Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Malá psí plemena, která se hodí i do města

Psích plemen je nespočet, každý z milovníků těchto zvířat si velmi snadno vybere to, které vyhovuje jeho potřebám a životnímu stylu. Někdo miluje lovecká plemena pro jejich nespoutanost a lásku k přírodě. Jiný má radši společenské psy, s nimiž může korzovat po blízkém parku a užívat si obdivné pohledy kolemjdoucích. Další milovník psů obdivuje pastevecká a ovčácká plemena, která se velmi snadno učí a pokyny plní s až vojenskou přesností. Podobných skupin chovatelů je mnoho, různorodost dnešních psích plemen je opravdu mnoho.

Plemena-psu-do-mesta

V tomto článku se budeme věnovat několika vybraným plemenům, která jsou vhodná především pro chovatele žijící a pohybující se ve městě. Psů vhodných do města je mnoho, vybírat můžete z těch, kteří budou nadšeně chrupkat na vašem klíně při sledování televize, ale klidně i v kanceláři a bude jim stačit pár krátkých procházek po okolí. Sáhnout ovšem můžete i po psovi, který je většinu času v městském ruchu spokojený, ale čas od času zvládne a ocení i delší procházku či celodenní výlet přírodou.

Americký kokršpaněl

Americký kokr je především vzhledem podobný svému anglickému příbuznému. I když jsou o něco populárnější v USA, i v Evropě se z nich čím dál častěji stávají populární městští společníci. Američtí kokršpanělé patří mezi aktivnější městské psy. Pokud žijete ve městě, ale rádi trávíte víkendy na chalupě v přírodě či si občas uděláte delší procházku po okolí, bude pro vás toto plemeno to pravé.

Psi-plemeno-americky-kokrspanel (16)

Americký kokřík je chytrý, veselý a aktivní. Velmi dobře vychází s dětmi, je tak vhodnou volbou také jako rodinný společník. Oproti svým anglickým příbuzným jdou snadněji unavit, přesto párkrát za týden ocení delší procházku. Čím dál častěji se s těmito elegány můžeme setkat i na psích výstavách, což ovšem znamená, že jejich srst vyžaduje pravidelnou péči. Menší vzhled tohoto plemene ho předurčuje k pobytu v bytě, přístup na zahrádku samozřejmě ocení. Jde prostě o univerzálního pejska, který hravě zvládne pobyt v městském prostředí, ale zároveň vás občas vytáhne na delší procházku přírodou.

Ke komu se hodí americký kokršpaněl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Shih-tzu

Elegantní společenský pes, který je od pohledu velmi hrdý. Zároveň je shih-tzu přátelský a svého majitele miluje. Jak díky svému vzhledu lázeňského šviháka, tak díky jeho menšímu vzrůstu a nenáročnosti na pohyb je ideálním psem do města. Tento krásný pes ocení především milovníci psích výstav, kde s těmito krasavci vzbudí rozruch.

Psi-plemeno-shih-tzu (13)

Tito drobní psi jsou vhodnou volbou pro lidi pohybující se především po městě, kteří rádi tráví velké množství času se svými psími kamarády. Vhodnou volbou jsou i pro řadu seniorů, kteří ocení častý kontakt se svým psím parťákem – nejenže se tito pejsci většinou rádi mazlí, ale i se jim budete muset úzce věnovat při každodenní péči o jejich srst. Jde o společenského psa, který miluje lidi bez rozdílu, jde opravdu o ryze městského a společenského psa.

Ke komu se hodí shih-tzu? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pražský krysařík

Pražský krysařík je jedno z nejmenších a zároveň nejstarších českých plemen. I když je mezinárodní kynologickou organizací FCI uznám zatím pouze prozatímně, je to v českých a slovenských zemích jedno z nejpopulárnějších společenských plemen určených především pro chov ve městě. Jde o hravé a oddané psy, kteří jsou sice malincí vzrůstem, ale o to větší mají osobnost. Velkým plusem tohoto drobného psa je, že se velmi snadno učí a základní poslušnost zvládne levou zadní. I když se to mnohým může zdát přinejmenším zvláštní, tito pejsci excelují i v řadě disciplín obedience včetně obran.

Psi-plemeno-prazsky-krysarik (12)

Díky jejich původnímu účelu – lovu hlodavců – jde o neohrožené psy, kteří ovšem nejsou přímo agresivní. Jako mnoho dalších malých pejsků mají tendenci hodně štěkat, ale se správným přístupem lze tento zlozvyk snadno eliminovat na přijatelnou mez. Své lidi velmi milují a rádi tráví co nejvíce času v jejich společnosti. Pokud situace dovolí, budou vedle svého majitele chrupkat i v kanceláři.

Ke komu se hodí pražský krysařík? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bišonek

Bišonci mají vzhled načechraného plyšáka, přesto jde o aktivní lumpíky, kteří budou nadšeně dovádět i s malými dětmi. Velmi úzce se váží na svého člověka a jsou tak vhodní do domácnosti, kde je často někdo doma. Oproti jiným menším plemenům jsou poměrně tišší, v kombinaci s velikostí jde tak o perfektní parťáky do menšího bytu. Velmi snadno se učí a hravě zvládnou základní výcvik. Jsou to extroverti, kteří jsou rádi v centru dění, a pokud s nimi nacvičíte řadu „cirkusových“ kousků, budou je nadšeně předvádět při každé příležitosti.

Psi-plemeno-bisonek (15)

Toto plemeno patří do skupinky plemen, kteří minimálně línají, a jsou tak vhodní pro lidi s lehčí alergií na chlupy. Velmi snadno zvládnou život ve větší smečce, a to složené jak z lidí, tak i dalších zvířat. Mají rádi, když je kolem nich rušno a nemají rádi samotu, jsou tak vhodní i k seniorům či k lidem, kteří mají možnost pracovat z domu. Ocení občasnou delší procházku, ale snadno zvládne i povalování na gauči. Prostě univerzální pejsek, který svým lidem bude dělat jen radost.

Ke komu se hodí bišonek? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Welsh corgi pembroke

Welsh corgiho znáte patrně z fotografií a videozáběrů s královnou Alžbětou II. Tito rozesmátí pejsci jsou oblíbenými aktivními společníky i mezi mnoha běžnými chovateli. V minulosti šlo především o pastevecké psy, dodnes jim zůstala láska k přírodě a pohybu. Rozhodně ale nejde o žádné hyperaktivní tvory a snadno zvládnou běžné procházky městem. Pokud s nimi čas od času vyrazíte na procházku lesem či je budete pravidelně brát na víkend na chalupu do přírody, budou velmi spokojení – hlavně že budou moci trávit co nejvíce času se svými milovanými lidmi.

Plemeno-welsh-corgi-pembroke (17)

Welsh corgi pembroke miluje lidi bez rozdílu a málokdy se upíná pouze na jednoho člověka. Je to prostě aktivní společenský pes, který bude nadšený ze života ve velké rodině. Snadno vychází i s dalšími zvířaty, miluje prostě svou smečku bez rozdílu. Procházky městským parkem s těmito přátelskými psy tak nebudou plné vzruchu a nervozity, corgi dobře vychází jak s lidmi a zvířaty z jedné domácnosti, tak i s těmi cizími. Jeho určitou nevýhodu je velká tvrdohlavost, ale i důsledný začátečník by si s ním měl poradit.

Ke komu se hodí welsh corgi pembroke? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pomeranian

Menší „nadýchaný“ pejsek jménem pomeranian si získává čím dál větší oblibu, a to jak díky svému roztomilému vzhledu, tak díky společenské povaze. Tito pejsci váží okolo 2,5 kg, vejdou se tak i do toho nejmenšího městského bytu. Nejsou to ovšem žádní gaučoví povaleči, naopak - ocení možnost cestovat a poznávat důkladně nejen blízké okolí.

Psi-plemeno-pomeranian (14)

Tito malí hraví pejsci sice patří mezi dražší plemena, ale pokud toužíte po veselém parťákovi, se kterým všude vzbudíte pozornost, rozhodně nesáhnete s pomeranianem vedle. Má velmi rád jídlo, za pomoci pamlsků ho tak hravě zvládne i začátečník. Je také velmi společenský a snadno zapadne i do větší smečky. Miluje svého pána z celého srdce a špatně snáší samotu, určitě tak ocení, pokud se mu budete moci dělat společnost velkou část dne.

Ke komu se hodí pomeranian? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Dlouhosrstý jezevčík

Jezevčíci jsou elegantní menší pejsci, kteří jsou oddaní svému člověku. Navzdory jejich paličatosti jde o jedno z nejoblíbenějších loveckých i společenských plemen. Velkou devízou jezevčíků je množství barevných, ale i velikostních variant nebo rozdílů v typu a délce srsti. Větší drsnosrstí jezevčíci jsou nejoblíbenější mezi myslivci, především trpasličí a dlouhosrsté jezevčíky naleznete jako společenské psy ve městech.

Psi-plemeno-jezevcik (8)

Právě dlouhosrstí jezevčíci platí mezi jezevčíky za největší elegány, kteří jsou od pohledu stvořeni pro procházky v městském prostředí. I když občasnou delší procházkou rozhodně nepohrdnou, cizí jim nejsou ani výstavní mola. Zároveň jde o velmi inteligentní psy, kteří se snadno učí, i když jim to trochu kazí občasné záchvaty tvrdohlavosti. Dlouhosrstí jezevčíci mají oproti svým dalším jezevčím příbuzným nejmenší lovecké pudy. V městském prostředí vám tak budou právě oni dělat největší radost.

Ke komu se hodí jezevčík? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Shiba-inu

Shiba se stává rok od roku populárnější a populárnější. Jde o psa, který vzhledem připomíná lišku, takže zaujme na první pohled. Zároveň jde o univerzálního menšího psa, který bude spokojený jak ve městě, tak na vesnici. Tito pejsci s hustou rezatou srstí ocení občasnou delší procházkou přírodou, ale není jim cizí ani povalování na gauči. Pokud koukáte po pejskovi do městského bytu, který vás čas od času vytáhne na výlet do přírody, shiba-inu bude pro vás správná volba.

Psi-plemeno-shiba-inu (14)

Shiba byla sice v minulosti v Japonsku využívána k lovu, dnes jde ale i v zemi svého původu především o společenského psa. Má ráda svou rodinu a ráda si pohraje i s dětmi. Vymýšlet lumpárny je jejím životním cílem, parťáky v podobě dětí tak určitě ocení. Tito malí tvrdohlavci se naučí, co si zamanete, chce to jen přijít na správný přístup a být při výcviku trpěliví. Pokud jim dopřejete alespoň základní výcvik a jednu větší procházku denně, bude z shiby nadšený městský společník.

Ke komu se hodí shiba-inu? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Mexický naháč

Přátelský pes s netradičním vzhledem, který je perfektní volbou nejen k alergikům, ale i do města. Mexický naháč, nebo také xoloit, je klidný pes, který je vůči cizím lidem rezervovaný, ale vlastní rodinu miluje. Je také vhodnou volbou do rodiny, velmi dobře totiž vychází s dětmi. Zároveň jde o dlouhověké a zdravé plemeno, které je velmi klidné a nevyžaduje náročné pohybové aktivity.

Plemeno-mexicky-nahac-Xoloitzcuintle (7)

Mexický naháč je perfektní volbou do bytu - nejenže se nebudete muset bát chlupů po celém bytě, navíc budete nadšení z jeho klidné a tiché povahy. Určitou nevýhodou může být, že špatně snáší odloučení, radost tak bude dělat především lidem, kteří mají možnost trávit velkou část dne se svými novými čtyřnohými přáteli.

Ke komu se hodí mexický naháč? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Trpasličí pudl

Pudlové jsou jedni z nejchytřejších psů světa. Hravě zvládnou nejen základní výcvik, ale i ten složitější či řadu psích sportů. Přesto nejde o psa na zahradu, ale spíše o aktivnějšího městského elegána. Nespornou výhodou pudlů je několik velikostí a nespočet barevných variant. Co se vzhledu týče, vybere si každý. Ruch velkoměsta a výstavní mola si bude užívat především trpasličí pudl. Nejen že se snadno vejde do menšího městského bytu, ale je i méně náročný na pohyb než třeba pudl královský.

Psi-plemeno-pudl (15)

Pudl snadno zvládne povalování na gauči, ale i řadu sportovních aktivit. Trpasličí pudl je oproti svým větším příbuzným o špetku více vhodný na sporty jako agility nebo dogdancing, je o trošku mrštnější a rychlejší. Čas od času ocení delší procházku, ale i povalování na gauči mu vyhovuje. Jeho srst téměř nelíná, je tak vhodný pro mírné alergiky a milovníky pořádku. Prostě ideální městský společník, který vás čas od času vytáhne do přírody či na psí výstavu.

Ke komu se hodí pudl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemene? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Bull plemena pak najdou vyžití ve speciálních bull sportech. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii nebo plemena, která umí být asistenční a vodicí psi. Pořádní pracanti jsou i psí plemena, která jsou oblíbená jako služební psi. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu