Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Americký kokršpaněl má neustále dobrou náladu

Američtí kokršpanělé jsou aktivní a veselí společníci, kteří milují svou rodinu a skvěle vychází i s menšími dětmi. Jde o zástupce španělů a jak na jejich vzhledu, tak chování je zřejmá jejich příbuznost s anglickými kokršpaněly. Americký kokr je nicméně především společník, který na první pohled zaujme dlouhou a bohatou srstí.

Psi-plemeno-americky-kokrspanel (16)

Oproti tomu anglický kokr, který je sice čím dál častěji využíván také jako společenský pes, má stále více vyvinuté pracovní schopnosti a stále se využívá i jako pracovní, především lovecký pes. Americký kokršpaněl je aktivní, veselý a chytrý. Velmi dobře vychází s dětmi, je tak vhodnou volbou do rodiny. Vyhledává společnost svého pána a za všech okolností se ho snaží potěšit. Toto plemeno o něco více než jeho angličtí příbuzní vyžaduje péči o srst. Velmi ocení pobyt v bytě a samozřejmě i zahrádku, ovšem s přístupem do domu.

Psi-plemeno-americky-kokrspanel (13)

Důvody, proč si pořídit amerického kokršpaněla

 • Menší pes, který se snadno vejde do bytu, ale i do domu se zahrádkou.
 • Americký kokr má neustále dobrou náladu. S úsměvem bude vítat členy domácnosti, ale i cizí návštěvy.
 • Jeho krásná jemná srst vybízí k pohlazení. A pokud máte výstavní ambice, bude americký kokr vhodnou volbou.
 • Američtí kokři vyžadují pohyb a zaměstnat hlavu. Ocení alespoň jednu delší procházku denně nebo trénink některého psího sportu. Jsou nicméně na pohyb o něco méně nároční než jejich angličtí příbuzní.
 • Americky kokr miluje jídlo. Všechno. Díky této vlastnosti ho lze velmi snadno cvičit. Za dobrotu udělá cokoliv.
 • Můžete si vybírat z různých barevných variant. Nejčastěji se toto malé psí plemeno objevuje v hnědé či mahagonové barvě. Nechybí ani černá nebo kombinace více barevných variant s pálením.

Psi-plemeno-americky-kokrspanel (2)

Důvody, proč si NEpořizovat amerického kokršpaněla

 • I když mají srst s hustou podsadou, nehodí se k celoročnímu pobytu na zahradě. Byli šlechtěni především jako společníci a delší samota jim nedělá dobře.
 • Jejich hedvábná srst má svou nevýhodu. Vyžaduje pravidelnou péči, a to jak pravidelné kartáčování, tak i mytí a šampónování.
 • Chlupy, chlupy, chlupy. Ano, tito krásní pejsci i při pravidelné péči o srst línají.
 • Angličtí kokři jsou často stále bráni jako lovci, američtí kokři spíše jako společníci. Přesto také vyžadují poměrně hodně pohybu a nejde tedy o psa, kterého umístíte v elegantní póze na gauč a občas s ním obejdete blok.
 • Je třeba s nimi pečlivě trénovat samostatný pobyt v domácnosti. I když existuje poměrně velké množství plemen, která jsou ještě o něco větší závisláčci než kokři, těmto psům nedělá delší samota moc dobře na duši. Určitou výhodou je, že nemívají větší destruktivní sklony.

Psi-plemeno-americky-kokrspanel (11)

Historie amerického kokršpaněla

Američtí kokršpanělé jsou řazení mezi španěle, tedy lovecké slídické psy. Jak jejich název napovídá, pochází z Ameriky, kde byl vyšlechtěn z anglického kokršpaněla. Několik let před oficiálním uznáním anglického kokra jako samostatného plemene se dostali do USA. V Americe se při šlechtění plemene zaměřili především na vzhled a na lovecké vlastnosti nebrali tamní chovatelé ohled. Postupně vznikly dvě varianty odlišných kokršpanělů - jak povahově, tak vzhledově. Původně byla plemena chována společně, američtí chovatelé nakonec docílili (i přes nelibost anglických chovatelů) oficiálního rozdělení psích plemen. K rozdělení došlo v roce 1946 a obě plemena začala být záhy populární, každé z trochu jiného důvodu. Od oficiálního rozdělení plemene je nicméně stále v Americe o něco populárnější tamní varianta kokra, v Evropě zase ta anglická.

Psi-plemeno-americky-kokrspanel (8)

Povaha amerického kokršpaněla

Americký kokr je vyrovnaný a klidný společník, který bude vycházet s celou rodinou. Ve srovnání se svými anglickými příbuznými je americký kokr mírnější a poslušnější. Je o něco klidnější, a to jak doma, tak i venku. Je velmi inteligentní a rychle se učí. Tyto pozitivní vlastnosti uplatní nejen v rámci výcviku základní poslušnosti, ale i při různých psích sportech typu agility. Má nicméně o něco menší nároky na pohyb, ocení tedy delší procházku či pravidelné tréninky některého z psích sportů. Když ovšem občas větší dávka pohybu nevyjde, rád se bude povalovat na gauči. Anglický kokršpaněl bude rád trávit čas především procházkami přírodou, americký kokr nepohrdne městským prostředím nebo i výstavním kruhem. Oba kokři nezapřou společný původ, a to jak vzhledem, tak povahou. Přesto lze poměrně spolehlivě říct, že anglický kokršpaněl je o něco větší sportovec a především lovec, americký kokr je spíše společník.

Psi-plemeno-americky-kokrspanel (3)

Vzhled amerického kokršpaněla

Americký a anglický kokršpaněl si jsou velmi podobní, ale i člověk, který některého z těchto psů nechová, poměrně snadno rozpozná rozdíl. Tito dva kokři se liší stavbou těla a také délkou srsti i povahou. Americký kokr má kratší čenich a horní pysky překrývají spodní čelist. Oči jsou kulaté a tmavé. Americký kokr má dlouhé a vysoko nasazené, svěšené uši. Krk je mírně klenutý bez laloku a vystupuje plynule z plecí. Kokr disponuje kompaktním trupem a hrudníkem. Ocas je nasazený v prodloužené horní linii zad. V některých zemích bývá ocas stále kupírován, což v ČR již několik let není možné. Končetiny jsou rovné a svalnaté. Typická pro amerického kokra je jemná, hedvábná srst s kratší podsadou. Na hrudníku, břiše, uších a zadní straně končetin je srst delší než na zbytku těla a vytváří typickou siluetu psa. Povolené zbarvení je černé, čokoládově hnědé, mahagonové, játrové, béžové nebo kombinace dvou či tří barev, a to ve spojitosti s bílou nebo černou s pálením. Kohoutková výška je 34-39 cm a průměrná hmotnost je 9-13 kg.

Psi-plemeno-americky-kokrspanel (6)

Ke komu je americký kokršpaněl vhodný

Americký kokršpaněl bývá chován především jako společenský a výstavní pes, a to díky své husté srsti. Miluje své lidi, takže mu opravdu bude nejlépe ve společnosti jeho rodiny. Je to flegmatik, který je velmi klidný a v domácnosti o něm téměř nebudete vědět. Je inteligentní a nové pokyny se naučí velmi rychle. Jeho inteligence a lovecká minulost jeho předků může být určitou nevýhodou, je třeba ho unavit psychicky i fyzicky. I když to jde o něco snadněji než u jeho anglických příbuzných.

Péče o srst amerického kokra může být pro řadu lidí poměrně náročná. Je třeba ji pravidelně koupat a vyčesávat, především pokud máte výstavní ambice. A také pokud chcete, aby srst vašeho psího kamaráda nebyla plná chuchvalců, ale krásně hedvábná a lesklá. Kokři občas trpí na infekce a záněty očí a uší, je třeba je pravidelně kontrolovat a v případě potřeby pravidelně čistit.

Psi-plemeno-americky-kokrspanel (15)

Americký kokršpaněl v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška je 34-39 cm.
 • Průměrná hmotnost je 9-13 kg.

Srst:

 • Středně dlouhá, jemná, hedvábná srst s kratší podsadou. Na hrudníku, břiše, uších a zadní straně končetin je srst delší než na zbytku těla.

Zbarvení:

 • Černé, čokoládově hnědé, mahagonové, játrové, béžové nebo kombinace dvou nebo tří barev, a to ve spojitosti s bílou nebo černou s pálením

Jak dlouho žije:

 • Americký kokršpaněl se dožívá 10 až 14 let.

Odkud pochází:

 • Amerika

Pro koho se hodí:

 • Společenský a výstavní pes, který bude spokojený v městském bytě s občasnou dlouhou procházkou či tréninkem nějakého psího sportu.
 • Je aktivní a inteligentní, přesto nevyžaduje až tolik pozornosti jako jeho angličtí příbuzní.
 • Je vhodným společníkem aktivních seniorů nebo do aktivní rodiny.

Psi-plemeno-americky-kokrspanel (12)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu