Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Pražský krysařík se rychle učí a vejde si do tašky

Pražský krysařík patří mezi nejmenší a zároveň nejznámější česká národní plemena. Ačkoliv se jedná o velmi staré plemeno, které bylo chováno již ve středověku, bylo prozatímně uznáno mezinárodní kynologickou organizací FCI teprve nedávno.

Psi-plemeno-prazsky-krysarik (12)

Přesto jde o velmi populární české psí plemeno, a to nejen u nás, ale i na Slovensku. Jde přitom o malého pejska, který je velmi oddaný, hravý a učenlivý. Jedná se o perfektního psa do městského menšího bytu a je vhodným parťákem pro velmi zaměstnané lidi či seniory.

Důvody, proč si pořídit pražského krysaříka

 • Jeho velikost je velmi praktická, můžete ho brát téměř všude.
 • Krátká srst vyžaduje minimální péči.
 • Jde o velmi inteligentního psa, který se snadno a rychle učí. Mnoho zástupců těchto drobných pejsků se věnuje různým psím sportům, včetně obedience nebo i obranám.
 • Svého člověka a rodinu miluje z celého srdce.
 • Krysařík je perfektní volbou do menšího bytu. Když ho zvykáte na samotu odmalinka a před odchodem do práce či do školy ho náležitě utaháte, bez obav ho můžete nechat samotného doma.
 • Občas si užijete dlouhou procházku přírodou či víkend na horách, ale neholdujete tomuto koníčku běžně? Krysaříkovi stačí spíše kratší procházky, a pokud se čas od času vydáte na delší výlet, krysařík ho hravě zvládne. Že je výlet přeci jen nad jeho síly? Pak vemte krysaříka do náruče či do tašky a můžete pokračovat.
 • Má více barevných variant, nejběžnější zbarvení je černý krysařík s pálením.
 • Pokud doma nemáte mnohahlavou smečku, žrádlo pro tohoto drobného pejska vás určitě nezruinuje.

Psi-plemeno-prazsky-krysarik (4)

Důvody, proč si NEpořizovat pražského krysaříka

 • Má silný lovecký pud. Především drobnější zvířata jako křečci nejsou vhodnými zvířecími parťáky pro toto malé psí plemeno.
 • Jde opravdu o malého pejska. Není tak nejvhodnější pro malé děti, obzvlášť batolata, která si ještě neuvědomují svou sílu a pejskovi by snadno mohla ublížit.
 • I když jde o drobné pejsky, jsou poměrně odolní. Minimálně na zimu je ovšem pro ně potřeba pořídit obleček, jinak rychle prochladnou.
 • Není vhodný na celoroční pobyt na zahradě. Především v zimě by velmi rychle prochladl. Pobyt na zahradě by mu nesvědčil ani z psychické stránky, mnoho z těchto pejsků poměrně špatně snáší delší fyzické odloučení od své rodiny.
 • Mývají problémy se zubním plakem a kamenem, je tedy třeba zuby pravidelně čistit.
 • Jde o křehké pejsky, kteří poměrně často přijdou k úrazu. Především zlomeniny jsou u nich relativně běžným zraněním.

Psi-plemeno-prazsky-krysarik (11)

Historie pražského krysaříka

Již během osmého století byli ve střední Evropě chováni podobně vypadající psíci. Jak jejich název napovídá, jejich hlavní funkcí během „temného“ středověku byl lov krys a dalších drobných hlodavců. Krysaříci patřili mezi oblíbené psy nejen chudých, ale i na královském dvoře a u šlechty. Často byl mezi šlechtou dáván darem jako projev úcty, pozornosti nebo odpuštění. Mezi nejznámější majitele těchto drobných pejsků patřil prý i císař Karel I. Veliký, polský král Boleslav II, francouzský král Karel V., císař Rudolf II. a mnoho dalších. Během 19. století začal zájem o tyto pejsky upadat hlavně mezi šlechtou a chovala ho především chudina. Toto plemeno postupně začal vytlačovat německý trpasličí pinč, který postupně získával na popularitě. Během 20. století proběhla snaha obnovit toto národní plemeno, což se povedlo. Obliba těchto malých pejsků stále roste.

Psi-plemeno-prazsky-krysarik (9)

Povaha pražského krysaříka

Tito malý pejsci mají spoustu pozitivních vlastností. Jsou oddaní, láskyplní, veselí, hraví, ale i poslušní a věrní. Svou rodinu má velice rád. Nejen pejsci mají silné pouto ke svým majitelům, ale i majitelé své drobné přátele nadevše milují. Drobná velikost a přátelská povaha pejsků lidem pak umožňuje brát tyto psy téměř všude s sebou. K cizím lidem bývají krysaříci poměrně ostražití, ale nebývají agresivní. Jako mnoho jiných psích plemen má tendenci štěkat, ale je zároveň mezi malými pejsky v tomto trochu výjimkou – z drobných pejsků jsou nejméně uštěkaní. Mají tendenci štěkat, především když hlídají nebo když se nudí. Tím, že jde o energického a chytrého pejska, je třeba ho zaměstnat a utahat. Jsou mrštní a rychlí, hodí se tak na agility či dogdancing. Díky své vysoké inteligenci se hodí i na sportovní kynologii včetně obran.

Psi-plemeno-prazsky-krysarik (10)

Vzhled pražského krysaříka

Pražský krysařík je drobný hladkosrstý pes s typicky hruškovitým tvarem hlavy. Středně velké tmavé oči jsou posazeny široko od sebe. Vysoko nasazené velké uši naleznete na zadní straně hlavy a bývají vztyčené. Hlavu nese dlouhý krk a je elegantně klenutý. Kompaktně klenuté tělo disponuje vztaženým břichem. Ocásek je posazen na střední úrovni hřbetní linie. Dříve býval kupírován, což se v Čechach v současnosti nesmí. Nohy jsou rovné, osvalené a pevné. Krysaříci mohou mít dvě délky srsti – krátká, hustá lesklá a přiléhající po celém těle, nebo polodlouhá s delšími praporci na uších, končetinách a ocase. Nejběžnější zbarvení je černé nebo hnědé se znaky. Objevuje se i žlutá s pálením, červená nebo merle varianty zmíněných barev. Kohoutková výška pražských krysaříků je 20-24 cm, hmotnost se pohybuje okolo 2,5 kg.

Psi-plemeno-prazsky-krysarik (1)

Ke komu je pražský krysařík vhodný

Jde o perfektního městského psa. Je vhodným pejskem do malého bytu, kde dokáže být velmi klidný. Oproti mnoha jiným malým plemenům bývá tichý a není moc uštěkaný. I když jde o malého pejska, je velmi energický a potřebuje zaměstnat nejen hlavu, ale i pořádné fyzické vybití. I když jde o ideálního psa do města, miluje přírodu a rád tráví velké množství času venku.

Psi-plemeno-prazsky-krysarik (2)

Velmi rád se učí, a to nejen základní poslušnost, ale i řadu různých triků. Krysařík je tak perfektním parťákem pro sportovní kynologii, ale i sporty typu dogdancing nebo agility. Velmi dobře vychází jak s dětmi, tak dalšími zvířaty. Venku má občas tendenci prohánět drobné hlodavce, je tak třeba být důslední především při tréninku přivolání.

Péče o srst je velmi jednoduchá, stačí čas od času vyčesat a otřít tlapky. Kvůli drobnému vzrůstu je třeba chránit psa především v zimě oblečkem. Nejen tělo krysaříka snadno promrzne, ale i jeho velké uši mrazy nenesou moc dobře. V době velkých mrazů je třeba uši promazat vazelínou.

Psi-plemeno-prazsky-krysarik (5)

Pražský krysařík v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška pražských krysaříků je 20-24 cm, hmotnost se pohybuje okolo 2,5 kg.

Srst:

 • Krátká, hustá lesklá a přiléhající po celém těle, nebo polodlouhá s delšími praporci na uších, končetinách a ocase

Zbarvení:

 • Nejčastěji se objevuje černé nebo hnědé se znaky. Objevuje se i žlutá s pálením, červená nebo merle varianty zmíněných barev.

Jak dlouho žije:

 • Pražský krysařík se dožívá 14 let. 

Odkud pochází:

 • Česká republika

Ke komu se hodí:

 • I když jde o drobného pejska, rozhodně se nejedná o žádného gaučového povaleče. Má rád delší procházky a je perfektní volbou pro sportovní kynologii, agility nebo dogdancing.
 • Radost ale bude dělat i aktivním důchodcům, kteří ho snadno naučí základní poslušnosti a díky malé velikosti těchto pejsků se jim s nimi bude snadno manipulovat.
 • Je to především městský pes, který ale rád tráví hodně času na procházkách přírodou.

Psi-plemeno-prazsky-krysarik (3)

Hledáte další malá psí plemena do bytu? Pak se podívejte, na naše tipy. Nebo dáváte přednost sportovním psím plemenům, se kterými se můžete věnovat některému ze psích sportů. Poznejte sportovní psí plemena, která baví běh i túry. A pokud hledáte psího parťáka k dětem, pak by vám neměly uniknout tipy na psí plemena vhodná k dětem

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu