Bišonek si svojí veselou povahou získá každého
Laskavý, hravý, ale i přítulný psík, to je bišonek. Přátelskou a veselou povahou si snadno získá každého. Je to společenský pes, který miluje lidi i zvířata. Svého majitele zbožňuje z celého srdce a nerad tráví delší čas bez něho, není tak vhodný k lidem, kteří tráví mnoho času mimo domov.
Je idální volbou pro lidi, kteří hodně pracují z domova nebo pro seniory, tedy pro lidi, kteří mohou a chtějí trávit větší část dne v jejich společnosti. Tito pejsci nejsou konfliktní a jsou poměrně tiší, jde tak o perfektní psí parťáky do bytu. Zároveň jde o aktivní a chytré pejsky, je třeba je tedy zaměstnat, jinak se snadno začnou nudit. Velmi rád se učí různé „cirkusové triky“, pokud vás tak lákají sporty typu dogdancing, bude pro vás tento pejsek vhodnou volbou. Málo líná, je tak často vhodný pro lidi s mírnou alergií na zvířecí chlupy.
Důvody, proč si pořídit bišonka
- Je malý a skladný. Jde tak o perfektního malého psa do městského bytu. Zároveň ho můžete vzít v tašce či přepravce na mnoho míst, kam byste většího psa vzít nemohli.
- Velkou výhodou je, že téměř nelíná. Nebudete tak mít starosti s neustálým úklidem chlupatého bytu, zároveň je vhodný i pro lidi s mírnou alergií na zvířecí chlupy (což samozřejmě může být individuální).
- Je třeba ho správně socializovat, což ovšem u bišonků nebývá náročné. Je vhodnou volbou do rodin s dětmi a dalšími zvířaty – na všechny si rád a rychle zvykne.
- Velmi rád se učí různé triky. S těmito pejsky tak můžete nejen oslňovat návštěvy, ale můžete se vrhnout i sporty typu dogdancing.
- Bišonci mají neustále dobrou náladu, budou se vás snažit bavit téměř v každé situaci.
- Jak díky přátelské povaze a snadné cvičitelnosti, tak i díky menšímu vzrůstu jde o vhodného psa pro začátečníky.
- Velmi rád chodí na různé výlety a delší procházky. Dokáže se ale i velmi snadno přizpůsobit, takže pokud na delší procházku není počasí nebo čas, nebude mu vadit kratší procházka a polehávání na gauči či v pelíšku.
Důvody, proč si NEpořizovat bišonka
- Jejich srst sice téměř nelíná, ale vyžaduje pravidelnou údržbu. Bišonka je třeba pravidelně vyčesávat a čas od času s ním navštívit psí salon.
- Jde o milovníka lidí a špatně snáší samotu. I když doma trávíte poměrně hodně času vy či někdo jiný z rodiny, čas od času je přeci jen nutné psa nechat samotného. Je proto potřeba nic nepodcenit a odmalinka trénovat samotu, jinak se můžete těšit na separační úzkost u psa.
- I když jde o malé plemeno, nejedná se o žádného lenocha. Bišonci jsou zvídaví a energičtí, je třeba je zabavit tréninkem, hrou či delší procházkou.
- Sice bišonci ocení možnost proběhnout se po zahradě, rozhodně se nejedná o psa, který by byl vhodný pro dlouhodobý pobyt venku. Tito psi pro to nejsou stavění jak psychicky, tak fyzicky.
- Genetika a popularita těchto kouzelných pejsků udělala svoje, co se určitých zdravotních neduhů týče. Bišonci poměrně často trpí kožními problémy a alergiemi.
- I když jde o psa vhodného do rodiny s dětmi, nemusí být vhodným společníkem k nejmenším dětem. Tito pejsci jsou především jako štěňátka velmi drobní a batolata, která ještě netuší, jak se k pejskům chovat a neznají svou sílu, mohou nechtěně těmto pejskům snadno ublížit.
- Jako u mnoha jiných drobných pejsků má tendenci mnoho majitelů tyto psy až příliš ochraňovat. Z jinak veselého a hravého psa se tak velmi snadno stane ustrašený hysterický bojínek, který se bojí každého jen trochu většího psa nebo hlučného či energického člověka. Je proto třeba být při socializaci s většími psy sice obezřetní, ale nepřehánět to. Obrňte se pevnými nervy a snažte se co nejvíce socializovat své drobné čtyřnohé parťáky i s většími psy.
Historie bišonka
Stejně jako boloňský psík, havanský psík nebo maltézský psík má i bišonek původ ve Středozemí. Tato plemena se navzájem i hodně podobají. Drobný vzrůst a veselá povaha, to byly důvody velké oblíbenosti těchto pejsků mezi námořníky. Námořníci si je brali velmi často s sebou na cesty a tito psi se tak dostali do Itálie, kde se ve 14.-16. století stali populárním plemenem místní šlechty. Koncem 16. století se spolu s francouzskými vojáky dostal do Francie, kde se stal součástí francouzského dvora. Dvorními damami byl velmi rozmazlován a hýčkán, oblíben byl nicméně i u krále Jindřicha III. Historie tohoto plemene byla velmi pestrá, po velké popularitě u námořníků a šlechty se z něj nakonec stal obyčejný pes, kterého jste mohli vidět například v cirkuse nebo na jarmarku. Tyto peripetie dokázal přestát a díky své veselé a přátelské povaze si našel mnoho obdivovatelů v různých společenských vrstvách po celé Evropě. Po první světové válce se chovatelé především v Belgii a Francii začali o bišonka více zajímat a postupně byl vypracován první oficiální standard plemene (1933). Během 20. století popularita tohoto plemene raketově stoupla a dnes se jedná o populární společenské plemeno.
Povaha bišonka
Bišonek je společenský pes, který rád baví svého pána a je rád středobodem pozornosti. Jde o hravé plemeno, které se rádo učí nové triky, a to nejen ty praktické, ale i jen tak, pro zábavu. Má velmi rád lidi i zvířata, je tak vhodný do rodin s většími dětmi, ale i s kočkou či dalšími zvířaty. I toto plemeno má ovšem jistou nevýhodu – nemá rádo delší samotu. Není proto vhodný pro lidi, kteří jsou často z domu. Bišonek má tendenci trpět separační úzkostí. I když trávíte hodně času doma, přesto se čas od času stane, že půjdete někam, kam psa s sebou vzít nemůžete. Je proto třeba pejska již od malinka zvykat na to, že čas od času bude doma sám. Bišonek není pes jen na okrasu. Je poměrně inteligentní a aktivní, je třeba se mu proto věnovat. Vhodná je pro něj čas od času delší procházka, výcvik základní poslušnosti i různých triků, ale i dogdancing nebo agility. Miluje lidskou společnost, šťastný bude jak s aktivními seniory, tak v rodině s dětmi.
Vzhled bišonka
Malý společenský pes s bílou načechranou srstí, to jsou poznávací znaky bišonka. Hlava odpovídá poměrem zbytku těla. Oči kulatého tvaru jsou středně velké a tmavé. Uši jsou svislé a nasazené nad úrovní očí a jsou poryté bohatou srstí. Hrudník bišonka je dobře vyvinutý a prostorný. Přiměřeně dlouhý ocas je umístěný pod linií hřbetu. Dobře osvalené končetiny jsou rovné. Polštářky a drápky bývají černé. Srst je měkká s hustou podsadou a tvoří spirálovité kadeře. Kohoutková výška je 23-30 cm a váží okolo 5 kg.
Ke komu je bišonek vhodný
Bišonek je perfektní volbou do městského bytu, a to jak díky drobné velikosti, tak i tichosti. Velice rád tráví čas ve společnosti svého majitele, na kterého je velmi vázaný, s čímž souvisí to, že poměrně často trpí separační úzkostí. Je proto vhodný do rodin, kde je velmi často doma některý ze členů domácnosti, k seniorům nebo lidem, kteří mají možnost pracovat často z domova. Sice působí jako plyšová ovečka, nejde ale o žádného domácího povaleče. Je velmi odolný a energický. Miluje vodu, ve které rád dovádí. Je velmi hravý, vhodný je tak na výcvik obedience, ale i sporty typu dogdancing. Nemá rád křik a tvrdost, při výcviku čehokoliv je třeba být mírní a cvičit především za pomoci pozitivní metody. Péče o srst těchto pejsků je poměrně náročná. Sice téměř nelíná, ale je třeba ji pravidelně česat a koupat. Třeba je i pravidelné střihání srsti. Bišonci relativně často trpí záněty očí a uší, je nuté je pravidelně kontrolovat a čistit.
Bišonek v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška je 23-30 cm a váží okolo 5 kg.
Srst:
- Srst je měkká s hustou podsadou a tvoří spirálovité kadeře.
Zbarvení:
- Bílé
Jak dlouho žije:
- Bišonek se dožívá 12 až 15 let.
Odkud pochází:
- Francie a Belgie
Pro koho se hodí:
- Miluje lidi a rád s nimi tráví čas. Je vhodný pro lidi, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne, jinak má tendenci trpět separační úzkostí.
- Je perfektní volbou do menšího městského bytu, a to jak díky velikosti, tak i díky přátelské povaze a minimálnímu línání.
- I když má vzhled plyšové ovečky, je vhodnou volbou na různé psí sporty, u kterých využije svou hravost a spoustu energie. Rozhodně se nejedná o gaučového povaleče vhodného pro lidi, kteří touží po roztomilém společníkovi, se kterým jen oběhnou blok.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva