Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Belgický ovčák malinois je oddaný svému pánovi až za hrob

Ostražitý hlídač, pracovitý a inteligentní pes. Belgický ovčák malinois je všestranný pes, se kterým se můžete věnovat téměř čemukoliv. „Maliňák“ je dominantnější pes s velkou výdrží, který je oddaný svému pánovi až za hrob.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (8)

V Belgii, odkud toto plemeno pochází, postupně vznikly čtyři variety ovčáckých psů, každý s trošku jinou povahou, a především jiným vzhledem. Malinois jsou z těchto psů jediní krátkosrstí. Právě „malina“ se používá ve velké míře jako pracovní/služební pes, při správném výcviku z něj může být i skvělý rodinný parťák. Belgický ovčák malinois je především sportovní a pracovitý pes, který je vhodný hlavně jako služební/pracovní pes nebo na psí sporty na vrcholové úrovni. Toto psí plemeno je vhodné pro zkušenější majitele.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (6)

Důvody, proč si pořídit belgického ovčáka malinois

 • S tímto sportovně založeným psem se můžete vrhnout na různé psí sporty s vrcholovými ambicemi. „Malina“ hravě zvládne jak obedience, agility, ale třeba i canicross či dogdancing.
 • Je to odolný pes, který zvládne levou zadní i horší počasí.
 • Tito psi jsou neustále v pohybu. Jsou perfektní volbou pro aktivní lidi.
 • Jde o perfektního hlídače, který vám ohlídá zahradu i dům.
 • Jejich srst nevyžaduje zvláštní péči, stačí čas od času vyčesat (především v době línání). Koupat psa je třeba jen v případě potřeby.
 • Svou rodinu z celého srdce miluje a bude ji chránit do roztrhání těla.
 • Je velmi inteligentní a všestranní. Není proto divu, že jde o čím dál častěji oblíbené služební psí plemeno u policie, v armádě nebo mezi záchranáři.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (5)

Důvody, proč si NEpořizovat belgického ovčáka malinois

 • Energický pes se sklony k dominanci. Je to pes s velkým P, se kterým nezkušený začátečník bude mít špatné pořízení. Tito psi potřebují zkušeného chovatele, který s nimi od malinka bude pracovat a nastaví jim pevná pravidla.
 • Srst sice není náročná na péči, přesto je třeba počítat s velkým množstvím chlupů po celém bytě. A to především v době línání.
 • Tito psi mají tendenci velet všem - jak lidem, tak dalším zvířatům. Je třeba být důslední při nastavení hranic a hierarchie ve společné domácnosti. Také je dobré nepodcenit u štěněte socializaci, aby si majitel nezadělal na pozdější problém při každém venčení.
 • Má energie na rozdávání. Je ho třeba utahat fyzicky, ale i mu zaměstnat hlavu. Pokud se nemůžete věnovat psovi denně (a to i když máte psa na zahradě), poohlédněte se po klidnějším psím plemeni.
 • Základní výcvik je absolutní nutností, jinak vám tento pes velmi snadno přeroste přes hlavu. Na druhou stranu výcvik ho velmi baví. Pokud i vás zajímají disciplíny sportovní kynologie, pak je pro vás tento pes ideálním společníkem. Při pravidelném docházení na cvičák psa nejen socializujete, ale i utaháte.
 • Rozhodně nejde o elegantní doplněk na gauč. Tento pes potřebuje každodenně makat, makat a zase makat. Pokud se nebudete moci psovi každý den důsledně věnovat, na toto plemeno zapomeňte.
 • Tito psi se dají využít i k pasení. Pasení je pak formou lovu. Takže ano, i tito psi rádi pronásledují zvěř nebo pasou vše, co se pohne (auta, kola). Pokud nemáte u psa perfektní přivolání, raději si pouštění psa z vodítka ve volné přírodě dvakrát rozmyslete.
 • Při chovu maliňáka se hodí velká dávka přirozené autority a 100% důslednost při výchově. Pokud vás pes nebude respektovat, již během puberty vám snadno přeroste přes hlavu a bude terorizovat celou rodinu i široké okolí.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (4)

Historie belgického ovčáka malinois

Vývoj belgického ovčáka je poměrně členitý. Ještě před rokem 1891 se využíval především jako pracovní pes ovčáků a sedláků. Tehdejší chovatelé hleděli především na povahu psa, nikoliv na jeho vzhled. Právě v roce 1891 vznikl první spolek s názvem „Club du Chien de berger belge“. Tento spolek začal s postupným rozdělováním různorodých ovčáckých psů nacházejících se na území Belgie, a to především podle délky srsti a její barvy. Postupně vzniklo rozdělení na čtyři typy (laekenois, groenedael, tevuren a malinois). Název krátkosrsté variety malinois je odvozen od města Mecheln neboli Malines. V této oblasti se první chovatelé zaměřili na šlechtění kvalitního pracovního psa souměrného vzhledu.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (2)

Zbarvení pro ně nebylo tehdy důležité. Koncem 19. století tak bylo stále běžné, že se jednotlivé variety křížily mezi sebou. Již v roce 1892 vznikl první standard plemene, který vytvořil základ pro další chov. Začátkem 20. století se postupně začaly „maliny“ vyvážet mimo Belgii, především do severní Ameriky a do Ruska. V průběhu první i druhé světové války byli tito psi využívání především v armádě. Jako mnoho jiných plemen mělo po druhé světové válce namále a tehdejší chovatele stálo hodně úsilí chov belgických ovčáků opět obnovit, dočasně bylo tedy povoleno opět křížit jednotlivé variety. Až v roce 1974 bylo obnoveno jednotlivé členění a vznikl současný belgický ovčák malinois. První jedinci této variety byli do tehdejšího Československa dovezeni v roce 1988 a jejich obliba výrazně stoupla počátkem 21. století.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (3)

Povaha belgického ovčáka malinois

Malinois je velmi přizpůsobivý pes, který hravě zvládne celoroční pobyt venku i v bytě. V obou případech je třeba se psovi věnovat, chodit na dlouhé procházky či se věnovat některému psímu sportu. Může dělat radost aktivní rodině s většími dětmi, do rodiny bez zkušenosti se psy s menšími dětmi vhodný není. Je velmi aktivní a potřebuje, aby se mu majitel denně a důkladně věnoval. „Maliňák“ je velmi temperamentní až výbušný a aktivní. Jako řada jiných pracovních psů se belgičáci dělí na pracovní a exteriérovou linii. Psi z pracovní line jsou perfektní pro služební poměr, jako záchranáři nebo psí sporty na vrcholové úrovni. Většina jedinců z těchto chovů nebývá vhodná na „běžný provoz“, byť k aktivním majitelům, běžný život pro ně není moc snadný. Psi z exteriérové line jsou exteriérově elegantnější a o ždibec krásnější, povahově jsou o něco klidnější a vhodní i na běžné fungování. I tito psi jsou velmi aktivní a vhodní na různorodé psí sporty, ale není na ně třeba profík nebo velmi zkušený pejskař.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (1)

Belgický ovčák malinois je velmi často využíván jako policejní nebo záchranářský pes. Tito psi nejen při práci, ale i při běžném výcviku zvládnou okamžitou reakci a přechod z útlumu do vzruchu. Mají lehkou stavbu těla a jsou velmi obratní, což jim pomáhá provést cvik i ve velmi náročných situacích. Stačí pár sekund a cvik je belgičákem precizně proveden. Malinois v posledních letech vynikán nejen ve sportovní kynologii a obedience, ale i v agility, dogdancingu a flyballu. V různých sportovních disciplínách se již pravidelně objevují maliňáci na předních příčkách. Při běžném fungování miluje i dlouhé procházky, vodu, aport nebo běh vedle kola.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (14)

Starší děti při správné socializaci zvládají snadno, a i si s nimi budou rádi hrát. Je ovšem třeba děti poučit, jak se správně k psovi chovat. Z menších dětí nebývají nadšení, ale i s nimi se naučí při správné socializaci fungovat. Pokud máte malé děti či je v blízké budoucnosti plánujete, pořízení „maliny“ si důkladně promyslete. Tito psi, především pracovní linie, potřebují nejen pevnou ruku, ale zároveň pracovat každý den. A ne jen čtvrthodinku, ale ideálně pár hodin. S malými dětmi nemusí být jednoduché se psovi dostatečně věnovat, proto zvažte své možnosti. Tito psi jinak svého majitele velmi milují a oblíbí si i zbytek rodiny. Vůči cizím lidem jsou ovšem nedůvěřiví až ostražití, ale pokud k tomu nemají důvod, nejsou agresivní. Řada „malin“ může být dominantní (psi i feny), je tak třeba disponovat notnou dávkou přirozené autority, aby pes nepřevzal velení. Dominantnější jedinci pak mívají často problém i s cizími psi, je tak třeba i důsledná socializace.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (13)

Vzhled belgického ovčáka malinois

Belgický ovčák malinois je středně veliký pes s elegantním vzhledem. Jde o silného, svalnatého, hbitého a obratného psa s velkou dávkou energie. Podle standardu plemene jde o psa s kvadratickou stavbou těla, jeho hrudník dosahuje k loktům. Délka tlamy musí odpovídat polovině délky hlavy nebo ji jen mírně přesahovat. Světle hnědá srst s černou maskou na obličeji je krátká a přiléhavá. Na krku a hřbetu bývá občas mírně tmavší oproti zbytku těla. Ocas je osrstěn poměrně bohatě, nicméně bez praporců. Uši trojúhelníkovitého tvaru jsou menší a vysoko nasazené. Nesmí být převislé, musí být nastražené a natočené. Výraz psů je inteligentní a živý. Pes mývá zpravidla vzhled „drsňáka“, feny naopak působí více elegantně a především na první pohled „žensky“.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (11)

Malinois mají poměrně hodně rozlišný fenotyp. Zpravidla to závisí na tom, jakým směrem se rozhodne vydat příslušná chovná stanice, respektive jestli se zaměří spíše na povahové a pracovní kvality štěňátek nebo na jejich vzhled. Ve světě se tak občas objeví malinois, kteří jsou téměř černí. Do roku 1914 se v chovu velmi tmaví až černí psi objevovali relativně běžně, pak se s jejich chovem přestalo. V posledních letech se objevují tmaví jedinci opět, zpravidla bez rodokmenu a pochází z čistě pracovního spojení a štěňata se využívají z 99 % opět na práci. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 60 a 65 cm, váha u psů se pohybuje mezi 25 a 30 kg a u fen okolo 20-25 kg.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (10)

Ke komu je belgický ovčák malinois vhodný

Chov belgického ovčáka malinois může být pro nezkušeného chovatele velmi náročný a snadno se mu může vymknout z rukou. Toto plemeno je doporučováno profíkům a lidem, kteří již zkušenosti s chovem psům (ideálně pracovních plemen) mají. Majitel „maliňáka“ musí disponovat přirozenou autoritou a při výcviku být důsledný. Tito psi mají přirozené vlohy na řadu psích sportovních disciplín a jsou z nich perfektní služební psi. I při běžném fungování se často využívají ke sportovní kynologii a obedience, především disciplínám typu obrany nebo záchranařina. Belgičáci vám budou dělat nadšeně společnost při dlouhých procházkách, při běhu nebo na kole. Při sportech typu agility, canicross, flyball, ale i dogdancing často končí na některé z prvních příček. Tito psi jsou velmi inteligentní, takže i složitější výcvik zvládnou levou zadní. Je třeba jim dopřát dostatek pohybu a zaměstnat jim hlavu, jinak se velmi rychle začnou nudit. A to i v momentě, kdy mají k dispozici velkou zahradu. Jejich srst nepotřebuje větší péči, stačí čas od času vyčesat, při línání vyčesávání zintenzivnit. I když jde o krátkosrsté plemeno psa, především v době línání budete mít chlupy všude.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (9)

Belgický ovčák - malinois v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška se pohybuje mezi 60 a 65 cm.
 • Váha u psů se pohybuje mezi 25 a 30 kg, u fen 20 a 25 kg.

Srst:

 • Krátká, hustá

Zbarvení:

 • Světle hnědá srst s černou maskou na obličeji

Jak dlouho žije:

 • Belgický ovčák - malinois se dožívá 10 až 12 let.

Odkud pochází:

 • Belgie

Pro koho se hodí:

 • Velmi inteligentní a aktivní pes, který exceluje v pracovních disciplínách a v řadě psích sportů. Jde o velmi všestranného psa, který bude dělat radost aktivnímu majiteli nebo u policie, v armádě či záchranářů.
 • Tito psi mají sklon k dominanci (psi i feny) a je třeba, aby měl majitel přirozenou autoritu. Při výcviku je nutná důslednost a socializace, jinak vám pes může velmi snadno přerůst přes hlavu a začne terorizovat nejen vás, ale i široké okolí.
 • Pracovní line je perfektní do služebního poměru nebo na vrcholové sportování (agility, canicross, flyball nebo i dogdancing, obedience a sportovní kynologii). Velké množství jedinců z pracovních line nebývá vhodných na běžné fungování, byť do aktivní rodiny.
 • Exteriérová line je o něco elegantnější a povahově vyrovnanější a klidnější. Přesto také potřebuje alespoň základní výcvik a ideálně aktivní sportování. „Výstaváci“ spíše zvládnou fungování v běžném životě a jsou o něco vhodnější do aktivní rodiny s dětmi než psi z pracovní linie.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (15)

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem?

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu