 • Německo, Švýcarsko

Pro koho se hodí:

 • Aktivní energický pes, který je vhodný jak k služebnímu účelu, tak i k běžnému výcviku a různorodým sportům.
 • K cizím lidem bývá ostražitý a je to velmi dobrý hlídač.
 • Dobře vychází s dětmi a rád si s nimi hraje, pokud jsou ovšem děti dobře poučené, jak se k psovi správně chovat.
 • Miluje kontakt se svou rodinou. I když je odolný vůči nepříznivému počasí, není vždy ideální volbou k celoročnímu pobytu venku – při delším odloučení od svého člověka psychicky trpí. Pokud se ovšem psovi budete denně důsledně věnovat, pak zateplený kotec zvládne.

Plemeno-bily-svycarsky-ovcak (1)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu