Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Corgi je symbolem královské rodiny. Alžběta II. bez něj neudělala ani krok

Welsh corgi Pembroke je perfektním rodinným psem k dětem, a to díky své hravosti a veselé povaze. Jde o inteligentní plemeno, které se snadno učí. Přemýšlíte, odkud tohoto zvláštně stavěného pejska znáte? S velkou pravděpodobností z fotografií s britskou královnou Alžbětou II. Corgiové se stali jejím oblíbeným plemenem, jehož hrdou chovatelkou byla několik desetiletí.

Plemeno-welsh-corgi-pembroke (17)

Welsh corgi Pembroke je menší honácké plemeno, které pochází z Walesu. Tito drobnější pejsci byli vyšlechtěni jako pomocníci místních farmářů, kterým pomáhali nahánět stáda skotu, koní a ovcí. V současnosti jde především o veselého a milého rodinného společníka. Mezi nejznámější chovatele těchto psů patřila právě britská panovnice Alžběta II. Královna dostala první fenu jménem Dookie od svého otce, krále Jiřího VI. během 30. let minulého století. Od té doby měla okolo sebe několikahlavou smečku těchto milých psů. Corgiové se po jejím boku objevovali na mnoha neoficiálních, ale i oficiálních fotografiích a záběrech a toto plemeno díky ní získalo na popularitě nejen v Británii.

I když se corgiové dnes k pasení používají spíše výjimečně, jde stále o aktivní plemeno, které ocení dlouhé procházky nebo nějaké sportovní vyžití. Corgi miluje svou rodinu, nicméně vůči cizím lidem bývá ostražitý až rezervovaný. Je dobrým hlídačem, na vše podezřelé upozorní hlasitým štěkotem. Je velmi podobný plemenu Welsch corgi cardigan, nicméně jde o samostatná plemena s vlastním standardem a samostatnou historií.

Plemeno-welsh-corgi-pembroke (15)

Důvody, proč si pořídit Welsh corgiho Pembroke

 • Jde o drobnějšího pejska, který je skladný a vhodný do menšího městského bytu.
 • I když se k pasení využívá dnes spíš výjimečně, jde stále o velmi aktivní plemeno. Jeho aktivitu a mrštnost využijete například při agility, flyballu, hoopers, dogdancingu, ale i při obedience a samozřejmě při pasení. Jde prostě o inteligentního, mrštného a všestranného psího sportovce.
 • Ačkoli corgi nikdy nebyl šlechtěn jako hlídací pes, jde o poměrně dobrého hlídače. Na nesrovnalosti upozorňuje štěkotem.
 • Má velmi rád děti, a to především díky své hravé a veselé povaze.
 • Corgi je přátelský pes, který dobře vychází s dalšími psy i jinými zvířaty.
 • Miluje pohyb. Při správném utahání ovšem rád stráví zbytek dne s páníčkem na gauči.
 • Jde o velmi inteligentní a snadno cvičitelné plemeno, které zvládne i důsledný začátečník.
 • Srst s hustou podsadou ho předurčuje k celoročnímu pobytu venku.
 • Jako správný honácký pes se drží svého pána a své rodiny. S tímto psem by se vám nemělo stávat, že byste ho hledali po širokém okolí. Naopak, s ohledem na svůj původní účel, tedy pasení, si vás i celou rodinu bude bedlivě hlídat a bude vás nahánět do stáda.
 • Veselý, hravý a fixovaný na svého pána.
 • Jde o poměrně zdravé, a především dlouhověké psy.

Plemeno-welsh-corgi-pembroke (18)

Důvody, proč si NEpořizovat Welsh corgiho Pembroke

 • Jeho vzhled je lehce zvláštní a díky němu ho rozpoznáte od jiných plemen velmi rychle. Mezi jeho typické znaky patří poměrně dlouhá záda, podobně jako u jezevčíka nebo baseta. Kvůli tomu si toto plemeno nese podobné problémy jako zmíněná plemena. Například jim dělá problém častější a delší chůze ze schodů a do schodů. Pokud bydlíte ve vyšších patrech bytových domů bez výtahu, počítejte s tím, že budete muset svého nového parťáka do schodů většinou nosit.
 • Corgi rád štěká. Hodně. Se správným výcvikem jde štěkot usměrnit a omezit, přesto patrně půjde o jednoho z nejhlučnějších psů v baráku.
 • Welsh corgi disponuje krásným hustým kožíškem, který je perfektní na mazlení. Tato srst ovšem vyžaduje pravidelné vyčesávání, především v době línání. Je třeba počítat s tím, že budete mít velké množství chlupů po celém bytě. Celoročně. Během línání ještě o trošku více.
 • Jde o velmi kontaktní psy, kteří by se rádi mazlili od rána do večera. Často vyžaduje neustálou pozornost, která může být občas až přehnaná. V určitých případech se stávají i žárlivými, pokud se jim člověk málo věnuje. S důslednou výchovou se ovšem dá přílišná „dotěrnost“ omezit.
 • Je to původně pastevec. Pasení je lehce modifikovaný způsob lovu. Takže ano, i corgi se vám může rozběhnout za zvěří. I když se toto plemeno k pasení již moc často nevyužívá, pastevecký pud je stále u většiny těchto psů poměrně silný. Je tak třeba tyto psy naučit, že se nepasou nejen srny, ale ani kola nebo auta. Jinak může velmi snadno dojít k nehodě.
 • Corgi velmi rád jí. Což se hodí při výcviku, kdy se tito pejsci snadno cvičí za pomoci pamlsků. Je ovšem třeba být opatrní, tito pejsci mají také velkou tendenci k tloustnutí. Je nutné hlídat velikost krmné dávky a množství pamlsků, abyste z corgiho neměli malou kuličku. Jejich krátké nožky pocítí každé kilo navíc, což pak vede k problémům s klouby.

Plemeno-welsh-corgi-pembroke (3)

Historie Welsh corgiho Pembroke

Jak název tohoto plemene napovídá, pochází z Walesu. Výraz corgi pochází přímo z velštiny, „cor gi“ znamená trpasličí pes. Jde o starobylé plemeno, jehož původ je zahalen řadou legend. Podle jedné pochází corgi z doupat víl a elfů. Jak legenda vypráví, kdysi se lesem toulaly dvě děti, které tam našly párek štěňat. Děti si prý myslely, že jde o malé lišky, a přinesly je domů. Rodiče si uvědomili, že jde o štěňátka. Prý takové psy používají víly a elfové k tahání kočárů. Nalezená štěňátka jsou prý darem od víl.

Jak přesně vývoj plemene probíhal, není 100% jisté. Podle jedné teorie toto plemeno vzniklo díky švédskému plemeni vallhund, které se dostalo na území dnešního Walesu s Vikingy, patrně během 9. a 10. století. Podle jiné teorie si předky těchto psů do Británie přinesli vlámští tkalci počátkem 12. století. Ti se usadili ve Walesu a psy používali k práci na zemědělských usedlostech, především k pasení. Pembroke má poměrně blízko k dnešním šiperkám a dalším evropským ovčáckým psům. Plemeno bylo oficiálně uznáno v roce 1920. Během 20. let minulého století bylo tohle malé psí plemeno vedeno společně se svými nejbližšími příbuznými, tedy cardigan corgi. K oficiálním rozdělení plemen došlo v roce 1934, od té doby jsou obě variety oficiálně chovány samostatně.

Plemeno-welsh-corgi-pembroke (6)

Povaha Welsh corgiho Pembroke

Corgiové jsou inteligentní a veselí pejsci, kteří ovšem dokáží potrápit svého majitele i menší dávkou tvrdohlavosti. Jsou to dobří hlídači, vůči cizím lidem jsou podezřívaví. Na vše, co se jim nezdá, mají tendenci upozorňovat štěkotem. Milují svou rodinu a jsou ideální volbou do rodiny s dětmi. Děti je milují pro jejich hravost a ochotu vymýšlet lumpárny. Většinou se nevážou jen na jednoho člena rodiny a jsou ochotni spolupracovat se všemi jejími členy.

Tito drobnější psi dobře vychází jak s domácími, tak s cizími zvířaty. S cizími psy vychází bez potíží, a pokud dojde k nějakému sporu, corgi většinou nebývá tím, kdo jej vyvolá. Jsou to skvělí společníci, kteří budou nadšeně trávit čas se svou rodinou, ale jsou to i malí sportovci. Ocení dlouhou procházku, ale i celou řadu sportovních aktivit, například agility, ale i jen tak pro zábavu rádi zkusí pasení.

Plemeno-welsh-corgi-pembroke (8)

Vzhled Welsh corgiho Pembroke

Se svými blízkými příbuznými, tedy cardigan corgi, si jsou stále velmi podobní. Pembroke je nicméně o něco menší a má lehčí konstrukci. Pokud si nejste jistí, kterého corgiho jste potkali, nejsnadněji je rozlišíte podle ocasu. Cardigan má ocas dlouhý a velmi podobný liščímu, Pembroke poměrně často nemá ocásek vůbec. Respektive mnoho jedinců tohoto plemene se rodí s přirozeně krátkým ocáskem, a pokud se v minulosti narodil jedinec s dlouhým ocasem, byl mu kupírován. Kupírování ocasů se dnes již nedělá, takže i mezi psy corgi Pembroke nalezneme občas jedince s dlouhým ocáskem.

Oba corgiové připomínají lišku. Středně dlouhý trup s hlubokým hrudníkem je zakončen silnými a krátkými končetinami. Rovná, středně dlouhá srst disponuje hustou podsadou. Nejčastější zbarvení, ve kterém se vyskytuje, je červené, sobolí nebo jelení. Méně častěji se vyskytuje černé s pálením a bílé znaky na končetinách, hrudi a krku. Občas se bílá barva objevuje i na tlamě psa. Welsh Corgi Pembroke má kohoutkovou výšku 25-30 cm, jejich váha se pohybuje mezi 9 a 12 kg.

Plemeno-welsh-corgi-pembroke (5)

Ke komu je Welsh corgi Pembroke vhodný

Jde o aktivní, ale i velmi přizpůsobivé pejsky. Spokojení budou jak ve městě, tak na venkově, jak v baráčku se zahradou, tak v bytě. Jistou nevýhodou pro pobyt v městském bytě může být jejich potřeba často štěkat. Štěkot lze správnou výchovou zavčas omezit a tito pejsci s trochou tolerance od sousedů budou díky svému psímu úsměvu oblíbenci celého domu.

Corgi je jinak velmi milý a bezkonfliktní pes. Vyžaduje sice trochu vyšší aktivitu, přece jen jejich předci byli především pastevci, ale nevadí mu ani občasné povalování na gauči. Toto plemeno miluje jídlo a za pomoci pamlsků se velmi snadno cvičí. Bohužel mají tito psi i sklony k obezitě, je tak třeba pečlivě hlídat krmnou dávku i množství pamlsků. Za pomoci dlouhých procházek nebo jiné sportovní aktivity budete mít doma spokojeného a štíhlého společníka. Srst nevyžaduje zvláštní péči, je jí ovšem třeba pravidelně vyčesávat.

Plemeno-welsh-corgi-pembroke (1)

Welsh Corgi Pembroke v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška 25-30 cm
 • Váha se pohybuje mezi 9 a 12 kg.

Srst:

 • Středně dlouhá s hustou podsadou

Zbarvení:

 • Nejčastější zbarvení je červené, sobolí nebo jelení. Méně častěji se vyskytuje černé s pálením a bílé znaky na končetinách, hrudi a krku.

Jak dlouho žije:

 • Welsh Corgi Pembroke se dožívá 12 až 15 let.

Odkud pochází:

 • Velká Británie (Wales)

Pro koho se hodí:

 • Menší pes vhodný na venkov i do města, do baráčku se zahradou, ale i do městského bytu. Výhodou jeho pobytu v městském bytě je nepochybně jeho velikost, nevýhodou potřeba hodně štěkat a celoroční vypadávání chlupů.
 • Tito psi jsou přirozeně hraví a veselí. Jsou tak ideálními společníky i pro děti, se kterými budou rádi vymýšlet různé skopičiny.
 • Jsou perfektní volbou do mnohačetné rodiny. Její členy většinou tito psi milují všechny stejně a neupínají se, jako mnoho jiných plemen, jen k jednomu člověku.
 • Jsou velmi aktivní, milují dlouhé procházky, ale i různé psí sporty. I standardní výcvik velmi snadno zvládnou za pomoci pamlsků.
 • Pokud vám nevyjde čas na delší procházku nebo občas vynecháte trénink některého z psích sportů, corgiové se přizpůsobí.

Plemeno-welsh-corgi-pembroke (10)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu