Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Beauceron potřebuje pevnou ruku a velkou zahradu

Beauceron je ovčácký pes původem z Francie, který na první pohled zaujme svým vzhledem – připomíná dobrmana, je ovšem o něco mohutnější. V zásadě jde o všestranného psa, který umí velmi dobře pracovat se stádem, ale často se využívá i jako hlídací nebo služební pes. Má velmi příjemnou povahu a svou rodinu velmi miluje.

Psi-plemeno-beauceron (14)

Beauceron vyžaduje alespoň základní výcvik a ideálně majitele s alespoň špetkou přirozené autority. Je velmi energický a inteligentní, je tak třeba mu vymyslet takovou zábavu, která mu zaměstná nejen tělo, ale i hlavu. Poměrně hravě zvládne řadu psích sportů. S ohledem na jeho potřebu pohybu i velikost ocení volné prostory, je tak vhodnou volbou především na venkov či na kraj města, hravě zvládne i celoroční pobyt venku.

Psi-plemeno-beauceron (6)

Důvody, proč si pořídit beaucerona

 • Jste-li aktivní sportovec a toužíte po odolném energickém psovi, pak je pro vás beauceron správnou volbou. Je vhodný k velkému množství psích sportů, stačí si jen vybrat.
 • Jde o perfektní volbu na velkou zahradu, po které se bude moci prohánět. Mimo jiné vám ji i perfektně ohlídá.
 • Jeho hustá srst ho ochrání od nepříznivého počasí, hravě tak zvládne, za pomoci zateplené boudy či kotce, celoroční pobyt venku.
 • Za pomoci odměn a špetky přirozené autority tohoto inteligentního psa naučíte prakticky cokoliv.
 • Miluje práci. Je to i proto ideální služební pes.
 • Má také velmi rád lidi, se svou rodinou rád tráví velkou část dne.
 • Velmi dobře bude vycházet i s většími dětmi, které již chápou, jak se k většímu psovi chovat.
 • Jeho srst je sice hustá, přesto nevyžaduje větší péči. Většinou stačí psa pravidelně vyčesávat v době línání.
 • Jde i o poměrně zdravé plemeno, za většinu psů tohoto plemene nenecháte velké množství peněz na veterině.

Psi-plemeno-beauceron (3)

Důvody, proč si NEpořizovat beaucerona

 • Jde o velmi dobré hlídače, a to jak díky jejich určité nedůvěře vůči cizím lidem, tak díky silnému teritoriálnímu pudu. Je proto třeba ho důkladně seznamovat od malinka se všemi častými návštěvníky domácnosti i s dalšími zvířaty, aby v dospělosti psa nedošlo k problému.
 • Tito psi vyžadují pevnou ruku a přirozenou autoritu. Zároveň je třeba psovi dopřát alespoň základní výcvik, pak jde o příjemného rodinného společníka.
 • Je třeba se mu věnovat pravidelně, ideálně denně. Jinak se velmi snadno začne nudit a pak má tendenci ničit vše kolem sebe.
 • Pokud se cítí osamělý a majitel se mu nevěnuje dostatečně, může se poměrně snadno stát neurotický až agresivní.

Psi-plemeno-beauceron (4)

Historie beaucerona

Sice je na první pohled podobný dobrmanovi, přesto nejsou příbuzní. Příbuzný je s dalším ovčáckým plemenem původem z Francie, konkrétně s briardem. Kupříkladu obě plemena mají téměř shodné dvojité paspárky na zadních končetinách. Jde o poměrně staré plemeno, jeho původ sahá až do 15. století, konkrétně v oblasti Beauce. Původně jde o ovčáckého psa a jeho úkolem bylo nahánět a chránit stáda dobytka a ovcí. Název beauceron byl tomuto psímu plemeni přidělen až koncem 19. století, do té doby bylo plemeno známo pod více názvy. Roku 1863 bylo plemeno představeno na pařížské výstavě, mimo Francii byl ovšem v té době ještě neznámý. Beaucerona jednu dobu využívala i francouzská armáda, pro kterou doručoval zprávy, ale také sloužil k stopování a ochraně majetku. Dnes je rozšířen do celého světa, a to nejen jako pracovní pes, ale i jako aktivní společník.

Psi-plemeno-beauceron (2)

Povaha beaucerona

Beauceron na první pohled zaujme majestátním vzhledem a vysokou inteligencí. Snadno se učí, ale je i odvážný a snaží se za všech okolností potěšit svého pána. K dětem je většinou až překvapivě trpělivý, nicméně o něco více vychází s trošku staršími dětmi, které již chápou, jak se k takto velkému psovi správně chovat. Svou rodinu má velmi rád, k cizím lidem je spíše ostražitý, což z něj dělá velmi dobrého hlídače. Svou rodinu i majetek dokáže bránit velmi vehementně, je tak třeba s ním od malinka pracovat na socializaci a na různých situacích, se kterými se během života může setkat – aby z jeho strany nedošlo při běžných situacích k neadekvátní reakci. S cizími psy mívá občas problém, pokud je ovšem zvyklý od štěněte, další domácí psi a zvířata mu nevadí. Jde o univerzálního sportovního psa, který exceluje jak v obedience, agility ale i v pasení. Ocení i dlouhé procházky přírodou. Jako mnoho dalších větších plemen se i beauceron vyvíjí trochu pomaleji, fyzicky i psychicky dospívá většinou až kolem třetího roku.

Psi-plemeno-beauceron (13)

Vzhled beaucerona

Jde o dobře stavěného psa s pevnými kostmi a vyvinutým osvalením. Zvláštností tohoto psího plemene je, že je o něco delší, než je jeho kohoutková výška. Tělo je celkově vyvážené. Dlouhá hlava disponuje mírně vyjádřeným stopem a nalezneme na ní hnědé oválné oči. Uši jsou vysoko nasazené po stranách hlavy, neseny jsou polovztyčené nebo sklopené. Krk je dobře osvalený a středně dlouhý. Nechybí dobře osvalený hrudník a rovné končetiny zakončené kulatými tlapkami. Nízko nasazení ocas se dříve kupíroval, dnes to již není zvykem. Srst je středně dlouhá s hustou podsadou. Srst na ocasu a na stehnech vytváří drobné praporce. Jediné možné zbarvení je u beaceorna černé s hnědým pálením nebo zbarvení harlekýn. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 61 a 70 cm a váha mezi 35 a 40 kg.

Psi-plemeno-beauceron (12)

Ke komu je beauceron vhodný

Původně jde o pasteveckého psa, a i když se k tomuto účelu dnes nevyužívá příliš často, jde stále o psa plného energie. Je třeba se tomuto psovi věnovat a dopřát mu pravidelnou dávku pohybu. Zároveň vyžaduje úzký kontakt a spolupráci s majitelem, jsou tak pro něj vhodné sporty, kde je mu toto umožněno – například agility, dog dancing, ale i obedience. Z dob jeho pastevecké slávy mu zůstala láska k otevřeným prostorům, ocení tak velký pozemek, na kterém se bude moci volně pohybovat. I s ohledem na jeho hustou srst a odolnost vůči nepříznivému počasí jde o psa vhodného na vesnici či na periferii a vyloženě nevhodného psa do centra města a malého bytu. Pokud bydlíte v centru a většina vaší fyzické aktivity se zaměřuje na korzování parkem, pak se raději poohlédněte po nějakém jiném, menším a klidnějším pejskovi.

Psi-plemeno-beauceron (5)

Tito psi hravě zvládnou celoroční pobyt na zahradě, ideálně za pomoci zateplené boudy či kotce. Pokud psovi umožníte i návštěvy domu, počítejte v době línání s nánosy chlupů. Jinak je péče o srst tohoto psa poměrně nenáročná, většinou ji stačí vyčesávat právě v době línání. Není nutné ho pravidelně koupat, stačí psa vykoupat jen v případě nutnosti.

Psi-plemeno-beauceron (9)

Beauceron v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 61 a 70 cm.
 • Váha mezi 35 a 40 kg.

Srst:

 • Středně dlouhá s hustou podsadou

Zbarvení:

 • Černé s hnědým pálením nebo zbarvení harlekýn

Jak dlouho žije:

 • Beauceron se dožívá 11 až 13 let. 

Odkud pochází:

 • Francie

Pro koho se hodí:

 • Jde původem o pasteveckého psa, který je tedy velmi aktivní. Zároveň je velmi inteligentní, potřebuje tak zabavit tělo i hlavu. Je vhodný pro člověka, který se mu bude pravidelně věnovat.
 • Dodnes se občas používá k ovcím, ale věnovat se můžete i řadě psích sportů. Vhodný je především na sporty, kde bude úzce pracovat se svým člověkem, tedy například obedience či dogdancing.
 • Tito psi jsou velmi odolní vůči chladnému počasí a za pomoci boudy či kotce bez potíží zvládnou žít celoročně venku.
 • Nejde o psa vhodného do ruchu velkoměsta, naopak jde o perfektní volbu na vesnici či okraj města. Ocení především velký pozemek, na kterém se bude moc dle libosti pohybovat.
 • I když se za pomoci pamlsků poměrně snadno cvičí, jde spíše o psa vhodného pro zkušenější chovatele.

Psi-plemeno-beauceron (11)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu