Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Flat coated retrívr je křehký elegán s duší lovce

Flat coated retrívr (také hladkosrstý retrívr) je aktivní, veselý pes, který vám bude nadšeně dělat společnost při různých sportovních aktivitách. Ještě nedávno šlo v Česku o téměř neznámé plemeno, dnes již zdařile konkuruje podobným plemenům typu zlatý retrívr – kterému je podobný povahově i vzhledově.

Plemeno-flat-coated-retrivr (2)

Flat coated retrívr je podobně jako zlatý retrívr velmi přátelský, miluje lidi a snadno vychází s dalšími zvířaty. Také miluje vodu, ve které je schopen trávit hodiny. Toto plemeno je velmi pozorné a snadno cvičitelné. Se stoupající popularitou psího plemene stoupá i obliba využití těchto psů jako asistenčních nebo canisterapeuticých psů. Je také ideálním rodinným společníkem. Lidi má rád a rád tráví s nimi rád co nejvíce času. Je tak vhodný pro lidi, kteří s nim budou rádi čas trávit a budou ho nechávat minimum času samotného. Flati jsou velmi inteligentní a snadno se cvičí, což může mít i svou nevýhodu. Je třeba utahat je nejen fyzicky, ale psychicky.

Plemeno-flat-coated-retrivr (16)

Důvody, proč si pořídit flat coated retrívra

 • Jde o velmi inteligentní plemeno, které se snadno a rychle učí. Za pomoci pozitivního výcviku se vše naučí velmi rychle a je vhodnou volbou i pro aktivního začátečníka.
 • Flat coated retrívr je perfektní volbou do rodiny s dětmi. Miluje společnost dětí a rád s nimi dovádí a vymýšlí lumpárny.
 • Snadno si zvykne i na další domácí zvířata jako kočky či křečky. Pokud je zvyklý od štěněte, rád utvoří smečku s dalšími psy.
 • Jeho hedvábná krásná srst přímo vybízí k mazlení, které on sám miluje.
 • Je perfektní volbou i pro canisterapii nebo jako asistenční či vodicí pes. Ostudu nebude dělat ani při záchranářském výcviku.
 • Jde o sportovně založeného psa, který vyžaduje pohyb, pohyb a zase pohyb. Je tak vhodný nejen na dlouhé procházky, běh či ke kolu, ale i na různé psí sporty.
 • Původně lovecké plemeno, které se čím dál častěji využívá jako společník. Lovce v sobě ovšem nezapře, a pokud se hodláte věnovat loveckému výcviku, toto plemeno je vhodnou volbou.

Plemeno-flat-coated-retrivr (10)

Důvody, proč si NEpořizovat flat coated retrívra

 • Flat coated retrívr má sice hustou srst, není ovšem vhodný na celoroční pobyt venku. Miluje lidskou společnost a o samotě trpí.
 • Chlupy, chlupy, chlupy… Pořád a všude. Péče o srst je v zásadě nenáročná, stačí občas vyčesat. Ovšem i mimo línání je třeba počítat s nánosy chlupů po celém bytě.
 • Jde o krásného psa, který vám ovšem nebude dělat elegantní doplněk na gauči. Vyžaduje hodně pohybu a každodenní vyžití. A to i pokud máte velkou zahradu. Jestliže nemáte několik hodin denně, raději se poohlédněte po jiném plemeni.
 • Milují vodu a bahno. I kdyby měla existovat v dosahu 10 km jedna jediná blátivá louže, vemte jed, že ji váš chlupáč objeví a využije beze zbytku.
 • Nejde o dobrého hlídače. Lidi opravdu miluje. Za plotem si možná občas štěkne, ale při vniknutí zloděje na pozemek ho patrně přivítá s vrtícím ocasem.

Plemeno-flat-coated-retrivr (11)

Historie flat coated retrívra

Flat coated retrívr byl vyšlechtěn jako všestranný lovec, ve vodě i na souši. Jde o psa původem z Anglie, kde vznikl křížením irského setra, border kolie, labradorského retrívra a novofundlandského psa. Ještě před první světovou válkou šlo o populární plemeno psů. Jako mnoho jiných plemen mělo i toto namále během první světové války. Po válce jeho popularita krátce vzrostla, pak ho ovšem začali v popularitě válcovat labradoři a zlatí retrívři. Flat coated dokonce málem vyhynul. Až během druhé poloviny 20. století se s velkým úsilím podařilo plemeno zachránit. V současnosti nabírá na popularitě nejen v Anglii a USA, ale i v České republice.

Plemeno-flat-coated-retrivr (12)

Povaha flat coated retrívra

Flat coated retrívr je přátelský, veselý a velmi tolerantní pes, který snadno vychází s dalšími zvířaty a lidmi. Miluje svého pána, kterému se snaží zavděčit. Paří ovšem mezi plemena, která dozrávají o něco pomaleji než většina ostatních, můžete se proto těšit na rozverné štěněcí chování i ve vyšším věku. Jde o citlivého psa, který nesnáší ostřejší zacházení, není tak vhodný pro výbušnější a choleričtější lidi. S těmito psy se musí zacházet opravdu opatrně, velmi snadno se totiž sesypou, když se s nimi zachází ostřeji. Zároveň od tohoto plemene nemůžete čekat, že vám perfektně ohlídá dům a zahradu. Většinu vetřelců patrně přivítá s vrtícím ocasem a širokým úsměvem.

Plemeno-flat-coated-retrivr (4)

Vzhled flat coated retrívra

Jde o středně velké psí plemeno. Pes celkově působí elegantně a z jeho výrazu čiší dobrá nálada. Středně velké oči jsou umístěné na dlouhé a úzké hlavě. Uši jsou svěšené podél hlavy. Krk je delší a plynule přechází v linii hřbetu. Klenutá žebra naleznete na prostorném hrudníku. Svalnaté a dlouhé nohy umožňují rychlý a plynulý pohyb. Středně dlouhý ocas je nesen pod úrovní zad. Toto plemeno disponuje hustou, jemnou až středně hrubou srstí, která přiléhá po celém těle. Na nohách a ocase je delší. Plemeno se vyskytuje v celočerném nebo játrově hnědém zbarvení. Kohoutková výška plemene je 56-61 cm a hmotnost se pohybuje mezi 25 a 36 kg.

Plemeno-flat-coated-retrivr (9)

Ke komu je flat coated retrívr vhodný

Flat coated retrívr je původně lovecký pes, který je čím dál častěji chován jako společenský a rodinný pes. Jeho hustá srst ho sice předurčuje k celoročnímu pobytu na zahradě, není to ale moc doporučováno. Miluje totiž lidi a nesnáší delší samotu. Ideální tak pro něj je sice pobyt na zahradě, ale s přístupem do domu. Pro pobyt v městském bytě je vhodný v momentě, kdy psa intenzivně zaměstnáte jako asistenčního psa či záchranáře nebo jste ochotní se mu několik hodin denně usilovně věnovat. Jde totiž o velmi inteligentního a sportovně založeného psa, který se velmi snadno začne nudit. Je nutné ho zaměstnat, i pokud disponujete rozlehlou zahradou. Při nudě vám přerovná zahradu i dům tak, že ho zaručeně nepoznáte. Pokud milujete dlouhé procházky či rádi běháte delší tratě, bude vám flat coated nadšeným společníkem. Vynikne i při agility, obedience, ale i při loveckém výcviku.

Srst, která napomáhá elegantnímu vzhledu flat coated retrívra, nevyžaduje zvláštní péči. Stačí občasné vyčesání a koupání v případě potřeby. Je třeba pravidelně kontrolovat převislé uši, které jsou náchylné k infekcím.

Plemeno-flat-coated-retrivr (13)

Flat coated retrívr v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene je 56-61 cm.
 • Hmotnost se pohybuje mezi 25 a 36 kg.

Srst:

 • Středně dlouhá s hustou podsadou

Zbarvení:

 • Celočerné nebo játrově hnědé

Jak dlouho žije:

 • Flat coated retrívr se dožívá 8 až 14 let.

Odkud pochází:

 • Velká Británie

Pro koho se hodí:

 • Původně lovecké plemeno, které se čím dál častěji využívá jako aktivní rodinný společník.
 • Miluje pohyb a je velmi inteligentní. Je tak vhodným parťákem na různé sportovní disciplíny typu obedience, ale i agility, canicross. Perfektní společník bude i k běhu nebo na dlouhé procházky.
 • Je velmi přátelský a v kombinaci s inteligencí se čím dál častěji využívá ke canisterapii nebo jako asistenční pes.
 • Ocení zahradu s přístupem dovnitř. Jeho hustá srst je sice vhodná na celoroční pobyt venku, jeho povaha už méně. Lidi totiž velmi miluje a často trpí separační úzkostí. S lidmi rád tráví většinu času.

Plemeno-flat-coated-retrivr (3)

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem?

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu